uit de modewereld voor de fijnproevers week? nuttige wenken keuken geheimen gespecialiseerd huis in 11 vrouwen ZONDAG Maatjesharing Aspergesoep Gebraden Kip Sla Gebakken rauwe Aardappeltjes Aardbeien Bavarois MAANDAG Gekookte Ham Tomatensla Aard appelsalade Caramelvla DINSDAG Gegratineerde Koolvis Aardappelcroquet- ten Griesmeelpudding met Abrikozen WOENSDAG Biefstuk Erwtjes en Worteltjes Gekookte Aardappelen Fruit DONDERDAG Varkenskoteletten Snijboontjes Gekookte Aardappelen Aardbeiensoezen VRIJDAG Gebakken Schol Frites Vanillepudding ZATERDAG Gevulde Aubergines Gekookte Rijst Rabarbercompóte MAATJESHARING Benodigd 4 maatjesharin gen, peterselie en geklopte ijsblok jes. Bereiding Einde mei of be gin juni wordt de eerste nieuwe haring aangevoerd. Deze haring noemt men maatjesharing en is bijzonder lekker van smaak. Maak de haring schoon. Hier voor vlak onder de kop een kleine insnijding maken, zodat men de vis gemakkelijk kan vasthouden zonder het vlees aan te raken. Aan de buikzijde openen en van binnen schoonmaken. Het vel er af stropen, de haring in twee of vier delen splijten en de graat verwijderen Zo koud mogelijk opdienen, bij voorkeur op geklopte ijsblokjes. Hierop de vis in zijn oorspronke lijke vorm leggen en garneren met een takje peterselie. Geef er toost bij. N00t Bij het schoonmaken van maatjesharing gebruiken we een roestvrij stalen meisje. AARDBEIENSOEZEN Benodigd 1.5 51. water, 75 gr bloem, 65 gr boter, 3 eie ren, wat zout, 500 gr aardbeien; suiker, 0,25 I slagroom en poeder suiker. Bereiding Breng het water met de boter en het zout aan de kook. Voeg nu alle bloem tegelijk toe en blijf flink roeren tot het deeg gelijkmatig en soepel is en als één geheel van de bodem van de pan loslaat. Neem van het vuur en voeg één voor één de eieren toe, hierbij tel kens het deeg gelijkmatig roeren. Het deeg moet zo dik zijn, dat het nog juist als een bal van de lepel kan vallen. Dit deeg nu in bergjes op een beboterde bakplaat leggen een tussenruimte laten van min stens 4 cm. De soezen in een vrij warme oven (200° C.) met veel onder- warmte gaar en goudgeel bakken. Het is beslist nodig de oven de eerste 10 minuten gesloten te hou den. Als de soezen gaar zijn voelen ze heel luchtig aan. Na afkoeling de soezen opensnijden of knippen en vullen met aardbeien (die van tevoren met suiker werden weg gezet) en stijfgeklopte slagroom. Het afgesneden of afgeknipte kap je er weer opzetten, bestrooien met poedersuiker en dadelijk op dienen. NOOT Als het aardbeien seizoen voorbij is, kan men de soezen ook vullen mei kersen, frambozen of bessen, terwijl men in de winter stukjes ananas of abrikozen kan gebruiken GEVULDE AUBERGINES Benodigd 2 aubergines, 1 citroen, zout, 100 gr bacon, 100 gr gehakt, 1 lepel olie, 3 tomaten peper, 2 eieren en 2 eetlepels melk Bereiding Snijd de auber gines in de lengte doormidden en kook ze in water met zout en een weinig citroensap half gaar. Neem ze uit het vocht en hol ze uit. Snijdt het vruchtvlees klein. Maak een vulsel door de klein- Het vakantieseizoen staat weer voor de deur en dat wordt nu een maal voorafgegaan door koffers inpakken. Wij twijfelen niet aan uw kunde op dit gebied, maar wil len U toch even aan het volgende herinneren. Op de bodem komen zware spul len als schoenen, pantoffels, bad- goed, enz. De volgende laag wordt gevormd door dingen die mogen kreuken als ondergoed, nachtkle ding, handdoeken, sokken. Sokken zijn ideale opvullers. Boven in de koffer pakken we natuurlijk de kle ren die niet mogen kreuken. Vouw tussen rokken en japonnen een stuk vloeipapier of een nylon-on derjurk. Voor uw allermooiste ja- pon is er nog een methode die wel een beetje meer kofferruimte vergt namelijk deze doe de japon in een plasticzak, blaas er een beetje lucht in en sluit de zak on middellijk dicht. Denk bij het pakken ook eens aan de volgende artikelen, die bij zonder handig kunnen zijn, doch helaas nogal eens vergeten wor den een vlecht van verschillende kleuren zijde een geprepareerd doekje voor het verwijderen van vlekken. tissus geimpregneerd met na gellakremover geprepareerde schoenpoets doek mini-pakje wasmiddel voor fijn wasgoed plastic-zakjes proeftubes of -doosjes cosmetica boodschappennetje reservebril en eventueel reser ve (vals) gebit opvouwbare kleerhangertjes waslijntje met knijpertjes KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST kroniek DE SUiKERZOETE MODE VAN MARY QUANT We zijn van de Londense modeontwerpster MAR' QUANT wel één en ander gewend terecht wordt zij de moeder van de mini-rok de doorkijkblouse en de hot pants genoemd. Juist daarom was iedereen, die haar nieuwe collectie zag, wel een beetje verwonderd: men verwachtte weer een nieuwe pittige stunt en in plaats daarvan kwam Mary nu met kledingstukken zo onschuldig en zachtaardig als men maar bedenken kan. Haar mannequins dansten over de vloer in korte baby-roze en -blauwe lolitajurkjes met enorme pofmouwen en kleine strikjes aan de halslijn. Haar sweaters zijn lang en recht met grote cols. Zij zijn gemaakt van krullerige angorawol en worden gedragen over een geplooide mini-rok. Al deze creaties worden niet meer met de vervelende, klassieke schoen gedragen de Quant-stijl eist lange gebreide bod*"s^"»* in bijpassend roze en blauw, hoge suède klompen met dikke zolen en tenslotte drie snoeren parels rond de nek. Tussen al die keurige lieve jurkjes wandelen een paar broekpak- ken Mary is ook overgegaan tot de wijde broeken van dit jaaien combineert ze met lange jasjes, die vierkante schouders hebben, terwijl ze versierd worden met kleurig borduurwerk. Ook kunneni ze gedragen worden met die trieste truien u,t de jaren veertig. Ook hier heersen de baby kleuren roze en blauw. OVER MARGARINE GESPROKEN gesneden bacon samen met het gehakt in de koekepan in de hete olie bruin te bakken en er de ont velde, ontpitte, kleingesneden to maten, peper, zout en het auber gine-vruchtevlees bij te doen. Roer alles goed door elkaar. Vul er de auberginehelften mee Schik ze in een beboterde vuurvaste schotel en overgiet ze met de eieren die met de melk zijn losgeklopt. In een matig warme oven zetten tot de eieren vast geworden zijn. Geef er drooggekookte rijst bij Werd er vroeger uitsluitend door de arme mensen margarine ver bruikt om de dure boter te ver vangen, tegenwoordig vinden we dit produkt op bijna iedere tafel. En wel om de eenvoudige reden dat het gezonder is dan boter. Margarine bevat ongeveer 80 vet en 20 vocht; dit laatste maakt ze smakelijk en goed smeerbaar. Ze kan gemaakt zijn van dierlijke en plantaardige vet ten. Staat op de verpakking «zui ver plantaardig» dan zijn er uit sluitend plantaardige oliën en vet ten gebruikt. Sommige plantaardige margari nes zijn gemaakt van vetten met een hoog percentage aan meer voudig onverzadigde vetzuren, waardoor het cholesterol gehalte in het bloed op peil gehouden wordt of verlaagd. Dit is belang rijk ter voorkoming van hart- en vaatziekten, die het gevolg zijn van atherosclerose (aderverkal king). Plantaardige margarine is mees tal ongezouten. Dit kan bij het bakken en braden spatten veroor zaken. Men kan dit voorkomen door een beetje zout in de koeke pan te strooien. Margarine met een nog hoger percentage aan meervoudig onver zadigde vetzuren wordt dieetmar- garine genoemd. Deze dient niet om mager te worden, maar om het cholesterolgehalte in het bloed op een verantwoord laag peil te hou den. Dan is er nog «Halvarine» een produkt dat maar 40 vet (de helft van margarine) bevat, de rest is water. Hierdoor is het on geschikt voor bakken en braden. Halvarine kan evenals margarine gemaakt zijn van plantaardige olie- en en vetten en is meestal zout loos, Aan alle magarines en ook aan halvarine zijn vitaminen A en D toegevoegd en vaak een natuurlijke kleurstof meestal in de vorm van caroteen om het produkt een mooi geel kleurtje te geven. Het is niet voor niets dat er veel zorg besteed wordt aan ce verpakking, want onder Invloed van het licht kan de smaak van margarine achteruitgaan. Bewaar daarom margarine zoveel mogelijk in de originele verpakking en op een donkere koele plaats. De koel kast is een ideale bewaarplaats. Alle goede margarine is zo uit de koelkast smeerbaar.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11