vrouw achter het stuur iet lieflijke ïauberdal wordt ook het land van onze Lieve Heer genoemd Zesde Pajotten-feesten te Atfligem7 - juli Waar de Barok een hooglied zingt 13 is ten bate van de scouts en gidsen van de groep Pajotten, uit Hekelgem en omgeving. zaterdag 8 juli te 16 u SPOORZOEXTOCHT vanuit de gemeenten Essene, Hekelgem, Meldert en Teralfene naar Affligem, met als bekroning te 2iu45 GULDENSPORENFEEST op de abdiihceve Deze spoorzoektocht wordt ge organiseerd door de kulturele comités van de gemeenten Es sene, Meldert, Teralfene en He kelgem, als voorbereiding en inleiding tot het grote gulden- sporenfeest op de abdijhoeve te 21u45. De tocht begint on der de kerktoren van ieder deze gemeenten, waar de deelnemers starten voor een voet-zoektocht «Volg het Gulden Spoor». De weg bedraagt 5 km, en wordt uitgestippeld voor elke groep met een 100-tal gulden sporen, waarvan het gevonden aantal, het puntengetal van de groep zal helpen bepalen. Bij het wan delen krijgt elke groep een tien tal vragen collectief te beant woorden, waardoor eveneens punten kunnen bekomen worden. Deze vragen zuilen vooral van heemkundige aard zijn en voor al de omgeving van Affligem betreffen. De deelnemende groepen zullen dan drie van hun leden dienen aan te duiden welke op de bin nenkoer van de abdijhoeve een tornooi in welsprekendheid zul len houden, om zodoende even eens winstpunten te bekomen. De proclamatie van de uitsiag en de overhandiging van de «Guldensporentrofee» aan de overwinnende gemeente, zal plaats hebben tijdens het gul- densporenfeest dat te 21u45 aanvangt. Inzet Avondmis in het teken van het Guldensporenfeest, met medewerking van het Gemengd Zangkoor van de abdijkerk. Te 21u45 Guldensporenfeest op de abdijhoeve met medewerking van de Koninklijke Fanfare en de Koninklijke Harmonie van Hekelgem, alsmede het Sint Michielskoor van Hekelgem olv Victor Van Frachen. zondag 9 juli vanaf 18 u Voorzetting van het VOLKSFEEST, met medewerking van de accordeon-virtuoos Pol VAN GUCHT. Voor de zesde maal zal de Ou dervereniging van de Scouts en Gidsen van de Groep Pajotten te Hekelgem en omgeving een volks feest inrichten op de hoeve van de aloude abdij Affligem te Hekel gem. Op het programma staan vol gende activiteiten vrijdag 7 juli te 20 u ©pening in het Centrum van de TENTOONSTELLING AFRIKAANSE en AZIATISCHE KUNST Deze tentoonstelling is een rea lisatie van de heer Vlassenroodt uit Aalst. Men kan er een van de merkwaardigste kollekties houtsnijwerk en kunststukken in ivoor, malachiet en rafia bewon deren, alsmede koperdrïjfwerk en oude wapens. De gebroeders Berquin, waar van de oudste directeur is van de Academie voor Schone Kun sten te Lubumbashi, stellen hun zeer originele schilderijen en beeldhouwwerken ten toon. Voor de postzegelverzamelaars is er een grote hoeveelheid postze gels uit het voormalige Katanga te bezichtigen (en ook te ver krijgen). De opbrengst van de verkoop in deze tentoonstelling Kan de vrouw minder goed met een auto in het verkeer omgaan dan de man? Het is een vraag die vaak wordt opgeworpen en de meeste mannen hebben prompt het antwoord bij de hand. O, weer een vrouw... Meestal zeggen ze het niet eens. Een gebaar is al voldoende. Maar is het terecht ook? «Nee», zegt Jaap Jongejans beslist. Hij is hoofdredakteur van «De Auto» van de KNAC (Kon. Nederl. Automobilistenclub) en zijn jarenlange ervaring op de weg heeft hem geleerd dat de vrouw niet slechter rijdt, maar anders. Dat kan in bepaalde situaties zo veel positief als negatief werken. Overigens, Jongejans kan zich wel voorstellen dat de mannen denken dat de vrouw het er slech ter afbrengt. «Een oorzaak daar voor kan zijn dat de vrouw de laatste jaren als automobiliste in opkomst is» meent' hij. «Er zijn veel beginnelingen. Bovendien rij den de vrouwen minder frekwent. Daar kan een verklaring voor het minder vlotte gedrag in zitten, maar aan de andere kant is hét mijn vaste overtuiging dat de vrouw beter zou kunnen rijden dan de man. Ze is minder eigenwijs. De man neemt z'n instruktieboek- je door, maar toch gaat hij het anders doen. Hij wil het zelf be palen. De vrouw houdt zich er nauwkeuriger aan. Zij heeft voor de auto vaste stelregels. Dat geldt ook voor haar in het verkeer. Dat valt dan ook wel eens negatief uit en dan zie je dat, als de situa tie wat anders eist, zij er niet vlot los van komt». Heeft de vrouw minder gevoel voor mechaniek dan de man? «Een moeilijk punt dat gevoel» vindt Jongejans. «Laten we even vaststellen dat de man al heel vroeg met de mechaniekjes in aan raking is gekomen... Als jongen speelde hij met 'n treintje en stoommachine. Zo heeft hij spe lenderwijs geleerd wat een motor is en hoe die ongeveer werkt. En het meisje? Die speelt met haar poppen. De benadering is^dus heel anders. Dat spreekt b.v. ook hier uit dat het tv-apparaat alleen door pa bediend mag worden... Maar heeft ma er daarom nog geen ver stand van? Je moet niet onder schatten met wat voor apparaten de vrouw vandaag werkt. Elek trisch fornuis, strijkijzer, het zijn allemaal dingen die een zeker be- prip voor de techniek vragen. Als een vrouw nu wel de wasmachine begrijpt zou ze dan niet de auto begrijpen? Dat wil er bij mij niet in». Je ziet de vrouwen in allerlei auto's rijden, maar toch bespeurt Jongejans wel een zekere voorkeur «Ik dacht dat die uitging naar het niet al te grote geheel. Niet dat brok geweld. De man heeft dat nog wel eens nodig om zijn ego op te poppen, de vrouw niet. Ze wil wel, maar niet met dat grote en agressieve. Bij de auto kiest zij eerder voor het kleinere, het praktische. Ik bedoel hier niet de lichte en goedkope, maar echt de auto van het handzame formaat. Het is alleen een tekort van de fabrieken dat ze te weinig reke ning houden met de wensen van de vrouw. Een enkel merk brengt een gaspedaal dat ook door een hoge hak te bespelen is, maar voor het overige zien de fabrikan ten de vrouw nog te veel als pas sagiers. Het spiegeltje b.v. dat zit altijd rechts... En haar handtas kan ze ook al niet kwijt. Waarom niet ergens een haakje? Trouwens ik moet wel zeggen dat de vrouw ook niet veel voor de auto over heeft. De enige koncessie die ze wil doen is op een gegeven mo ment het aantrekken van een mak kelijker schoentje. De jongen in een sportwagen wordt door de anderen op de weg prompt in een bepaald vakje ge zet. Dat doet de man met de- vrouw-in-de-auto ook, «maar zij is dan ook in de minderheid», zegt Jongejans en daarmee is voor hem al heel wat verklaard. Duitsland teit zeer vee! beken de dalen en valleien; maar het telt nog meer onbekende dalen en val leien voor diegenen die maar af en toe eens naar Duitsland reizen. En dan denk ik bijvoorbeeld aan het prachtige dal van de Wied, aan dat van de Wisper en vooral aan het Tauberdal dat, ondanks het feit dat het meer dan 90 km lang is, nog een grote onbekende is gebleven. Ruim zestig kilometer ver voigt de Romantische Stasze, die toch wel erg goed bekend is in onze kontreien, het dal; voor de resterende dertig kilometer neemt de Strasze der Residenzen de be- geleidingstaak over. Wie van Frankfurt naar Wurzburg over de autoweg snelt rijdt op amper een viertal kilometer van Wertheim voorbij, juist daar waar de Tau- ber in de Main vloeit, in feite dus het einde van de vallei, in de praktijk het startpunt voor een tocht die eindigt in Rothenburg, helemaal onderaan de prachtige Middeleeuwse vestingstad. Een tocht ook die zo bekoorlijk is dat men met leed in het hart het ein de daarvan ziet naderen. Een tocht verder die zo afwisselend is dat de vakantiedagen die men in de Taubervallei siijt, te vlug voor bijschieten. Zoals het een lieflijk, roman tisch dal past slingert het zich in vele bochten met steeds wisselen de gezichten doorheen een bosrijk heuvelland, af en toe onderbroken door charmante stadje, indrukwek kende burchten en andere verlok kende pleisterplaatsen. En inderdaad, de pleisterplaat sen zijn verlokkend. Vooral liefheb bers van boswandelingen en lan gere trektochten komen er aan hun trekken, ook kampeerders vin den er hun gading. Langsheen het ganse trajekt zijn een twintigtal langere trektochten uitgezet, tot ongeveer 30 km lengte. Maar eveneens vindt men in en bij een zestal van de grotere stadjes in het dal wandelparkeerplaatsen, U weet wel: auto laten staan, een uurtje doorheen de bossen wande len via een bewegwijzerd trajekt, en dan weer de auto in. De bekendste stad is de tot over de Duitse grenzen beroemde plaats Bad Mergentheim, met een veelvoud aan hotels en ontspan ningsmogelijkheden op alle gebied Maar Wertheim reeds is een be zoek waard met zijn historische stadskern,;? een prachtige markt plaats met middeleeuwse burgers huizen, romantische steegjes en straatjes, een burchtruine en een indrukwekkende basiliek. Het stad huis ontstond uit de samenvoeging van drie statige herenhuizen en binnenin ontdekt met een unieke merkwaardigheid. Naar het hoog ste punt van de toren op het stad huis voeren twee wenteltrappen die rond dezelfde spil gebouwd zijn, maar die beiden een aparte ingang bezitten. HOOGLIED VAN DE BAROK Het baroktijdperk viert in het Taubertal hoogtij, maar ook de Romaanse stijl komt af en toe nog om het hoekje kijken. In Urphar bijvoorbeeld vindt men nog een zg burchtkerk en in Bronn- bach en vroeger klooster waarvan de inrichting later een baroktintje kreeg. Tauberbischofsheim is een andere naam met een min of meer bekende klank. Het is een stad die 1.200 jaar oud is. Op de marktplaats vindt men nog enkele pareltjes van vakwerkgevels en barokgevels. Baithasar Neumann, één der grootste kunstenaars uit de Duitse cultuurgeschiedenis, bouwde de kloosterkerk van Ger- lachsheim. Weikersheid is een toe ristische «must». Het is een ro mantisch stadje waarop men zon der meer verliefd kan worden. Verliefd op zijn torens, zijn fon teinen, zijn mooie gevels, op slot Weikersheim waarin de Renais sance aan bod komt, enz. Het slot zelf is uniek omdat de Inrichting ervan nog volledig oorspronkelijk is zodat men daar getuige is van driehonderd jaar woonkuituur. In Creglingen wordt men gekon- fronteerd met een andere grote naam van de Duitse geschiedenis, de beeldhouwer Timann Riemen- schneider, die in de hoofdkerk een prachtig Maria-altaar sneed. In Waidmannshofen moet men beslist het brandweermuseum gaan bezoeken, weliswaar niet uniek in Europa, maar toch bijzon der merkwaardig. Wie geen zin heeft in museumbezoek kan rustig gaan hengelen in de Tauber (ver gunning vragen op het gemeente huis), gaan roeien in Wertheim en Bad Mergentheim (tenware men zijn eigen boot heeft meege bracht), waterski beoefenen in Wertheim, zwemmen in vrijwel alle plaatsjes van het dal, koets- tochten ondernemen in Reichols- heim, Bad Mergentheim, ingers- heim, Creglingen en Rothenburg. Men kan zelfs lekkere wijn drin ken in het dal van de Tauber en derhalve ook wijn proeven o.m. in Beckstein, Weikersheim en Rei- cholzheim. En waar men lekker eet? Er zijn altijd wel enkele goe de adressen te achterhalen, maar misschien is het prettiger die zelf te ontdekken. Meer inlichtingen (hotelgids, folders) bekomt men gemakkelijk bij de Duitse Dienst voor Toerisme te Brussel, Luxem burgstraat 23, tel. 02/12.77.66. Voor diegenen die houden van het leven op het platteland is er een nuttige prospektus «Zu Gast im Herrgotslandle», te bevragen bij het Landratsamt Bad Mergentheim terwijl een prospektus over het ganse gebied nog verspreid wordt door de Arbeitsgemeinschaft Lieb- liches Taubertal, Landratsamt, Tau berbischofsheim.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 13