m 14 FRANSE DIEFSTALLEN In Frankrijk klaagt men over de verontrustende toeneming van het aantal diefstallen van kostbare kunstwerken. In de loop van 1971 werd in Frankrijk ingebroken in 36 museums, 102 kastelen en 217 perken. Werden bij dergelijke acties in 1970 ruim 1600 kostbare kunstwerken gestolen, het waren er in 1971 ruim 3000, bijna twee maal zoveel. Het blad Le Figaro publiceert een zeer goede raad, die de moeite van doorgeven rijkelijk waard is, namelijk zorgt dat ge kunstwerken, die u bezit, beveiligt en er foto's van bewaart. Het is zeer moeilijk om een goede beschrijving van een gestolen kunstwerk te geven; de foto verhelpt dit. PRAWDA Het Russische partijblad de Prawda (de naam beduidt «De waarheid») verklaart in een bespreking van de christelijke feestda gen «De ideeen van Pasen zijn gevaarlijk en reactionair. Ze zijn op geen enkele historische gebeurtenis gegrond. Christus is nooit gestorven en is nooit verrezen. Hij heeft nooit bestaan». Zo tracht het blad zijn naam eer aan te doen. WSJS VERKEERSWOORD De slogan Glaasje op, laat je rijden» deed het in het autoverkeer wondergoed. Een beetje trager maar toch ook doeltreffend klinkt de slogan: «Wat een feestje leven inblaast kan op de weg de dood veroorzaken». DRUGS Newyorkse statistieken wijzen uit, dat er 45,5 van de drugge bruikers 15 tot 20 jaar oud zijn, 25,5 van 20 tot 25 jaar oud en dat bij oudere leeftijdsgroepen het percentage snel afneemt, het geen erop wijst, dat bij het volwassen worden de risico's beter wor den ingezien. Daar staat het schrijnende feit tegenover, dat 16 van de verslaafden kinderen betreft van 10 tot 15 jaar. SOLSJENITZSN De vermaarde Russische auteur Solsjenitzin, die het in Rusland om zijn streven naar meer vrijheid zeer moeilijk heeft, en in zijn land o.a. uit het schrijversgilde werd gestoten, vermeldt in zijn «Vasten brief», dat in de 50 jaar durende heerschappij van het communisme het aantal kerken in Rusland van 70.000 tot 4.000 daalde. STRAFREGISTERS In elk land behoort het tot de rechtsregels, dat strafdossiers van de rechtspleging met de daarbij behorende processen-verbaal zorg vuldig worden bewaakt en niet voor het publiek toegankelijk zijn. Dit is ook zeer begrijpelijk, want al wat in de processen-verbaal staat is wel materiaal voor de rechtbank ten dienste van het onderzoek, maar is nog geen rechtspraak bij onderzoek in de rechtszitting kan veel ervan anders uitpakken of onjuist blijken en verworpen worden Er was wel hier en daar een neiging om hiervan af te wiiken voor wat de berechting van oorlogsmisdrijven betreft, maar daar tegen rees vanuit de rechtsinstanties alom verzet. Opmerkelijk is. dat in Australië het zelfs nog sterker werd geregeld: daar werd bij de wet vastgesteld, dat deze dossiers voor iedereen, ook voor autoriteiten, verzegeld moeten blijven tot 1990. TIM, VICKY EN PASJA President Nixon heeft in de verkiezingsstrijd van dit jaar een ge heim wapen tot zijn beschikking, namelijk Tim, Vicky en Pasja. Tim is een driejarige Ierse setter, de favoriete hond van de president. Hij is bij alle geheime besprekingen in Nixons bureau en levert geen gevaar op, integendeel, zijn zeventig pond oerkracht schrikt gevaren af. Vicky, een negenjarige miniatuurpoedel, is de hond van Julie, Pasja, een terrier van 4 jaar oud. is de favoriet van Tricia. De tophonden hebben een luxe-leven, zijn even vaak voor de televisie als hun baas en zijn ook even bekend als hij. althans in Amerika. Men kan erop aan, dat het drietal in dit verkiezingsjaar stemmen van hondenliefhebbers voor de baas trachten te veroveren. NOORDPOOL SMELTEN In wetenschappelijke kringen wordt gedebatteerd over de moge lijkheid en wenselijkheid om de ijskap van de Noordpool tot smelten ten brengen. Er zou dan water beschikbaar komen en de temperatu ren in Canada en Siberie zouden zachter worden. Het is best mo gelijk. Maar er zijn ook bezwaren. De kans bestaat, dat als de grote natuurlijke ijskast, die Noordpool heet, wordt afgeschaft, gesteld het geval, het klimaat op de hele aarde totaal zou veranderen, alle even wicht in het weer zou worden verstoord, een ongekende regenover- last zou ontstaan en de nadelen van het smelten van de Pool onein dig veel groter zouden blijken te zijn dan de denkbeeldige voordelen. De onderneming is gelukkig onuitvoerbaar. GRONDSTOFFENSCHAARSTE De voorspellingen aangaande het opraken van grondstoffen gaan ervan uit, dat de huidige consumptie in stijgende mate wordt voort gezet. Het is inderdaad waarschijnlijk, dat de oliemaatschappijen op de duur er niet meer in slagen nieuwe reserves te vinden. Maar dit betekent niet, dat de mensen tegen die tijd geen energiebronnen zullen hebben gevonden. Een 2000 jaar geleden dreigde de hout- voorraad tekort te zullen schieten. Men vond de kolen en later de elektriciteit. En het zou kunnen zijn. dat door de steeds hoger opge dreven prijzen van de Arabische olie deze tenslotte zo hoog zijn geworden, dat de reactoren een goedkopere kernenergieproductie zullen kunnen leveren. ELEKTRISCHE AUTO'S Komt de elektrische auto op de weg, dan is een van de ergste luchtvervuilers in de ban. Er wordt in alle industrielanden gezocht naar de oplossing. Gedeeltelijk is men reeds geslaagd, namelijk voor de bestelwagens in de grote steden, die aan een beperkte snelheid genoeg hebben en een kleine actie-radius hebben. In diverse steden zijn ze reeds in gebruik. De elektrische auto heeft geen schadelijke uitlaatgassen en is op deze grond zeer aantrekkelijk. Het gaat er nu om of de auto op accu's ook commercieel haalbaar zal zijn en of de elektrische aan drijving niet weer andere problemen veroorzaakt zoals milieuver vuiling bij het opwekken van de elektrische energie in krachtcentra les. Er wordt naarstig naar gezocht en het slagen is een kwestie van tijd. EEN SPOORWEGBRUG ALS ATTRAKTIE in maart van dit jaar bestond één van de meest bewonderde spoor wegbruggen van Duitsland 75 jaar. Het betreft de brug over het dal van de Wupper bij Muengsten tussen Solingen en Remscheid. Toen destijds het plan opgevat werd om dat 107 meter hoge kunstwerk uit staal te vervaardigen, de eerste keer trouwens dat men staal voor dergelijke doeleinden zou aanwenden, rees daartegen nogal wat verzet. Men vreesde dat de zware belasting, de schom melingen en de rukwinden teveel zouden zijn voor de weerstand van het stalen gebinte. De ontwerpers wisten echter door te zetten en kregen van de toenmalige Pruisische minister van openbare werken ën van de Landtag in 1889 toelating om het werk uit te voeren. Het zou 5 miljoen Mark gaan kosten. Het werd, voor de techniek van die dagen, een waagstuk en een meesterwerk want de plannen konden tot op de millimeter precies uitgevoerd worden. De brug overspant nu nog altijd op sierlijke wijze het enge dal van de Wupper. De reizigers die met de trein van So- Jingen naar Remscheid reizen en erg veel Belgen zullen zich daaronder wel nooit bevinden realiseren zich meestal niet dat zij daarbij over de eerste stalen spoorwegbrug van Duitsland rijden. Maar 107 meter lager staan in volle zomerseizoen iedere dag wei een tiental autobussen waarvan de reizigers zijn uitgestapt om met bewonderende blikken omhoog te staren, telkens wanneer er een trein voorbijschuift. Het is één van de grootste attrakties in dat gebied. EXPANSIE Met het oog op het zoeken naar olie en aardgas werd de Noord zee in grote vakken verdeeld, waar de aangrenzende landen het exploitatierecht hebben. Maar een niet voorzien gevolg van deze verdeling van het continentale plat is dat thans serieuse plannen worden ontworpen en bekeken om daar eilanden op te spuiten... De Shell heeft een paar jaar geleden al eens het plan geopperd om een hele stad in zee te bouwen. Het is ongeveer vergeten, maar bestaat nog. Drukker maken het de studenten van de Technische Hogeschool te Delft, die al jaren werkzaam zijn aan een plan om een grote vlieghaven met drijvende startbanen op de Noordzee (of eigen lijk in de Noordzee) te bouwen. En de Baggermaatschappij Bos Kalis kwam thans heel toepasselijk voorstellen om een vuilverwer- kingseiiand op het plat te spuiten. Het zal interessant zijn, als de andere landen van het Continentale Plat ook plannenmakers organi seren. Dan kan men over een eeuw of zo aan de dekolonisatie van Continentalia beginnen. Er zitten wel wat staatsrechtelijke kwesties aan de uitvoering van zulke plannen vast, want de verdeling van het continentale Plat is niet berekend op de expansie van het grondge bied van de betreffende landen. PLASTIC VUILNISZAK De plactic vuilniszak heeft in belangrijke mate de vuilnisemmer- verdrongen. Ze biedt een groot gemak, ook en met name voor de vuilophalers. Maar er zijn ook bezwaren, want de plastic is in de compostbedrijven niet oplosbaar met als gevolg dat hier en daar het gebruik van gemeentewege werd verboden. TAIWAN Toen maarschalk Tsjang Kai Shek zich in 1949 gedwongen zag :m;et het restant van zijn leger naar het eiland Taiwan (Formosa) uit te wijken, richtte hij hier een wel erg topzwaar militair apparaat op, namelijk met 200 admiraals en 16000 generaals. Hij deed dit met het oog op de herovering van China. Met hetzelfde doel richtte hij een dubbel burgerlijk bewind op, het éne voor het bestuur van Taiwan, het andere voor het te heroveren totale China. Ze zijn er nog. De ficties blijven wel, zolang de oude maarschalk, thans 83 jaar oud in leven blijft bestaan.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14