KASTEELHEER VOOR 850 ff. Panoramazwembad Stuttgart DE BODENSEE ZET ALLE ZEILEN BIJ 1: yiL:8i:iali aii Qzy<ii M\ ërs&r Een tip voor vermoeide managers 14 Het kan niet fantasierijker, maar het is er niet minder waar om. In Stuttgart kan men sedert een paar maanden zwemmen op de hoog ste verdieping van een grootwarenhuis. Alle klienten van Breuninger het enige Duitse grootwarenhuis zonder filialen, zijn er welkom en ook niet-klienten van de zaak kunnen er komen zwemmen. De idee ontstond toen men, bij de graafwerken voor de uitbrei ding van het warenhuis Breuningen-Markt, plotseling op een minerale bron stootte. Het water spoot met geweld te voorschijn. Een ontle ding wees uit dat het geneeskrachtige mineralen bevatte, ni Calcium Magnesium, Hydrocarbonaat en Sulfaat. Omdat de kracht van de bron zo sterk was kostte het weinig inspanningen om de bron tot op de hoogste verdieping van het warenhuis te brengen. Daar bouwde men toen een zwembad van 25 x 12.5 m. Om het geheel nog attrak- tiever te maken ontwierp de architekt een zwembad waarvan de rand 30 cm boven de vloer uitsteekt. En omdat men toch op geen litertje water moest kijken, wordt dit zwembad juist tot aan de rand gevuld. Het water dat door de bestendige deining van de zwemmers over de rand vloeit, komt terecht in een greppel en loopt vervolgens in een riolering. Het effekt dat men door deze gedurfde architectonische opvatting verkreeg is merkwaardig: terwijl de zwemmers lustig rondpaddelen kunnen zij genieten van een uniek panorama over de daken en kerken en heuvels van de verre omgeving van Stuttgart, vermits alle muren rijkelijk van grote ramen voorzien zijn. Het sukses is niet uitgebleven in zoverre dat met het zwembad niet alleen tijdens de winkeluren open houdt, maar ook op zon- en feestdagen. Er is trouwens een sauna, een snackbar, een gymnastiekzaal en, voor de warme zomer dagen, een groot zonneterras. In deze moderne tijd is kasteel heer zijn niet altijd meer een pretje. De eigenaars van grote en kleine kastelen hebben meer dan hun deel van de zorgen. Helemaal anders dan de kasteelheren uit de romantische tijd die al zeer lang achter ons ligt. Maar die nu toch weer opleeft, vooral dan in Duits land waar men nog honderden en honderden kastelen en burchten vindt. In hun poging om het kap- teelhotel populairder te maken en de drempelvrees te overwinnen van heel wat Europeanen die daarin beslist de voetsporen niet volgen van de Amerikaanse Europa-be zoekers die zich hals-over-kop in het avontuur storten, zijn er dit jaar weer een aantal interessante aanbiedingen uit de bus gekomen die vooral vermoeide managers en andere beter-gesitueerden wel moeten aanspreken. Want wie zou zich, al was het maar éénmaal in zijn leven, eens geen kasteelheer willen voelen? Wie zou eens niet willen slapen in de historische ver trekken waar de grote namen uit de geschiedenis ooit hun moede hoofd te ruste legden? Of willen aanzitten aan de grote eiken tafels in de indrukwekkende ridderzalen waar vroeger dagenlange festijnen werden gehouden? En wie kan er ongevoelig blijven voor de roman tische charme van avondlijke ston den rond een open haardvuur ter wijl elders in het kasteel de spo ken bibberend door de gangen zweven? Vooral dan wanneer de kasteelheer zelf zo'n beminnelijk personage is en de kasteelvrouw zo'n innemende persoonlijkheid blijkt te zijn 850 FR PER DAG Drie kastelen in het Weserberg- land in het Waldeckerland en in het Sauerland hebben een pro gramma ontworpen dat doet wa tertanden. De drie kastelen liggen stuk voor stuk op amper een halve dag rijden van Brussel. Het zijn het Burghotel Trer.del- burg in het Reinhardswald, het Burghotel Waldeck aan het Eder- meer en het Burghotel Schnellen- berg bij Attendorn. Voor 850 fr per dag kan men daar acht lang vertoeven en wel drie dagen op Trendelburg, twee op Waldeck en drie op Schnellenberg. Men woont er romantisch maar zeer komforta bel vermits alle kamers eigen toi let en bad of stortbad hebben. In de aanbieding van 487 DM. (6.800 fr) is het volledig pension begrepen, waarbij in ieder van de drie kastelen telkens nog een feestelijk avondmaal met wijn en bij kaarslicht voorzien is. De burchten en kastelen kan men uiter aard van kelder tot zolder bezoe ken en verder ontvangt iedere gast op Trendelburg een bon voor een tocht per koets naar slot Wilhelm stal, dat men meteen ook bezich tigt; op Waldeck een bon voor een boottocht op het Edermeer en op Schnelienberg bons voor be zoek aan de Attagrotten en aan het Wildpark. Op de Trendelburg kan men paardrijden, op Schnel lenberg tennissen en kegelen en op Waldeck zeilen; verder kan men in de buurt van de drie kastelen hengelen en ook zwemmen. Er is één maar men moet de reis tel kens 's vrijdags beginnen op Tren delburg, zodat zij 's zaterdags avond afloopt op Schnellenberg. ANDERE MOGELIJKHEDEN Tien andere hotels uit het Rheinland, Hessen, het Neckarge- bied en Frankenland zijn met soortgelijke aanbiedingen op de reismarkt gekomen. Zij willen hun bezoekers drie of zeven dagen verwennen, maar zonder dat die van het ene naar het andere kas teel hoeven te reizen. De prijzen liggen nogal ver uiteen. Voor drie dagen halfpension be taalt men van 1.420 fr tot 3.330 fr voor drie dagen volledig pension 1.680 fr tot 3.780 fr. Acht dagen half pension kan 3.860 fr tot 8.370 fr kosten en acht dagen vol ledig pension 4.360 fr tot 9.170 fr. leder van de tien hotels biedt dan wel voor die prijs een gamma van bijzondere attracties of ver rassingen aan. Dat zijn bijvoor beeld op slot Georghausen bij Hommerich voor drie dagen een feestelijk diner met een halve fles wijn en vrije toegang tot het golf terrein of een hengelvergunning cf een uur paardrijden. Voor een ver blijf van zeven dagen zijn 6 uren paardrijden inbegrepen of 6 hen- gelvergunningen of 6 biljetten-voer het golfterrein. Kasteel Friedrichs- ruhe vergast zijn bezoekers op gratis wijn, vrij gebruik van de tennisplaats en vrij gebruik van de sauna, een week gratis golfspelen enz Slothotel Monrepos heeft ze ven uren paardrijlessen voorzien en gebruik van het eigen zwem bad. alsmede een halve fles wijn voor diegenen die slechts drie da gen blijven. Zo heeft iedere kasteelheer iets aparts uitgedacht om het verblijf van zijn gasten aangenamer en aantrekkelijker te maken. Bij de Duitse Dienst voor Toe risme te Brussel beschikt men over uitvoerige inlichtingen en folders wat deze vorm van vancantiebe- steding betreft. Het adres: Luxem burgstraat 23 Brussel. telefoon 02/12.77.66. Er is de jongste jaren in Duits land heel wat te doen geweest om en over de Bodensee of Bo- denmeer, één van de populairste vakantie-oorden van Europa. Zoals overal elders ter wereld spreekt ginds ook de milieuhygiëne een hartig woordje mee. En de Boden see, zo kon men voor twee jaar le zen in één van de Duitse schan daal-magazines, v/as een pestvij- ver geworden door de steeds toe nemende bezoedeling. Lichtjes overdreven trouwens, want proe ven die onmiddellijk genomen wer den, bewezen dat men nog altijd, zoals het steeds geweest was, rustig in de Bodensee kon blijven zwemmen alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Daarenboven, en dat wist men bij dat schandaal-magazine klaar blijkelijk nog niet -of wilde men niet weten had men rond de Bodensee al vele jaren lang de no dige voorzorgsmaatregelen ge troffen om'de te verwachten toe namen van de vervuiling tijdig op te vangen. Men heeft er reeds vele miljoenen Marken tegenaan gesme ten (300 miljoen Mark aan de Duitse oever, 90 miljoen Zwitserse franks aan de Zwitserse oever en dat toe aan een soort overvoeding 300 miljoen Schilling aan de Oos tenrijkse oever) en nog iedere maand worden er nieuwe waterzui veringsbekkens bijgebouwd of be staande uitgebreid. Momenteel is het zo dat iedere stad of gemeen te die aan de Bodensee grenst of wel een zuiveringsinstallatie bezit of er een bouwt. Bovendien zal iedere visser die zijn lijn uitwerpt in de Bodensee vertellen dat de vangsten groter zijn dan ooit te voren, vooral dan van de lekkere meerforel. Specialisten schrijven van het meer door Fosfaten die men zelfs door mechanische of biologische zuiveringsinstallaties niet kan vernietingen of tegenhou den. PRO MEMORIE Alleszins heeft het schandaalbe- richt maar een kort ogenblik de Duitse vakantiegangers afge schrikt en sedert vorig jaar zijn ze opnieuw met drommen opge daagd. Gelukkig is de Bodensee ook groot, zodat er altijd wel voor iedereen plaats overblijft. Niet ten onrechte is deze tweede grootste binnenzee van Europa zo populair. Het meer vormt de grens tussen drie landen en de attracties die men er vindt zijn zo veelvuldig en zo verscheiden dat het onbegon nen werk is er een inventaris van te maken. Pre memorie het eilandstadje Lindau (met enige zin voor fanta sie het Venetie van Beieren ge noemd), het romantische Meers burg, Bregenz, een stad in de Al pen, de paalwoningen van Unte- ruhldinger, het bloemeneiland Mai- nau, de boottochten op het meer, het zeppelinmuseum van Fried- richshafen, Konstanz enz. Enkele dagen geleden vaarde de witte vloot van de drie landen opnieuw uit, en traditiegetrouw hebben zij elkaar allemaal ontmoet boven het diepste punt van het meer. Op een kwartiertje zit men van de Bodensee in het Zwitserse Ap- penzellerland -met Sankt Gallen en zijn wereldberoemde klooster bibliotheek en indrukwekkende Munster Naast de vele attrakties op cul tureel- en sportief gebied komen er ieder jaar nog een aantal aan trekkelijkheden bij omdat ieder oeverstadje toch altijd weer pro beert meer toeristen te lokken. In Lindau kwam er bijvoorbeeld een zogeheten Waldlehrpfad en een Trimmpad bij. Het eerste is een wandeling doorheen een bos met alle mogelijke aanduidingen over de planten- en boomgroei, terwijl een Trimm-pad voor zichzelf spreekt: een aantal oefeningen en apparaten om van de autorijdende mens terug een fitte mens te ma ken. ZWEMMEN NIET NUMMER EEN Eén van de zg. verwijten die men aan de Bodensee richtte was dat men niet langer kon zwemmen door de vervuiling en dat daardoor de Bodensee haar grootste attrac tie verloren heeft. Niets is minder waar. Behalve op enkele goed af gebakende plaatsen, waar leidin gen in het meer uitmondden, kan men praktisch overal nog zwem men en bovendien is zwemmen nooit de eerste attractie van het meer geweest, integendeel. Het is slechts één van de vele mogelijk heden van het meer. Daarom wordt er met onverdro ten ijver nog altijd evenveel aan dacht besteed aan andere aantrek kelijkheden. Kreszbronn ontwierp ook een Trimm-pad en Eriskirch en Friedrichshafen legden een na tuurleerpad aan. In het wijnstadje Hagnau werd een natuurstrandbad gebouwd, tesamen met een water- skischool. In Hagnau kan men van dit jaar af fietsen huren en in de buurt, van Ludwigshafen kwamen er parkeerwandelplaatsen tot stand Dat was ook het geval in Ohningen en Gaiiingen. Zo gaat het altijd maar door, oneindig lang en dus ook ondenkbaar dat men niet in één of ander oeverplaatsje aan zijn trekken zou komen. Inlichtingen en folders met hotel- lijsten verstrekken de Duitse Dienst voor Toerisme te Brussel, Luxemburgstraat 23 tel. 02/12 77 66 het Internationale Bodensee-Ver- kehrsverein in Lindau of de plaat selijke diensten of verenigingen voor vreemdelingenverkeer.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14