Ruimtevaartprogramma's verslinden miljarden dollars DIEREN IN HUIS Meestal draait moeder voor de verzorging op Met honden naar de psychiater Tooh nog m&È WrBfk 13 vosr In Amsterdam staat een poly- kliniek met een lange naam de «polykliniek van de bond voor daadwerkelijke dierenbescherming voor huisdieren van min- en onver- mogenden en weinig draagkrach- tigen». Op het dagelijkse spreek uur komen ze allemaal volwasse nen en kinderen met honden, poe zen, vogeltjes, kippen, loopeenden konijnen, papegaaien, marmotjes, hamsters en noem-maar-op. Al die mensen zijn dol op hun dieren. Dat blijkt wel, anders zou den ze niet de moeite nemen naar de polykliniek te komen. Vele ouders nemen een hond of poes in huis bij nog erg jonge kinderen Dat is goed voor het kind; het leert al vroeg van dieren te hou den en het zal er nooit bang voor zijn. De meeste eigenaars, is de er varing van de mensen van de poly kliniek, verzorgen hun dier goed. Maar wie verzorgt de houd of poes? Wie geeft hem op tijd te eten, wie laat hem uit en houdt z'n mandje schoon? Vaak komen die werkjes neer op de vrouw des huizes. Alle goede voornemers van het hele gezin ten spijt tegen de tijd dat de nieuwe huisgenoot arri veert, als de kinderen naar school zijn en vader op kantoor zit, moet de hond toch uit. En dan mag de geregelde borstelbeurt door een van de andere gezinsleden worden opgeknapt, het dier moet zo af en toe toch ook gewassen worden. Wie is daar handiger in dan moe der, die gewend is de kinderen in bad te stoppen? Laten we aannemen, dat de huisvrouw zelf dol op het dier is, dat ze graag elke dag extra tijd voor de hond uittrekt. Als na z n dag de baas thuiskomt, telt ze vaak nauwelijks meer voor de hond. De baas is dan alles voor hem, hem gehoorzaamt hij op z'n wenken. Dat is voor zijn verzorg- ster vaak een teleurstellende er varing. We kennen het geval van een gezin dat er twee ganzen op nahield. De ganzen die een eigen stukje tuin bezaten, liepen vrij rond, kre gen van «het vrouwtje» eten, zet ten zich gezellig naast de kinde ren in het gras, maar als de baas 's avonds thuis kwam, was het ple zier er voor de anderen af. Zodra [lij de straat naderde, begonnen de ganzen onrustig te klapwieken. Door niemnad waren ze dan te kalmeren, zelfs niet met een lek ker hapje, totdat de baas ze een stuk droog brood in de snavel stopte. De dieren keken vanaf dat tijdstip naar geen ander meer om. Huisdieren hebben het goed in de Verenigde Staten. De industrie verdient er vier miljard dollar per jaar aan, en dat is al geen klei nigheid meer. Er worden nu bijvoorbeeld levensverzekeringen geslo ten voor huisdieren, halsbanden gemaakt van rijnstenen en bontjasjes geleverd tegen de kou. Alle dieren blijken in aanmerking te komen voor het statuut van huisdier, ook giftige slangen. Een olifant kan men in Amerika bekomen tegen 4.000 dollar, en een leeuwenwelp tegen 500 dollar. Honden kan men tegenwoordig psychiatrisch laten behandelen. In de rijke straat Fifth Avenue te New York is een klerenzaak gevestigd die alleen voor honden zorgt. De zaak geeft een revue uit over hondenklerenmode. Katten krijgen, als ze «m» willen zijn oorringen. Er zijn in Amerika 28 miljoen honden en 20 miljoen katten. De voedingsmiddelenindustrie voor dieren floreert zo flink dat zij vijftienduizend verschillende produkten op de markt kan brengen alleen voor honden en katten. Dierenartsen verdienen per jaar 500 miljoen dollar aan deze hon den en katten. In New York heeft een firma die zich specialiseert in het bezorgen van een gezonde wandeling aan honden, dertig mensen in dienst. De prijs voor een dagelijkse wandeling is achttien dollar per week per hond. De kennels zijn uit de mode geraakt men spreekt nu van «dieren-vakantie-verblijven», en ook daar wordt een luxueuse verzorging gewaarborgd, inclusief air-conditioning en spe ciale oefeningen voor stadsdieren die reumatisch beginnen te wor den. VATIKAANSE STAATSBURGER 33 urenweek HET personeel van de Vatikaanse Staat hebben momenteel een 33 urenweek, tien dagen supplementaire vakantie, en last but not least moeten geen belastingen betalen. Voorts kunnen zij profiteren van kantienprijzen. Sedert 1969 hoeft geen Vatikaanse staatburger meer bang te zijn nog metterdaad ter dood te worden veroordeeld. Sedert dat jaar is de executie door Paus Paulus afgeschaft. De doodstraf werd er voor het laatst uitgevoerd in 1870 even voor de bezetting van de Italiaanse troepen. astronauten De NASA is het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimte vaart, het befaamde hoofdbureau voor de maanexpedities en ande re projecten ter verkenning van het heelal. Het is het duurste hoofdbureau van de wereld, want dat de spectaculaire ondernemin gen van de NASA per stuk zoveel miljarden dollars verslinden als de hele staatsbegroting van een land als Beigie of Nederland bevat, is bekend, zij het dat hiertegen moet worden genoemd hoeveel werkver schaffing hieronder valt, want de NASA heeft (of had) zoveel tien duizenden werknemers aan het werk als een wereldgrootbedrijf, zodat niet alle tientallen miljarden naar de maan zijn. Maar of deze werkverschaffing productief werk oplevert? Het is de vraag. Natuur lijk was de eer de eerste bemande maanvlucht te organiseren en tot een succes te maken, zeer veel waard en zal de eerste mens, die de maan in levenden lijve betrad Neil Armstrong in de geschiede nisboeken waarschijnlijk even trots worden vermeld als die van Christoforus Columbus, die Ameri ka ontdekte. Maar anderzijds staat ook vast, dat bij alle bewondering voor de techniek terecht de vraag oprijst, of tenslotte de vrucht van die tochten niet te duur wordt be taald. Materieel genomen is die vrucht vrij mager. De maan bleek te zijn, zoals men steeds verwacht had dat ze zou zijn en nieuwe ont dekkingen van betekenis werden niet gedaan, die maanstenen, nu ja leuk, maar het zijn doodgewone stenen; en goud of diamanten of iets anders kostbaars is er niet bij ook wetenschappelijk niet. Kortom de NASA is in de malaise geraakt. Het werk wordt ingekrompen; de meeste Apollo-maanvluchten wer den geschrapt, er staat er nog slechts één op program (decem ber 1972) en het is de vraag of deze werkelijk zal doorgaan. De vele tienduizenden werknemers worden bij vele duizenden tegelijk ontslagen en de topfiguren van de NASA pakken hun biezen; ook het grote brein van de NASA dr. Wer ner von Braun zocht en vond een andere baan; van de astronauten worden er van de 43 thans nog aan de NASA verbondenen niet meer dan 12 aangehouden. Voor de Amerikaanse economie is de bezuiniging verbonden met die door de Salt-overeenkomst met de Russen en naar men hoopt de in krimping of beëindiging van de Vietnam-oorlog een prachtig hoofd stuk bij de presidentsverkiezing in november aanstaande en voor de ook in Amerika nodige inflatie- fa estrijding. Afgeschaft wordt de NASA niet Er blijft werk aan de winkel, zij het dat dit van aard verandert. Be halve de reeds genoemde dec.- vlucht naar de maan staat op het program een ruimtestation Skyiab in een baan om de aarde, waar heen dan 3 of 4 bemande Apollo's (1973-75) zullen worden gescho ten en in 1975 een koppelings manoeuvre van een Amerikaanse met een Russische cabine. Dit speelt zich alles minder spectacu lair af, al is het voor verbeteringen van de ruimtevaarttechniek uiter aard niet onbelangrijk. Naast dit alles zal men zich bezighouden met de verkenning van ons zonne stelsel door middel van onbeman de (robot) voertuigen, waarbij Mars, Venus en zelfs Jupiter als doelwitten worden genoemd. Deze vluchten duren zeer lang, gezien de enorme afstanden. De grote ontwikkeling van de telefotografie moet hierbij voor de resultaten zorgen. Er werden o.a. van Mars reeds motoresultaten bereikt. Al met al kan worden vastgesteld, dat natuurlijk de ruimtevaart niet wordt gestaakt noch ook dat dit wordt overwogen. Integendeel ligt het voor de hand, dat men op het voetspoor van het tot dusver be reikte zal voortgaan en de ruimte vaart toekomst heeft en toekomst houdt. Wie weet, wat op de duur nog zal mogelijk zijn I

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 13