ELFI voor de fijnproevers uit de modewereld I-1*- I i eten week? keuken geheimen nuttige wenken Een zomer in katoen 9 11 l. i ZONDAG Gevulde Tomaten Groentesoep Ge braden Kip Sla Gebakken Aardappelen IJs. MAANDAG Bietstuk Prinsessenbonen Gekook te Aardappelen Rode Bessen met Vanillevla DINSDAG Zomerse Schol met Aardappelsalade Yoghurt met Fruit WOENSDAG Spaanse Varkenskoteletten Gekookte Rijst Chocoladevla DONDERDAG Gebakken Lever Erwtjes en Wor teltjes Gekookte Aardappelen Flensjes VRIJDAG Gekookte Eieren Gemengde Sla Frites Rijst met Rozijnen ZATERDAG Gehaktballetjes in pikante Tomatensaus Aardappelpuree Vruchtensalade ZOMERSE SCHOL Benodigd 4 schollen, zout, citroensap, bloem, 2 eieren, 2 eet lepels melk, paneermeel, olie om te bakken, citroen en peterselie Bereiding De schoongemaak te schollen inwrijven met zout en citroensap. In het dikke deel een inkerving geven zodat het zout be ter in de vis kan trekken. Daarna de schollen door wat bloem wente len en vervolgens door de eieren clie met melk zijn losgeklopt en tot slot door paneermeel. Bak de vis sen in wat olie mooi goudbruin in ongeveer 5 minuten per kant. Leg de schollen op een verwarm de schotel en garneer met schijfjes citroen en peterselie. Geef 'hierbij de volgende aard appelsalade waarvoor u nodig hebt 1 kilo aardappelen, 1 ui, 1 appel 1 kleine komkommer, 100 gr ma ger gerookt spek, 1/8 liter bouil lon (van een blokje), 3 eetlepels azijn, iets suiker, peper, zout en bieslook. De bereiding Borstel de aardappelen schoon en kook ze in de schil gaar. Snijd intussen de ui, de appel, de komkommer en het spek in blokjes. Breng de bouillon, ui, azijn en suiker aan de kook. Pel de gare aardappelen en snijd ze in plakjes, bestrooi ze met peper en zout en giet de bouiilon-azijnvocht erover. Voeg, de kleingesneden appel en kom kommer toe. Bak de blokjes spek uit, snijd het bieslook fijn en strooi alles ever de aardappelsalade. Dien deze aardappelsalade wa,rm op. SPAANSE VARKENSKOTELETJES vrouwen Benodigd 4 koteletjes, 3 eetlepels olijfolie, V2 teentje knof look, 6 peperkorrels, 1 kruidnagel 1 ui, 1 eetlepel wijn azijn, 1 dl. sherry, bloem, 1,5 dl bouillon, en kele draadjes safraan, zout en 30 gr boter. Bereiding Maak in een platte schotel een marinade van 1 eetlepel olie met 1 eetlepel sherry, knoflook, gekneusde peper korrels en de kruidnagel. Leg er de koteletjes in en laat ze zo en kele uren staan op een koele plaats. Keer ze van tijd tot tijd wel even om. Fruit in de rest van de olie de gesnipperde ui, giet er de azijn bij en laat dit zachtjes pruttelen. Neem de koteletjes uit de marina de, haal ze door de bloem met wat zout en bak ze snel aan beide kanten, bruin in de boter. Leg ze dan samen met de bakboter, op de uien, voeg de bouillon toe en de in een klein beetje water aan gemaakte saffraandraadjes, leg een deksel op de pan en laat het vlees in ongeveer 20 minuten zachtjes gaar stoven. Neem het vlees uit de pan, leg het op een schaal, voeg bij het achtergeble ven vocht de rest van de sherry, roer enkele malen zeer goed door waarbij de uien tot puree gedrukt worden. Geef deze saus bij de koteletjes. Opdienen met gekookte rijst. Vers vlees heeft een frisse kleur en geur' het is glanzend en veerkrachtig en mag niet kleverig aanvoelen. Wanneer stukken vlees enige tijd op elkaar gelegen heb ben, krijgen de binnenste stukjes een enigszins grauwe kleur. Dit is niet erg, als het maar geen don kere verkleuringen krijgt. Wanneer U vlees enige tijd moet bewaren, dan moet U voor U het gaat be reiden, voelen, ruiken en kijken of het nog vers is. Vooral 's zomers wanneer het erg warm is, moet U het vlees direct na het kopen in koelkast of kelder leggen. Wilt U vlees langere tijd bewaren, braad het dan aan. Frituurvet moet na gebruik iedere keer gezeefd worden, wilt u voorkomen dat achtergebleven kruimeltjes een volgende keer ver branden en aan het vet een on aangename smaak geven. Dat ze ven gaat heel best door een prop watten. Wist u overigens dat u frituur vet niet eindeloos achter elkaar kunt blijven gebruiken? In het vet kunnen zich op de duur stoffen ontwikkelen die schadelijk zijn voor onze gezondheid. Om deze reden moet u ook nooit nieuw vet bij oud vet doen, maar kunt u be ter eerst het oude vet zoveel mo gelijk opgebruiken en dan weg gooien, waarna u weer met een schone lei begint. Veel huisvrouwen klagen dat gekookt water uit een nieuwe aluminiumketel een raar kleurtje heeft en vreemd ruikt. Thee en koffie, gezet met dit water, zijn vaak niet te drinken. Om dit te vermijden moet men een nieuwe oluminiumketel voor het gebruik altijd even uitkoken met water en azijn. De ketel goed vol doen. Eieren die u in de koelkast bewaart kunt u het best even la ten acclimatiseren voordat u ze gaat koken. Anders schrikken ze zich in het hete water kapot. Breuk kunt u voorkomen door een gaatje in de bolle kant van het ei te prikken. Hierdoor kan dan lucht ontsnappen Wanneer u echter ei wit stijf wilt kloppen, is zo'n koel kast prima. Hoe kouder het ei is, des te eerder hebt u het wit stijf. Macarons en bitterkoekjes blijven heerlijk zacht als men ze bewaart in een afgesloten trom meltje, waarin men ook een snee wittebrood legt. Het brood wordt keihard en de koekjes blijven heerlijk zacht. Ook kunt u de koekjes in de geopende pak naast het brood in de broodtrommel be waren. kroniek Nog nooit was katoen zo in de mode als dit seizoen tijdschriften brengen er talrijke foto's van, uitstalramen van boetiekjes liggen ermee gevuld, de straat loopt er vol van. Daarvoor zijn twee redenen Eerst en vooral zijn alle modieuze stoffen in katoen verkrijgbaar: de zogenaamde werkkledingweefsels als beenhouwersdoek, moleskin en tijk; in de landelijke stijl vichy, kretonne en chintz; en voor de romantische tendens witte piqué, fijne perkal, broderie en kant. De andere, niet minder belangrijke reden van zijn sukses is dat katoen een echte zomervezel is, die een totaal komfort biedt, een hele hete zomerdag lang hij blijft fris, is licht en voelt aangenaam aan op de huid. Bovendien is katoen makkelijk te onderhouden en helemaal niet duur. Deze zomer biedt katoen een uitgebreid gamma van weefsels en bedrukkingen ongebleekt, met een natuurlijk uitzicht alsof hij met de hand ge weven is; bedrukt met noppen, strepen en ruiten, in één kledingstuk vrij vermengd; of met bloempjes en boeketten, geïnspireerd op de ouderwetse kretonnes of op de fijne katoentjes waaruit vroeger kinder- nachthemdjes werden gemaakt; vichy krijgt bloemen overdrukt; figuratieve bedrukkingen zijn naief of poëtisch er is fruit, vogels, speelgoed en sprookjesprenten. De kleuren zijn ofwel vrolijk en hel wit vooral, echt rood, sma ragdgroen, strogeel of fris en zacht als porseleinblauw, teder rose en watergroen. Verschillende stijlen bestaan naast elkaar klassiek, sportief, do marinestijl, de jaren '50, maar er is vooral een terugkeer naar ro* mentiek, naar broderie en kant, naar roesjes en galonnetjes. Wie van het buitenleven houdt, kan kiezen tussen een slabbetjes broek in katoendenim, gestreepte tijk of stoere canvas, met een bloesje in vichy of met noppen bedrukt; of een opgerolde jean met een pastelkleurige T-shirt met kantinkrustaties. Wordt gedragen met een strohoed en klompen. Voor romantische wandelingen lange lommerrijke bospaadjes past een «brave-meisjes-jurk» in soepele, zachte katoensatijn, met een kraagje in witte piqué. En een strik in het haar. Schortjurken hebben roesjes en fronsstroken, zijn gemaakt van fleurige perkal, broderie anglaise of frisse seersucker, en bezet met fijne biesjes of galonnetjes. Bloemen op een breedgerande hoed en espadrilles in katoendoek geven er een naief-landeüjk karakter aan. Een schortje in vichy, kretonne of katoensatijn, gedragen over een T-shirt in frisse jersey en een katoenen broek is helemaal geschikt om inkopen te doen op de dorpsmarkt of fruit of bloemen te gaan plukken. Ideaal na een verfrissend bad, om te zonnen op een tarrasje of in een tuin, een lange jurk met diepuitgesneden hals en rug in een soepele katoentwill of een bebloemde piqué. Kan ook als jurk voor een avondje «uit»» dienst doen. Op een minder warme dag trek je een van die praktische vesten in kiel-stij! aan, in moleskin, denim of katoensatijn, of een wijde bloes, zoals schilders en juweliers ze dragen, in ongebleekt katoen doek. Of je nu voor een week-end of een lange vakantie vertrekt, naar de bergen, de zee of het platteland, steeds vind je een stijl die past, een katoenstijl ontworpen voor de zon en de vrije-tijd, en die je jong fris en opgewekt maakt. gespecialiseerd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST Zet een ronde viskom nooit op een plaats waar het glas de binnenvallende zonnestralen kan opvangen. Daar kan brand van ontstaan omdat het glas als brand glas kan werken. Hetzelfde geldt voor een make-up-spiegel: ook de ze krijgt beter een plaatsje uit de zon.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11