1 i spreekt den ouden goeden tijd KERMIS «De beiaard speel zo schoon hij kan... de vreugde heerst alom» i ÏH pp WÊMÊ$mÊËm$M mmmésm Geen Bier dat het hier halen kan 16 B E Pier, hoe vroeylyk zyndees daegen, Vol van blydschap en behaegen, Want het is de kermisfeest, Die verkwikt een ieders geest. Pierlala, waer gaet gy reysen Weet, daer worden lekker spysen Over al bereyd gemaekt En men eet dat 't beste smaekt. Neen, ik peys op geene keuken, Daer den tyd my zal ontbreken; Nog op wyn of vroelykheyd: Pier heeft ander bezigheyd. Ik heb liever naer te speuren Het welk nu gaet weer gebeuren, Waer is thans den Ouden Eed? Het verschil is nog te vreed 'K zal voor eerst u doen aenmerken 't Geen er omgaet hier ter kerken is 't geen misslag van klyn kwaed, Dat er geen processe gaet 'T volk van stad, met kermis-vrinden Lieten zig in d'Hoogmis' vinden; 't Is de tweede mael weer mis, 'k Zien er weynig in de Mis I Deze kwaemen ook ten Loven, Om den Heere van hier boven Aen te bidden, zeer geschikt: 't Is al wederom mislukt I Naer den Loftyd, zonder lasten, Ging een ieder met zyn gasten Eenen toer doen lanst de stad, - Daer men groote vreugd in had. Ander tyden, ander zeden Dees manier hoort tot 't verleden Nu ziet men geen volk op straet, Mids het al naer d'herberg gaet. Naer het lustig promeneren Ging een iegelyk souppéren En de maeltyd was in huys Zonder eenig slegt gedruys. Naer de taefel, de gebieren Gingen t'saemen, zonder tieren, Aen de deur of poorte staen En daer mé was 't al gedaen. G'heel de week der kermis-tyden Wist 't musiek den mensch verblyden Door het musicael geluyd En een aengenaem gefluyt; En die troepen musicanten Hoorde men langs alle kanten; En zy speelden last de straet Voor gewin en eygen baet. Als de menschen lustig aeten Klonk 't musiek in alle straeten, 't Zy voor vensters, 't zy voor poort, Volgens dat het best wierd g'hoort. Maer nu is het binnen huyzen, Dat men lustig zit te buyzen, Daer den dans is in 't gemeyn, 't Eerst en 't laest is vrooiyk zyn. Hoe verschillig zyn de zaeken In plaisieren nu te maeken d'Oude vreugde is te niet, Zoo men voor de oogen ziet Het plaisir geschiet by nagten, Dat zoo zeer is te veragten; 't Zyn plaisieren vol gevaer, d'Ondervinding leert het klaer. Gansch de Kermis zyn er ballen, Daer men danst en staet te mallen; Immers, 't is den nieuwen tyd, Die den mensch alzoo verieyt. Pierlala, hebt gy vergeten, Of en hebt gy nooyt geweten, Dat men danst op deze feest Ende springt om 't even meest Kunt gy geen plaisir verdraegen, Gy en moogt tog niemand plaegen Kruypt veel liever in uw kist, Hebt gy geenen kermis list. Heb ik dan zoo slegt gesproken, Dat gy wilt op my zoo spoken 'K en benyde geene pret. Als zy is in reyn verzet. Geen vermaek en zal verblyden Als de deugd daer door moet lyden, Want 't brengt kwelling in 't gemoed, Dat daer naer beklaegen doet. Het plaisir van d'oude lieden, Dat ik u kom' aen te bieden, Was een aengenaem vermaek, Vol van hertelyken smaek. En wilt Pier niet voorders kwellen, Hy en zal hem niet ontstellen Door de spys of bier of wyn, Want hy zou er ziek van zyn. Vaert dan wel, plaisir en walsen Te veel drank en dwaese valsen Het contentement en deugd Zyn alleen de waere vreugd. «Men plagt eertyds een strikt order te houden in het draegen van de heyligen van d'Ambagten in de processe van Kermisse. Het oudste ambagt wilde het laeste gaen en de jongste moesten het eerste gaen. Daer rees een verschil op in het jaer 1769 tusschen het ambagt van S. Nicolaus nee rink ende tusschen dat van Sinte Rochus, het een wilde het laeste gaen ende het ander ook; waerover de koopmans mis noegt zynde, en hebben niet meer begeert dat S. Rochus in de processie van Kermis se nog zoude gedraegen worden, het welke blyven dueren heeft tot dat de processie van O.L.Vr. hemelvaert is ingestelt in het jaer 180... Het oud order van de processie plagt te zyn als volgt Capucinen d'eerste. Carmeliten 2. Sterheeren 3. Sint Jacob 4. Sinte Anna 5. Sint Antonius 6. Sinte Ursula 7. Sinte Dorothea 8. Sint Hubertus 9. Sint Eloy 10. Sinte Cornelis 11. Sinte Nicolaus 12. Onse Lieve Vrouwe van den Roosenkrans 13. O.L.Vr. van de Werve 14. Sinte Martinus 15. Sint Antonius gilde 16. Sinte Sebastiaen 17. Sint Joris 18. Dit is geweest het order van het jaer 1770. Sedert die tyd is er by gekomen de reliquie kas van de h. Joannes Baptiste en de reliquie Kas van de heylige Crispinus en Sint Antonius a Padoüa». Geen rijker kroon, dan eigen schoon; Geen beter merk, dan eigen werk; op 't oud «De Gheest» zegt Wijzeman! Onze «Vlaaien» en onzen «De Gheest» Dat lust al wie is in Aalst geweest En waar er geen «De Gheest» en is Daar is 't ook Zondag geen Kermis De Clou der kermis moet hier wezen Ter Groote Markt, het Ridderspel; Maar 't bier De Gheest blijft meest geprezen Hoe zij ook strijden koen en fel

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16