Kabel T.V. en inspraak Minister Anseele: de reddende engel ROND DE RINGLAAN Irajeki Hoezekouter-Boudewijnlaan OPINIES Aarzeling rond de gronden de Biolley? 16 door Marc VERMANG Tijdens het congres van de sec tor telegraaf en telefoon van de Algemene Centrale der Openbare Diensten op 27 april heeft Minis ter Anseele verklaard dat de be staande kabel-T.V. systemen zou den overgenomen worden door de R.T.T., die dan bovendien zou instaan voor de verdere uitbrei ding van de netten. Dit bericht werd door verschil lende leden van de Aalsterse ge meenteraad met enige opluchting vernomen. Voor de Socialisten was het een geruststelling te vernemen dat de overheid deze nieuwe techno logische ontwikkeling tot zich zou trekken. Enkele andere leden zagen zich verlost van de inderdaad moeilijke keuze tussen de mogelijke be heersvormen en de vele kandida ten die zich reeds aangeboden hebben om een kabelnet in Aalst in te voeren. Deze misschien toevallige uit lating van Minister Anseele maakt de zaken echter niet veel eenvou diger. Ten eerste zijn wij absoluut nog niet zo zeker of Ministe Anseele er wel zal in slagen zijn plan te verwezenlijken. De (politieke en economische) macht van de voorstanders van privé-exploitatie van kabel-T. V. mag echter niet onderschat wor den. Daarnaast stelt zich het pro bleem van de zeer aanzienlijke in vesteringskosten die gepaard gaan met het veralgemeend in voeren van centrale antenne-syste men en waar de R.T.T. niet is tegen opgewassen. Aalst doet er dus goed aan niet naar Minister Anseele te wachten voor het oplossen van zijn kabel probleem. De uitspraak van Minister An seele stelt echter ook enkele prin cipiële problemen. De T. V. is wellicht het meest invloedrijke medium, dat daardoor onze levenswijze en denkwijze in een belangrijke mate beinvloedt. Dit medium mag geen monopo lie zijn van de staat, van privé- maatschappijen of van de T.V. mensen zelf. De toegang tot, en de controle op het T.V. medium moet zo ruim mogelijk zijn. De kabel zal niet alleen nationa le en vreemde (o.a. via satelliet) T. V. programma's overbrengen maar de mogelijkheid zal ook ge boden worden om zeer goedkope plaatselijke en /of gespeciali seerde programma's te verzorgen. Tijdens een recente internatio nale bijeenkomst over kabel-T.V. hoorden wij verschillende specia listen verklaren dat de belangrijk ste toepassingen van de kabel buiten het domein van de eigen lijke T.V. zullen liggen, maar veel eer als hulpmiddel zullen functio neren van de dienstverlenende sector. Wensen wij hier de vestiging van een staatsmonopolie, zonder waarborg van democratische in spraak «OPINIES» is een rubriek waarin personen van verschil lende politieke of sociale op vattingen hun eigen stand punt kunnen weergeven in verband met problemen van algemeen belang. Bijdragen die dit kader te buiten gaan worden niet ge publiceerd. Een artikel in «Opinies» ver bindt daarenboven uitslui tend de auteur ervan en is derhalve niet de weergave van een redaktioneel stand punt. HET FUNDAMENTELE PROBLEEM EEN T. V. VOOR DE MENS Nationalisatie, regie of privé- exploitatie het probleem blijft fundamenteel het zelfde. Dit is hoe komt de mens het best aan bod Welk systeem wij ook krijgen, men zal er moeten op letten dat de kabel-T.V. «goed» gebruikt wordt. Over dat «goed» gebruik moe ten de mensen zelf oordelen. De aangesloten op het kabel net moeten zelf - samen met de overheid, voor wat betreft zekere openbare diensten en algemene normen - bepalen wat zij van de kabel verwachten en dan ook be reid zijn er voor te betalen. Dit is een benaderingswijze die eigenaardig genoeg in ons land nog niet zo algemeen is. In de Verenigde Staten waar men zoveel ervaring heeft met T.V. en met centrale antenne-sys temen komt men deze democra tische en humanistische bekom mernis meer en meer tegen. Wij kunnen er wellicht iets van leren EEN BESLISSING TE AALST Het beslissingsproces rond het aanleggen van centraal antenne systeem te Aalst is een school voorbeeld van de traditionele ma nier waarop politieke beslissingen genomen worden. Dit bij uitstek politieke probleem wordt zowel door meerderheid als minderheid herleid tot een technisch- en be heersprobleem. In plaats van de bevolking te informeren en bij de beslissing te betrekken, tracht men tot een «comfortabele» oplossing te ko men die niet te veel inspanning vraagt. Het stadsbestuur heeft de zeer grote verdienste een belangrijke stap gezet te hebben in de rich ting van een verdere modernise ring van onze stad. Zij verzamelt ijverig veel ge gevens over problemen rond het centraal antenne-systeem. Er werd een studiereis ondernomen naar de Verenigde Staten, waar van vermoedelijk zeer spoedig een verslag zal ter beschikking gesteld worden. Nu moet het stadsbestuur durven een stap verder zetten. Zij moet de bevolking juist informeren haar uiteenzetten waarover het precies gaat en welke opties kun nen genomen worden. Zij moet de bevolking raadplegen de verschil lende kulturele, sociale en politie ke organisaties zijn daarvoor aan gewezen. Zij moet de pers stimule ren om aan het openbaar debat over kabel T.V. deel te nemen. De bevolking heeft het recht zeer pre cies te weten welke de verschil lende aanbiedingen zijn die aan de stad werden gedaan: zij moet er zich een oordeel kunnen over vor men en langs politieke weg de beslissingen beinvloeden. GEMEENTEBESTUUR NIEUWERKERKEN AANDRINGEN OP TIJDIGE VERKEERSSiGNALISATIE Zoals hier reeds in een vorige editie werd gemald zijn vooralsnog in de planning van de Ringlaan trajekt Hoezekouter-Boudewijn, geen verkeerssignalisaties voorzien ter hoogte van de Kwalestraat (Nieu- werkerken). Dit toekomstig kruispunt, met een 40 m brede Ringlaan en een te verwachten intens verkeer brengt onvermijdelijk de veiligheid var! de weggebruikers in 't gedrang bijaldien niet tijdig dit is met het in gebruik nemen van de Ringlaan voor de nodige ver- keerssignalisatie gezorgd word. TOEKOMSTIG DRUK KRUISPUNT Het is natuurlijk niet uitgesloten dat op 't gepaste ogenblik die verkeerssignalisaties er toch zuilen staan. Maar zoals hoger vermeld In de planning zijn ze vooralsnog niet voorzien. Het C.V.P. raadslid, De Rijcke, heeft daaromtrent een vraag ge steld tijdens de laatste gemeenteraadszitting te Nieuwerkerken. Maar het schepenkollege bleek ter zake niet geïnformeerd. Het komt er toch wel eigenlijk op neer dat gemeentebesturen in het ongewisse worden gelaten telkens belangrijke openbare werken van staatswege worden uitgevoerd. Inmiddels is men reeds begonnen met de voorbereidende werken voor dit gedeelte van de Ringlaan o.m. op de terreinen Schotte waar een gedeelte van de boomgaard diende gerooid te worden. De vroede vaderen van de randgemeente mogen zich herinneren dat het te Aalst ettelijke jaren heeft geduurd ondanks aandrin gen, tussenkomsten enz. alvorens de verkeerssignalisaties werd aangebracht aan het beruchte kruispunt Moorselbaan-Leopoldlaan. EEN JAAR LATER GRONDBELEID EN HUISVESTING IN DE STAD BESLUIT Nationalisatie of niet, het pro bleem van de doelstellingen van kabel T.V. stelt zich en van de inspraak daar omheen. Vele andere steden zijn Aalst voorgegaan in het invoeren van een centraal an tenne-systeem. Aalst zou echter een pioniersrol kunnen spelen bij het zoeken naar een systeem waarbij de rechten van de mens het best gewaarborgd zijn. Indien de R.T.T. uiteindelijk de kabel-T.V. organiseert, dan kan het debat over doel en organisatie van de kabel-T.V. toch bijgedragen heb ben tot het debat op nationaal vlak. Onze mandatarissen in het parlement hebben dan tot plicht onze bekommernissen met Minister Anseele te bespreken. BIJNA een jaar geleden heeft Schepen J. De Neve voor de le den van de «Kommissie Openbare Werken - Ruimtelijke Ordening» «Stedelijk Komiiee voor Orde ning» het standpunt van het nieu we bestuurskollege inzake grond beleid toegelicht dat hoopvolle verwachtingen inhield. Hij stelde, terecht, dat in acht genomen de verhouding bevolking en het beperkte stedelijke grond gebied, dit laatste waar dit nog mogelijk is maximaal moet aange wend worden ten behoeve van een in alle opzichten verantwoorde huisvesting. Wij citeren «Zonder afdoende vorzorgsmaatregelen vanwege de overheid zullen de prijzen nog aanzienlijk stijgen. Deze stijging afremmen is een taak van de overheid, het is dus de taak van het stadsbestuur. Om tot een gesaneerd grondprijzenbe- ieid te komen zullen de bouwgron den in overheidsbezit (zowel stad als K.O.O.) zoveel mogelijk op markt gebracht worden om het evenwicht tussen vraag en aanbad te verzekeren. De stedelijke over heid zal zoveel mogelijk grondre serves aanleggen met het oog op sociale verkavelingen, dit in sa menwerking met de erkende maat schappijen voor sociale woningen» DIT standpunt, dat bezwaarlijk kan aangevochten worden door al diegenen, tot welke partij zij ook behoren om het méér dan ooit acute probleem van sociale huis vesting in de pure betekenis van het woord, kan een aanloop zijn om alvast op relatief korte ter mijn de knoop door te hakken o.m. i.v.m, de 17 ha omvattende oppervlakte van de gronden de Biolley (dat is inderdaad ca. 1/100 van de ganse stad). IN een uitvoerig administratief verslag dat dateert van 12 mei 1971 werd als konklusie voorop gesteld dat na een algemene ge- dachtenwisseling van alle raads leden en de leden van de K.O.O. vertegenwoordigers van vier maat schappijen voor sociale woning bouw te Aalst, een afgevaardigde van de «Gemeentedienst van Bei- gie en andere verantwoordelijken» het stadsbestuur, met volledig ken nis van zaken uiteindelijke beslis sing (kan) nemen o.m. plannen, verkaveling, indeling enz t.a.v, de gronden de Biolley. HET zal de honderden gezinnen in deze stad, die het nog steeds willens nillens moeten stellen met «krotwoningen» niet zozeer inte resseren wie of wat een beslissing over deze grote oppervlakte bouw gronden (de geschiedenis van de aankoop door de stad gaat terug tot 1964) afremt of op de lange baan schuift. Deze honderden gezinnen ver wachten dat het stadsbestuur zijn volledige verantwoordelijkheid op neemt en niet langer gedraald wordt met een projekt van huis vesting op de gronden de Biolley dat beantwoord aan de lokale no den. Op welke wijze dit projekt dient tot stand te komen behoort in al lerlaatste instantie toch wel toe aan diegenen die politieke verant woordelijkheid dragen. Het is niet te vroeg nu, een jaar later, de vraag te stellen hoelang men nog op een dergelijke beslissing moet wachten. o o o

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16