DRUGS HONG KONG ZON OP ONDER VOLKSE WEERKUNDE CASS1US CLAY TSAAR PETER DE GROTE Sport is tegenwoordig duur. De 30 jaar oude Cassius Clay of Muhammad Ali denkt over een revanche-match om het wereldkam pioenschap boksen met zijn toenmalige overwinnaar Joe Frasier. «Maar onze dagen van slavernij zijn voorbij, zegt Ali, Frasier en ik willen elk 6 miljoen dollar, doch voor een miljoentje minder zal het ook wel gaan». EiNSÏEINS IDEE Een van de meest fascinerende ideeen van de grote wiskundige Einstein was, dat de tijd langzamer gaat voor een object in bewe ging dan voor een object in rust. Dat wil zeggen, dat een astronaut die naar een ster reist, heen en terug, jonger zou worden dan zijn tweelingbroeder op aarde, eventueel zelfs jaren jonger. Een groep van Amerikaanse geleerden nam een proef om de idee te testen. Ze monteerden vier klokken op twee aardsatellieten twee op een satel liet, die met de draaiing van de aarde meereisde, en twee op een satelliet, die dezelfde route in omgekeerde richting ging. Inderdaad bleken er tijdsverschillen te bestaan. ABORTIE President Nixom riep twee jaar geleden een Amerikaanse staats commissie in het leven om het abortie-probleem te bestuderen en terzake voorstellen in te dienen. Voorzitter werd John D. Rockefeller III. Het rapport van de commissie is thans verschenen en wie het probleem bestudeert zal goed doen als hij er nauwgezet kennis van neemt. De commissie wenst liberalisatie van de bestaande wetten. MALLE FILANTROPIE In het totaal ontwrichte Bangla Desh is van alles nodig maar jammer is, dat tal van charitatieve instellingen zich zo slecht op de hoogte hebben gesteld. Vliegtuigen uit West-Duitsland brachten 250.000 lange wollen onderbroeken, heel recent, maar waardeloos in de broeihete Bengaalse lente. Men moet ze zien te verkopen naar Alaska of zo. Honderden balen winterkleding arriveerden uit Noor wegen». We vroegen om handpompen om de bronnen te zuiveren, die met cholerabacillen waren besmet, maar kregen toen medicijnen tegen de cholera met als gevolg, dat de mensen de éne dag van cholera werden genezen maar de volgende dag opnieuw besmet water moesten drinken en weer cholera kregen. «Je kunt geen brug gen bouwen met babyvoedsel en geen voedsel transporteren met wollen dekens», klaagt de directeur van de V.N. hulporganisaties in Dacca. Inderdaad, in dit waterland werden 500 bruggen vernield en van de 8000 vrachtwagens, die het land bezat werden er 7000 ver nield. Dit is nog erger dan hongersnood; in de havens van Chitta- gong en Chalna liggen 250.000 ton voedsel te rotten, omdat het niet kan worden vervoerd. De beide havens zijn overigens nog ge blokkeerd; Chittagong door 29 er gezonken schepen en Chalna door 100 kleinere schepen; de Russen zijn bezig dit grondig aan te pak ken en dit is een van de grootste weldaden voor het land. In de drugs gaat meer geld om dan in de alcohol. Indien Hong Kong .Beiroet, Marseille, Londen en New York de omzetcijfers van de drugshandel op tafel zouden leggen, zouden ze met de Ameri kaanse jaarbegroting kunnen concurreren.Men bespeurt dit af en toe uit de douanevangsten, die doorgaans geschat worden op 4 van de totale handel. Zo werd bij Marseille enkele dagen geleden op zee een 80-tons vissersboot aangehouden, waarbij de douane na lang zoeken op de gedachte kwam betonnen ballastblokken stuk te hak ken; ze vonden er binnen 937 pond zuivere heroine ter waarde van 180 tot 400 miljoen dollar, de grootste vangst van de laatste jaren. Een dagje later ving men in Genève een smokkelaar, die met Per zische diplomatieke papieren reisde, die 35 kilo zuivere opium bij zich had. In Turkije trok de aandacht het geval van de 14-jarige Engelse jongen Timothy Davey, die zich had laten verleiden om 50 pond hashish te helpen verkopen. Onder zware Amerikaanse pressie hebben de Turken beloofd de verbouw van de papavers, waarvan tal van Turkse boeren bestaan, te verbieden en de strijd tegen de smok kel te verscherpen, en zo gaat het maar door. Naar men zegt is zelfs het voornaamste uitvoerartikel van China de opium en zijn de westerse landen de grootste afnemers. Het is voor de maffia de grootste handel met de grootste winsten. De aloude Britse kroonkolonie Hong Kong aan de kust van Rood- China is een oosters raadsel. Het is een stuk China buiten China, dat er volgens Chinese begrippen niet moest zijn, maar nochtans in le ven wordt gehouden. Van de 4 miljoen inwoners is 99 Chinees en dan met name samengesteld uit Chinezen die rood-China ont vluchtten. Peking weet dit en laat het toe; de vluchtelingen vormen in Hong Kong geen lastig probleem. De stad is geweldig rijk en heeft een onvoorstelbare luxe, maar is tevens een hel van armoede voor de massa, die al blij mag zijn als ze na de vlucht uit China hier het leven kan houden. Het geheim van de stad is de sluikhandel, waarbij alles wat in China of in de rest van de wereld verboden is, druk wordt beoefend en de opium een grote rol speelt. Wat Beiroet is in het midden oosten is Hong Kong in het verre oosten. De handel wil het niet missen en hiermee zijn miljarden van duistere dollars gemoeid; de geldschsiten van Hong Kong liggen in Londen. De Sovjets zijn niet bekend als vrienden van het tsarenrijk. Maa; aan de herdenking van tsaar Peter I de Grote werken ze toch mee In mei a.s. is het 300 jaar geleden, dat deze tsaar werd geboren en dit wordt gevierd door de voltooide restauratie van het oudst; huis van Leningrad, vroeger St. Petersburg geheten, het houten huis dat tsaar Peter in 1703 op het Zajats- of Hazeneiland stichtte, he* eerste en oudste huis van St. Petersburg. Het gerestaureerde, ge bouw wordt een historisch museum. Het bekende tsaar-Peter-huisje in Zaandam, waar de roemruchte tsaar verbleef om de scheepsbouw te leren, kan dan mede de vlag uitsteken. ANGOLA Volgens sommige berichten zouden de opstandelingen tegen d; Portugezen onder leiding van Holden Roberto het noordelijk deel van Angola in bezet hebben en een goede gooi doen naar verove ring van het hele land. De Angola-koffie zouden we dan zelfs b voorkeur moeten sonsumeren. Maar berichten over de derde wereld zijn niet steeds betrouwbaar. Uit Zaire (de nieuwe naam voor Coc go) wordt gemeld, dat er onder het opstandelingenleger muiterij u brak en het «hoofd van de voorlopige revolutionaire Angolese staat Roberto met een klein aantal getrouwen naar Zaire vluchtte, waar generaal Moboetoe hem onderdak en toevlucht verleende. Het een-is niet bepaald met het ander te rijmen. Als het met de koffieberichten ook zo is heeft koning klant wat te doen. WATERTEKORT De deskundigen van de wereldvoedselorganisatie te Genève maak ten bekend, dat het met het water in de wereld ernstig mis gaat «De vraag is of er niet een moment komt, waarop we ons niet meer zullen kunnen herinneren hoe een druppel zuiver water smaakt en of er straks in een volgende generatie de situatie zal ontstaan, dat de mensheid vergeefs zal zoeken naar een druppel drinkbaar water» al dus zegt hun rapport. weekkalender LEVENSWIJSHEID Er zijn twee soorten trouw in de liefde de ene doordat men in degene van wie men houdt steeds nieuwe dingen vindt om te bemin nen, en de andere doordat men er een eer in stelt trouw te zijn. (La Rochefoucauid 1613-1680) GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 25 juni Adeibert, Eleonora, Febronie, Prosper, Pros Willem, Wim, Wiliy Maandag 26 juni David, Daaf, Douwe, Frederik, Jan, Pol, Vigilius Dinsdag 27 juni Cyriel, Ladislas, Walherus Woensdaog 28 juni Benig- nus, ireneus, Marvella, Leo, Paulus Donderdag 29 juni Hemma Humberga, Pieter, Pierre, Peter, Paul, Pol Vrijdag 30 juni Adilia, Lia Emiliana, Martiaal, Lucina Zaterdag 1 juli Diederik, Dirk, Thierry, Rombout, Klarus, Regina, Gina, Theobald HEILIG EVANGELIE VAN ZONDAG 5e zondag na Pinksteren «De ware broederliefde» (Matth. 5, 20-24) 25 juni 4u30 21u00 31 juli 5u07 20u30 MAANSTANDEN Volle maan op 26 juni te 9u46 STERRENHEMEL In de morgenschemer valt Venus te ontwaren. Jupiter is bijna de hele nacht te zien. Vanaf onge veer 25 juli worden de nachten weer volledig donker. BIJZONDERE DAGEN Donderdag 29 juni H. Pe trus patroonheilige van de vissers AGENDA Zondag 25 juni BOCHOLT zegening van de auto's Ceiles Sint Christoffelbedevaart. Zegening van de wagens om 16 uur leper ook op 24 juni internatio nale automobielrally «De 12 uren van ieper Knokke-Heist Inter nationaal Majoretten-festival Laneffe processie met de «milita re folkioristische mars» ter ere var. Sint Eiigius, van 14 tot 18 uur Leefdaal boogschieten voor de Ko ningstitel van 10u30 tot 13 u Oostende zeewijding en «Omme- ganck» te 11 u Oostham St- Christoffelbedevaart om 10 en 17 uur Oudenaarde ook op 24 juni Adriaan Brouwer Bierfeesten Marcourt ook op 24 6 Beaujolais feesten Pulie groot muziekfes tivai voor fanfares 's namiddags Vise om 10 uur zomerfeest van de Oude Kolveniers - 1579 Vrijdag 30 juni Oostende in ternationale rally voor «Veteran Cars» Sougne-Remouchamps stoet uitbeelding van sprookjes Verkiezing van de «Koningin Margareta lil» ook op 1 en 2 juli 25 juni De glimworm-man- netjes kunnen vliegen. IN DE NATUUR 26 juni: Van 26 juni tot 15 juli gewoonlijk de meest zonnige periode van het jaar. De kruisbes sen zijn rijp. 27 juni Rekordtemperatuur in Belgie 38°8 in 1947 28 juni Bloeitijd der lelien 1 juli Van 1 tot 16 juli stijgt de gemiddelde temperatuur met 2°2. Begindatum voor zeer grote warmte 30° miniuni. Bloei tijd van aarereprijs. 29 juni Een regenachtige Sint Pieter: Dertig dagen twijfelachtig weer Veel regen op Sint Pieter en Pauwel, doet vernielend werk.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14