Leve de vakantie DE BENDE VAN JAN DE LICHTE Wat rieei U met uw kamerplanten vakantie in het buitenland LOUIS PAUL BOON 4 Vakantiegangers De Tourig Club en Tourig Wegenhulp geven U gratis een goede raad: het is hoogtijd om uw plannen vast te leggen voor dit jaar, om te beslissen met welk vervoermiddel U de bestem ming van Uw dromen zult bereiken... Naar zee Naar de bergen? Of gewoon naar buiten om te luie ren? Denkt U aan een rondreis, een rallye of wil U ter plaatse blij ven? Wil U in een hotel, een motel, een villa, een appartement of een vakantiedorp verblijven Hoe zal U reizen Per vliegtuig, trein, boot of per auto Wat al beslissingen i Daarbij moet natuurlijk rekening gehouden worden met een hele reeks faktoren: de vakantieperiode waarover men beschikt, de samenstelling van het gezin, de leeftijd van de kinderen, het budget, de behoeften en de smaak van eenieder. Weet U dat de Engelsen de gewoonte hebben hun reservaties reeds in Oktober te doen, ze zijn dan nauwelijks van hun vorig ver lof thuisgekomen. De Duitsers en Nederlanders hebben de neiging om dit voorbeeld te volgen. Nu zijn de uitgezochte toeristische oorden niet zo talrijk; spoor wegen en luchtlijnen kunnen niet tot in het oneindige vermenigvuldigd worden; dit betekent dat men zich meer en meer moet aanpassen aan de algemene europese gebruiken. De drukte in de reisagentschappen en verenigingen begint dan ook ai vanaf midden januari. De bestelboekjes voor juli zijn reeds bijna vol. Dit geldt vooral voor de vakantieoorden die «IN» zijn Spanje, Italië, Joegoslavië en buiten Europa, Tunesie, het Midden-Oosten, het Nabije-Oosten met Libanon, Israel, Turkije. Het vliegtuig wordt meer en meer als vervoermiddel gekozen. Men verwacht een massale uittocht van de Belgen vanaf zaterdag 8 juli. Augustus is reeds minder druk voor de Belgen, maar in Frank rijk bij voorbeeld, waar duizenden mensen afhankelijk zijn van de vakantieregeling in de automobielfabrieken, is augustus DE vakantie maand. Hetzelfde geldt bij ons voor het bouwwezen (juli) en alles wat ermee samenhangt. 21 juli is steeds een topdag. Om al deze redenen wensen de organisatoren van vakantiepro gramma's dat men zo vroeg mogelijk zou reserveren. Wie dit niet doet loopt grote kans aan de zo zorgvuldig voorbereide en uitge dachte vakantie te moeten verzaken of naar andere mogelijkheden uit te zien, die dan dikwijls minder aantrekkelijk en soms ook duurder uitvallen. Wat doet U met uw planten als U met vakantie gaat? Natuurlijk kunt U goede kennissen vragen ze van tijd tot tijd water te geven. Maar als U die'gunst niet van uw kennissen wilt vragen dan bestaan er ook andere oplos singen. U kunt bijvoorbeeld de meeste planten op een niet te zon nige plaats in de tuin, ingraven. U kunt ook de potjes van de ka merplanten in water dopen en dan in natte turfmolm of veenmos zet ten. Gebruik hiervoor een teiltje of een laag kistje met een stuk plas tic op de bodem. Zet de planten op een lichte plaats, maar niet in de zon. Er bestaat nog een andere manier om de plantjes vochtig te houden. U doopt de potten eerst stuk voor stuk in een emmer water en doet er dan een plastic hoes overheen (zorg ervoor dat ook de potjes in de hoes komen I) Het plastic kunt u eventueel over eind houden door een stokje in de aarde te steken. Als U de plantjes zo niet in de zon zet, kunt U ge rust drie weken met vakantie gaan! Wat betaalt U in het buitenland in Uw vakantie voor de meest gangbare zaken? Het West-Duitse weekblad «STERN» zocht het even voor U uit. De goedkoopste vakantielanden blijken dan in doorsnee Griekenland, Italië, Roemenie, Joegoslavië, Spanje, Bulga rije, Turkije. De laatstgenoemde landen zijn het allergoedkoopst, maar vergist u zich niet, dat geldt lang niet voor alle artikelen Voor één whisky aan de bar in Joegoslavië betaalt U ruim 100 Bel gische franken en in Turkije moet U er zelfs 140 fr voor neertellen. In Italië betaalt U gemiddeld voor een halve liter bier in een restau rant 25 fr en in Spanje slechts 12 fr. Ook de sigaretten eigen teelt varieren sterk in prijs. Als u een zware roker of rookster bent, kunt u het best naar de Skandina vische landen het maximum toegestane kwantum hiervandaan mee nemen. In Denemarken kost een pakje met 20 sigaretten 56 fr en in Zweden en ni Noorwegen 36 en 35 fr. Erg belangrijk voor eigen rijders zijn de benzineprijzen, die in Portugal en Griekenland erg hoog liggen 11 en 12 frank per liter. Maar medelijden? Zij zit daar, met haar ondoorgrondelijk gelaat van de plicht, en haar houten kloef ligt reeds gereed naast haar op de tafel. O, als hij dan toch ster ven moet, dan liefst met een strop rond de nek ergens aan een tak in het bos, zodat hij tenminste nog eens de sterrennacht heeft gezien, en zijn dode lichaam tenminste nog de openlucht om zich heen heeft. Of als het niet anders kan, dan door het mes van Lieven Fa- viel. Het zal rap gedaan zijn als Lieven het doet. Nog voor hij pijn gewaar wordt zal hij reeds in die andere wereld zijn overgegaan. Maar om de liefde van de goe de God en al zijn brave heiligen, niet door die kloef, welke hem het gelaat zal stukslaan tot een niet meer te herkennen brij. Men zal dan een gat graven in de kelder, en het onherkenbare dat Cies Tin eke eens is geweest, zal daarin neergelaten worden. Doch neen, neen. Medelijden vraagt hij haar niet. Hij moet nu, in de uiterste nood, beroep doen op het gevoel van recht en nog eens recht, dat in Mie Gendarme overdadig aan wezig is. Als hij aan het woord kan komen, als hij die onmens van een gendarme kan aantonen dat hij niets met dit alles heeft te ma ken, dan zal hij de komende mor gen nog als een levend man mogen begroeten. En met een zweetdroppel aan elke haarwortel, met lamme benen en klamme handen, begint Tineke te spreken. Het is een stem die hees en schor is van angst. Een vreemde stem, die hij zelf niet meer in zijn macht heeft. Zij beeft en slaat soms over, zodat Marie ke Bleecker een wanhopige po- VERVOLGT ging doet om niet in een kinder lijke lach uit te breken. Doch, te lachen valt hier waar lijk niet. De meesten der anderen begrijpen dat Tineke reeds tot hen spreekt van de andere kant van het graf. Over zijn leven is reeds beslist. Hij is reeds een dode, en alleen zijn stem is nog in staat, hees en schor en overslaand, en kele worden tot hen te richten. «Als Marieke Bleecker alles over mij weet, dan weet zij ook dat ik Jan de Lichte niet verraden heb» zegt hij. «Ik was niet ak koord met hem, ik heb steeds ge zegd dat ik niet graag aan ande ren uitdeel wat ik op gevaar van mijn eigen leven heb gestolen. Maar ik ben het niet, die verraden heb hoe hier deze avondvergade ring ging zijn. Ik ben het niet die hem in hun handen heeft gespeeld. Dat zweer ik bij de naam van Cartouche, wiens naam Jan de Lichte heilig is. Vraag dat aan Marieke Bleecker... Marieke Bleecker, spreek!» Marieke Bleecker spreekt. Zij herhaalt vele dingen die Tineke te gen de bende heeft uitgsproken. Zij haalt woorden aan die hem 38 NADRUK VERBODEN steeds in een schever daglicht moeten stellen. Woorden die pre cies nog geen verraad betekenen, maar die, op dit ogenblik, met een bepaald bedoeling en met een hatelijk genoegen worden aange haald. Het zijn geen leugens die zij vertelt, Tineke weet dat genoeg Maar het is toch ook niet de vol- komene waarheid. Het is een op eenstapeling van wat hij allemaal heeft gezegd, van gebaren die hij heeft gemaakt... van dingen die hij, als hij een getrouw lid der bende was geweest, had behoren te doen en die hij toch niet deed uit verregaande nalatigheid of uit boosaardige moedwil. Het is alle maal waarheid. Maar het is een willekeurig verwringen der waar heid. Het is geen onwaar beeld, maar een vals en scheef beeld. Het is een moedwillig de dingen bekijken vanuit een bepaalde ge zichtshoek. En hij, die de doodsangst steeds knellender rond het hart voelt, be grijpt plots wat Marieke Bleecker die nauwelijks dertien jaar is, toch bezielen mag. Plots begrijpt hij het ongelukkige die hij is Marie ke Bleecker heeft Jan de Lichte lief I Geen enkele andere man of vrouw hier naast hem zou zich kunnen voorstellen, dat zo een kind in het begin der puberteitsjaren, reeds een man met zulk een harts tocht zou kunnen liefhebben. Maar Tineke, met de dood voor ogen, worstelend om zijn leven, ziet in dit ogenblik der verschrikking klaarder dan de anderen: nu de ge liefde man aangehouden werd ver langt zij dat daarvoor iemand boe ten zou, en als slachtoffer eist zij hem, Tineke. Zij weet dat Tineke onschuldig is aan wat is voorgevallen. Want voor een enkele zeldzame keer heeft hij niet op twee paarden ge wed. Hij kwam alleen naar de ver gadering om stokken in de wielen te steken... om zich desnoods te verantwoorden, als er ene ging verklaren dat hij te veel voor zich zelf alleen gestolen had. En hij liep even hard weg als de anderen, toen de opgeschrikte nachtvogels hun kreet lieten weerklinken. Hij liep en liep, en almeteens, toch, zat men achter hem aan en werd hij gegrepen, gekoord en gekne veld. En waar hij dacht dat het de boeren uit de omtrek waren, merkt hij pas achteraf dat het de leden van de bende zelf waren. Marieke Bleecker weet dat. Maar zij is blind en ziek, van een liefde die zij te verbergen heeft, en die haar van binnen aanvreet. Zij is horende doof en ziende blind van smart en wanhoop, en zij moet ergens de een of andere aankla gen, opdat haar wraak zou kunnen gekoeld worden: om het even wie nu lijden gaat, of zal gedood wor den! Zij is een kind nog, dat niet nadenkt en nauwelijks rede kan verstaan. En dan hoe is het te verkla ren, of hoe is het vooral uit te spreken maar in de ziel van Marieke Bleecker speelt zich een dubbel drama af, een verward klu wen van tegenstrijdige gevoelens waarvan zij zelf niemendal begrijpt Tineke ziet haar staan tegenover Mie Gendarme, en hij begrijpt aai het niet alleen een gewonde liefde maar ook een hopeloze liefde moet zijn. Dat zij in alle stilte slechts Jan de Lichte kon liefhebben, en voortdurend op haar hoede moest zijn om dat voor Mie Gendarme verborgen te houden. Zij wenst zijn dood. Maar zij wenst misschien even erg de dood van Mie Gendarme. En juist aan haar, die zij misschien even erg haat, die zij misschien wel even erg zou willen zien lijden, klaagt zij Tineke aan, om later alle schuld op de andere te kunnen af wentelen. «Zij heeft geen recht mij te be schuldigen!» roept Tineke in doods angst uit... «Het is zij zelf die zou moeten beschuldigd worden, want buiten de wete van Mie Gendarme om, hoererde zij met Jan de Lichte!»

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 4