enkele raadgevingen voor het autorijden in bergstreken 2 OM WAKKER TE BLIJVEN ACHTER HET STUUR Het gezoem van de motor, het suizen van de lucht op het koets werk, het eentonige voorbijglijden van de wegkant, de warmte bin nen de auto, en daarbij nog de opkomende vermoeienis dat maakt slaperig. Op zo'n gevoel moet onmiddel lijk gereageerd worden. Open een venster, houd uw geest bezig met iets precies de reisroute, het aantal kilometers dat nog moet af gelegd worden, de eerstkomende halte, enz... Naar de radio luiste ren, een liedje kwelen, met de in zittenden een gesprek beginnen, ook dat kan helpen. Maar als de slaperigheid blijft voortduren, aar zel niet leg een pauze in, zet uw auto naast de weg zo mogelijk op een belommerd plekje, stap uit en maak een korte wandeling. Hebt U al veel uren gereden, doe dan een dutje, niets zal u beter opknappen. Het is beter een uur te verliezen en dan verder te rei zen met nieuwe moed, dan een katastrofe te riskeren. DE GEVAREN VAN DE HITTE Men gaat op vakantie in de hoop wat warmte en zon te vin den, maar de hitte onderweg is niet zo welkom. Sommige water dichte bekledingen van autozetels bvb. veroorzaken een zeer onaan gename transpiratie. Om dit te voorkomen kan men een wollen deken of kussen op de zetel plaat sen, er zorg voor dragend dat de ze goed vastgehecht zijn om niet te glijden. Er bestaan in de han del zetelhoezen die uitstekend ge schikt zijn voor dit doel. Wanneer de vensters van de auto gesloten zijn ontwikkelt zich binnenin al spoedig een grote warmte vanwege het geringe volu me aan lucht. Men zal dan ook nooit of nooit een kind of een dier in een stilstaande auto en met ge sloten vensters achterlaten, zelfs niet in de schaduw. Het spreekt vanzelf dat het gevaar voor ver stikking nog veel groter is in de zon, dan volstaat het niet de ven sters op een kier te laten; ze moe ten helemaal geopend blijven. De zonnehitte is nadelig voor het rubber. Men zal er dus zorg voor dragen bij langdurige haltes de banden af te dekken, de ruiten wissers weg te nemen of, wat veel beter is de auto in de schaduw te laten. Hét is niet goed1 een auto te wassen die juist in de zon heeft gestaan, want de vlugge verdam ping van het water op het koets werk laat lelijke sporen na, die moeilijk verwijderd kunnen worden Men zal er ook aan denken dat de ruiten van een auto als brandglas kunnen werken. Dus nooit spuit bussen met om het even welk pro- dukt op het achtertablet depone ren: zij zouden gevaar lopen te ontploffen. BESCHERM DE KINDEREN De plaats van de kinderen is op de achterbank. Men ziet nog teveel moeders dikwijls zonder veiligheidsgordel vooraan zit ten met hun kleinste op schoot. Wat gebeurt er echter wanneer papa plotseling en hard moet remmen? Een dergelijk risico ne men getuigt toch wel van een te grote zorgeloosheid. Wanneer de kinderen achteraan gezeten zijn, liefst op zittingen naar hun maat, zal de man (of de yrouw) aan het stuur streng ver bieden dat er «gespeeld» wordt met hem of haar. Het sturen vergt de totale aandacht elke beweging van een kind, hoe onschuldig ook, kan vanwege de automobilist een refleks uitlokken dat hem de macht over zijn stuur doet verliezen. «de gazet van Aalst» -roekblad gesticht Ir 194B verantw. uitgavar Gust: af Sanders kantoor en drukker!] Schoolstraat 26 9300 Aalst Tal. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden De avond tevoren, vroeg naar bed. Een voldoende nachtrust is onontbeerlijk. De voorbe reidselen (nazicht van het voer tuig, reisgoed, uitstippelen van de reisweg) moeten niet uitge steld worden tot de laatste mi nuut. Voor de bestuurder de rug leuning mag niet te vertikaal zijn; hij moet zich een gemak kelijke stuur-positië aanmeten ver genoeg van het stuur af op dat de armen slechts licht ge bogen zouden zijn. De handen moeten het stuur vasthouden zoals de wijzers van een uur werk «om 10 over 10» of iets lager. De veiligheidsgordels moeten zo geregeld zijn dat zij noch te strak noch te los zit ten. Lichte en niet te strakke kle ding dragen. Geen schoenen met te dikke zolen, zeer spannende broeken en «maxi-jurken» zijn uit den boze, want gevaarlijk. Voor.de honderdste maal de Èndëren moeten op d: achter bank zitten. Er bestaan specia le stoelen voor kinderen die uitstekend zijn als bescherming bij eventuele ongevallen. De auto niet overladen Het maximum draagvermogen wordt door de konstrukteur aangege ven. Een tot het uiterste gela den auto heeft andere gedra gingen op de weg, vooral met een bagagerek op het dak. Overbelasting is uiterst ge vaarlijk I Niet te lang op «volle toe ren rijden. Zenuwachtigheid en vermoei- heid verergeren naarmate de snelheid groter is. Er doeri zich ademhalingsstoornissen, dui- zeligheiden krampen voor wan neer de snelheid langdurig op gedreven wordt. In bergachtige streken, en dit temeer wanneer de auto zwaarge- laden is, doet men er verstandig aan in tweede versnelling te rijden, of zelfs in eerste, om een overbelasting van de motor te vermijden Een motor die gemakkelijk draait wordt niet te warm, de oliecir- culatie gebeurt vlug, de afkoeling kan tijdig geschieden. Daarente gen loopt een motor die overdadige inspanningen moet doen, spoe dig warm, wat heel wat problemen kan meebrengen. Voor het dalen geldt dezelfde regel als voor het stijgen, opdat de motor de wagen in bedwang zou houden en aldus beletten dat de remmen te zeer overbelast worden en te vlug verslijten. Zowel voor het stijgen als voor het dalen zal men de koppeling met rust laten, behalve natuurlijk om te starten of in een andere snelheid over te schakelen. De koppeling dient niet om de snelheid te regelen. Indien ze voor dit doel gebruikt wordt zal ze spoedig versleten zijn. Voor een wagen met automatische transmissie, de handle op L (low) zetten zodat de motor de wagen kan tegenhouden bij afdalin gen. Gaat het om een auto met centrifugaalkoppeling, laat deze nooit in eerste of tweede versnelling rijden met een motor op laag toerental, want wanneer nadien het gaspedaal ingedrukt wordt om snelheid te herwinnen zou de motor overbelast worden een mecha nische katastrofe kunnen veroorzaken. Wil men de auto op een helling doen stoppen, dan in het onont beerlijk de voorwielen naar de helling en niet naar de afgrond te richten, de handrem op te zetten, in versnelling te schakelen en een stuk hout of steen tegen de achterste wielen te plaatsen. De kracht van de motor neemt af naargelang men hoger klimt. Dit komt omdat de lucht dunner wordt, het is dus normaal dat de auto mobilist de indruk krijgt dat zijn auto slecht trekt Gelukkig is de versnellingsbak daar om de verminderde kracht aan te passen aan de traktie van de auto. Niét voortdurend een bepaalde afstand fixeren. Af en toe een blik in de terugkijkspiegel of op het dash-board is nuttig en tegelijkertijd afleidend. Het helpt'crn de toestand tijdig ta overzien. Op lange afstanden moeten regelmatig rustpauzes ingelegd worden. Een beetje turnen een kleine wandeling en diep inademen kunnen veel leed voorkomen. 9. Niet enkel de bestuurder, ook de wagen zelf wordt erg op de proef gesteld. Daarom is het nodig regelmatig de tem peratuur van het water na te zien en bij het voltanken mag men niet vergeten, het olie- en afkoeiingswaterpeil te laten na zien. 10. Na de maaltijd niet opnieuw achter het stuur kruipen met een volle maag I Onderweg is het beter zich te beperken tot lichte maaltijden en fruit. Zeer weinig drinken, en zeker geen alkohoi! Een fris biertje aan het einde van dé rit zal des të beter smaken. 11. Wees voorzichtig met auto stoppers. Wanneer zich een ongeval voordoet is de bestuur der namelijk verantwoordelijk voor de schade berokkend aan de inzittenden van zijn vragen. 12. Bij do eerste i-spv.pioftljt van vermoeidheid, onmiddellijk stoppen. «Kilometers vreten» en af- standsrekords kloppen heeft zeker niets met heldenmoed te doen. De gevolgc-n kunnen ver schrikkelijk zijn. Een korte rust is dikwijls weldoend, maar kan toch de nachtrust niet vervan gen. Voor de etappes moeten redelijke afstanden voorzien worden met voldoende marges voor het onvoorziene of het toe vallige (o.a. wordt dikwijls geen rekening gehouden met tijdverlies wegens het overste ken van bergpassen of het doorkruisen van steden). Men mag niet vertrekken met de idee dat het vooropgestelde doel tot elke prijs die dag moet bereikt worden.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2