Wandelen in de streek Ds réi ¥so let kunstonderwijs in de kulturele ntwikkeiino Rekreatsecentrum en groenzone Denderland te Herdersem Fabeltjeskrant op Bijgaardse Kasteelfeesten 2 De actieve participatie, waar over iedereen de mond vol heeft, moet voor alles gelegd worden in het onderwijs, in alle onderwijs netten en -vormen, van laag tot hoog. Wanneer we weten dat maar 10 °/o van de volwassen bevolking deel heeft aan de cultuurpartici patie of, dat op 100 volwassenen er maar 10 bewust, actief bij het cultuurgebeuren betrokken zijn, voelt men aan dat het onderwijs meer aandacht moet schenken aan de opleiding en begeleiding tot actieve cultuurparticipatie. Het kunstonderwijs heeft hierbij een onvervangbare rol te vervullen. Komt daarbij dat anno 1972 het onderwijs de jongeren moet voor bereiden op het leven, een totaal leven, niet alleen van 150 arbeids dagen maar ook van 200 vrije da ge en dit aantal vrije dagen zal bestendig vergroten. Een kunstzinnige vrijetijdsbeste- dig moet, via een waaier van mo gelijkheden, voor alle lagen van de bevolking, door het kunstonderwijs met socio-culturele promotie, mo gelijk gemaakt worden. In de socio-culturele activiteiten, zoals thans voorzien op de vrije namiddagen in het lager onderwijs kan het kunstonderwijs met be perkt leerplan worden ingescha keld en aldus bijdragen tot het wekken van kunstzin en aan de jongeren toelaten, met volledige kennis van zaken, een beroep te kiezen, wat thans ook, via het kunstonderwijs, meer en meer mo gelijk wordt. Artistieke talenten kunnen, nu meer dan in het ver leden, via het kunstonderwijs een eervolle carrière opbouwen. De sociale vooruitzichten voor werk zame afgestudeerden uit het kunst- onderwijs nemen- toe. Vandaar trouwens dat in Vlaanderen het -kunstonderwijs met volledig leer plan een ongewone bloei kent. Vol gens statistische gegevens is het leerlingenaantal in het muziekon derwijs de laatste 5 jaar meer dan verdrievoudigd en dit van de beel dende en plastische kunsten meer dan verdubbeld. Dit is voor de Academie te Aalst ook zo wat het avondonderwijs betreft, maar het dagonderwijs baart zorgen. Het leerlingenaantal van het dagonder wijs daalt reeds jaren zover dat alle ontvangen subsidies van de afdeling Bouwkunde, zowel wer kingskosten als ieraren lonen die nen terugbetaald. Dit vereist een inspanning, een aanpassing van onze Academie en in de eerste plaats een inschakeling in het wet telijk regime of programma Niettegenstaande deze terug loop is onze Academie hoog aan geschreven en bezit zij, zoals alle kunstscholen, haar eigen traditie, haar sfeer en metodiek. Ons lera renkorps kan wedijveren met de beste Academies van het land. On ze studenten en afgestudeerden behalen regelmatig prijzen en eer volle vermeldingen wanneer zij aan kunstprestaties deelnemen. XXX Het programma van het voltijds of beperkt leerplan aan onze aca demie, of, om bij de hedendaagse terminologie te blijven, van het dagonderwijs en het onderwijs met socio-culturele promotie biedt een rijke keuze. Zoals gezegd wordt het programma vanaf september 192 herwerkt, juister ingeschakeld Niemand zal echter ontkennen dat aan onze Academie een spe ciale inspanning diende gedaan voor de algemene vorming. In de eerste plaats komt het er op neer te trachten meer mens te zijn de afgestudeerde aan een kunst school of de kunstenaar moet, meer dan wie ook, een cultuur mens een cultuurdrager zijn, zodat het nodig is de fundamentele men selijke waarden, die op onze da gen dreigen verloren te gaan, te onderlijnen. Een opvatting over de zedelijke waarden, of deze benaderd, ver worven en beleefd worden vanuit een kristelijke of vanuit een hu manistische optiek, zijn zedelijke waarden die met het leven van de mensen en van de gemeenschap verbonden zijn. Dit brengt met zich dat onze Academie de stu denten moet begeleiden en vormen bij hun keuze, hun bestemming, om deze zedelijke waarden in dienst van de mens. en van de gemeenschap te stellen. Meer nog, onze Academie wil er toe bijdra gen opdat haar studenten geest driftig zouden bezield zijn, zodat zij hun leven met eigen levensstijl ontwikkelen, hun persoonlijkheid zo vormen dat zij verbonden blij ven met het leven van de gemeen schap. Een Academie is geroepen stu denten te vormen die in staat zijn aan de beschaving en de cultuur van onze tijd artistieke en ruimte lijk uitdrukking te geven. Het kunstonderwijs is rijk in zijn verscheidenheid en boeit door zijn eigentijdse geest. In het kunston derwijs primeert niet het «Kennen» maar het «kunnen» niet het «pas sief ondergaan», maar het «crea tief beleven». Het kunstonderwijs is niet gevangen in dogmatische regels, onwrikbare structuren of geijkte programma's. Het is zeer sterk aktualiteitsgebonden, door de manier van onderrichten on derwijzen het bijna individueel onderricht de eenwording le raar en leerling in behoud van ie ders persoonlijkheid. In het kunst onderwijs -primeert niet het pro gramma wel de leerling. Het be oogt dat de jongeren, in samen werking met de ouderen, de wereld van de toekomst, via de weg van de schoonheid een betere en mens waardiger gestalte willen geven. Deze diep-menselijke, met ver antwoordelijkheidszin en met toe nemende creatieve en artistieke uitdrukkingskracht algemene vor ming, is maar mogelijk met leraren in alle diciplines die, bekwaam en met steeds vernieuwde toewijding en plichtsbesef, hun taak waarne men. Van de studenten verwachten wij aanleg, talent en regelmatig volgehouden inspanning Dit ver onderstelt. dat ze voor alles persoonlijk zijn, dat ze creatief zijn - jong en nieuw willen zien, dat ze individueel en in groep dynamisch aan een vernieu- wing van ons. leefbeeld b.ouwen dat ze hard werken, in colle gialiteit, in groep wordt dit zin vol en prettig werken. dat ze in ons evolutief leefmi lieu, met een open geest voor experimenten en wars van com promissen, meer menselijke ieefstrukturen bedenken. dat ze kunnen leven met zich zelf en met de anderen. Daartoe moeten zij cultuurdra gers zijn in onze gemeenschap in eigentijdse cultuur maar be wust dat de kunst, een op de toe komstgerichte kunst, in onze cul tuur centraal staat. Voor de Academie zelf en voor de totaliteit van alles wat er in leeft en gecreeerd wordt, wensen we dat er 'n uitstraling van uit gaat, meer dan in het verleden. Willy DE TURCK Voorzitter Besturende Kommissie Akademie voor Schone Kunsten. Zondag 14 mei a.s. wordt een wandeling georganiseerd doorheen het enig mooie Kravaalbos te Mei- dert. Samenkomst is voorzien te 14 u in Meldert op het dorpsplein Inrichters van deze wandeling zijn de V.V.V. De Denderstreek, de V.V.V. de Falluintjes, Meldert Mor gen, de Vlaamse Bosbouwvereni- ging en de plaatselijk V.T.8.-V.A.B afdeling. De bedoeling van deze wandel tocht is een massamanifestatie tot stand te brengen om het bos dat privaat bezit is, voor het publiek toegankelijk te maken, althans ge deeltelijk. De aanleiding voor dit gebeuren ligt in de verklaring van de Minis ter van Openbare Werken afge legd op 9 april II. voor de T.V. camera bij de bespreking van de Tijdens de gemeenteraadszitting van dinsdag II. werd te Herder- sem de principiële goedkeuring van het voorontwerp van «Bijzon der plan van Aanleg Recreatiecen trum en Groenzone Denderland goedgekeurd». Dit voorontwerp is ruim opge vat en omvat het gebied gelegen in het Denderland, begrensd tus sen, eendeels de beek en de Den der, en anderzijds de Hamme- straat. -Op. zaterdag 3 juni; om: 14u00 komt Jacob de Uil, samen met z'n vrienden uit het Grote Dierenbos, naar het Brabantse plaatsje Groot Bijgaarden, ter gelegenheid van de Derde Bijgaardse Kasteelfeesten. Voor alle «beeldbuiskinderen» (en hun ouders) een unieke gele genheid om de dieren van de Fa beltjeskrant in levenden lijve te ontmoeten en bezig te zien. Juffrouw Ooievaar, de Gebroe ders Bever, Zoef de Haas, Bor de Wolf, Stoffel de Schilpad, Lowie- ke de Vos en juffrouw Mier, ze zullen er allemaal zijn. Want er roert weer wat in het Grote Dieren bos, maar... «moeilijkheden zijn er om opgelost te worden» oreert juffrouw Ooievaar. Het stuk dat wordt opgevoerd heet «De uitvinding van Willem Beer» en belooft, naar goede Die- renbossche gewoonte, bijzonder leuk en heel erg spannend te wor den. Begin van de voorstelling 14u00 in de grote tent op het feestterrein Jacob de Ui! heet alle kinderen alvast hartelijk welkom, en hij ver resultaten van de laatste boom- plantdag. De minister zei onder meer dat Openbare Werken bereid was private bossen, in ruggespraak met de eigenaars, voor het publiek toegankelijk te maken. Het mini sterie zou voorzien in de verzor ging van de toegangswegen tot het bos, het aanleggen van par kerruimte aan de periferie ervan, zo nodig infrastructuurwerken la ten uitvoeren, voor verharding van de wandelpaden, onderhoud van het bos en bewaking zorgen, als ook de intentie hebben aan daad werkelijk verantwoorde bosbouw te doen. Op deze wijze krijgt de wande ling van 14 april een brandend actuele betekenis, te meer daar wij konden vernemen dat op een gedeelte van het Kravaalbos ver- kavelingsdruk zou bestaan. Voorzien zijn een sportcen trum met voetbalveld, atletiekbaan polyvalent veld dat kan dienen voor het beoefenen van korfbal, volleybal, handbal en lichamelijke opvoeding. Verder is ook de no dige akkomodatie voorzien zoals kleedkamers, speelzaal enz. Voor de hengelaars zal «Kcts- hoek» uitgebreid worden met ber men en een watervlak in harmonie met het landschap. wacht er 'n heleboel, want, net als de andere dieren, wil hij z'n trouwe kijkertjes nog eens graag ontmoeten, vooraleer de Fabeltjes krant van het kleine scherm ver dwijnt en definitief naar het rijk der... fabelen wordt verwezen. Wat de ouderen betreft, die me gen best «meekijken». af een kijkje nemen op het feestterrein (allerlei attracties), in het kasteel zelf, in de slottoren (barbecue, kaasplank, Franse wijnen) of in het stemmige Breughelhof (rijst- pap, Vlaamse schotels, gueuze en kriek). Misschien wordt het dan wel een geprolongeerde namiddag in het mooiste Dierenbos dat Bra bant u te bieden heeft. IMKOMPRIJS Kinderen tot 10 jaar 50 fr: volwassenen 75 fr. In deze prijs is de toegang tot het domein inbe grepen. Kaarten zijn te verkrijgen op het sekretariaat, Brusselstraat 266, Groot-Bijgaarden, tel. 02/ 26.65.10 of door storting op P.R 590842 van Frans De Bisschop (tot en met 25 mei). «de gazet van Aa'st» weekblad gesticht In 1045 vsrantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2