BEL-AMI kroniek Guy de Mmwssunh 10 3 W beraden maar korrekte poliiiein- specteur. Sgt Pat Cassady is zijn dynamische, vrolijke assistent. Sa men vormen ze een prachtig team In de kabeitram van San Francis co wordt het lijk van een man ge vonden. Moord. Maar geen spooi van de dader. Het wordt een zaak je voor inspecteur Van Alsdale en zijn helper. Van de bestuurder van de kabel tram verneemt het tweetal dat tij dens de fatale rit drie jonge zwar ten herrie schopten in het rijtuig. Wellicht moest dat als afleiding dienen terwijl de moordenaar aan het werk was... PLEASE SIR maandag 12 juni te 20u10 Ie af!. Oude bekenden De oud-leerlingen van 5c vinden elkaar terug in een bowling. Mau reen is nu leerling-verpleegster, Peter Craven telegrambesteller, Frankie Abbott privé-dedective, Dannis Dunstable staljongen, Eric Duffy is een eigen schilderszaak begonnen terwij! Sharon in een boetiek werkt. Ze beginnen tegen elkaar te snoeven, en het weerzien dreigt op een ruzie uit te lopen tot Dennis er hen niet op tijd aan herinnert hoe goed ze vroeger op school met elkaar konden opschieten. Die vriendschap mag niet verloren gaan en ze besluiten voortaan elke week een reünie te houden iedere don derdagavond in de pub The Feathers» GROENTEN UIT BALEN maandag 12 juni te 20u23 Op 8 junuari 1971 brak er m de fabriek «Vieille Monteyne» te Balen een staking uit. De ever1 ne mers hielden gedurende een negen tal weken het been stijf. De schrijver heeft het drama tisch gegeven nl; de dagelijkse moeilijkheden die zulk een staking in een gezin met zich r eebrenrr. totaal kunnen vatten. Groenten uit Balen :s geen po litiek geengageerd toneel, ./ij ,iun- nen eerder spreken van een natu ralistisch werk' waarin eau door snee-arbeidersgezin de weerslag van zulk een langdurigs staking meemaakt... EEN MEISJE MET GROENE OGEN dinsdag 13 juni te ~0«40 Kate, een jong en gevoelig meisje, ontmoet Eugene, een schrij ver die tweemaal zo oud is als zij. Kate is op het platteland opge groeid en werkt nu in een handels- zaak in Dublin. Ze heeft prachtige groene ogen. Eugene is de wereld wijze man die het al allemaal heeft meegemaakt en die weet wat er in de wereld te koop is. Tussen beide ontstaat een verhouding. MEDISCH CENTRUM woensdag 14 juni te 20u10 De dochter van Dr Lochner komt terug van een opdracht bij het «Peace Corps» overzee. Maar zij heeft we! voor enige deining ge zorgd want zij brengt namelijk ook nog een verloofde mee, en oo de koop toe en dat is minder prettig een slagader gezwel. Vaderlief is vanzelfsprekend erg gealarmeerd door deze toestand ■waarvan hij de ernst maar al te goed begrijpt en pijnigt zijn her sens over allerlei mogelijke behan delingen. Maar hg talmt zolang tot hij onbewust het leven van zijn dochter in gevaar gaat brengen... OP ZOEK NAAR DE BRON Vm DE NUL donderdag 15 jrru 2öu10 «The Search for the Nile», his- torischë-documentaire reeks in zes delen, waarin de grote ontdek kingsreizen die in de negentiende eeuw ondernomen werden naar de bronnen van de Nijl gereconstru eerd worden. Vandaag het eerste deel De droom van de zwerver. Het verhaal speelt zich af in 1850. Het Britse Imperium bereikt het hoogtepunt van zijn macht. Over een afstand van meer dan duizend mijl stroomt de Nijl door ;ie woestijn, een gebied waar nooit een druppel regen valt. Zes uitzonderlijke mannen en een jonge vrouw gingen diep in de ui: 'c' von het Afrikaanse conti- t: na or dat antwoord... DH 70RDADÖRS g 16 juni te 2Qu55 Dc eerste van een reeks oude komische films. «The Bullfighters» film met Stan Laurel en Oliver Hardy, gereali seerd dGor Malcolm St Clair naar een scenario van Scott Dariing. The Bullfighters» was de laat ste film die Laurel en Hardy in de Verenigde Staten draaiden. In 1951 zouden ze in Frankrijk voor net laatst in een film optreden. Stan en Oliver worden in «De Toreadors» als privédetectives naar Mexico gestuurd om een dief stal op te helderen. Larency Nell is de dievegge die de gestolen dia manten in haar bezit heeft. Stan en Oiiver moeten proberen haar te klissen... En de volgende dag na de mid dagmaaltijd begaf hij zich inder daad naar de Rue de Verneuil. Hetzelfde dienstmeisje deed hem open en vroeg met de vertrouwe lijkheid van personeel uit burger kringen. «Hoe gaat het meneer?» Hij antwoordde, «Voortreffelijk kind». Hij liep door naar de salon waar een onervaren hand toonlad ders op de piano speelde. Het was Laurine. Hij verwachtte dat zij hem om de hals zou vliegen, maar zij stond bedaard op en be groette hem officieel, zoals een volwassen vrouw het zou hebben gedaan. Daarna trok zij zich waardig terug. Zij gedroeg zich zo volkomen als een beledigde vrouw, dat hij haar verbluft nastaarde. Haar moeder kwam binnen. Hij greep haar handen en kuste ze. «Wat heb ik vaak aan je ge dacht zei hij. «En ik aan jou». Zij gingen zitten. Zij glimlach ten, keken elkaar diep in de ogen en hadden elkaar het liefst om helsd. «Clotilde, kleintje, ik houd van je». «Ik houd van jou». «Je... je... bent dus niet zo erg boos op mij?» «Ja en nee... Het heeft me ver driet gedaan, maar ik begreep waarom je moeilijk anders kon doen en ik heb gedacht. Hij komt vandaag of morgen wel terug...» «Ik durfde niet terugkomen. Ik wist immers niet, hoe ik ontvangen zou worden. Ik durfde niet, maar ik had er wel behoefte aan. Zeg, vertel me eens wat Laurine man keert. Zij heeft me nauwelijks ge groet en is met woedend gezicht de kamer uitgelopen». «Ik weet het niet. Maar zij wil niets meer over je horen sedert je getrouwd bent. Ik geloof warem pel dat zij jaloers is». «Kom nou!» «Ja, heus. Zij noemt je geen Bel-ami meer, zij heeft het over de heer Forestier». Du Roy kreeg een kleur, stond op, ging naar de jonge vrouw en zei, «Geef me je mond». Zij weigerde niet. «Waar kunnen wij elkaar ont moeten?» zei hij. «In de... Rue de Constanti nople». «O, heb je dat huis niet laten verhuren?» «Nes, ik heb het aangehouden» «Werkelijk?» «Ja, ik dacht wel, dat je terug zou komen». Een overweldigend gevoel van trots deed zijn borst zwellen. Zij hield dus van hem,, die vrouw, zij hield echt van hem en voorgoed. Hij mompelde, «Ik aanbid je». Daarna vroeg hij, «Hoe gaat het met je man?» «O, heel goed. Hij is juist een maand thuis geweest. Hij is eer gisteren weer vertrokken». Onwillekeurig moest Du Roy lachen. «Dat komt goed uit». En zij antwoordde kinderlijk, «Ja, dat komt zeker goed uit. Maar als hij thuis is heb je ook geen last van hem. Dat weet je». «Nee. En het is een aardige kerel». «En» zei hij, «hoe bevalt jou het nieuwe bestaan?» «Matig, matig. Mijn vrouw is een kameraad, ik kan goed met haar opschieten». «Meer niet?» «Meer niet... Wat het hart be treft...» «Ik begrijp het wel. Maar zij is toch aardig». «Ja, maar zij windt me niet op» Hij kwam dicht bij Ciotilde 46 staan en zei zacht, «Wanneer zien wij elkaar?» «Morgen... is dat goed?» «Ja, morgen om twee uur?» «Om twee uur». Hij stond op en wilde gaan, maar stotterde nog, enigszins ver legen, «Dat huisje in de Rue de Con stantinople betaal ik nu weer, hoor Ja, dat wil ik. Stel je voor, dat jij dat zou blijven doen». Nu kuste zij zijn handen in oen bewonderend gebaar en zei, «Zoals je wilt. Ik ben blij, dat ik het aangehouden heb tot je te rugkwam». Du Roy vertrok, meer dan vol daan. Terwijl hij langs de uitstalkast van een fotograaf liep deed het portret van een forse vrouw met grote ogen hem aan mevrouw Wal ter denken. Ze moet nog best de moeite waard zijn, dacht hij. Dat mij dat nooit eerder opgevallen is. Ik ben benieuwd, met welke ogen ze mij donderdag aankijkt. Hij wreef onder het lopen zijn handen in de verborgen vreugde van het algeheel succes, de zelf zuchtige vreugde van de man die slaagt, een vreugde waarin ge streelde ijdelheid en zinnelijke be vrediging door vrouwelijk teder heid zich op onnaspeurlijke wijze hebben vermengd. De volgende donderdag zei hij tegen Made leine, «Je gaat zeker niet mee naar die schermvertoning bij Rival?» «Welnee, ik vind er niets aan. Ik ga naar de zitting van de Ka mer». Hij ging mevrouw Walter halen in een open landauer, want het was heerlijk weer. Haar verschijning bracht hem in verbazing; hij had haar nog nooit zo knap en jong gevonden. Zij droeg een lichte japon, waar van het tamelijk laag uitgesneden lijfje onder een crèmekleurige kant de volle borsten aftekende. Hij had niet geweten, dat zij er zo fris kon uitzien. Hij vond haar werke lijk begeerlijk. Zij was even be heerst als altijd en gedroeg zich met die moederlijke rust, die haar voor gretige manneblikken haast onopvallend maakte, zij maakte trouwens alleen alledaagse opmer kingen, zij dacht wat iedereen dacht en zij had geen buitenissige ideeën. Haar dochter Suzanne, geheel in het roze, leek een pas gever niste Watteau; de oudste zuster had een gouvernante kunnen zijn; die op dit mooie tere poppetje moest passen. Voor Rivals huisdeur stond al een lange reeks rijtuigen Du Roy bood mevrouw Walter zijn arm aan en zij gingen naar binnen. De schermwedstrijd werd gege ven ten bate van de wezen uit het zesde arrondissement van Parijs; als beschermvrouwen traden op de echtgenoten van al die senatoren en afgevaardigden, die betrekkin gen met La Vie Franpaise onder hielden. Mevrouw Walter had toegezegd met haar dochters te zullen komen al had zij geweigerd als bescherm vrouwe op te treden, daar zij haar naam slechts gaf aan acties die door de geestelijkheid werden ondernomen, niet omdat zij zo vroom was, maar omdat haar hu welijk met een jood haar, naar zij meende, tot een zekere godsdien stigheid verplichtte. Het door de journalist georganiseerde feest had een zeker republikeins karakter, dat licht als anticlericaal opgevat kon worden. Sedert drie weken al had men in bladen van diverse kleur kun nen lezen: «Onze geachte collega Jacques Rival is op de even vernuftige als edelmoedige gedachte gekomen, ten bate van de wezen in het zes de arrondissement van Parijs een grote schermwedstrijd te organi seren in de fraaie schermzaal on der zijn woning. «De uitnodigingen zijn verzonden door de dames Laloigne, Remon- tel en Rissolin, echtegenoten van de senatoren van die naam en door de dames Laroche-Mathieu, Percerol en Firmin, echtgenoten van bekende afgevaardigden. In de pauze zal een inzameling worden gehouden en de opbrengst zal ter stond warden overhandigd aan de burgemeester van het zesde ar rondissement of diens plaatsver vanger». En fraaiere reclame had de schrijver moeilijk voor zichzelf kun nen maken. Jacques Rival ontving zijn gas ten aan de ingang van zijn woning waar een buffet was ingericht; de kosten zouden naderhand uit de collecte v/orden bestreden. Hij wees met hoffelijk gebaar naar de smalle trap, die toegang gaf tot de kelderverdieping, waar hij zijn scherm en schietzaal had ingericht. Hij zei «Omlaag, dames omlaag. De schermwedstrijd vind in lagere regionen plaats». Hij ging haastig de vrouw van zijn directeur tegemoet, drukte Du Roy eveneens de hand en zei, «Bonjour, Bel-ami!» Du Roy vroeg verbluft «Hoe weet jij...» Rival viel hem in de rede, «Mevrouw Waiter, hier in ons midden, vond het zo n aardige bij naam». Mevrouw Walter kreeg een kleur «Ja, dat vind ik; als ik u even goed kende als die kleine Laurine zou ik u ook Bel-ami noemen. De naam past zo goed bij u». Lachend zei Du Roy, «Waarom zoudt u het eigenlijk niet deen, mevrouw?» Zij had de ogen neergeslagen. «Nee, daarvoor kenner. w,j ei- kaar nog niet voldoende». Hij mompelde, «Mag ik daaruit opmaken, dat wij elkaar beter zuilen leren Ken nen?» «Dat zullen we afwachten» zei zij. Hij liep door naar de nauwe trapingang, die door een enkele gaslamp werd verlicht; de plotse linge overgang van het volle dag licht naar het geelachtige schijnsel had iets macabers. Een kelder lucht steeg langs de smalle wentel trap op, een lauwe vochtige lucht van uitgeslagen muren, die voor de gelegenheid waren schoonge maakt, met daarin vermengd geu ren van benzoëhars, die aan kerk diensten deden denken en vee! vrouwelijker geuren van verbena, iris en viooltjes. In de diepte klonken talrijke stemmen en bewogen zich vele mensen. De ruime kelder werd verlicht door guirlandes van gaslampen en lampions, verborgen in loofwerk dat de met salpeter bedekte mu ren aan de blik onttrok. Men zag enkel bebladerde takken. De zol dering was met varens versierd en de grond was bestrooid met bladeren en bloemen. De gasten vonden het aardig, een kostelijk idee. In het kleine keldergewelf achterin zag men een verhoging voor de schermers tus sen twee rijen stoeien voor de jury En overal in de kelder waren op rijen van tien krukjes neergezet, die plaats boden aan omstreeks tweehonderd personen. Er waren er vierhonderd uitgenodigd. Vervolgt Nadruk verboder»

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 10