AaSst DE BENDE VAN JAN DE LICHTE Het besfyyr van Horeca AaSst stelde zijn aktivsteitsprogramma op LOUIS PAUL BOON Aan de uitnodiging van de Contactgroep Arrondissement Aalst tot de ledenvergadering van 4 juli 1972 werd andermaal door een twintigtal leden (ruim de helft) gevolg gegeven. Na de goedkeuring van het proces-verbaal van de zitting van 13 juni 1972 werd dhr Marcel Lefèbre, uit Schendelbeke gecoöpteerd. Daarna volgde de bespreking van de streeknota's in verband met het ontwikkelingsplan van de Werkgroep Vlerick. In deze streek nota's worden per gemeente en per kanton de opmerkingen op het ontwikkelingsplan geformuleerd, eveneens de eventuele voorstellen tot aanvulling van het plan, en verder algemene beschouwingen be treffende het ganse plan. Het uitgebreid dossier over de streeknota's, zoals het nu reeds voorhanden is zal tijdens de vacantiemaanden ter informatie toege stuurd worden aan de gemeenten die nog niet geantwoord hebben. De binnenkomende gegevens zullen verwerkt worden door het redac tiecomité dat door de vergadering werd aangesteld en dat bestaat uit de heren Waltniel, Legroe en Vermang. Tegen begin september 1972 zal de tekst klaar zijn van het coor- dinatiewerk over de streeknota's die zal verdedigd worden bij de bevoegde ministeriële instanties. Betreffende het uitwerken van een grondiger en meer sociolo gische en economische studie betreffende onze streek heeft de Con tactgroep van Staatssecretaris L. Dhoore een brief ontvangen, waar in hij voorstelt om via EROV een studie-ontwerp op te stellen en in te dienen op het ogenblik dat de pendelgegevens van de volkstelling van 1971 ter beschikking zullen zijn. Vanwege het Instituut voor de Statistiek werd vernomen dat de pendelgegevens voor 1971 pas in het begin van volgend jaar zullen bekendgemaakt worden. Niettemin wordt aan EROV gevraagd nu al een project van studie op te maken en aan de Contactgroep toe te sturen, die in het najaar met verschillende instanties het ontwerp zal bespreken, vooral voor wat de optiek van de studie betreft. Waar bij in het bijzonder rekening zal moeten gehouden worden met de opmerkingen die gemaakt werden betreffende het ontwikkelingsplan. Op een bestuursvergadering van de Regionale Afdeling Horeca mocht voorzitter Permentier ver schillende bestuursleden begroe ten, alsmede de heren Van Dorpe en De Groote, respectievelijk Di- rekteur en Adjunkt-Direkteur van het Algemeen Middenstandsver- bond. De vergadering hoorde voor eerst een verslag over de voorbije aktiviteiten en de heer Van Dorpe door wie thans het Sekretariaat van Horeca wordt waargenomen, belichte vooreerst de ledentoe stand en gaf daarna een overzicht van de financiële resultaten van de vereniging. Het is zeer bevredi gend vast te stellen, dat de vereni ging in het Gewest Aalst over een groot aantal aangeslotenen be schikt en het Bestuur zal zich in zetten, samen met net Sekreta riaat, om het huidige ledenaantal nog op te voeren. Uit de bespreking van het akti- viteitsprogramma voor de komen- de wintermaanden werden volgen de punten weerhouden: in de eer ste helft van de maand oktober 1972 zal een algemene ledenver gadering worden gehouden, waar op de aktualiteitsproblemen van de Horeca-sektor zullen worden behandeld o.m. de B.T.W. en fis- kale moeilijkheden, de wederin- schrijving in het Handelsregister, beroepskrediet, sociaal statuut der zelfstandigen. Bovendien zal een onderzoek worden ingesteld om de kursus «Erkend en Gediplomeerd Drankslijter» opnieuw te laten doorgaan. Het bestuur van de Regionale Afdeling Horeca Aalst spant zich werkelijk in ter behartiging van de algemene en beroepsbelangen van haar leden en durft dan ook fekenen op de medewerking van haar aangesloten leden inzake elk initiatief, dat zij in de toekomst zullen nemen. K.A.J. J.K.A.J. MIJLBEEK AALST Op 28 juni kwam de leiding en en paar leden samen om een zo- merprogramma op te stellen. Zie hier wat het geworden is woensdag 12 juli te 14 uur Volleybalmatch tussen de KAJ informatie en gespreksgroep van H. Hart. Zaterdag 22 en zondag 23 juli weekend KAJ Mijlbeek met be zinning, ontspanning en ook veel plezier. Woensdag 26 juii te 20 u in het KAJ lokaal gespreksavond «Contra of pro het bezoek van 16 jarigen aan dancings» Dinsdag 15 augustus wandelrally - prijsuitreiking - ontspanningsavond. Meer nieuws volgt maar houdt deze dag al vrij Woensdag 30 augustus te 20 u in het KAJ lokaal gespreksavond met als thema «Verhouding Ar beiders-patroon» De instuif is verder open op zaterdag van 14 tot 17 u en van 19 tot 22 u. Elke zondagnamiddag geleide ontspanning van 14 tot 17 u en van 19 tot 22 u vrije ontspanning. VERVOLGT 41 NADRUK VERBODEN Men geeft hem, na enkele da gen van hongeren, te overdadig gepekeld voedsel. En als hij dan bezwijken gaat van dorst, zijn tong dik opgezwollen ligt en de keel dichtgesnoerd is geraakt, dan komt men met het frisse water. Een kroes wordt hem uitgestoken, en als hij de bevende handen ernaar uitstrekt, giet men haar vlak voor zijn dorstige mond uit. «Beken, en ge zult te drinken krij gen!» «Ik ben een vlaskoopman, en begrijp niet waarom men mij aan gehouden heeft», stamelt hij met dikke tong. Zij verdwijnen met het water. En hij blijft liggen, sterven de van dorst. En weer luistert hij naar een moeilijke stap op de arduinen tre den, en hoopt en bidt hij om de komst van die medelijdenvoelende manke. Maar weer zijn het de beulsknechten die hem komen ha len, die hem op de pijnbank vast snoeren, hem de duimen en de vin geren pletten. En grijnzend vertellen zij hem hoe haast de ganse bende is aan gehouden, en hoe allen, hebben bekend dat hij hun aanvoerder is «Beken en we zullen u gerust la ten!» En hij schudt traag en triestig het hoofd, en ontkent deze., te zijn voor wie men hem houdt. Ik ben een vlaskoopman, en was wat verlaat toen men mij plots op mijn weg naar Audenaerde aan hield». «Maar ge zijt toch te Velsiecke geboren?» «Neen, ik ben niet te Velsiecke geboren!» ontkent deze arme en gepijnigde man, al wat men hem in de schoenen schuift. «Maar ge zijt toch ergens ge boren!» En met het zweet van angsten en van pijnen over het vermagerde gelaat, en toch nog verder de iet wat achterlijke vlaskoopman spe lend, komedie spelend, tot in het aanschijn van de wrede dood, ont kent hij zelfs dat. «Neen, ik ben niet ergens ge boren!» ontkent die dappere door pijn en kwellingen flauwvallende man. En dan, eindelijk is het toch eens de stap van dé mankende ci pier. De man die hem verdoken weg wat lelieblaadjes meebrengt, gedrenkt in olie. om over zijn inge vreten brandwonden te leggen. Al te kortstondig zijn echter deze schaarse ogenblikken, waarin hij de smalle troost van wat mense lijkheid ontvangt. Zijn rechters en beulen jakkeren hem immer verder af. Men brengt getuigen aan. Haast flauwvallend, wankelend op zijn benen, de haren wanorde lijk in het holgeworden gelaat, met brandwonden overdekt, met zwe rende littekens bezaaid... zo brengt men hem voor dat tweetal van een notaris Woese, en de jon ker met zijn hazelip. «Herkent gij in deze man de genaamde Jan de Lichte?» En notaris Woese knikt heftig van ja, en de jonker stoot brokke lige en stuntelige klanken tussen zijn hazelip door «het is deze man die ons in de postkoets over vallen heeft, en van onze papieren beroofd... het is de monnik die mij een vlammende toorts in het gelaat heeft geduwd... het is de bandiet die mij een schop gaf op een onnoembare plaats». En Jan de Lichte, wankelend, moe en uitgeput, vraagt of de jon ker zou kunnen omschrijven waar en wanneer hij die schop zou ont vangen hebben. De jonker tracht zicfi te herin neren. «Het was, geloof ik, in de post koets». «Neen, het was in het kasteel van baron de Creyl», onderbreekt hem notaris Woese. «In de postkoets was het eigen lijk een vrouw die ons schopte!» meent de jonker zich te herinneren. «Neen» zegt Notaris Woese... «Het was in het kasteel van baron de Creyl, en het was De Creyl zelf die een schop heeft gekregen». Zo staan ze daar, en spreken ze el kander tegen, en is hun getuigenis niet veel waard. Maar de man, die men voor Jan de Lichte aanziet, en waarvan men heest zeker is dat hij vandaag of morgen bekennen zal, bekennen moet... die man wordt terug naar zijn hol overgebracht. Gebroken, sidderend over al zijn leden, hangt hij daar in de ijzers geklonken. Alleen maar wat te kun nen slapen, meer verlangt hij niet. En zö hoopt en bidt hij, opdat de cipier zou komen. Die zeldzame mens, mankend tussen een bende van verscheurende wolven. Met een hand, die trilt en krachteloos is geworden, tracht Jan de Lichte een knoop van zijn kazak te ruk ken. Maar zelfs hierin slaagt hij niet meer, en moet hij de hulp van de cipier inroepen. «Ik schenk u deze knoop als aandenken!» zegt hij. En ondanks de verwondingen over zijn ganse lichaam, ondanks zijn gestriemde gelaat en de opgezwollen en ge- 1 kloven lippen, moet hij glimlachen een pijnaandoende en onwenni ge glimlach om het verbaasde gelaat dat hem aanstaart. «Ontdoe die knoop van het la ken!» zegt hij. En de cipier keert nog dezelfde dag terug met het gevraagde. Hij helpt en troost zoveel hij kan deze onschuldige, deze bij vergissing aangehouden vlaskoopman. En een ogenblik zich zelf vergetend, zou Jan de Lichte geneigd zijn om ook deze man te overhalen deel uit te maken van de bende. Maar ten slotte bezint hij zich, want ook deze biecht zou een nieuwe en nog geraffineerder valstrik kunnen zijn. Hij zwijgt, en neemt het poe der der bohemers. En de knoop, ontdaan van de la kense stof, blijkt een goudstuk te zijn. «Hier, nog een knoop van mijn kazak, nog een en nog een!» Hij vraagt om een zekere vriend van hem op te zoeken, in de kroeg aan de werf. «Geef hem dat briefje. Het zijn weliswaar slechts krabbels, maar de jongen begrijpt geen andere geschreven tekst. Het is maar om mijn familie te verwittigen, dat zij deze gerechtelijke dwaling zouden oplossen». De cipier geeft het rare epistel in de kroeg aan de werf af. Jan de Lichte vraagt erin dat men de bohemers opzoeken zou, die een zalf moeten gereedmaken welke zijn wonden helen zullen, en die een poeder moeten samenstellen dat hem gevoelloos maakt en een verkwikkende slaap kan brengen.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 4