Kolonel GADDAFI arabische dollarmagnaat DE BEIDDE VAN JAN DE LICHTE LOUIS PAUL BOON 4 Libye is klein; het telt maar 1,8 miljoen zielen en het Libysche le ger kan hooguit 22.000 man op de been brengen, maar de rege ringschef van Libye kolonel Muam- mar Gaddafi is in geld de mach tigste man van het midden-oosten en gebruikt zijn geld overal, waar hij het midden-oostenprobleem op zijn manier tot een oplossing kan brengen. Hij beurt thans jaarlijks 2,4 miljard dollar westers geld voor zijn olie; het geld stroomt sneller binnen dat hij het kan uit geven, hoewel niemand kan zeg: gen, dat hij dit niet probeert. De politieke bezoekers die Li- bye's hoofdstad Tripoli thans in scharen bezoeken, weten er tot hun genoegen voldoende van. Gad dafi's leer is, dat de Arabische staten geen fascisme of commu nisme, geen vreemd kapitaal of liberalisme nodig hebben; ze zijn in staat met hun verenigde olie zoveel geld naar zich toe te trek ken, benevens de macht om deze kranen dicht te draaien, dat ze naast de grote bloks een Arabisch even machtig blok kunnen vormen. Dit wil hij. Voorlopig wil hij zoals hij verklaart koning Hoessein van Jordanië opruimen, ook koning Hassan van Marokko, dan moet Palestina een Palestijnse staat van de Palestijnen worden en nu dan zal hij op weg zijn, naar zijn doel. Het werkt. Een recent geval speelt zich in Oeganda af. Dit land «werd geholpen door Israel, dat mi litaire adviseurs zond om de troepen van genraal Amin Dada te trainen en hem 25 miljoen dol lar in waren en kredieten schonk. Begin van dit jaar vroeg Amin er nog 10 miljoen dollar bij, maar Is rael kon hieraan niet voldoen. Toen ging Amin naar Tripoli en kreeg er 26 miljoen dollar direct, onder voorwaarde dat Amin ogenblikke lijk alle Israeli's het land uit zou zenden en de relaties met Israel zou verbreken. Amin deed het en gelastte de 430 Israeli's in Oegan da binnen 10 dagen te verdwijnen. Zo iets heeft invloed; de dollars doen het. Ze werken ook niet al leen in Oeganda. Gaddafi steunt de rebellen in Tsaad met wapens idem ook de Eritrese rebellen, in Ethiopië, want naar Gaddafi's zeg gen is Haile Selassie slechts, een lakei van Israel, gaf geld en wape nen voor bewegingen in Opper- Volta, Guinea, Mauretanie, geeft Egypte jaarlijks 125 miljoen dol lar, Syrië 45 miljoen en is de fi nanciële engel van de Palestijnse guerilla's. Voorts steunde hij Dom Mintoff van Malta met 12 miljoen dollar en kwam Pakistans chef Boettho zo sterk te hulp, dat deze uit dank het stadion te Lahore met de naam Muammar Gaddafi-sta- dion versierde. GROTE INVLOED Acht de invloed van 2,4 miljard dollar per jaar in de handen van iemand als kolonel Gaddafi niet gering. Hij weet het geld te ge bruiken en hij gebruikt het. Hij be steedt een deel ervan ook voor de Libyers zelf in beperkte mate. Hij laat nu 40 nieuwe fabrieken bou wen, waarvoor hij in West-Duits- land (voor 180 miljoen dollar), in Frankrijk (voor 50 miljoen), in Denemarken, Zweden en Zwitser land de materialen bestelde en werk voor 7000 man schiep, waar bij de producten, naar Time schrijft dan wel tienmaal zo duur worden als invoergoederen, maar dat hin dert niet; de olie is overal goed voor. Hij houdt ook streng de orde bij in zijn land en heeft de ge woonte van Haroen als Raschid om in vermomming 's nachts door Tripoli te dolen om te zien of de wetten van de Koran worden ge ëerbiedigd; hij is een vijand van roken en drinken en leeft sober Hij heeft geen oppositie en duldt ze ook niet. Maar wat hij doet doet hij fanatiek. Zijn leven is gewijd aan de droom van een grote Arabische wereldmacht, die op oliedollars, fanatisme en ouder wets mohammedanisme is ge grondvest en naast Amerika, Rus land en China, eventueel ook nog Europa, als vierde of vijfde machtsgroep van de wereld, een centrum van kracht en grootheid zal vormen. Nu, we zullen zien; of misschien ook niet zien; wie zal het zeggen. KOFFIE Als de dokter U koffie verbiedt gens de werknemers onmiddellijk zal daar zeker een reden voor tot betere prestaties brengt. Na zijn. Voor de meeste mensen ech- de koffie wordt niet alleen met ter is koffie een uitstekende sti- minder fouten, maar ook sneller mulator die zonder schadelijke gewerkt. bijverschijnselen de vermoeid- Merkwaardig is dat de goede heid snel vermindert of verdrijft, invloed van de koffie verdwijnt als Dit is geen suggestie. De koffie er meer dan twee kopjes worden werkt inderdaad snel en sterk op gedronken. Toch is zo'n kopje te het lichaam in. Is de bloeddruk veel niet meteen schadelijk voor van een mens door grote inspan- de gezondheid. Al 3,5 uur na het ningen wat laag geworden, dan gebruik van de drank is meer dan zorgt een enkel kopje koffie er- de helft van de koffie door het voor dat het bloeddrukcentrum na lichaam uitgescheiden. Van een enkele minuten aktiever wordt. Bo- koffievergiftiging horen we dan vendien heeft het kopje koffie een ook vrijwel nooit. Wel kan iemand gunstige invloed op de ademha- die zich aan koffie te buiten gaat ling, verwijdt het de bloedvaten en per dag zo'n 12 a 15 koppen van het hart zodat de samen- drinkt, zo misselijk worden dat trekkingen van het hart sterker het tot braken leidt, en bovendien worden en geeft het de nieren kunnen er op de duur ernstige een stimulans, zodat er een grote- maagklachten ontstaan. Dat koffie re urineproduktie ontstaat. Ook kankerverwekkend zou zijn, is on- dit laatste is voor vele mensen danks uitgebreide onderzoekingen van belang. op dit gebied niet gebleken. Uitgebreide onderzoekingen in Koffie is een heerlijke drank, een aantal grote bedrijven hebben een drank waarvan een volwassen aangetoond dat het gebruikelijke mens gerust mag genieten, zij het kopje koffie van half elf 's mor- dan met mate. VERVOLGT 34 NADRUK VERBODEN En zie, datzelfde ogenblik treedt uit de schaduw naast de weg een gedaante te voorschijn, een heel vreemde gedaante voor dit nachte lijke uur... Een monnik. De mon nik speelt achteloos met een pis tool... maar het ligt niet in zijn bedoeling de olijke gasten met dit wapen te bedreigen, neen, er speelt veel meer een innemend lachje rond zijn lippen. En vrolijk zegt hij, in diezelfde vreemde taai der bohemers «Om het even wat het waard is maar de helft van wat ge daar in uw zakken hebt zult ge aan Jan de Lichte moeten overmaken, jon gens!» En Pieter en Adriaen maken met spijtige vingers de zakken leeg, tot de voering kan naar bui ten gekeerd. VIII EEN VEEMGERECHT tets zo geweldigs valt er in de geschiedenis van de bende voor, dat wij het u haast niet durven mededelen. En ook daarbij, onder de grond, in en onder het puin verborgen kelder, wordt een veem- gerecht gehouden. De bende groeit. Na de hero ïsche aanval op het kasteel zien we Meulenaere, Lange Gabriel en Tineke langs de Dender. Zij slui pen over de loopplank van een boot geven de hond een pil te slik ken en breken binnen. Te Lede doen Meulenaere, Lieven Faviel en Vagenende, met Jan de Lichte aan het hoofd, een nog opzienbarender aanval op het kasteel. Te Beveren, omtrent de molen van Audenaerde breken broer en zuster Meulen- broeck in, bijgestaan door die nij das van een Pier Putte. a 4. Kasteelheren dus, die de scher pe tanden van het opstandige broed aan het nobele lijf voelen knagen. Een schipper, omtrent een molen. Wat voor volk was dat alle maal? Wij weten het niet. Doch ook te Ninove, in een klei ne stad nu, breekt men in. Niet meer een afgelegen kasteel is het niet meer op een boot die ginder eenzaam aan het water ligt ge meerd, niet meer omtrent een al leenstaande molen... maar in de straten van een stadje reeds. Het is nogmaals de garde die er bin nendringt, geholpen door de vrou wen van Lieven Faviel en Van Jan de Lichte zelf, die er de wacht in de stille straten houden. En ondertussen zijn de beide donkere bohemers, Pieter en Adri aen, met hun slingerende oorbel len, eveneens in een kasteel bin nen gedrongen, nadat hun zestien jarige zuster Sara eerst langs een schouw was binnengekropen. En ten slotte zijn Lieven Faviel weeral en weeral die Faviel, in ge zelschap van zijn vrouw, samen met Meulenaere en Vagenende, en ook Tineke bij hen, weest inbreken bij de pastoor van Sonneghen «al- waer sij silverwerek, een heilig oliepotjen en andere effecten heb ben gestolen». De diefstal wordt georganiseerd De laagste klassen der samenle ving van Vlaanderen en het land van Aelst stromen op enkele da gen tijds samen, en hijsen de zwarte kapersvlag... de vlag van de opstand, de vlag met het doodshoofd en de beide gekruiste beenderen. De vlag van het nihil, van moord en brand en het einde van elke wet. En reeds begint men de naam van Jan de Lichte met vrees en afschuw uit te spreken. Een dorps baljuw komt sidderend naar de stad van Aelst toegerend, en sta melt zijn angst uit, in het gelaat der vroede heren van het gerecht. En het leven van vandaag wordt een weinig anders dan het leven van gisteren nog was. En toch... niet alleen van bloed en wraak is er sprake, niet alleen van heiligschennende diefstallen bij pastoors, niet alleen van over vallen op de kasteelmeneren die wetten en reglementen vertegen woordigen. Maar ook van lieve din gen, mooi als een sprookje, zoet en liefelijk als een lentewindje. Toch zijn er slechts een paar weken verlopen, sinds de aanslag op de postkoets en de overval op het kasteel van baron de Creyl. Er is nu, deze avond, een grote alge mene vergadering belegd in de kelder, onder de krocht van Tjeef de Lichte en Beth De Schepper. Helaas, deze krocht is niet meer zoals wij haar in het begin van dit boek beschreven. Ook hier was er volk genoeg dat wezenloos de zwarte vlag van de opstand zag hijsen. Doodarm volk dat met ontzetting toekeek, hoe men een einde begon te stellen aan de ge wone gang der dingen. «Schande over ons!» stamelden ze. En de boeren van Velsiecke en Hundelghem van Godtveerdeghem en van waar weten wij nog, ver enigden zich. Zij hoorden in de verte dat ketelmuziek en die op roerige liederen, en zij wapenden zich met stokken en knuppels en zeisen, en trokken in massa op naar de kroeg van Tjeef de Lichte Daar vielen zij allen tegelijk bin. nen. Ja, in het begin hadden ?ij nog wat angst, want dat oude wijf zou misschien nog met ide duivel kunnen te doen hebben. Maar als het bleek dat zij hen niet te beto veren wist, dan drongen zij voor waarts met hun knuppels en hun zeisen, en sloegen zij alles kort en klein. Zij stampten de muren om, en een grote forse lomperik sloeg de oude Boeddha van een Beth de Schepper in het gelaat. Zo ligt daar dan de kluis nog maals in puin. Een eerste maal werd zij verwoest door de Franse soldaten, omdat men er zich tegen dwingelandij had verzet... en nu gebeurt dit ten tweede maal, om dat- er een opstandige zoon werd geboren. Tjeef en Beth zijn ge vlucht diep de bossen in... Zij heb ben er een hut gebouwd van wat boomstammen, met muren van ge vlochten takken met klei be smeurd, met een dak van graszo den en een vloer van aangestamp te aarde. Het is niet veel. Maar gelijk zij nu een hut hebben, zijn er ontelbaar vele hutten in Vlaan deren en Brabant. Maar zie, als de nacht is geval len en het uur der spoken nadert en het volk dan ook niet meer langs de puinen durft voorbijgaan dan zijn er schaduwen tussen de puinen komen sluipen, dragen de schoppen en houwelen, dragen de stenen en mortelkalk. Zij laten de puinen voor wat ze zijn, maar er vlak onder hebben zij de kel der verdiept en verruimd. En dan, almeteens is het er de grote ver gadering. En als we erheengaan, botsen we reeds wijd in de omtrek op uitgezette wachten.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 4