14 P208!T OPA «Bic-r is voor de oude mensen een prima drank» verklaarde de geneesheer-directeur van een ziekenhuis in Boston na een uitgebrei de proef met bejaarden. Een groep patiënten kreeg dagelijks een portie bier, een andere groep werd behandeld met bepaalde medica menten. De bierdrinkers bleken prettiger in de omgang, vitaler en makkelijker te behandelen. Bovendien sliepen ze veel beter dan de pilletjesslikkers. ZAIRE Zaire (voorheen Congo geheten) erkent thans bij de wet 6 kerkge nootschappen, de katholieke, protestantse, kimbangistische, joodse, islamitische en orthodoxe godsdiensten. Onder de wettelijke voor waarden om erkenning te krijgen treft men de bepalingen aan. dat het betreffende kerkgenootschap een bedrag 'van 100.000 zaires in pand moet geven en dat er onder de leiders een doctor in de theologie moet voorkomen, die minstens 10 jaar in het bezit van deze titel is. TASJKENT Met trots vermelden de Sovjets, dat de hoofdstad van Oezbekistan in het zuidelijk deel van Siberie Tasjkent, die in 1966, zes jaar gele den dus, door een grote aardbeving nagenoeg geheel werd verwoest, thans is herbouwd en de gevolgen van de aardbeving nagenoeg zijn overwonnen. De stad, die in 1966 1,126.000 inwoners telde heeft er nu 1.426.000 de oppervlakte van de stad, toen 16.000 ha is nu 23.000 ha en het aantal woningen steeg met een derde. Op de plaats van de puinhopen staan nu van witte steen opgetrokken ge bouwen met veie verdiepingen en op de kaart van de stad versche nen fraaie gazons, pleinen en boulevards alsmede nieuwe autosnel wegen. DE CONCORDE Het geweldige supersonische vliegtuig De Concorde, dat voor Brits Franse rekening in coöperatie werd gebouwd en aan voorbe- reidingskosten nu ongeveer 1000 miljoen pond sterling heeft verslon den, ligt nog niet erg goed in de markt. Er lopen wel onderhandelingen, o.a. met de Braniff, die van Noord- op Zuid-Amerika vliegt en met de Perzische Iran Air, maar een of ficiële bestelling op de Concorde werd tot dusver niet geplaatst. SUPERMARKTEN De winkelstand in de stad Toulouse heeft zich verenigd tot de strijd tegen de supermarkten in de buitenwijken, die de klanten uit het centrum van de stad weghouden. De centrumzaken doen dit door het gratis verstrekken van buskaartjes en benzinebonnen. Zou het helpen? DODENTAL Volgens Amerikaanse officiële becijfering vielen er sinds 1961 in Zuid-Vietnam 45.703 Amerikanen, 159.839 Zuid-Vietnamezen, 4875 andere geallieerde soldaten en 810.757 communisten, samen dus ruim over het miljoen doden. Het is nog niet zoveel als in de kortere Bangla Desh-oorlog, waarin het dodencijfer over de 3 miljoen moet hebben bedragen, maar is zeker niet onaanzienlijk. Van cijfers ge sprokén, er kan worden meegedeeld, dat de Amerikanen, wier hulp thans voornamelijk (in Zuid-Vietnam) in oorlogsschepen en vliegtui gen bestaat, ginds ruim 1000 vliegtuigen en 150 oorlogsschepen hebben. LEICESTER-TRADITIE De traditie in het huis van de Engelse graven van Leicester is om in het hogerhuis, waartoe zij erfelijk behoren, te zwijgen. De tweede graaf van Leicester zweeg 67 jaar, de derde graaf zweeg er 32 jaar, de vierde graaf heeft na 22 jaar zwijgen thans de traditie gebroken en hield na 121 jaar Lecesterzwijgen thans zijn eerste rede in het hogerhuis. Alweer een traditie weg, verzucht Engeland. EDWARD HEATH De Britse eerste minister Edward Heath is een verstokt vrijgezel. In het lagerhuis werden hierover onlangs vragen gesteld, nl. of het niet aangenamer zou zijn als de eerste minister een officiële gast vrouw aanstelde. Heath antwoordde, dat hij ernstig nadacht over wat er met Adam gebeurde. RADIO-STROMEN In de internationale wedstrijd om het oor en de geest van de mensheid van geestelijk voedsel te voorzien is Rusland het uit bundigste. Dit land brengt met de satellieten het zwaarste radioge- schut in stelling met 3202 uren radio per week. De Verenigde Staten halen niet meer dan 1829 uur per week. China is derde met 1615, West-Duitsland 4e met 793 uur. De meest vermaarde radio-omroep, de Londense BBC haalt niet meer dan 721 radio-uur per week. LEONSD BREZJNEV Leonid Brezjnev is de vierde leider van het Russist me. Na Wladimir Lenin, de dromer en ziener, Joseph harde verschrikkelijke, en Chroestsjew, de wilde imprc de koele, berekenende apparatsjik, symbool van de ganisatie. Hij werd geboren in december 1906 te Karr Oekraïne en is dus nu 65 jaar. Hij was zoon van et een staalfabriek en moest op zijn 15e jaar mee naar te helpen verdienen. Hij heeft zich opgewerkt, niet wt staat thans aan de top van een rijk met 245 miljoe zware wenkbrauwen vallen op; het is de snor van Sta in Rusland, maar ze zit een beetje hoger. Hij is geh twee volwassen kinderen. Acht hem niet klein of zwak sterk van statuur en van geest. NIEUWE OLIEBRON Het rapport van de «Club van Rome» over het de v gende tekort aan energiebronnen, krijgt een hoopvc Amerika over een nieuwe oliebron, die niet minder dai potentiele energiebron van de wereld wordt genoemd in kwestie ligt in de staten Colorado, Utah en Wyomini van 41.500 vierkante kilometer oppervlakte van oliehou een leisteenformatie. De wining is moeilijker dan die die zich in plassen onder de grond bevindt en kan pompt. In het schaliegebied zit de olie in de leisteen, worden gewrongen. Dit is een vrij omslachtig proces, niet zo licht begon, toen er nog genoeg olie te krijge is het anders geworden Amerika verbruikt momenteel barrels olie per dag (een barrel is 159 liter) en dit zj wel zijn opgelopen tot 80 miljoen barrels per dag. Het Amerika meer onafhankelijk wordt van de olie in bijv. oosten. De schalievelden zullen naar men aanneemt 3 m per dag gaan opleveren. LIEFDESBRIEF WEER HEEL De bekende «Liefdesbrief» van Vermeer, die op 24 door Mario P. Roymans, zich noemende Tijl van Limburi leis van Schone Kunsten te Brussel werd gestolen en jacht door 12 rijkswachten zwaar beschadigd werd te is door de restaurateur van het Rijksmuseum te Amster L. Kuiper na onverpoosde arbeid weer hersteld afgeleve de is weliswaar met 35 verminderd (waarvoor eer ingediend) maar het werk is geslaagd. Na een paar r sterven» kan het schilderstuk weer worden geexposeeri ratie nam meer tijd in beslag dan de straf die Mario kr stelen ervan. ROLF HOCHHUTH De toneel- en boeken schrijver Rolf Hochhuth, druk sproken door zijn nogal vrijmoedige uitlatingen over de Pius XII in de tweede wereldoorlog, alsmede door zijn I in zijn boek «De soldaten», als zou Winston Churchill or geallieerde Stalin een plezier te doen, had gezorgd, dat waarin de Poolse minister-president Sikorski reisde, m tenden verongelukte, heeft thans een proces verspeeld, die het onheil overleefde, de piloot Prchal, tegen hem De londense rechtbank veroordeelde Hochhuth wegen! van Winston Churchill tot 50.000 pond boete. Of de bt worden geincasseerd is vanzelf een vraag, want Hochut in Engeland en zal er na deze uitspraak allicht niet naar COCKTAIL Er verscheen te Amsterdam een bundel verhandeiingei mische hoogleraren met de titel «Is onze economie zi misselijk?» De keus, die de hooggeleerde economen d lezeressen overlaten is niet erg alternatief. Maak er een zegt de Amsterdammer, maar laat deze fluorideren. DE ASSOEANDAM De door de Russische roebels mogelijk geworden b Assoeandam in de Nijl, die Egypte's landbouwgrond me vermeerdert, uit 40 miljoen kubieke meter specie, steen opgetrokken 3,5 km lang is en 196 meter boven de ze steekt is het meest kwetsbare bouwwerk van Egypte, weten dit ook en voltooiden deze maand hun vliegveld bi DRUGS Het Franse blad Le Figaro deelt mede, dat het aantal kers snel toeneemt en tussen nu en 1976 van 20.000 100.000 zal zijn gestegen. Het druggebruik kostte verlet Frankrijk reeds: 600 miljoen francs (kosten verzorging ei van het euvel, productieverlies enz.) Wat het over enk! moeten gaan kosten kan men vermoeden. Een enquête dat 63 °/o -van de ondervraagden dringend om overheids vroeg, meer dan tot dusver. De Franse regering kondig ze over het gehele land een krachtig offensief gaat open

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14