wonen HET REDDEND GEBAAR Drie minuten om een leven te redden Elementen van een voor da agglomeratie en federaties van gemeenten Boontje weet het beter In verband met het verschijnen van het werk «80 vooroudertafels van Vlaamse koppen» stuurde Louis Paul Boon ons volgende terechtwijzing «...Toch heeft die meneer Hen- drickx (schrijver van het boek) een kleine vergissing begaan grootmoeder van vaders zijde, was geen Aalsterse, maar kwam uit Erembodegem. Zij werkte echter van haar negende jaar in een Aal sterse pluimenfabriek, waar zij door Sooike Boon werd opgewacht en gevrijd. Voor de rest zijn alle andere voorzaten, tot in de acht tiende eeuw Aalstenaars». Waarvan akte. Verkeersongevallen zijn een echte epidemie geworden. In Bel- gie komen op die manier jaarlijks zo'n 3000 mensen om het leven, terwijl meer dan 100.000 slacht offers zware of lichte verwondin gen oplopen. Het zijn harde cijfers waaraan iets moet gedaan worden Maar het is niet alleen een kwes tie van preventie, het is ook een kwestie van E.H.B.O. Want wat ziet men als er ergens een onge val gebeurt? Er zijn mensen die gewoon doorrijden, er zijn mensen die alleen maar stoppen om te kij ken, maar er zijn ook mensen die willen helpen en niet weten wat ze moeten doen. Of die het hoofd verliezen en door hun onbesuisd optreden de toestand van het slachtoffer nog verergeren. Uit deze vaststellingen is de kampanje «Het Reddend Gebaar» gegroeid. Deze aktie van het Bel gische Rode Kruis, die in 1971 al een overdonderend sukses kende, wordt dit jaar hernomen. Men heeft immers vastgesteld dat veel verkeersslachtoffers over lijden omdat zij binnen de drie mi nuten na het ongeval geen deskun- VERSLAG VAN DE WERKGROEP «BEHEER VAN AGGLOMERATIES EN FEDERATIES IN BELGIE» VOORGEZETEN DOOR CNR WILLEMS dige hulp kregen. Men heeft'nu getracht om de bevolking in een minimum van tijd enkele basisbe grippen van eerste hulp bij te brengen. Dit betekent twee lessen van twee uur met weinig theorie en veel praktijk. Deze lessen zijn uiterst eenvoudig en richten zich tot een zo breed mogelijk publiek Alles wordt in feite terugge bracht tot 4 gebaren: de 900 verwittigen, een nieuw ongeval voorkomen, verstikking voorkomen en zware bloedingen stelpen. Verleden jaar werden aldus on geveer 40.000 mensen bereikt, dit betekent 40.000 mensen die weten wat zij moeten doen als zij getui ge zijn van een verkeersongeval. Maar wat heeft dit cijfer te be tekenen op een bevolking van 9.000.000 mensen? Deze lessen worden zowat over al in het land gratis gegeven door rodekruismonitors die hiervoor spe ciaal zijn opgeleid. Uiteindelijk zouden wij moeten bereiken dat bij ieder ongeval minstens één redder aanwezig is. Op het einde van 1972 zal het 10 jaar geleden zijn dat het Insti tuut Administratie-Universiteit werd opgericht. Dit instituut groepeert alle universitaire vormingscentra van het land, en heeft de actieve steun van alle secretarissen-gene raal van de ministeries, van de 9 provincies en van de meeste ge meenten van boven de 10.000 in woners. De werking van het I.A.U. die dus steunt op een samenwerking tussen overheidsdiensten en uni versiteit, is gericht op de vorming en de volmaking van leidinggeven de personen in de openbare sec tor, volgens methodes eigen aan een strikt wetenschappelijke werk wijze. Dat de actie van het I.A.U. «in teruniversitair» kon gevoerd wor den, bracht mee dat de resultaten tot de grootst mogelijke doeltref fendheid hebben geleid, vermits de opgebrachte inspanningen op een breed gespreid terrein maar steeds gecoördineerd konden geleverd worden. Naast seminaries, korte univer sitaire cyclussen, zelfvervolma kingsactiviteiten, e.a. stelt het I.A.U. ook een reeks publicaties ter beschikking. De meest recente die op het einde van april 1972 van de pers kwam is ontstaan onder leiding van Chr. Willems, stadssecretaris van Aalst, die lid is van de Neder landstalige Gemeentelijke Commis sie en het Nederlandstalig Regio naal Comité van het I.A.U. en die tevens de Vlaamse lokale besturen vertegenwoordigt in het «Uitvoe rend Comité», dat voor het ganse land als hoogste bestuursorgaan van het I.A.U, optreedt. De publicatie van Willems is, zoals A. Van Beylen, algemeen af gevaardigde van het I.A.U, het in het «woord vooraf» terecht laat opmerken, «brandend actueel en wezenlijk belangrijk», omdat het de studie maakte van de aange paste beheersregelen die moeten gelden in de nieuw ontworpen ag glomeraties en federaties van ge meenten. Op heden voelt iedereen het im mers als een grote leemte aan dat in de hervorming van de gemeen telijke instellingen zoals deze ge beurde bij de wet van 26 juli 1971 houdende organisatie van de ag glomeraties en federaties van ge meenten, wel op een ingrijpende wijze nieuwe institutionele struc turen in het leven werden geroe pen (agglomeraties en federaties) maar dat geen aandacht werd be steed aan de verbetering van de beheersmethodes. In verband met die beheers methodes wordt in de wet van 1971 eenvoudig verwezen naar de gemeente- of provinciewet van 1836, die toendertijd is ontstaan voor het beheer van een reeks be perkte taken, die in de negentien de eeuwse visie aan de gemeenten en de provincies konden worden toevertrouwd. Dit klassiek bestuur lijk stramien van 1836 moet thans als volledig voorbijgestreefd wor den beschouwd, zeer zeker voor de gemeenten of de provincies zelf maar nog meer voor de nieuwe be sturen (agglomeraties en federa ties), die een beleid zullen dienen te voeren op gebieden als ruimte lijke ordening, grondgebruik, eco nomische expansie, socio-culturele infrastructuur, bescherming van het leefmilieu, dringende genees kundige hulpverlening, huisvuilver- wijdering en verwerking, enz... za ken die in de negentiende eeuw niet of in een te verwaarlozen mate ter sprake kwamen. In de publicatie van Willems wordt daarom een nieuw en aan gepast beheersmodel voorgesteld in de plaats van dat van de ge meentewet van 1836. Dit beheersmodel heeft als on middellijk doel een geintegreerd beheer te voeren door samenwerking tussen de poli tieke beleidsorganen en de ambtenaren. aanpassing van de regelen be treffende de werking van dé beleidsorganen. toekenning van een manage mentsfunctie aan de ambtena ren, inzonderheid aan de top ambtenaren. Het model en de verschillende onderdelen ervan vindt men in detail uitgewerkt en geillustreerd door voorbeelden, beschreven in bovengenoemde publicatie. Op het einde van het boek treft men eveneens een voorstel tot aanvul ling en wijziging van de wet van 26 juli 1971 aan. Dit voorstel, evenals het ganse werk, dient als basis voor de besprekingen die worden gevoerd met het bevoegde ministerie. Het is te hopen dat het mag re kenen «op een ruime belangstel ling in politieke en administratieve milieus», om het met de woorden van hogergenoemde A. Van Beylen te zggen. Het zou een degelijke start van de wel onvermijdelijk ge worden agglomeraties en federa ties van gemeenten enkel ten goe de komen. «de gazet van Aalst» weekblad gesticht In 1643 verantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor sn drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/241 14 postrekening S31.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op trarzoek worden advertentietarieven tosgesoBsten TOEGANGSMOGELIJKHEID VAN DE GEHANDICAPTEN TOT ALLE GEBOUWEN Een Belg op zes ondervindt moeilijkheden om zijn woning of om openbare of handelsgebouwen te betreden. Men schat immers dat er in ons land 1.300.000 bejaar den zijn waaronder 150.000 hart lijders en 95.000 bewegingsge handicapten die zich slechts in rol stoelen of bij middel van speciale prothesen verplaatsen. De Nationale vereniging van de Huisvesting heeft dan ook een op roep gedaan op al de architecten en openbare mandatarissen opdat alle architecturale hinderpalen die aan de gehandicapten de toegang beletten tot de magazijnen, ban ken, postkantoren, gemeentehuizen werkplaatsen, kerken, cinéma's, restaurants enz. zouden vermeden worden. Voor de gehandicapten dienen brede in- en uitgangen voorzien te worden evenals gelijkvloerse toe gangen, oprijen, leuningen, ruime liften. De Nationale vereniging oordeelt derhalve dat er normen zouden moeten worden opgelegd om de toegang tot de gebouwen te ver gemakkelijken, zoals er ook nor men bestaan inzake brandbeveili ging. DE BESCHERMING VAN HET LEEFMILIEU Zwitserland zal het eerste Euro pees land zijn om het woord «leef milieu» in zijn Grondwet op te ne men. Inderdaad, door middel van een referendum, heeft de bevol king haar akkoord betuigd opdat de Grondwet aan de Confederatie de macht zou verlenen wetten uit te vaardigen op het gebied van de bescherming van het leefmilieu De Zwitsers hebben op deze volksraadpleging niet gewacht om het probleem van de omgeving aan te pakken. Vandaag reeds, telt dit land met meer dan 6 miljoen in woners, 366 stations voor water zuivering die een bevolking van 4,4 miljoen inwoners betreffen. Voort zijn 89 andere zuiverings installaties in opbouw en zijn er 103 ontwerpen klaar om uitge voerd te worden. Wanneer deze werken zullen voltooid zijn, zullen al deze sta tions het afvalwater van een groot gedeelte der ondernemingen er van twee derden van de bevolking kunnen zuiveren.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2