warn '■■■■■■■I, j Body-blouse Er is iemand flauw gevallen voor de fijnproevers keuken geheimen nuttige wenken 11 WA: tl: tsj ZONDAG Warme Aspergetoostjes Kervelsoep Rosbief Snijboontjes Gekookte Aardappelen Aardbeien met Slagroom MAANDAG Koude Rosbief Gemengde Sla Ge bakken Aardappelen Sherry-Wentelteefjes DINSDAG Spaghetti met Kabeljauw Caramelvla WOENSDAG Varkenskoteletten Bloemkool Ge kookte Aardappelen Rabarber met Schuimkop DONDERDAG Stoofkarbonaden Gekookte Aardap pelen Vanillepudding. VRIJDAG Gebakken Schol Frites Rijsttaartje ZATERDAG Biefstuk Worteltjes Gekookte Aard appelen Fruit kVAKME ASPERGETOOSTJES Benodigd 250 gr asperges zout, 4 sneetjes brood zonder korst, boter, 2 plakken rauwe ham, dunne reepjes lichtbelegen kaas, peterselie en slablaadjes. Bereiding Maak de asper ges "schoon en snijd ze af op leng te van de sneetjes brood. Kook ze zoals beschreven in keukenge heimen. Rooster de sneetjes brood aan een kant. De ongeroosterde ckant met boter besmeren. Hierop de uitgelekte stukjes gare asper ges verdelen. De kleingesneden rauwe ham erover strooien en wars over de asperges 2 of 3 reepjes kaas leggen. De belegde sneetjes onder de oorverwarmde grill schuiven ofwel op een bakblik in een vrij warme oven. De bedoeling is de kaas wat te laten smelten. Schik elk toostje op een bordje waarop een blaadje sla is gelegd en garneer met een takje peter selie. s SHERRY-WENTELTEEFJES Benodigd Dunne sneetjes oudbakken witbrood, wat Sherry, een ei, boter, suiker en kaneel. Bereiding Dit gerechtje is eigenlijk niets anders dan het be kende «Gewonnen brood»,, maar dan wél een beetje luxueuzer. Snijd van de sneetjes brood de korstjes af. Zorg vooral voor oud bakken brood; met vers brood Qaat hei werkelijk niet. Drenk deze sneetjes nu in wat vrouwen Sherry (liefst medium dry sherry) maar zorg dat ze niet te vochtig worden. Haal ze vervolgens door losgeklopt ei en bak ze snel in hete boter mooi bruin. Dien ze warm op, bestrooid met een mengsel van suiker en kaneel. SPAGHETTI! MET KABELJAUW Benodigd 400 gr spaghetti zout, 500 gr kabeljauw in moten, 1 blikje tomatenpuree, peterselie, takje selderij, worteltje, uitje, stukje prei, tijm, laurierblaadje, 25 gr boter, 25 gr bloem, 100 gr garnalen en een citroen. Bereiding De spaghetti op de gewone manier in ruim water met zout gaarkoken. Breng 0,5 li ter water aan de kook met een takje peterselie, selderij, worteltje uitje, prei, tijm laurier en zout en laat dit gedurende 10 minuten zachtjes trekken. Leg er de kabeljauw in en laat die zachtjes gaar worden. Neem de vis uit het vocht, ver wijder graten en vellen en maak het visvlees met een vork fijn. Zeef de visbouillon en roer de tomatenpjuree erdoor. Laat de boter smelten, roer de bloem erdoor en laat even fruiten tot ze goudgeel is. Voeg dan ge leidelijk onder roeren de gezeefde visbouillon toe en laat even doorkoken. Breng de saus op smaak met wat citroensap en eventueel nog wat zout en voeg er de fijngemaakte vis en de gar- kroniek ASPERGES De «langste» groente is er het kortst! Inderdaad asperges zijn er slechts gedurende enkele weken op een jaar. Begin mei zien we ze verschijnen bij de groentenman, maar dan zijn ze voor de gewone huisvrouw praktisch onbetaalbaar. Eerst eind mei - begin juni - wor den ze redelijk in prijs. En na de langst dag (21 juni) zijn ze ver dwenen. In die korte periode moe ten we er dus en dankbaar ge bruik van maken. Een asperge smaakt zowel warm als koud en laat zich gemakkelijk combineren met vlees, eieren, kaas of vruch ten. Het schoonmaken van asperges is wel een werkje dat enige aan dacht vraagt. Begin met het harde ondereind af te breken. Met een kleine kraakbeweging breekt dit er vanzelf af. Deze ondereinden zijn houterig en niet eetbaar. Dan gaan we de asperge schillen, te beginnen juist onder het kopje eerst heel dunnetjes om naar on der toe wat dikker te eindigen. Het best gaat dit met een dun schiller (aardappelmesje). Voor het koken brengen we ruim water aan de kook met 5 gr zout per liter water. Wanneer men de asperges in hun geheel wil ko ken v/orden ze het best in bosjes bij elkaar gebonden. Zoek dan zo veel mogelijk exemplaren van ge lijke dikte bij elkaar. Heel dikke vragen een langere kooktijd deze laten we dan eerst een tiental mi nuten voorkoken alvorens de dun nere stengels erbij te deen. Snijder, we de asperges in stuk ken, dan laten we de ondereinden eerst 10 minuten voorkoken en voegen dan de gedeelten met het kopje erbij. De kooktijd is voor dikke stengels 40 a 45 minuten, voor dunnere ongeveer een half uur. Asperges moet men zo vers mogelijk eten. Koop ze dus het liefst de dag waarop ze toebereid worden. Is men verplicht ze een dag tevoren te kopen, dan dienen ze verpakt te worden in een voch tige servet en op een koele plaats gelégd. De servet moet beslist vochtig blijven nog een keertje nat maken is geen overbodig werkje. Bewaar ze liever niet in de koelkast, want dan zou de servet zeker te snel drogen koelkast- lucht is nu eenmaal droge lucht. nalen aan toe. Doe de spaghetti in een ver warmde schaal, schenk de saus er overheen en bestrooi met wat ge hakte peterselie. Garneer het gerecht met enke le schijfjes citroen MODEWERELD Op het gebied van vrijetijdskleding is er een nieuwtje dat speciaal de jonge vrouw zal interesseren de body-blouse. Het bestaat uit een eenvoudige sportieve blouse en een broekje uit één stuk. Het is voornamelijk bestemd om in de week ends en natuurlijk ook in de vakantie te dragen. Je kunt er werkelijk alle kanten mee uit. Je kunt het dragen op het strand bij één of ander balspel of bij een wandeling in de duinen. Je kunt het eveneens dragen bij een fietstocht, achter op de brommer of bij een zeiltocht op het water. Maar het is ook uiterst geschikt om het te dragen op de camping of gewoon thuis in de tuin als het zonnetje schijnt. Kortom de mogelijkheden voor dit sportieve kledingstukje zijn bijna onbeperkt. Wat meer is je kunt zo'n body-blouse ook nog op een andera manier gebruiken. Wie kent niet dat irritante gevoel ais je blouse weer uit je rok of broek schiet en je alsmaar moet trekken en sjorren om de boel op z'n plaats te houden? Vooral bij heupbroeken en heuprokken zijn normale blouses meestal te kort. Door er een body blouse onder aan te trekken is het proialeem opgelost. Immers de blouse blijft keurig op z'n plaats en het broekje is onder de pantalon of rok beslist niet storend. ZIEKTEVERZORGING Een van uw huisgenoten -of geburen is om één of andere reden flauw gevallen. Wat moet U dan doen? Leg het slachtoffer meteen plat op zijn rug. Géén kussen onder zijn hoofd Zijn benen moeten hoog liggen, bijvoorbeeld op een stoel. Op deze manier kan het bloed snel naar het hoofd terug stromen. Omdat er kans is dat het slachtoffer gaat braken, kunt u zijn hoofd opzij leggen, een beetje achterover, want anders kan zijn teruggezakte tong misschien zijn ademhaling belemmeren. Leg een dunne deken over hem heen, maar gebruik geen kruiken. Waar schijnlijk zal het slachtoffer nu gauw bijkomen. Laat hem voor alle zekerheid nog een paar minuten liggen en geef hem een kop sterke koffie te drinken. Denk erom: hij mag alleen drinken wanneer hij het kopje zelf kan vasthouden. De zomer staat voor de deur. Zorg ervoor dat uw armen en benen er onberispelijk uitzien als ze straks worden blootgesteld aan ieders blik. Ruwe knieën, voet zolen en ellebogen kunnen behan deld worden met een stukje puim steen en vette zeep, waarmee men deze zachtjes schuurt. Hierna een badje van karnemelk geeft een weldadige uitwerking en maakt de huid op deze plaatsen weer fluweelzacht. Besteed nu ook eens wat extra aandacht aan uw voeten. Maak een badje van warm water waaraan U wat bruine zeep, keu kenzout, zeezout of een speciaal voetbalzout toevoegt. Laat hierin de voeten een tiental minuten we ken. terwijl U ze masseert met een stevige kleine borstel, vanaf de tenen in de richting van de en kels. Eeltplekjes behandelt U met een puimsteentje. Na het bad droogt U de voeten zorgvuldig af, vooral tussen de tenen. Daar strooit U ook wat talkpoeder. Masseer de rest van de voeten met een vochthoudende hand- en body-lotion of met een speciale voetcrème of -balsem. Dit ook weer vanaf de tenen naar boven toe. -Kinderen bij wie de aman delen gepeld zijn hebben vaak nog een poosje keelpijn en moeite met slikken. Geef deze kinderen af en toe een portie roomijs. Het ijs ver licht de pijn geweldig. gespecialiseerd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11