Onze leeftijd Kulturele echo's Aktie«Instelling voor industriële ingenieurs van Invloeden afhankelijk Geleerden plegen het zelden met elkander eens te zijn. Eigen lijk is dit gelukkig, want de Fran sen zeggen terecht «Du choc des opinions jaillit la vérité» (door het botsen van de meningen komt de waarheid voor de dag). En in af wachting hiervan doen we wijs om geleerde uitspraken toch steeds met een korreltje zout ter harte te nemen. Ook over de leeftijd van de mens zijn de geleerden het niet eens. Te Florence in Italië betoog de dit voorjaar een universiteits professor (Antonini), dat wanneer we ons milieu wat gezonder weten te maken binnen een halve eeuw de Europese mens gemiddeld 100 jaar oud zal kunnen worden en binnen een eeuw het tot gemiddeld 120 jaar zal komen. Luid applaus ja dat was er wel. Maar kort erna verklaarde de Heidelbergse pro fessor H. Schafer «Ondanks alle vooruitgang van de medische we tenschap begint de gemiddelde levensduur te dalen». Wie heeft nu gelijk De Verenigde Naties geven een statistisch jaarboek uit met alle mogelijke cijfers over alle volken van de aarde; het is dus een be langrijke bron. Hierin lezen we, dat heden de gemiddelde leeftijd van de vrouw in de Beneluxlanden 76,4 jaar is en van de man 71,4 jaar. Vrouwen leven in onze landen dus langer dan mannen. Vroeger was dit niet zo en ook in de dus genaamde ontwikkelingslanden is dit niet zo. Van grote invloed, is, dat de dood in het kraambed in de Europese landen geen noemens waardige rol meer speelt. In de ontwikkelingslanden is dit anders. Daar is ook de zuigelingensterfte veel groter. De statistieken in het genoemde jaarboek wijzen uit, dat dooreengenomen de mensen in de ontwikkelingslanden slechts half zo oud worden (gemiddeld) als Euro peanen of Noord-Amerikanen. Na tuurlijk komen daar ook nog an dere invloeden bij dan de twee reeds genoemde, o.a. gebreK aan hygiene, slechtere voeding en scha delijker levenswijze. In elk geval halen we in onze landen het hoog ste gemiddelde van de wereld. Maar is er wel een enigszins da lende tendens op te merken vaatziekten vrijwel onbekend. De voornaamste oorzaak is de onge zonde levenswijze in de welvaarts staten, niet te vergeten hierbij te voegen de milieuvervuiling, die in de welvaartsstaten het hoogste is. In het algemeen geldt, dat regel matig lichamelijk werk het leven verlengt en dat ieder tekort maar ook elke overdaad het verkort. DIVERSE INVLOEDEN Dat vrouwen in onze landen ge middeld langer leven dan mannen komt volgens de Westduitse minis ter van volksgezondheid doordat in het algemeen genomen het nico- tinegebruik, overmatig alcoholge bruik, gebrek aan beweging en on verstandige vrijetijdsbesteding meer kenmerken van het mannen dan van het vrouwenleven zijn, ter wijl als bijkomende omstandighe den kunnen worden genoemd on gezonde of gevaarlijke beroepsar beid, o.a. geestdodende eenvor migheid van machinale werkzaam heden, de gevaren van mijnwer kers, van soldaten in oorlogstijd, van zeelui, enz. Gemiddeld leven academici langer dan arbeiders en binnen de groep van academici ha len geestelijken (pastoors en do: minees) de hoogste, artsen de laagste gemiddelde levensduur. Ar beiders in steengroeven halen ge middeld 60 jaar, pastoors en do minees 75. Er zou dus reden kun nen zijn om het pensioen van de eersten wat vroeger te laten in gaan van de laatsten wat later dan 65 jaar. Beschavingsziekten hebben voor man en vrouw een vrijwel gelijke schadelijke invloed. Hart- en vaat ziekten vormen bij de Europese volken de ergste kwaal met de grootste verspreiding, maar bij de natuurvolken ziin hartinfarcten en DE V.T.B. en VLAAMSE HUMOR Het 11e V.T.B.-Salon van de Vlaamse Humor (1973) is in aan tocht. Opening te Antwerpen op 6 januari. Daarna Gent, Brussel, Brugge enz. De V.T.B. hoopt dat elke Vlaam se cartoonist van formaat aan de ze humor-manifestatie zal willen deelnemen en verwacht dan ook vele bijdragen voor 15 december as. Wie er mag aan deelnemen Alle Vlaamse cartoonisten die geregeld meewerken aan een pe- riodische uitgave. Formaat niet te klein, niet te groot. Onbepaald aantal inzendin gen, behoorlijk klaar om op te han gen en voorzien van naam, adres, schuilnaam en titel van het blad waaraan men meewerkt. De inzendingen worden dus ver wacht voor 15 december 1972 in het V.T.B.-kantoor, Sint-Jakobs markt 45 te Antwerpen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de V.T.B. zal aan de deelnemers die tienmaal aan 't Sa Ion deelnamen een gouden, aan de genen die achtmaal deelnamen een zilveren en aan hen die vijfmaal .deelnamen een bronzen gedenk penning worden overhandigd. «de gazet van Aalst» weekblad gesticht In 1948 ïsrantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor sn drukkerij Schoolstraat 28 9300 Aalst Tol. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek Korden advertentietarieven toegezonden «TIJDLOZE TEKENINGEN» IN HET KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM Van vrijdag 16 juni tot en met zondag 2 juli zal in het Kultureel Centrum Affligem te Hekelgem een tentoonstelling georganiseerd worden onder de titel «Tijdloze tekeningen van hedendaagse jongeren». Het gaat hier om een verzameling tekeningen en grafische werken van Michei Bracke, Raf Coorevits, Herwig Diresschaert, Roland De Winter, Achiel Pauweis, Luc Tack, Koen Muller, Harold Van de Perre. Met dit «prentenkabinet» willen de exposerende kunstenaars op een zeer persoonlijke wijze, zonder officieel omhaal, een man hul digen en bedanken die een ganse generatie inzicht heeft doen ver werven in het fenomeen «schilderkunst» en in het bijzonder in het fenomeen «tekening», nl. Gerard Hermans, oud-leraar aan het Hoger Instituut Sint-Lukas te Gent. Opening vrijdag 16 juni te 20 u. Open zaterdag 17 en 24 juni, 1 juli van 14u30 tot 20 u. Zondag 18 en 25 juni, 2 juli van 11 u tot 13 u en van 14u30 tot 20 u.: Volgende motie ondertekend door 80 burgemeesters uit het arr. Aalst en omgeving zal aan de bevoegde instanties overgemaakt wor den. Gelet op de doelmatige werking van de Hogere School voor Tech nische Ingenieurs, verbonden aan het Vrij Technisch Instituut te Aalst; Gelet op zijn ervaring en de diensten aan de gemeenschap be wezen gedurende 60 jaar; Gelet op de belangrijkheid en de optimale uitbouw van de brede waaier van studieniveaus; Gelet op de getalsterkte qua leerlingen en personeelskorps inzon derheid wat de A1-school betreft; Gelet op het steeds stijgende studentenaantal van deze Al-school; Gelet op de technisch-wetenschappelijke infrastructuur en het erkend niveau van het personeel van de Hogere School voor Tech nische Ingenieurs; Gelet op de uitzonderlijke gunstige demografische ligging, welis waar op de rand van de provincie Oost-Vlaanderen, maar midden in een sociaal-economische regio tussen de polen Gent-Brussel; Gelet op het daaruit voortvloeiend recruteringsgebied dat zich uit strekt over West-Brabant, het zuidelijk gedeelte van Oost-Vlaanderen en het Dendermondse; Gelet derhalve op het uitzonderlijk belang van deze instelling voor hun gemeenten; de burgemeesters van de hieronder vernoemde 89 gemeenten uit de arrondissementen Aalst, Oudenaarde, Dendermonde, Halle-Vilvoor- de, dringen er bij de bevoegde overheden ten zeerste op aan dat te Aalst een instelling voor industriële ingenieurs zou worden opgericht. Juni 1972. (Getekend) P. Van den Broeck (Aaigem); M. De Bisschop (Aalst); H. Torrekens (Appelterre-Eichem); P. Bombeeck (Aspe- lare); G. Van Wynendaele (Asse); R. De Pauw (Baardegem); J. Van Gaver (Baasrode); A. Gabriël (Bambrugge); M. Van den Berghe (Bavegem); F. Martin (Borchtlombeek); Ch. de Vuyst (Borsbeke); Ch. Vanheuverzwijn (Brakel); H. De Keersmaeker (Brussegem); J. Van Laethem (Burst); E. Saeys (Denderbelle); R. Van Vaerenbergh (Denderhoutem); A. Cool (Dendermonde); A. De Duffeleer (Dender- windeke); F. Boel (Erembodegem); M. Hendrickx (Erondegem); A. De Smet (Erpe); L. Verdoodt (Essene); G. Vander Linden (Ge raardsbergen); G. Reyns (Grembergen); E. De Mol (Grimminge); J. Lejuste (Gijzegem); G. De Leenheer (Haaltert); A. T'Kint (Hekel gem); U. De Cooman (Heldergem); A. Muylaert (Herdersem); M. De Buysscher (Herzeie); C. Magerman (Hillegem); M. De Smet (Hofstade); E. Coppens (Iddergem); A. Lievens (Impe).; A. Michiels (Kerksken); P. De Keersmaeker (Kobbegem); G. Bosman (Leb beke); H. Raes (Lede); R, Tavernier (Letterhoutem); J Paeleman (Liedekerke); H. Capiau (Massemen); L. De Nil (Mazenzeie); E Cosyns (Meerbeke); A. De Vos (Meldert); G. Van den Houte (Merchtem); F. Den Herder (Mere); H. Van den Hooff (Mespelare); A. Vanderhasselt (Mollem); R. Uyttersprot (Moorsel); H. Van Muy- len (Nederhasseit); E. Hooghuys (Nieuwerkerken); A. De Riemaec- ker (dd) (Ninove); A. Beeckman (Okegem). R. De Cuyper (Oorde gem); M. Remue (Oombergen); L. Van Hecke (Oosterzele); L Meersman (Opwijk); D. Standaert (Ottergem); J. Lambrecht (Ou degem); R. Walraevens (Outer), L. Jacobs (Overmere); A. Eeck- hout (Ressegem); K. Van Cauwelaert (Roosdaal); R. Galmart (Schellebelle); M. Luyckx (Schoonaarde); Ch. Van Herreweghe (Serskamp); H. Van Den Eeckhout (St.-Katharina-Lombeek); U. Van Kerckhove (St.-Lievens-Esse); R. Otte (St-Lievens-Houtem); A. De Pryck (St.-Maria Lierde); R. De Paepe (Smetlede); G. Haelterman (Steenhuize); F. Van den Borre (Teralfene); H. Rodts (Ternat); J. Peelman (Uitbergen); H. De Somer (Viekkem); R. De Backer (Vlierzele); A. Grepdon (Wanzele); F. Van der Poorten (Welle); L. Barré (Westrem); L. Vuylsteke (Wetteren); F. Derde (Wichelen); F. Mertens (Wieze); N. De Buyst (Woubrechtegem), A. Geerinck (Zele); F. De Nil (Zellik); F. Boterbergh (Zonnegem); F. Van de Meulebroucke (Zottegem); M. Leys (Berlare). GREGORIAANSE GEZANGEN IN DE NIEUWE ABDIJKERK VAN AFFLIGEM In het kader van de eerste lustrumviering van het Kultureel Cen trum, zal op zondag 18 juni te 16 u in de nieuwe abdijkerk van Affligem te Hekelgem een muzieknamiddag gehouden worden: GREGORIAANSE GEZANGEN door het bekende Izegemse koor Scola Cantorum o.l.v. Robert De Pieker en JESU MEINE FREUDE (J.S. Bach) door het Johannes Ockegemgezelschap o.l.v. Karei Druwé. Beide koren genieten in hun eigen specialiteit een buitengewone faam, zodat wij ons mogen verwachten aan een zeer succesrijke uitvoering. Plaatsen kunnen vooraf gereserveerd worden (tel. 053/670.25). Deze namiddag werd georganiseerd met steun van het Ministerie van Nationale Opvoeding en Nederlandse Cultuur, Directie voor de Muziek.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2