keukengeheimen voor de fijnproevers voor de spiegel week? nuttige wenken i gespecialiseerd huis in 11 -;■< fi vrouwen ZONDAG Toost met sardineboter Kervel-rijstsoep Lamsoesters en Tomaten gevuld met Erwtjes Aardappelpuree Gevulde Meloen MAANDAG Varkenskarbonaden Snijbonen Gekookte Aardappelen Griesmeelpudding met gestoofde Kersen. DINSDAG Gekookte Schelvis Hollandse Saus Gekookte Aardappelen Vanillepudding WOENSDAG Gehakt Andijvie Gekookte Aard appelen Yoghurt met Rode Bessen DONDERDAG Biefstuk Sla Frites Fram bozen met slagroom VRIJDAG Grote Garnalen met Rijst Chocoladevla ZATERDAG Spaghetti met Kaassaus in de Oven Fruit. LAMSOESTERS EN TOMATEN GEVULD MET ERWTJES Benodigd 8 lamsoesters, boter, 4 flinke uien, zout, 1 koffie lepel maizena, 2 eetlepels melk, peterselie, gemengde kruiden, ci troensap. geraspte oude kaas, 4 grote tomaten, peper, en 500 gr gedopte erwtjes Bereiding Bak de oesters in wat boter aan beide kanten bruin en gaar (4 minuten per kant). Bestrooi ze dan pas met wat zout en schik ze naast elkaar in een grote, platte, beboterde vuurvaste schotel. Bak de zeer klein gesneden uien in de overgebleven boter zachtjes goudgeel. Meng de maizena aan met de melk en voeg dit roerende bij de gebakken uitjes. Voeg hier bij een flinke hoeveelheid gehakte peterselie, wat zout, gemengde kruiden en citroensap. Bedek de lamsoester nu met dit mengsel en strooi er tenslotte een laagje ge raspte kaas overheen. Laat het ge recht boven in een hete oven of onder de gril bakken en kleur krij gen. Halveer de tomaten en neem het zachte vruchtvlees eruit. Smoor de helften, heel even maar in wat boter, zodat ze nét zacht zijn, maar niet uit elkaar vallen. Bestrooi ze met wat zout en pe per. Vul de halve tomaten met de erwtjes, die inmiddels zijn gaar gekookt en waardoor wat boter is geschud. Schik de lamsoesters op een voorverwarmde schotel met daar tussen de gevulde tomaten en bergjes luchtige aardappelpuree. ELFI KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST GROTE GARNALEN MET RIJST Benodigd 2 eetlepels olie, 1 grote ui, 1 mespunt saffraanpoe der, 2 volle kopjes rijst, 4 kopjes bouillon, 400 gram champignons, 2 groene paprika's, 250 gram gro te garnalen en 1 citroen. Bereiding Verhit de olie in een grote braadpan Fruit hierin de fijngesnipperde ui goudbruin. Voeg de saffraan toe met de rijst (die niet gewassen wordt) en bak alles lichtbruin van kleur. Giet dan de bouillon in de pan, voeg de schoongemaakte champignons toe met de in reepjes gesneden papri ka. Laat alles even doorkoken en zet de pan dan op een zacht pitje. Laat de rijst in 20 minuten gaar worden. Maak ondertussen de gar nalen schoon, knijp er wat citroen sap over uit en leg ze ruim 5 mi nuten op de rijst om goed warm te worden. Met een frisse gemeng de sla serveren. kroniek Elke vrouw moet haar man wel eens op de vingers tikken om te voorkomen dat hij zijn hemden te lang draagt. Wij weten im mers allemaal hoe moeilijk het is door en door vuile manchetten en boorden schoon te krijgen: het lukt zelfs niet met de beste was automaat. Langs de andere kant mogen wij vrouwen niet té zuinig zijn en het wasgoed maar blijven opsparen tot de wasauto maat met volle trommel kan draai en. Hoe zuinig die overweging ook mag zijn, we foppen er ons zelf mee. Immers transpiratie-, vocht en vetplekken trekken, naarmate ze langer rust krijgen, dieper in het weefsel en dan wordt het met de dag moeilijker om ze eruit te krijgen. Naast de gulden regel «Overhemden niet té lang dragen» staat deze laat ze niet té lang vuil liggen Een oud stuk vitrage dat tus sen twee waslijnen gespannen wordt is een ideale hangmat voor het drogen van gebreid wollen goed. Schoonheidsmiddelen zijn duur dat zal niemand ontkennen. Maar waarom wordt er dan met deze artikelen zo royaal veel te royaal omgesprongen? Nemen we als voorbeeld een flacon yloei- bare foundation. Door een juist gebruik zou iedere vrouw hier nor- maai een halfjaar mee toekomen. Bij velen is hij echter na 2 maan den al leeg. Over het algemeen wordt er veel te veel van die foun dation opgebracht. En als een vrouw daardoor nu mooier werd Dat is echter helemaal niet het ge val. Een hoeveelheid ter grootte van een erwt is genoeg voor het gezicht en een zelfde hoeveelheid voor de halspartij. Verder moet zo'n foundation van tevoren goed geschud worden, zo dat de wat dikke crème, die naar de bodem is gezakt, zich vermengt met de vloeistof. Doet U dit niet, dan dikt de crème steeds meer in en is na enige tijd niet meer uit de flacon te krijgen. Als U ze ech ter schudt, kunt U de foundation tot de laatste druppel gebruiken, zeker als U de flacon voor de ver werking van het laatste restje op zijn kop wegzet. Leg wasgoed na het strijken nooit meteen in de kast, maar laat het even bijkomen. Anders worden de kasten vochtig. Leg het wasgoed dat schoon uit de was komt altijd onder aan het stapeltje in de kast. Van bo ven af pakt u het schone goed. Op deze manier komt alles aan de beurt en voorkomt u ongelijk ma tige slijtage en vergeling van het linnengoed. KOPZORGEN Over ons haar zijn veel bakerpraatjes in omloop. Op een zeldzame uitzondering na worden vrouwen niet kaal. Er is werkelijk geen reden om zich zorgen te maken en met een wanhopig gezicht de dagelijks uitgevallen haren uit de kam te halen. Voor elk uitgevallen haar komt een nieuwe, maar de lengte van elk nieuw haar wordt beschei dener. Het aantal haren dat men zonder «kopzorg» dagelijks mag verliezen, ligt tussen de 20 en 150. Alles blijft in orde als er maar een zeker evenwicht bestaat tussen haaruitval en -groei. Angst voor haaruitval moet niet leiden tot minder haarverzorging. De haren die door borstelen en kammen uitvallen, zijn in de cyclus van de loszittende haren, die ande/s een paar dagen later toch waren uitgevallen. Ook het zo min mogelijk wassen van vet haar, betekent beslist geen verbetering van de haarconditie. Het hoofd is met precies dezelfde huid bedekt als de rest van ons lichaam, Het vraagt dus om een regelmatige schoonmaakbeurt. Ook over het verwijderen van haren uit het gezicht, van benen, oksels en arme worden fabeltjes verteld. Haren kunnen eenvoudig niet definitief verwijderd worden: zij groeien altijd weer aan. Of men de overtollige gezichtsharen nu afscheert of op een andere wijze verwijderd, maakt geen enkel verschil. Veel vrouwen zijn er huiverig voor om hiervoor een scheermes te gebruiken. Het verhaal gaat dat de haren sneller erdoor gaan groeien en steviger terugkomen. Maar, korte haren voelen altijd stugger en harder aan dan lange. LAST VAN EEN DROGE HUID Veel vrouwen klagen over een droge of schilferige, overgevoelige of vlekkerige huid. De oorzaak hiervan is vaak vochtgebrek: iets te weinig vocht brengt de huid direct uit het evenwicht. Dat vochtverlies komt door een te intensieve (hoogte) zonbestraling vorst of guur weer te veel make-up te droge lucht in huis een ouder wordende huid, die de natuurlijke eigenschap om het vochtpeil stabiel te houden of te herstellen, aan het ver liezen is. Heel vaak kunt U zo'n euvel zelf verhelpen. Is de lucht in huis te droog een verschijnsel dat zich 's winters als er gestookt wordt nogal eens voordoet vul dan de radiatorbakjes regelmatig bij of zet een ketel stomend water op de kachel. U kunt wat meer drinken dan normaal warme dranken, mineraalwater of vruchtesap. En tenslotte doet U er goed aan vaak een van de vele vochthoudende crèmes die tegenwoordig te koop zijn te gebruiken. ff Hebt U volop peterselie in uw kruidentuintje Denk dan aan de winter en droog dit geurige kruid. Doe het als volgt. Was de peterselie goed en droog deze tus sen twee schone doeken. Bind de peterselie in kleine bosjes en hang deze omgekeerd op in de wind (niet in de zon). Bewaar de ge droogde peterselie in met papier beklede trommels. Op deze manier worden selderij en andere tuin kruiden ook gedroogd. Bi Het ligt lang niet altijd aan de koekepan als alles erin aanbakt. Heel vaak is de oorzaak van dit euvel bij de huisvrouw zelf te zoeken. U moet namelijk weten dat de olie, die men in de pan gebruikt, altijd moet verhit worden totdat hij dampt, zodat alles wat in de pan komt meteen dichtge schroeid wordt. Hierdoor wordt namelijk een afsluitend laagje ge vormd, waardoor het ingredient niet meer aanbakt. Gebruikt u boter, dan moet u die verhitten tot het schuim is weggetrokken. Vis bakken zal u beter afgaan, als u de vis eerst door wat bloem wentelt en dan pas aan de hete olie of boter in de pan toevertrouwt. g Dikwijls zitten we met een half uitgeknepen citroen, waar nog heel wat sap in zit. We kunnen die natuurlijk weggooien, maar dat zou echt zonde zijn. Veel be ter is het om het restje sap uit te persen en dit te bewaren door het in te vriezen in ijsblokvormpjes. Heel lekker ais koud smaakje in een glas tonic of koude thee. g| Hoe behandelen we een diepvries-braadkip? We ontdooien deze door hem 24 uur voor het braden in een schaaltje onderin de koelkast te zetten. Men kan de braadkip ook de avond tevoren uit de koelkast halen en in een schaaltje in de keuken zetten. Haal de plastic verpakking eraf en dek het schaaltje luchtig af. Na het ontdooien verwijdert men het zakje met de organen uit de buikholte, dat men zo gewenst gebruikt om bouillon van te trekken.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11