Kobaitbomenisotopendiagnose in Openbare werken in t Arrondissement Een belangrijke bijdrage in de ontwikkeling van het zieken- huiswezen in de£'streekl: Regionaal feuilleton 16 "<a O.L.Vrouwziekenhuis te Aalst Sn aanwezigheid van artsen, leden van de raad van beheer, van dagelijkse direktie, vertegenwoordigers van het verplegend per soneel, zusters en leken, technici werd in de O.-L.-Vr Ziekenhuis de Kobaltbom en Isotopendiagnostische apparatuur voorgesteld en toegelicht. Ons blad kreeg hierbij de gelegenheid over deze voor de verdere evolutie van het ziekenhuiswezen in de streek belangrijk evenement bijgaand verslag te kunnen brengen, meteen de slotbijdrage over het ontstaan en de verdere uitbouw van de O.-L.-Vrouwziekenhuis. In deze slotbijdrage, gewijd aan het O.-L.-Vrouwziekenhuis te Aalst, hadden wij ons voorgenomen stil te staan bij de laatste investeringen die in het ziekenhuis zijn gebeurd: de oprichting van de dienst Fisische Geneeskunde, De dienst Fisische Geneeskunde staat onder de leiding van Dr. J. Dhont. De nieuwe investeringen, die in deze dienst zijn gebeurd, heb ben betrekking op Kobaltbom en Isotopendiagnose. KOBALTBOM In 1895 ontdekte Röntgen de X-stralen, die werden gebruikt voor diagnose in Radiografie en ook voor terapie bij kanker. De nadelen van deze X-stralen waren vooral te kleine dieptedo sis, huidverbranding en mogelijke algemene ongesteldheid. Sedert enkele jaren werden de ze problemen opgevangen door de Kobaltbom. Een Kobaltbom bevat radioaktief gestraald kobalt, dat geplaatst is in een speciaal omhulsel om de stralen in ongewenste richting te gen te houden en met een klein venster om een stralenbundel door te laten. Gezien de hoge radioaktiviteit dient een Kobaltbom steeds ge plaatst in een bunker van beton met muren van 50 tot 100 cm dik. DE KOBALTBOM GENEEST KANKER Indien de kankergezwellen ge lokaliseerd zijn, d.w.z. niet uitge zaaid of verspreid in het mense lijk lichaam, dan is het mogelijk, door de Kobaltbom, deze gezwel len volledig uit te roeien. Indien echter de kanker zich in een verder gevorderd stadium be vindt, nl. wanneer de gezwellen zich over diverse organen van het menselijk lichaam hebben ver spreid, is het niet mogelijk de laatste neocel of kankercel uit te schakelen. Belangrijk is in elk geval te on derlijnen dat, door de Kobaltbom, een gelokaliseerde kanker kan wor den uitgeroeid. ISOTOPENDIAGNOSE Wanneer wij het hadden over de Kobaltbom dan ging het wel degelijk over een middel om een ziekte te behandelen. Isotopen worden aangewend om een ziekte op te sporen. In het lichaam wordt een mini- zendertje een radioaktief iso toop langs de mond ingeno men of in de ader ingespoten. Bij ondervinding weet men dat het atoom jood bv., bij zijn door gang in de schildklier wordt vast gehouden. Hetzelfde geldt bv. ook voor strontium in het bot, enz... Bij het ziekteproces nu in de schildklier of het bot, wordt door de zieke cel veel meer van dit radioaktief element opgeslorpt. Er worden meer signalen uitgezonden die dan door een detektor, boven het orgaan opgesteld, worden op geschreven. Het is inderdaad een feit dat in vele gevallen het ziekteproces kan worden ontdekt door andere mid delen, bv. radiografie, bloedonder zoeken, enz... Feit is echter dat deze onder zoekingen niet toelaten alles te de- tekteren, wat bij Isotopen wel het geval is. De Isotopendiagnose is een detektiemiddel dat de kwali teit van de geneeskunde een gan se stap hoger brengt. BELANGRIJKE INVESTERINGEN De oprichting van de Kobaltbom (Siemens) en Isotopendiagnose (I.C.M. - Tracerlab) heeft aan het S.-L.-Vrouwziekenhuis om en bij de 15-miljoen gekost. Wij moeten echter onderlijnen dat deze investeringen een belang rijke aanwinst zijn, op geneeskun dig gebied, in onze streek. Buiten de Universiteiten zijn er in Belgie slechts een twintigtal Kobaltbommen in bedrijf. Ook de Isotopendiagnostische apparatuur is kostelijk, zij vergt echter geen speciale gebouwen zo als dit bij de Kobaltbom het ge val is (speciale bunker). In Belgie werken op dit ogen blik ongeveer een dertigtal Isoto pendiagnostische diensten. In afwachting van de Interkommunale «Huisvuilverwijdering- installatie» het woord is niet van ons, denk ook maar aan «Pa- ternosterbollekensmakerij vertegenwoordiger» is ook de stad Ninove-aan-de-Dender op zoek naar een geschikt terrein. Daarover werd gesproken en gepalaberd tijdens de recente raadszitting. Even citeren Vraag van een raadslid: Is er al een nieuwe vuilnisbelt voorzien Burgemeester Nog niet. Onze stadsdiensten halen echter nog het huisvuil op. Schepen De Riemaecker Dit wordt door de aannemer van de afvoering meegenomen. 5...) Te gelegener tijd zullen wij U wel inlichten maar het staat vast dat wij in Brabant zullen storten. Schepen Timmermans Het is goed en wel geheim te houden waar onze nieuwe stortplaats zal komen maar wat moet er intussen met het huisvuil gebeuren nu er niet meer mag gestort worden Schepen De Riemaecker Aan de deur moet het geplaatst wor den, het wordt nog steeds wekelijks en tweewekelijks op gehaald. Tijdens de verdere bespreking over de princiepsbeslissing hou dende de aansluiting van de stad Ninove bij een «Interkommc nale voor huisverkleining te Welle». Timmermans Wij kunnen de installatie van Halle-Vilvoorde misschien eens bezoeken. Evenepoel Is er ai uitgemaakt of het verbrand wordt of ver kleinen De Riemaecker Verkleinen. Aalst is al 4 jaar met de zaak bezig en nu weten ze nog niet wat kiezen. Aan beiden zijn voor- en nadelen verbonden. Tja,tja,tja Weet Schepen De Riemaecker veel (over Aalst) O O O O Eindelijk eens een zin naar ons Consciencehart Over de Zotte gemse politiek waar het huisvuil en de gelijknamige belasting ook in de schijnwerper komt, en de vroede vaderen, zoals men weet zelfs op het Rechtbankje van Oudenaarde werden geroe pen, deze B.S.P. reaktie «Het vuur der smeulenden mistevre denheid gaat ten allen kante opflakkeren». Op een vraag van volksvertegenwoordiger L. D'Haeseleer werd volgende ministeriele toelichting verstrekt. Voor wat betreft de voleindiging en modernisering van de rijks weg Brussel-Ninove kan ik U mededelen dat op het grondgebied van Oost-Vlaanderen de verbreding tot vier rijstroken reeds uitgevoerd is. In de provincie Brabant zijn de werken uitgevoerd tot Schepdaal, Het wegvak Schepdaal-ltterbeek is op 17 februari aanbesteed en de inschrijving is voorgelegd ter goedkeuring. De kredieten voor het vak Itterbeek-Dilbeek zijn voorzien in het ontwerp van Wegenfondspro gramma 1973. Er wordt naar gestreefd de aanbesteding te doen plaats hebben einde 1972 of begin 1973. Het vak tussen de Nederwijkstraat en de rijksweg naar Aalst, dat de tweede faze uitmaakt van de oostelijke ringlaan te Ninove, is eveneens aanbesteed op 17 februari. Overigens zal het U niet onbekend zijn dat ik op 7 maart jl. een afvaardiging van het Actiecomité en de parlementairen van het ar rondissement Aalst ontvangen heb voor een bespreking van de open bare werken in de Denderstreek. Hierbij werd overeengekomen dat het Actiecomité mij de orde van prioriteit van een aantal infrastructuurwerken zal kenbaar ma ken. Hierin zijn ondermeer begrepen, zoals aangehaald in uw brief, de rechttrekking te Schendelbeke en te Zottegem van de rijksweg 56 Mons-Geraardsbergen, het tweede lot van de eerste faze van de ringlaan van Aalst, de nieuwe ontworpen rijksweg Aalst-Ninove, en de rechttrekking te Gijzegem van de steenweg Aalst-Dendermonde.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16