wvl RIJDENDE POSTKANTOREN HEDENDAAGS AVONTUUR Met het oog op de komende Olympische spelen te Munchen en hat in 1974 te houden wereldkampioenschap voetbal is West-Duits- land druk bezig met vernieuwingen op het gebied van de post. Er komen o.a. rijdende postkantoren, een soort autobustreinen van minstens drie wagens, waarvan twee met loketten en telefooncellen, en de middelste een wachtkamer bevat. OLYMPISCHE SPELEN West-Duitsland houdt zich behalve met de spanningen van de po litiek ook hoe langer hoe meer bezig met het grote sportevenement, dat op 26 augustus a.s. te Munchen van start gaat, de Olympische Spelen, die om de vier jaar en ditmaal voor de 20e keer worden gehouden, 's werelds belangrijkste sportgebeuren. Athene telde in 1896 nog slechts 484 deelnemers, vier jaar geleden in Mexico wa ren het er 6092 en het zullen er deze zomer in Munchen nog meer zijn. In Athene waren er in 8 sporten 41 gouden medailles te verdie nen, er liggen thans 365 gouden, 365 zilveren en 382 bronzen me dailles gereed. En Munchen hoopt alles te overtreffen, wat er tot dusver is geweest. HALVE EEUW De Sovjet-Unie gaat dit jaar feest vieren, want op 30 december 1922 werd de Sovjet-Unie opgericht en ze zal dus op 30 december van dit jaar haar halve eeuwfeest kunnen vieren. Inderdaad het is een feest waard, want de toestand onder de tsaren en grootvorsten was voor de gewone man allerminst ideaal. Er was reden voor een omkering. Of het resultaat hiervan nu wel ideaal is, is een tweede vraag, het bolsjewisme heeft in elk geval enorm veel bloed gekost. Maar op de creditzijde kan staan, dat het communisme in staat is gebleken om van Rusland een zeer machtige en zeer sterke staat te maken, dit is zeker. UIT HET ZENDSNGSBLAD Een zakenman leed schipbreuk en spoelde op een eiland aan er stonden hutten van inboorlingen. Hij liep op het grootste van de hutten toe, waarschijnlijk dat van het opperhoofd, en trof deze aan, bezig met zijn rechterhand in een grote pot te roeren en lezend in een boek, dat hij met de andere hand vasthield. Nieuwgierig vroeg de Europeaan wat dat voor een boek was. De bijbel, antwoordde de man. Wel, wel, antwoordde de Europeaan, dat boek is in onze mo derne tijd niet erg belangrijk meer. Toch luidde het antwoord. Voor u misschien, onderstelde de blanke man. Neen, zei de aangespro kene, voor u nog meer, want als de bijbel er niet was zou u nu in deze pot zitten. WITKAR Z'-'i Door een oud-provo is na veel zoeken en tobben, passen en meten een witkar ontworpen, een soort elektrisch voorbewogen bankstel voor twee personen en bagageruimte, die in het binnenstadverkeer toekomst kan hebben. De proef wordt deze zomer in Amsterdam genomen, waar de Stichting Computerkar met een honderdtal wit- karren en 15 stations van start zal gaan. Er is een vernuftig systeem van bestelling van een rit en van zelfbediening uitgedacht en de kosten zijn bepaald miniem. Slaagt de proef, dan zullen tal van steden het voorbeeld volgen. Het is een klein, licht en geruisloos voertuig, dat het stadsverkeer enorm te hulp kan komen. VAMPIERS Vampiers leven in de oude mythologie als bloedgierige draken, dodelijke vijanden van al wat leeft. In onze tijd is de vampier een dito bloedgierige vleermuis, een diertje dat nog geen 30 gram weegt, ongeveer 7,5 cm lang is en een vleugeispanwijdte heeft van een halve meter. Het dier voedt zich elke nacht met het bloed van elk warmbloedig wezen, dat het kan vinden, in de regel vee. Zijn dagelijke bloeddorst vereist telkens 20 cc bloed. Het dier komt voor in Zuid-Amerika van Mexico tot noordelijk Argentinië en is verantwoordelijk voor het jaarlijks verloren gaan van vee ad circa 225 miljoen dollar (per jaar). De vampier is dus geen geringe plaag ginds. Als bestrijdingsmiddel gebruikt men er in de laatste tijd een vergif, diphenadione, dat in het bloed van het vee wordt gespoten, het vee geen schade doet, doch de vampier doodt. Het zeer be geerde uitroeien van het dier is tot dusver nog niet gelukt, maar het middel vermindert de plaag wel in sterke mate. MORELE HERBEWAPENING Deze zomer vindt te Caux in Zwitserland, een gehucht dat 800 meter boven Montreux in de bergweiden ligt, in het daar gevestigde centrum van Morele Herbewapening van 14 juli tot 18 september de jaarlijkse grote conferentie plaats, waarheen uit alle delen van de wereld de vrienden van deze beweging samenkomen. In de laatste kwart eeuw hebben te zamen ruim 200.000 mensen hun weg naar deze vermaarde vergaderplaats gevonden. Tot de hedendaagse verschijnselen behoort het macabere avontuur van de mailboot Queen Elisabeth 11, 66000 ton groot, op weg -van Amerika naar Cherbourg met 1481 passagiers en 900 leden van de bemanning. De Cunard Lines kregen een telefoontje dat er twee man aan boord waren met 6 bommen, die het schip zouden opblazen als de Cunard Lines hen niet direct 350.000 dollar uitbetaalde. De maatschappij hechtte er voor 99,5 geen geloof aan, maar zond een vliegtuig met kikvorsmannen en parachutisten. De boot werd doorzocht, stelt u voor, ruim 12000 stuks bagage en een onnoeme lijk groot aantal bergplaatsen in die 66000 ton. Er werd niets ge vonden. Ijverig speuren bracht een spoor in Manhattan, waar iemand een dergelijk verhaaltje voor een tijdschrift had geschreven. Het zoeken is nu onder de lezers van dit tijdschrift, maar dit had nog geen resultaat, het tijdschrift verscheen in Manhattan - New York. Hoe voorzichtig moeten auteurs, reporters, radio en televisie heden toch wel zijn! TEGEN DIKKERDS Naar bekend is zorgt in de goede communistische maatschappij de staat voor alles. In het Oostduitse tijdschirft Forum stelt prof. dr. H. Henel voor dikke mensen als schadelijk voor de maatschappij ernstig te bestraffen; ze kosten de staat ginds 600 miljoen mark te veel door arbeidsongeschiktheid, onnodig gebruik van levensm.d- delen en te grote ziekenhuiskosten. De ideale socialistische staats burger behoort zich aan het recept «lang en slank, sterk en lenig» te houden. VENDALAND Irrigatiewerken zijn soms moeilijk, o.a. in Vendaland in Zuid-Afrika waar in de Zoutpansbergen het Fundudzi-meer ligt, waarmee nie mand iets doen mag, want de Venda's, die de hemel niet in de hoogte doch in de diepte zoeken, geloven, dat hun voorvaderen en supranaturele wezens in de diepte van dit meer wonen. De Venda's brengen bier en fruit als offers naar het meer. Hun priesters waar schuwen, dat wie de rust van het meer verstoort door de wraak van de goden zal worden getroffen. EEN NIEUWE NATUURLIJKE SPRAAK Mensen die een laryngectomie (operatieve verwijdering van het strottehoofd) hebben ondergaan, beschikken over twee mogelijkhe den om de mondelinge communicatie te herstellen zij kunnen pro beren zich de «slokdarmspraak» eigen te maken, die bestaat uit een serie beheerste oprispingen en boeren, ofwel gebruik maken van een elektronisch strottehoofd. Op het ogenblik wordt daarnaast een kunststrottehoofd ontwikkeld dat uitsluitend door de ademhaling van de patient wordt aangedreven. Het nieuwe toestel produceert zonder dat de gebruiker er mee behoeft te oefenen een goede gelijkenis van de menselijke stem. Het U-vormige, in een omhulsel van kunststof ondergebrachte a paraatje ontwikkeld door dr. Stanley Taub van het New York Medical College en de technicus Elliot Eckhaus bevat een vrij zwevend riet dat geluid van wisselende frequentie kan voortbrengen, benevens een ventiel dat maar in één richting open gaat. Een ge deelte van het toestel wordt uitwendig gedragen en rust plat tegen de hals onder de boordlijn. Aan het ene eind is het door middel van een buis verbonden met de opening die na de laryngectomie in de luchtpijp is overgebleven, en aan het andere met een klein gaatje dat boven de slokdarm is aangebracht en dat toegang geeft tot de keelholte. Het toestel kan door de gebruiker zonder hulp worden aangebracht en hoeft daarna niet meer met de hand te worden be diend. Bij normaal inademen wordt de aangezogen lucht via de eenrich- tingsklep naar de luchtpijp gevoerd; de uitgeademde lucht wordt naar het riet geleid, dat zo is gevormd dat het door gewoon ademen niet in trilling wordt gebracht. Vervolgens vloeit de lucht via de mond naar buiten. Om te spreken moet bij de uitademing extra druk worden uitgeoefend. Verdere drukverhoging veroorzaakt een «stem buiging» met een omvang van een octaaf. Roche Medical Image. GEEN VLIEGVELDEN MEER De Russische technici delen mee, dat er in Rusland hard wordt gewerkt aan het vervaardigen van vliegtuigen, die verticaal kunnen opstijgen met het doel de aanleg van dure vliegvelden overbodig te maken. De proeven zijn ver gevorderd. VLIEGTUIG5CAPERS De vliegtuigkaperij moet hard worden bestreden. Is doorgaans de maximale gevangenisstraf 20 jaar, in Zuid-Afrika werd thans een wetsvoorstel ingediend om voor luchtpiraterij de maximale gevan genisstraf op 30 jaar te stellen. DE JODEN IN RUSLAND Uit Moskou wordt bericht, dat in 1971 80.000 Joden uitreisvisa voor Israel hebben aangevraagd en dat dit visum aan 13.000 Joden is verleend.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14