LACHEN IS GEZOND ssiiifiii De stilte, het rijk wan 3000 monniken op de Athosberg EEN VREEMDE, VROME REPUBLIEK Een klein meisje ontwaarde tij dens een kindervoorstelling een student met een haardos waarvan de omvang alleen werd overtroffen die van zijn baard. Even kijk ze verbijsterd; toen liep ze met een blik van herkenning bij haar ou ders vandaan naar hem toe. «Waarom hebt u het vandaag la ten regenen, Lieve Heer?» vroeg ze. De student glimlachte vriende lijk en ondoorgrondelijk tegen haar en mompelde «De bomen hadden een beetje water nodig». Toen draaide hij zich om en liep waar dig weg. XXX Mijn zoon was pas afgestudeerd en zou in een vreemde stad voor het eerst gaan werken. Er was al van alles voor hem geregeld. De vader van een collega van hem die met hem zou gaan samenwonen had drie maanden huur voor hen vooruitbetaald. Ik had de verhui zing van zijn tv-toestel en zes kis ten met boeken en grammofoon platen betaald. Hij had een vlieg ticket in zijn zak en geld om tot aan zijn eerste salaris te leven. Hij gaf me een afscheidskus en keek plechtig «Het is een gewel dig gevoel om op je eigen benen te staan, moeder» zei hij. XXX Mijn dochter was met andere leerlingen op de thee gevraagd door haar pianoleraar, een veelbe lovend genie die in een vrijgezel- lenflat woonde. Toen ze weer thuis kwam, zei ik tegen haar «Ik hoop dat jullie na de thee voor de maestro hebt afgewassen». «Nee, voor de thee», zei ze. XXX In 1944 golden er in Engeland strenge regels betreffende het "ge bruik van benzine. In strijd met die regels reed ik op een avond naar een bal in een dorp in de buurt. Het was donker toen ik aan kwam en om de wagen te verstop pen maakte ik een hek naast de balzaal open en zette de wagen achter een heg. Halverwege de avond verscheen er een politie agent in de deur en wenkte me. «Bent u de eigenaar van die rode coupé?» vroeg hij. «Ja» zei ik. «Maar hoe in de wereld hebt u die gevonden?» «Ik kon hem moeilijk over het hoofd zien, meneer» zei hij. «U hebt hem in mijn voortuin geparkeerd». XXX Een dame zocht in. de mode zaak naar een cadeau voor haar man. Ze wilde hem eens in iets anders zien dan in de saaie, con ventionele kleren die hij altijd voor zichzelf kocht. En daarom zei ze tegen de verkoopster op de he renafdeling «Ik zoek iets wilds en jeugdigs in een herenpantalon» De verkoopster zuchtte en zei «U bent niet de enige, mevrouw, u bent niet de enige» Volgens een oeroude legende zou Christus ooit de Athosberg bezocht hebben die gelegen is op een van de drie grote, in zee uit stekende «vingers» van het Griek se schiereiland Chalkidike. Een al wat minder ambitieuze legende wil dat het de Heilige Maagd was. Natuurlijk bezocht geen van bei den de heilige berg. Wel staat his torisch vast dat ten tijde van de eerste Byzantijnse keizers een me nigte eremijten hun kluis bouwden op de Athos en weldra kleine ge meenschappen, de «lavra's vorm den. In 963 stichtte Athanasius van Athos de eerste grote gemeen schap, dit is op hetzelfde ogen blik waarop begonnen werd met de bouw van het klooster van de Grote Lavra. Daarna werd het ene klooster na het andere opgericht, waar zich duizenden mannen kwamen vesti gen die op de afgelegen berg een toevlucht zochten. Thans wonen er drieduizend monniken, drieduizend mannen die zich uit de wereld terugtrokken en in de stilte van de Athosberg een leven van onthechting leiden. Soms bezoekt een of ander man nelijk toerist dit stille oord, ge dreven door nieuwsgierigheid of om er de unieke Byzantijnse kunstschatten die de monniken er door de eeuwen heen samenbrach ten te bewonderen. XXX Het is nochtans geen kleintje om op de Athosberg te geraken. In Athene of Saloniki moetje een toegangsbewijs krijgen en daarna moeten ook nog de monniken... hun zegen geven. Vauit Saloniki duurt de busreis tot het plaatsje Pripiti vier uur. Vandaar gaat het over Ouranopolis naar Dafni, ver der het schiereiland op, waar de reizigers en hun papieren grondig worden nagezien (want filmcame ra's, fototoestellen en bandopne mers zijn niet toegelaten op de Athosberg). Een laatste, korte busreis brengt de bezoekers ten slotte naar Karyes, de administra tieve hoofdplaats van de Athos berg. Daar wordt hen door de kloosteroverheid een verblijfsver gunning voor veertien dagen uitge reikt tegen betaling van 100 drach men. Dat is dan ook het enige dat de gast op de Athos hoeft te be talen, want de vergunning ove rigens een fraai document ver leent hem gratis gastvrijheid in al de kloosters. Wel is het de ge woonte bij het vertrek een kleine gift te doen. DUIZENDJARIGE KLOOSTERS Thans zijn nog een twintigtal kloosters op de Athosberg be woond, maar vroeger waren er dat heel wat meer. De meeste zijn om en bij de duizend jaar oud. Het oudste van die kloosters, de Grote Lavra, waar de leefregels voor de Athos-monniken werd opgesteld, stamt uit het begin van de 10e eeuw. Ht herbergt een ongemeen kostbare bibliotheek die duizend handschriften bevat. Het Servisch klooster van Chilandari is recen ter en werd omstreeks 1200 ge sticht. Zijn enig mooie kerk werd in de 13e eeuw gebouwd. Verder bevat het nog tal van kostbaarhe den reliekschrijnen, handschriften fresco's en de beroemde ikoon met de driehandige Madonna. Het oorspronkelijke klooster van Esphigmenou werd in de 10e eeuw opgetrokken, maar in de loop van de 15e eeuw werd het door brand vernield. Pas in 1880 werd het wederopgebouwd. Een van de belangrijkste is het Vatopedi-klooster (10e eeuw). Het werd op een groene bergflank ge bouwd rond een 40 m hoge toren. Kunstliefhebbers kunnen er dagen lang in rondwandelen en van de ene verrukking in de andere vallen. Het 14e-eeuwse klooster van de Pantocrator is weliswaar heel apart van architectuur, maar moet in ouderdom en grootte onderdoen voor dat van Iviron. Het werd op gericht in 980 maar was herhaal delijk het doelwit van de piraten van de Egeische Zee. Dit rijke klooster bezit de fraaiste collectie ikonen van de grote Byzantijnse meester Theofanes. Zijn kathe draal is de mooiste van de Athos en zijn muurschilderingen behoren tot de fraaiste die de Kretenzische School heeft nagelaten. De biblio theek bevat 15.000 zeldzame uit gaven. Iets minder indrukwekkend zijn de kloosters van Stavronikita (10e eeuw) en Docheiariou, dit laatste aan een mooi strand gele gen, maar daarentegen is het Rus sische klooster van Sint-Pantelei- mon een bezoek overwaard. Het heeft trouwens meer weg van een stadje dan van een klooster Wie echt onvermoeibaar is, kan ook een kijkje gaan nemen in de kloosters van Karakallou, Philo- teou, St.-Paulus, Grigoriau, Dio- nysion en Simonos Petras. Om van het ene klooster naar andere te trekken maken de be zoekers gebruik van muilezels, In de verschillende kloosters van de ze unieke monnikenrepubliek ge bruiken zij de vruchtenmaaltijden samen met de kloosterlingen die er leven zoals hun voorgangers dui zend jaar geleden. huwelijksbrieven en kaarten en... natuurlijk ook menu's van klassiek tot modern ruime keus zie ons uitstalraam drukk. sanders. schoolstraat 26 aalst

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3