IERLAND nieuw stuk Europa OOK MILIEUVERVUILING STERVENDE PERS Het doet enigszins komisch aan, dat de UNO bij het beleg gen van de internationale conferentie voor milieudefensie tegen ver vuiling, getracteerd wordt op onthullingen in de pers over het leven van de UNO-diplomaten te New York, die niet alleen jaarlijks een 2000 feesten moeten meemken, maar volgens de personthullingen ook op sexueel gebied tot de meest ongelofelijke uitspattingen ko men en gedekt door hun diplomatieke onschendbaarheid zich aan elke wettelijke verantwoordelijkheid weten te onttrekken. Volgens deze publicaties lijdt de grootste diplomatieke sociëteit van de we reld aan de ergste cultuurvervuiling, die denkbaar is. Het «wereld geweten» schijnt nogal bezwadderd te zijn. VLOOIENMARKTEN Van oudsher floreren de rommelmarkten, ook wel vlooien of luizen- markten geheten. Bekend zijn het oude Amsterdamse Waterlooplein, het Brusselse Vossenplein, de Porta Portesa te Rome, de Parijsse Seineoever bij de Notre Dame en de Caledonian Market te Londen. De hedendaagse welvaart dreigde de klad in de klandisie te brengen. Maar deze markten bloeien nog steeds; men zegt er dat de beste klanten de gastarbeiders zijn, die er voor thuis dingen van hun ga ding vinden, en de hippies in wier kringen het dragen van oma's fla- jnellen nachthemd tezamen met opa's bolhoed voor bijzonder chic geldt. PAUS PAULUS VI Paus Paulus VI, die tijdens zijn pontificaat er bij de bisschoppen op heeft aangedrongen om na het bereiken van de 75-jarige leeftijd terug te treden, wordt in september van dit jaar 75 jaar oud. Op speculaties van de pers over de vraag of de paus ook zelf deze regel zou willen volgen en daarmee de eerste paus in de moderne geschiedenis zou zijn, die als zodanig zou aftreden, liet Paus Paulus publiceren, dat hij het aangenaam vond om te kunnen zeggen in de gelegenheid te komen de zware last van de kerk van zich af te schud den, maar niet van plan was dit te doen». BANTOE-BEZOEK Een groep van 30 Bantoe-leider uit zuidelijk Afrika maakt een toer, die te Londen begint en voorts bezoeken zal meebrengen aan Portugal, Frankrijk, Nederland, West-Duitsland, Zwitserland, Oosten rijk en Italië. BALANS Van de journalist D.M. van Rosmalen stamt de volgende treffende tirade «Natuurlijk is het een grof schandaal als zeven naties hun 'vuil in de Noordzee gooien, als het roet uit het Roergebied de sneeuw in Noorwegen besmet, als de zonnestranden van Europa be smeurd zijn met de teer van passerende auto's als ieder jaar 10 mil joen liter olie in de wereldzeeen wordt gemorst en als de Rijn één stinkend riool is geworden. Maar er zijn ook lichtpunten, bijvoorbeeld dat het geboortecijfer in de geindustrialiseerde landen onder de ver wachting blijft, dat de zalm weer terug is in de Canadese rivieren, dat de Noordzee minder vuil is dan twee jaar geleden, dat Londen en Sheffield meer zonnige dagen tellen dan in 1960 en dat de lucht in Essen steeds zuiverder wordt. De toestand is niet hopeloos» (Elsevier). OPEN BRUGGEN Israel heeft groot succes met de politiek van de «open bruggen» namelijk de Allenby- en de Damiabruggen over de Jordaan, waarover het verkeer gaat tussen het Israëlische gebied en Jordanië. In weer wil van de oorlogstoestand tussen Jordanië en Israel besloot Tel Aviv de passage vice versa over beide bruggen praktisch zonder eni ge beperking toe te laten, met als gevolg dat in 1971 in beide rich tingen circa 26.000 voertuigen en 430.000 personen de beide brug gen passeerden, inclusief de vrije handel in voornamelijk landbouw producten, die Jordanië nodig heeft en door het oude Cisjordanie worden geleverd. De gevolgde politiek heeft ook het voordeel, dat de Arabische bevolking onder Israels bestuur tot groter welvaart kwam o.a. door toepassing van moderne technieken en geleide ontwikke lingshulp, met ais resultaat dat vanaf 1969 de commerciële waarde van de gewonnen producten met 95 is vooruit gegaan en het ge middelde inkomen van de Arabische landbouwer met 31 steeg. Een en ander draagt sterk bij tot pacificatie van de interne sfeer. DR ANNA FREUD Het is 36 jaar geleren, dat dr. Sigmund Freud, de vader van de psychoanalyse, de Weense universiteit moest ontvluchten. Zijn doch ter dr. Anna Freud, thans 76 jaar oud, in het voetspoor van haar vader speciaal bekend als psychoanaliste van kinderen, kreeg thans in een plechtige zitting van de Weense universiteit als hulde voor haar psychoanalytische arbeid het ere-doctoraat in dit vak. Dit is een eerherstel voor mijn vader en zijn werk, verklaarde de oude dame. Het teruglopen van de dagbladpers is een internationaal versch sel en kan samenhangen met de invloed, die de radio en vooral'de televisie op de nieuwsverbreiding hebben verworven. In Parijs bekend door zijn invloedrijke dagbladen, bestonden er na de tweede wereld oorlog 28 dagbladen met een totale circulatie van 6 miljoen exempla ren. Heden zijn er nog slechts 14, en de nog steeds slinkende totale circulatie beloopt 3.900.000 exemplaren. Het enige blad in Parijs dat vooruitgaat is Le Monde. De televisie voldoet aan een menselijke behoefte. Het presenteert zich zonder dat men een blad behoeft open te vouwen, het werkt levendig en ge ïllustreerd en beperkt zich tot hoofdzaken, die voor de meesten voldoende zijn. CONVERSATIE In Teheran, de Perzische hoofdstad, wandelde dr Henry Kissinger. Nixons adviseur, samen met de Perzische eerste minister Hoveida er, de Amerikaanse diplomaat Sisco een persfeestje binnen, waar de danseres Nadia Parsa optrad. Nadia stevende op de hoge gasten af en zette zich op de knie van Kissinger waar ze drie minuten lang met Kissinger converseerde. Waarover ging het, vroeg de pers be langstellend. Wel, zei Kissinger met een fijn gezicht, ik heb haar trachten uit te leggen, hoe SS 7-raketten in Y-klas-onderzeeboten worden aangebracht. Zo staat het in de pers van Teheran. Maar Ha- dia kon het niet navertellen. Ook in Ierland werd de vorige maand definitief beslist, dat het groene eiland samen met Engeland op 1 januari 1973 volledig l d van de E.E.G. zal zijn. In Noorwegen en Denemarken moet (door een volksstemming) in het najaar de beslissing nog vallen. Er is in deze beide landen wel vrij veel oppositie, maar de verwachting is toch wel, dat de steeds nauwe banden met Engeland de doorslag zullen geven. Ierland was overtuigd dat het niet anders kon doen dan meegaan. Engeland immers neemt twee derde van de hele uitvoer van Ie - land op en zorgt voor de helft van de invoer. Kwam hier een EEG barrière tussen, dan was het eiland economisch op de fles en dus: toen Engeland zich op Europa ging richten moest Ierland dit ook doen en deed dit. Het is voor Ierland, dat tot dusver achter Groot Brittannie schuil ging en in Europa nauwelijks bekend was iets nieuws en het is ook voor Europa iets nieuws. We moeten ermee re kenen en ons erop richten, zoals zij ginds zich thans op ons gaan richten. Het trof ons, dat de Fransen hier reeds sterk werk van ma ken. De Benelux moet niet achter blijven. Ierland is 69000 vierkante km groot, dat is dus zoveel als Belgie en Nederland samen, en telt thans 3 miljoen inwoners. Het land ging steeds achteruit, het zielental daalde van 1840 tot 1850 van 8 tot 4 miljoen en telt thans 3 miljoen. De emigratie is de grote plaag, en het land is het armste van de EEG (vandaar de emigratie) Opmer kelijk is, dat Ierland in de laatste wereldoorlog neutraal bleef (de enige staat van de EEG, die toen neutraal bleef) en heeft geweige-d 'deel uit te maken van de NAVO, ofschoon de Ierse regering als consequentie van de aansluiting bij de EEG thans zegt, dat dege nen, die aan dit nieuwe Europa deel nemen ook bereid moeten zijn het zo nodig te verdedigen. Het geschil in Noord-lerland speelt in de EEG-historie een zee- kleine rol. Ulster doet met Engeland mee. Gaat het op de duur tot de republiek Ierland behoren, wat waarschijnlijk wel de laatste conse quentie van de Noordierse geschillen zal zijn, dan gaat het met Ierland mee dezelfde weg. GEVOLGEN De gevolgen van de aansluiting kunnen groot zijn. Aangenomen dat ook de Denen en Noren meedoen, krijgt men, dat deze drie kleine landen het onderonsje met Groot-Brittannie kwijt raken en mede met dit grote eiland de blik en de koers richten ook buiten Engeland op West-Duitsland, de Benelux en Frankrijk, alsmede Italië. De Benelux ligt daarbij in de centrale positie en heeft er het grootste belang bi; de voordelen hiervan zich niet door de grote buurlanden West-Duits land en Frankrijk te laten afsnoepen. Ierland was eeuwenlang uit het oog verloren; dat is nu voorbij; en als het niet voorbij is, is het fout. Er is een tijd geweest, dat de leren grote contacten met Europa hadden. In de dagen, toen het christendom zijn intocht deed in het noordelijk Europa waren het voor een groot deel Ierse missio narissen, o.a. Willibrord, die in onze landen werkten. Via Frankrijk werd eerst Ierland voor Rome gewonnen en daarna waren het Ierse missionarissen, die de hoofdrol op het missieveld speelden. Frankrijk en Ierland hebben dus oude relaties en deze herleven thans. Maar wij staan er niet buiten, zoals we er toen niet buiten stonden. Ierland is mooi. Het Franse toerisme weet dit; er is trek naar dit goedkope en rustige eiland. In de Benelux hebben we sterke be geerten naar de warme landen in het zuiden, maar een uitstapje naar Ierland heeft toch ook aantrekkingskracht, en nu vooral. Zeevaarders weten' bij uitstek, dat wel schier alle Ierse steden havensteden zijn. Het land met een doorsnee van 486 km heeft niet minder dan 3000 km kustlijn.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14