Overschakelen naar gemengds branddienst 0RGAN!SAT0RS Stedelijke raad voor problemen derde leeftijd vergaderde baldadig heden Seen Aalstenaars kciPoli:xük PH&rMeit vo&r hisi&w&sieMtg HALLE BEDEVAART in de brief aan de Minister van Binnenlandse Zaken brengt het stadsbestuur een aantal argumenten naar voor in verband met de drukkende lasten van Aalst a!s verzorgingscentrum. Uiteraard wordt in deze kontekst vooral de nadruk gelegd op de lasten van de brandweerdiensten. DE BUPGETAIRE TOESTAND VAN DE STAD De gewone begroting van de stad voor het dienstjaar 1972 laat een tekort van 96.750.000 fr waarvan 44 799.000 fr eigen aan het jaar 1972 zelf. Wij boeken dit tekort spijts een maximale belastingsheffing op basis van 1200 opcentiemen op de onroerende voorheffing, 6 op de personenbelasting 10 op de motorvoertuigen heffing van alle mogelijke nevenbelastingen en retributies. Deze toestand heeft uiteraard zeer nadelige gevolgen op de thesaurie van de stad laattijdige betaling van diverse vorderingen. Het is duidelijk dat, uit hoofd van deze toestand, de stad moet afzien van alle nieuwe of bijkomende uitgaven die niet absoluut noodzakelijk zijn voor het algemeen belang van de stad en haar bevolking. Dat geldt dan, in de eerste plaats die uitgaven en ze zijn veel vuldig die de stad Aalst direkt, maar veelal indirekt worden op gelegd in haar hoedanigheid van hoofdplaats van het gewest Aalst en de verzorgende functie die daaruit voortspruit op veie domeinen. OVERZICHT VAN DE LASTEN VAN DE BRANDWEERDIENSTEN jaar ontvangsten uitgaven tekort rekening 1970 2.724.000 7.748.000 5.060.000 fr begroting 1971 3.627.000 12.288.000 8.661.000 fr begroting 1972 3.984.000 12.906.000 8.922.000 fr De netto-last, van deze bij uitstek met gewestelijk karakter verze kerde dienst, neemt snel toe. In deze evolutie spelen de investerin gen tot modernisering er van alsmede de expansie van het hulpcen trum 900 met eigen ambulancedienst, een belangrijke rol. Sedert 1962 werden niet minder dan 32,7 miljoen investeringen gedaan, vooral voor de bouw van een nieuwe brandweerkazerne die vanaf 1.1.1972 in gebruik werd genomen. WEERSLAG VAN DE INSTELLING VAN EEN SEMI-PROFESSIONEEL KORPS De personeelsuitgaven die, vandaag praktisch onbestaande zijn, zouden het budget van de brandweer zeer bezwaren en in snel tempo. Wij schatten dat een beperkt kader van, laat zeggen 20 eenheden een nieuwe bijkomende uitgave zou betekenen van 7 a 8 miljoen per jaar. D kans is echter groot dat, binnen 5 jaar, deze last 20 miljoen zal bedragen omdat steeds minder op vrijwilligers beroep zal kun nen gedaan worden, voor dergelijke aan grote risico's verbonden ambten. Bovendien zal het administratief werk van de brandweerdiensten onze algemene administratie dermate bezwaren dat ook, op dat ter rein, een uitbreiding van het kader noodzakelijk zal zijn. vervolg van blz 1 Voor de Vrijwillige Brandweer korpsen is er het steeds acuter tendeels nog afkomstig zijn uit die ook te Aalst momenteel gro- probleem v. nieuwe «vrijwilligers» milieus en families waar een groot vader of vader gehecht was aan dit soort van «dienstbetoon» voor de gemeenschap. Kortom de familietraditie. Maar het luidt dat allengs steeds minder jonge mensen in deze merkwaar dige welvaartstijd bereid zijn om toe te treden. De vergoedingen zijn overigens te veronachtzamen. Een vrijwillige brandweerman moet het nog steeds doen, zoals een hunner ons liet opmerken «voor de goeie zaak». Daarbij komt dat tijdens de va kantieperiodes en de weekeinds, ook nog extra-goede-wil is vereist om tot een minium bezetting te komen. Omdat bij het Aalsters Brandweerkorps de kameraad schap, en de solidariteit toch al met al nog aan hun trekken komen mogen de Aalstenaars inzake brandgevaar wel op hun beide oren slapen en met hun de bewoners van de 36 aangesloten gemeenten uit de agglomeratie. VAST PERSONEELSKADER... De brand van een Brussels grootwarenhuis heeft enkele jaren geleden het probleem van de brandweerkorpsen in de aktuali- teit gebracht. Men is inmiddels toe aan een Koninklijk Besluit van 6 mei 1971 waardoor bv. ook de Aaisterse vrijwillige brandweer korps moet omgevormd worden tot een gemeentelijke gemengde brandweerdienst. Dat betekent konkreet dat dient voorzien te worden in een vaste bezetting, .Voor Aalst zouden om en bij 90 beroepsbrandweermensen nodig blijken, dus vast stadspersoneel en 122 vrijwilligers. De opdrachten van deze ge mengde korpsen worden overigens heel wat zwaarder, want afgezien van de direktie brandweerbestrij- De stedelijke Raad voor de pro blemen van ds Derde leeftijd ver gaderde onder voorzitterschap van Schepen H. Van der Veken. Blijkens een communiqué werd in eerste instantie aandacht ge schonken aan het probleem van de huisvesting voor de nog valiede- personen van de derde leeftijd. In dit verband zal een brief worden gericht aan het Schepenkollege om zo spoedig mogelijk te voor zien in het opmaken van de plan nen en het bouwen van stadswo ningen voor voormelde bevolkings groep. Verder werd overgegaan tot de aanduiding van 11 geschikte plaat sen voor het installeren van 10 wachthuisjes bij de stadsautobus halten nl. De H. Hartkerk, Rozen- Moorselbaan, Immerzeeldreef, Den- ding zal op hen ook worden be roep gedaan voor heel wat tech nische adviezen, inspekties van dancings en bedrijven enz. tot en met de kontrole op de radioakti- viteit en wat al meer dat buiten brandgevaar ook ons leefmilieu be dreigt. Het princiep van de gemengde brandweerkorpsen is op zichzelf goed. Maar... IN FEDERATIE-VERBAND Op die «maar» heeft het stads bestuur in een brief aan Minister van Elslande (Binnenlandse Za ken) gewezen. De nieuwe personeelsbezetting, zoals die voor de verantwoorde lijke oversten van de brandweer worden noodzakelijk geacht om aan de nieuwe opgelegde verplich tingen te voldoen, heeft aldus de brief van het stadsbestuur een fi nanciële weerslag tot gevolg die voor Aalst niet te dragen is. Derhalve wordt gepleit voor de spoedige overheveling van de ge meentelijke brandweerdiensten naar de Federatie van gemeenten die moet tot stand gebracht wor den. Inmiddels wordt geprotesteerd tegen de toepassing van een ge mengd brandweerkorps «zolang van overheidswege geen maatre gelen getroffen worden om te ver helpen in de onmogelijk te dragen financiële last zeker wat be treft een stad met een centrum- funktie als de onze». EEN TOELAGE... Het wachten is nu op het ant woord van de Minister. Met de vraag welke andere centra die in dezelfde situatie als Aalst verke ren, zich bij dit protest gaan aan sluiten. Tenslotte dit niet te verwaarlo zen détail Voor 1970 kreeg Aalst uit hoofde van de tussen komsten van de beschermende gemeenten een toelage van 392.000 fr, op een totale netto- last van ca. 5 miljoen. dermondse steenweg, Boudewijn- laan (hoek Naarstigheidsstraat), hoek Oude Gentbaan, Erpestraat, einde Raffeigemstraat, hoek Bin nenstraat - Dompelstraat, Lange- straat, hoek Rustoord Lambrecht- straat, hoek Rozendreef - Groen straat. Steeds volgens dit communiqué zouden deze wachthuisjes koste loos worden opgericht door een niet nader genoemde firma, die deze wachthuisjes tevens zou ge bruiken als publicitaire attraktie- punten. DE VERBUJFOï-ïKOSTEN IN DE RUSTOORDEN Tijdens deze vergadering kwam ook de recente maatregel te ber de in verband met de verblijfkos ten voor personen, behorende tot de derde leeftijd, verblijvend in het stedelijk rustoord. Op 2 juni II. werd vanwege de Raad een brief gericht aan de K.O.O, inhou dende het verzoiek tot een onder houd met twee vertegenwoordigers OKAPI BLACK-BOYS: VERMINDERING INKOMGELD Tijder.s de as. Aaisterse Jaar beurs wil men ook via een stand de aandacht van het publiek vesti gen op de problemen van de der de leeftijd. Van 31 augustus tot en met 6 september as. zal in de vernieuwde feesthal een «week van de derde leeftijd» doorgaan met een tentoonstelling in de Belfort zaal en feest middagen afzonder lijk ingericht door de stad en de ouderlingenbonden. Aan sport en kuiturelé verenigin gen zal gevraagd worden een ver mindering van het inkomgeld ten behoeve van de personen var, de derde leeftijd toe te staan. Okapi en Black Boys zijn het hiermede reeds principieel eens. Om het de organisatoren van allerlei manifes taties te vergemakkelijken werd voorgesteld dat een speciale kaart afgeleverd door de stad of de Raad voor de problemen van de Derde Leeftijd zou ter beschikking worden gesteld. Dit laatste eer. niet zo gek idee dat daarenboven het voordeel kan bieden dat sommige kulturele manifestaties ietwat meer belang stelling zouden krijgen vanwege zestigers en zeventigers. En wellicht zinrijker dan kortin gen aan scholieren en studenten die dan toch niet komen opdagen. Wij ontvingen volgende mede deling van het Aalsters Bestuur van de Bedevaart naar onze Ö.-L.- Vrouw van Halle. Het bestuur van de Bedevaart naar O.-L.-Vrouw van Halle, dankt en feliciteert de ruim tweehonderd bedevaarders die aan de voettocht van Sinksen hebben deelgenomen. Het Bestuur laakt en veroordeelt de houding van enkele vreemde personen die tijdens de nacht weg wijzers hebben vernietigd, scher ven glas op de rijweg hebben ge worpen en ook de verlichting in onze Mariakapel te Borcht-Lom- beek hebben vernield. Het Bestuur verklaart plechtig dat geen enkel lid van onze Aaisterse bedevaart bij deze baldadigheden is betrok ken. Teneinde zich volledig te distan- cieren van deze vreemde groepen heeft het Bestuur besloten in de toekomst de bedevaarten niet meer te organiseren tijdens de nacht, maar op te stappen in de morgenduren. Er zal niet meer vertrokken worden om tien uur 's avonds, maar wel 's morgensvroeg Het uur van vertrek zal later be kend gemaakt worden. Hierdoor zal tevens de veilig heid van onze bedevaarders op de drukke wegen beter worden ge waarborgd. Het bestuur bevestigt eenparig zijn wil om de bedevaart uitslui tend te beschouwen als een gods dienstige bedetocht in zijn traditio nele betekenis. Onze voettochten zijn geen sportmanifestaties. Ze zijn een toevlucht en een troost voor onze menselijke noden en een uiting van vertrouwen in Q.-L- Vrouw van Halle. Het bestuur De Voorzitter. XXX Tien jaar geleden werd door onze vereniging een Mariakapel opgericht te Borcht-Lombeek. Gm deze gebeurtenis te vieren, richten wij op 20 augustus een herden kingsplechtigheid in aan deze ka pel. Een autobus zal te 14 u ver trekken aan het lokaal en rond 19 u terug zijn te Aalst. De reis is kosteloos. De leden die deze tocht wensen mee te maken kun nen inlichtingen verkrijgen bij de Heer Gustaaf .D~ Luyck, Ki-cloti-aat Aalst.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3