De rechtvaardigheid eist dat men de vrijheid aan banden legt. Het kapitalisme «al! sis kapot weer vis in de dender 3 K W B. Manifest 1956 Pater LIEDERIK DE WITTE s.j.. geboren te Lebbeke op 30 april 1918, in een gezin met zeven kinderen, waarvan er drie priester werden. Opgegroeid in Roozendaal (Nederland) waar de familie De Witte tot bij de amnestiewet 1936 verbleef. Humaniorastudent St.-Vincentiuskoilege te Eeklo, Groot-Seminarie te Mechelen en priester gevrijd cp 30 mei 1942 Leraar aan St.-Pieterskollege te Leuven; onderpastoor te Gooik en te Wambeek. Ingetreden op 7 september 1947 in de Sociëteit v. Jezus Priester-arbeider in het Ruhrgebied (Duitsland) en te Flémal (Luik) waar Hij tevens grondig sociologisch de ontkerstening bij de arbeiders onderzocht. Deze simultane onderzoeken deed hij ook te Wenen en in de achterbuurten van Parijs. Hij verbleef in Turnhout, was er aktieve medewerker van de gekende pater Cleymans s.j. (uitg. «Psychologie van de Loonarbeider»), In Aalst vanaf 1953/54 adj. verbondsproost van de K.W.B. Tevens verbonden aan de K.W.B. Nationaal - Studiediensten voor de leiding van de door hem ontworpen «basisscholing», een grondige miiitantenopleiding. Doceerde Sociale Leer van de Kerk in hef Opleidingscentrum voor geestelijke brankardiers (C.I.B.E.) te Aalst. Gewezen redaktielid van het weekblad «De Linie». Medewerker in de Stichting Lodewijk de Raet en Katholieke Filmliga. Schrijver van het boek «Kerk, Arbeid en Kapitaal» januari 1953, met tweede herwerkte uitgave mei 1966. Het overlijden, op 54 jarige leeftijd, van E.P. LIEDERIK DE WITTE s.j. in het Academisch Zie kenhuis te Gent op 24 mei 1972, was een schok die allen, die hem van nabij of op afstand kenden, met droefheid trof. De eerste ziekteverschijnselen, vier jaar terug, remden zijn mee slepende inzet. Naar menselijk tijdsrekenen, te vroeg, zou deze reus en rusteloze vechter, die zo kwistig met zijn gaven omsprong, tot inaktiviteit gedwongen worden wat ongetwijfeld het zwaarste of fer in zijn leven was. Pater de Witte was meer dan een Aalsterse of regionale figuur. Hij droeg nationale verantwoorde lijkheden in het vormingswerk voor volwassenen, wat tot uiting kwam op studiedagen van de Kristelijke Arbeidersbeweging. Zijn boek «KERK, ARBEID en KAPITAAL», of een konfrontatie van de kristelijke levensopvatting met het arbeidersvraagstuk (heden vertaald in vrijwel alle Europese talen) deed hem terecht de repu tatie verwerven een der beste ken ners te zijn van de Kristelijke So ciale leer in de Roomse Kerk uit de Westerse wereld. Manifest geboren met een scherpe aanklacht «het kapitaal maakt ons kapot», woorden die heel wat kri tiek en pennetwist opriepen. Zijn onverpoosde werking voor de «Hervorming van de onderneming» gesteund op «de economische ontwikkeling moet onder de kon- trole van de mens blijven, zodat ook op het internationale vlak zo veel mogelijk mensen aktief kun nen deelnemen aan de economie en de sociale bslissingen, waarvan hun toekomst en die van hun kin deren afhangt». (Gaudium et Spes 1966) Ten koste van heel wat onbe grip en tegenwerking, zelfs van diegenen van wie hij normaal steun had mogen verwachten, week hij geen duimbreed af van deze stelling. HIJ WAS EEN RADIKALIST Dit moet van hem gezegd. Het woord radikaal de wortel de radix van het kwaad moet bloot gelegd en vernietigd worden. Daarom experimenteerde en werkte hij jaren aan ZIJN basis scholing met als princiepen «Ar beid is van de persoon van de ar beider niet te scheiden dus kan onze arbeid niet gekocht worden, want wij zijn mensen, geroepenen met een eigen persoonlijke waar digheid waarvoor ieder arbeider onmiddellijk verantwoordelijk is tegenover zijn Schepper» (Pink- sterboodschap - Pius XII - 1941) en verder nog «het sociaal- eco nomisch leven is zo ingericht dat het voor velen een hindernis is voor hun eeuwig heil» (Quadrage- simo Anno - Pius XI - 1931). «Arbeid - uitdrukking der per soonlijkheid - heeft voorrang op de rijkdom die een werktuiglijk mid del is» (Mater et Magistra - Joan nes XXIII 1961) «De economische ordening sluit in - eigen belang ondergeschikt aan het algemeen welzijn, waar door economisch machtsmisbruik afgegrendeld wordt en de econo mie geleid wordt naar het wezen lijk doel de menselijke persoon» («Kerk, Arbeid en Kapitaal» 1e uitg. blz, 196) Uit dit alles werd het K.W.B. HIJ WAS PRIESTER jïs Liederik droeg in zich de trek van alle groten; niet te kunnen be rusten in de verkeerde toestanden zoals hij ze ervaarde. Hij was een medemens onderweg - op zoek naar...». Hij heeft in zijn lange en bewogen weg naar zijn eigen lijke priesterlijke en religieuze roe ping en in heel zijn priesterleven «de verlossing van Christus willen voltooien, door de arbeiders weg te halen uit hun onvoltooide prole- taristische situatie. Priesterschap en sociaal engagement waren bij hem één en hij heeft dit konse- kwent beleefd met de hem onver biddelijke logica en met de ganse inzet van zijn bruisend tempera ment in al de vezels van zijn ge moed. Hij verkondigde de mense lijke gelijkwaardigheid als kind van God en was voorvechter voor de konkretisering ervan op het so ciaal-economisch vlak in het licht van de evangelische boodschap» (Pater Molisse in de begrafenis- mis). Onvergetelijk was de viering yan zijn 25 jaar priesterschap (1967) tussen zijn voormannen van de Arbeidersbeweging - onver getelijk de gesprekken, eenvoudig helder en logisch doordacht over de grote levenswaarden en voor diegenen die hem intiem hebben gekend, onvergetelijk de eucharis tische vieringen bij vrienden thuis, waar hij zich een begrijpend pries ter toonde, een hard konsekwent sociaal strijder, een rechtvaardig man. Hij was iemand met een streng uiterlijk, maar met een groot hart en gevoelig gemoed. Hij leed onder het onrecht zijn vrien den aangedaan, maar had van zijn onafscheidelijke vriend, wijlen Al- fons Schotsaert, gewezen sociaal bestuurder, deken van Ledeberg, geleerd... te leven met de mensen zoals ze zijn en niet zoals hij ze zou gewild hebben. HIJ WAS EEN PRiESTER MET RUIME BELANGSTELLING Hoewel hij volledig opging in, en totaal opgeslorpt werd door de «Arbeidersproblematiek» kon nie mand tevergeefs op hem beroep doen. Hij was jaren commentator bij de Aalsterse Katholieke Film liga, was mede-initiatiefnemer bi de «Vlaamse Dag» voor het Arron dissement Aalst» (1958). H stond samen met de Kapucijn Wil diers, de Dominicanen Humanus en Valentinus Walgraeve en met zijn confrater Jezuiet K. Van isa- cker, vooraan bij de Priester Daensherdenking. Hij was, vrij regelmatig, spreker voor linkse verenigingen en ook op debatavon den met andersdenkenden. Was aktief medewerker op bijeenkom sten van de Stichting Lodewijk de Raet. Hij had een open visie en hielp het waardevolle van een mo gelijke progressieve frontvorming verspreiden. Bij dit alles was hij geen dema goog geen volksmenner maar iemand die met kennis van zaken als een scherp debatter, het Kristen Humanisme met zin voor verhouding, tijdsgebonden op de juiste plaats wist te brengen. Hij kon een toestand analyseren, be- gronden, met de wortel van het kwaad blootleggen. De dood van E.P. de Witte laat nu toe hem op ondubbelzinnige wijze naar volle waarde te schat ten. Voor Denis en Roger, uit de ce mentfabrieken van Thieux, voor Cesar gewezen mijnwerker in de Bois du Luc, voor Alfons uit Fa- belta en voor zoveel honderden, duizenden is hij «een andere, een tweede Christus, die leefde en stierf voor hun ware verlossing». Voor wie met hem werken blijft hij daarenboven het inspirerend voor beeld om in goede en kwade da gen, spijts alle menselijke klein heid uit de omgeving, voort te vechten aan de ontplooiing van de werknemers. Dinsdag werd hij op het stede lijk kerkhof begraven, in de scha duw van het grafmonument van DE PRIESTER-SOCIALE STRIJ DER A Daens, die zeventig jaren geleden aan dezelfde strijd ten onder ging. Hij vervoliedigt de lijst van Vlaanderens Groten, wie ze ook waren, wat ze ook deden. Willy De Turck A.C.V. sekretaris SCHEPEN BOGAERT SC Zonder vooraisnog in detais te treden, liet Schepen E. Eogaert dinsdagnamiddag op het weke lijks pershalfuurtje ten stadhui- ze verstaan dat de noodzakelij ke zuiveringsstation aan de Den der vlugger zouden kunnen ge- realizeerd worden dan men nor malerwijze zou verwachten. Aan de hand van statistieken zal men dra een precies beeld hebben van de aard van de wa tervervuiling ook in eigen streek Dus zei Schepen Bogaert ligt de tijd in 't verschiet dat er weer vis in de Dender spartelt. NIEUWE BEDRIJVEN OP WIJNGAARDVELD Behoudens dit sportief intermez zo signaleerde de Schepen ook nog de inplanting van een bedrijf op de Aalsterse industriezone Wijngaardveld met name het Brus sel bedrijf «Anciennes Usines Wel ders», dat momenteel 60 werkne mers telt, vooral technische inge nieurs. Voor dit bedrijf dient een oppervlakte van 4 ha voorzien. Er is voorts ook nog het Aal- sters bedrijf Alphasio (ca. 30 personeelsleden) dat op het Wijn gaardveld zal bouwen. Uiteraard komt een en ander nog voor de raad, maar in de financiële kom missie werd reeds gunstig advies verleend. VAN SERVICE-CENTRA NAAR A&T3EGROEP Uitgaande van de zware finan ciële lasten waarmede de stad Aalst als verzorgingscentrum voor de streek heeft af te rekenen (Brandweer, politie enz), heeft Schepen Bogaert kontakt genomen met kollega's van gelijkaardige centra als Kortkrijk, Roeselaere, Berchem - Antwerpen, Verviers, Charleroi, Doornik om via een ge zamenlijke aktie te bekomen een betere verdeling van de hulpfond sen van het Ministerie van Binnen landse Zaken zou bekomen worden. Een eerste kontaktvergadering tus sen de Schepenen van deze ver schillende steden zou eerlang door gaan.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3