Privaat ziekenhuis ten dienste van de Aalsterse regio lef probleem vei li luisvuilverwerüing St.-Maarteninstituut Mikpunt van triestige grappenmaker Abdemische opfeidinq voor brnavsfisten Werken provinciale baan Aalst-Oudenaarde AKTIEKOM8TEE: Industrievestigingen in randgemeenten 16 0. L. VROUWZIEKENHUIS: In onze vorige editie hadden wij het over de ontwikkeling van het O.L. Vrouwziekenhuis tot 1945. Dokter Goffaerts, tragisch over leden in 1943, was de grondlegger van een eigen chirurgische school in het O.-L.-Vrouwziekenhuis. Deze door Dr. Goffaerts gevormde school spitst zich vooral toe op de thorax-chirurgie. Een mijlpaal in haar ontwikke ling is ongetwijfeld de eerste hart operatie in Belgie geweest, uitge voerd door Dr. J. Cuvelier. mmg'i Mijlbeeks panorama met vooraan O.-L.-Vrouwkliniek ORGANISATORISCHE STRUKTUUR VAN HET O.-L.-VROUWZIEKENHUIS Zoals onze lezers wellicht we ten bestaan er in ons land twee kategorieen ziekenhuizen, nl. de Openbare en de Private Zieken huizen. Het O.-L.-Vrouwziekenhuis is een privaat ziekenhuis. Officieel bezit het ziekenhuis 383 bedden (bedden erkend door het Ministerie van Volksgezond heid); de werkelijke kapaciteit van dit ziekenhuis overschrijdt echter de 400 bedden (430 bedden). Na het private ziekenhuis van Roeselare en dit van Jolimont be treft het hier het grootste private ziekenhuis in ons land. Het ziekenhuis beschikt over 7 hospitalisatiediensten, t.t.z. Chi rurgie, Inwendige ziekten, Pedia trie, Materniteit, Prematuren, Ba- cillose en Intensieve zorgen. De Medische Staf van het O.-L.- Vrouwziekenhuis bestaat uit een veertigtal geneesheren, die mees tal full-time aan het ziekenhuis ver bonden zijn. Belangrijk is ook, te signaleren dat het O.-L.-Vrouwziekenhuis door het Ministerie van Volksgezond heid en door de Universiteiten er kend is als opleidingscentrum voor omnipraktici en geneesheren-spe cialisten. Via het St.-Augustinusinstituut voor Verpleegkunde staat het te vens in voor de opleiding tot Kin derverzorgster, Gebrevetteerde en Gegradueerde Verpleger of Ver pleegster. Het O.-L.-Vrouwziekenhuis is eveneens een belangrijke werkge ver in onze streek het stelt 300 personeelsleden tewerk. Sedert 1 januari 1970 wordt het Beheer van het O.-L.-Vrouwzieken- huis waargenomen door de v.z.w.d. O.-L.-Vrouwziekenhuis. De Raad van Beheer van deze v.z.w. is sa mengesteld uit religieuzen en le ken. RECENTE EVOLUTIE 6 januari 1969 werd gestart met een Intensieve Verzorgings eenheid. Deze eenheid telt 8 bed den. Bij middel van speciale be wakingsapparatuur wordt, door een team van medisch en verpleeg kundig geschoolden, de patient kontinu geobserveerd en behan deld. Deze dienst neemt hoofdza kelijk patiënten op van Interne Geneeskunde (hartinfarcten) en Chirurgie (thorax- en vaatchirur- gie en urologie), getraumatiseerde patiënten en patiënten in shock toestand. Eveneens werd in 1969 een dienst Centrale Sterilisatie opge richt. Ook in 1970 werden belangrijke initiatieven genomen. In januari 1970 nl. werden 3 labo's in gebruik genomen, t.t.z. labo Biochemie (Dr. L. Sierens, labo Anatomo-Patologie (Dr. J. Mestdagh) en labo Serologie en Bakteriologie (Apoteker A. Bel- lon). Op hetzelfde ogenblik werd ook een nieuwe Centrale Apotheek op gericht (Apotheker C. Mores en Apotheker G. De Baere). In 1970 werd eveneens een nieuw voedselbereiding- en voed seldistributiesysteem (Régéthermic - indacom) in gebruik genomen. Dit systeem laat toe aan de pa tient een keuze-maaltijd van goe de kwaliteit te verschaffen. In het kader van de hervorming van de huishoudelijke diensten, werd ook aangesloten bij een cen trale ziekenhuiswasserij, die thans 24 ziekenhuizen omvat. Deze over schakeling, naar de centrale priva te ziekenhuiswasserij reduceerde de kostprijs van was en linnen met 10 fr het kg. In 1971 werd een nieuwe RX- afdeling in gebruik genomen. Het betreft hier twee universele tele- bediende zalen en één vasculaire zaal. PRIVE-SPORTH AL ONGENA De bouw van de privé-sportha! Ongena werd door Stedebouw on gunstig geadviseerd Naar het «Verbond der Aalsterse Komische Groepen» signaleert zuilen leden van karnavaigroepen hun ontwerpen allerhande tot en met karnavaleske koppen elke zaterdagnamiddag in de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten, onder leiding van leraars kunnen realiseren. De h. Singalyn, voorzitter van het stedelijk feestkomitee, die de zaak bepleitte bij de direktie van de Akademie wil inderdaad komen tot artistiek meer verantwoorde ontwerpen in de Karnaval- stoet. K.O.O. STEEDS DE GEBOUWEN AAN DE KATTESTRAAT De K.O.O. heeft aan het stadsbestuur een aanvraag ingediend tot het slopen van de oude gebouwen aan de Kattestraat. REGIONAAL Op initiatief van de Interkommunale «'t Land van Aalst» wordt te Welle een breekinstallatie opgericht voor de huisvuilverwerking. Een 18 tal gemeenten zijn aan dit projekt geïnteresseerd. Het Aalsters stadsbestuur heeft voorlopig nog geen beslissing ge nomen. Het probleem zal door de Kontaktgroep nog voor de vakantie onder de ioep worden genomen, zodat tijdig door het stadsbestuur de nodige maatregelen zullen kunnen getroffen worden. Trajekt te Erpe De noodzakelijke modernizeringswerken op de provinciale baan te Erpe-Mere (tot aan de beek) werden toevertrouwd aan een leperse onderneming. Deze op het grondgebied Bambrugge aan de Firma Raes van Lede. PERMANENTE MEDISCHE WACHT in november 1971 werd even eens overgegaan tot de oprichting van een Urgentie-dienst. De bedoe ling is een efficient opvangen van de akute gevallen van binnen en buiten (900) het ziekenhuis. Hier voor werd op de eerste plaats voorzien in een urgentie-opname lokaal, uitgerust met monitoring en hartdef ibrillator. Met dezelfde bedoeling werd, vanwege het Medisch Korps, een Permanente Medische Wacht ge organiseerd (permanente aanwe zigheid, in het ziekenhuis, van een geneesheer van wacht). Aktueel zijn in het O.-L.-Vrouw ziekenhuis studies aan de gang om op korte termijn een coronair Care Unit op te richten, een Nierdia lyse-centrum en een nieuwe Mater niteit. In eèn slotbijdrage gaan we even stilstaan bij de laatste inves teringen, die in het ziekenhuis zijn gebeurd de oprichting van de dienst Fisische Geneeskunde (Iso- topendiagnose en Kobaltterapie). Te Erembodegem en Erpe-Mere Het Aktiekomitee en de Interkommunale delen mede dat een overeenkomst werd gesloten voor de vestiging op de industriezone te Erembodegem van een Engels bedrijf «Welcome», terwijl ander deels ook de Aalsterse firma E. Van den Berghe Co, waarvan de gebouwen enkele maanden geleden door brand werden vernield, zich in deze randgemeente zal vestigen. Op het industrieterrein te Erpe-Mere komt het Amerikaans bedrijf «Wang Europe» dat elektronische rekenmachines produceert. Dit be drijf zal 4 ha aanwenden, waarvan 2 ha onmiddellijk zullen bebouwd worden. Voor de tweede maal werd Het St.-Maartenskoliege het mikpunt van een triestige grappenmaker die dinsdagmorgen via een tele foontje aan Superior Van Ruyskensvelde berichtte dat precies om 10 u een bom in de onderwijsinstelling zou ontploffen. Tot 10u15 werden de lokalen ontruimd. Woensdag was het ganse voorval nog wel het gesprek van de leerlingen, die de ganse affaire toch niet dramatiseerden want ze amuseerden zich met voetzoekertjes. Of Rijkswacht en politie dit individu bij de lurven kunnen pakken is natuurlijk een andere vraag.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16