De staalnijverheid strijdt tegen de luchtverontreiniging T E L E F 0 0 N WAAR GAAN WIJ HEEN? Met de hulp van Onduldbare toestanden de Europese Gemeenschappen Onze moderne maatschappij heeft de strijd te voeren tegen gangsterbenden, guerilla's, piraten anarchisten, extremisten van aller lei soort, die het erop toeleggen de gevestigde orde te ondermijnen De maatschappij moet zich daar tegen verdedigen. Doet ze dat niet of niet voldoende dan wordt de toestand hoe langer hoe slechter en dreigt het eind ervan een re volutie te kunnen worden zoals reeds vaker in de historie het ge val bleek te zijn. Het meest kwetsbare front is de lucht, het vliegtuigverkeer. Op dit gebied zijn ook de scherpste maatregelen nodig. De piloten de den met hun staking een goed werk; ze spoorden de Veiligheids raad aan nu eindelijk iets te doen. Nu, er kwam een afkeuring van de piraterij los, maar dit is niet ge noeg. Reeds in 1S70 eisten de pi loten a. weigering van luchtver voer van reizigers met pasooorten uit landen, die niet meewerken b. stoppen van vluchten naar landen, die asiel verlenen aan piraten en weigeren maatregelen tegen pira terij te nemen; c. staken van de levering van vliegtuigen en onder delen aan zulke landen. Die eisen hebben inhoud; maar de Veilig heidsraad durft niet door te tasten Toch is het nodig. Het beruchte Japanse «rode leger» bekend uit het bloedbad te Lod in Israel, waar 24 doden vielen, van wie er 17 Portoricaanse pelgrims waren, vervoerde kort geleden een ge kaapt vliegtuig naar Noord-Korea; de kapers kregen hier asiel. In Fideel Castro's paradijs Cuba kre gen de laatste jaren tientallen ka pers asiel, de bemanningen moch ten zich gelukkig prijzen weer weg te mogen gaan. In Algerije verleent Boumedienne aan kapers met hun door chantage gekregen geld een comfortabel logies. He laas, de piloten zijn met één dag staken lang niet klaar. Maar de luchtpiraterij is niet het enige. In Italië vielen de laat ste anderhalf jaar 26 politieman nen bij aanslagen. In West-Duits- land was tijden lang de hele po litiemacht in actie om de Baader- Meinhoff-bende op te rollen na bomaanslagen in Munchen, in Hei delberg (waar drie Amerikaanse militairen werden gedood,), in Frankfurt (een Amerikaanse kolo nel gedood). Volgens Interpol te Parijs zijn er dit eerste halfjaar in Europa over de 100 bomaanslagen ge weest en alle Westeuropese lan den krijgen er van mee. De Parijs- se Le Monde noemt het «de kou de burgeroorlog», die over de we reld raast, zij het dat de «koude» van deze burgeroorlog allerminst koel is; maar het woord duidt het onderscheid aan met de complete revolutie. Te Stockholm op de milieucon ferentie moest ook tegen bomver- vuiling worden gewaakt; de Joego- slaven vreesden Kroatische aan slagen; de Israëlische minister Ab ba Eban had bewaking nodig te gen Arabische killers, de Ameri kaanse delegatie had bloedige de- monstrators te duchten enz. Het is het wereldje wel tegenwoordig. MISDADIGERS Ja allicht, daders van misdaden zijn misdadigers. Ook onder dege nen, die na elke bankroof of moord op een politieagent stonden te trappelen van ongeduld om «be grip» voor deze «verblinde jon gens» te preken, zijn er nu velen die zich afvragen of ze niet met zulke halfzachte achtergrondbe schouwingen het kwaad verergeren |Een tijdlang werden de meest wil de extremisten in toom gehouden door hun toebehoren tot grotere gematigder linkse groepen, doch de splitsing, waartoe de meest agressieve groepen kwamen, ver grootte de anarchistische actie die geleid wordt door een anoniem verschenen «Rotbuch», waarin een complete handleiding staat voor alle anarchistische misdaden. Het werd zelfs in andere talen ver taald en al is de inhoud schade lijker dan pornografie, het boek werd niet in beslag genomen. De Westduitse politie klaagt, dat de anarchistische benden in West- Duitsland de steun hebben van circa 45 advocaten, die hun pre cies vertellen wat ze moeten doen en laten om de politie schaakmat te zetten. Er is inderdaad nog wel wat meer milieuvervuiling dan al leen van koolmonoxyde. DE COMMISSIE VAN OPENBARE ONDERSTAND DER STAD AALST STELT IN HAAR VERPLEGINGS- EN VERZORGINGSINSTELLINGEN BETREKKINGEN VAN VROEDVROUW EN GEGRADUEERDE ZIEKEN- HUISVERPLE(E)G(ST)ER OPEN. DEZE BETREK KINGEN ZIJN TE BEGEVEN OP PROEF. DE PROEF TIJD IS ZES MAAND. De kandidaturen dienen gericht aan de heer Voor zitter van de Commissie, Gasthuisstraat 40 Aalst en dit bij aangetekend schrijven. Zij dienen uiterlijk op 31 augustus 1972 op het secretariaat aanwezig te zijn, samen met de nodige bewijsstukken. De voorwaarden en bijkomende inlichtingen kunnen steeds bekomen worden op het secretariaat, Gast huisstraat 40 Aalst, van maandag tot vrijdag, tussen 9 en 11 u30 of telefonisch 053-22393 (binnenpost 104). Momenteel maken we, wegens de sterke en ongeordende ontwik keling van de moderne technieken een snelle stijging mee van de af-' valprodukten die het leefmilieu be zoedelen. Alleen al in de Verenig de Staten wordt de lucht door 142 miljoen ton rook en schadelijke gassen besmet. In de andere ge- industrialiseerde landen moet men met een gelijkaardige luchtbevui- ling rekening houden. In onze lan den werd de staalnijverheid als een der eerste in beschuldiging gesteld, vooral dan omdat sommi ge rookontwikkelingen bv. de rosse rook - nogal opvallend zijn en men er de schadelijkheid- van overdreef. Inmiddels worden ge makkelijk vergeten dat andere bronnen die weliswaar minder zichtbaar zijn, gevaarlijker zijn. We denken hier aan de uitlaatgas sen van auto's en aan de verwar mingsinstallaties. In de sector van de staalnijver heid doet men trouwens grote in spanningen om een oplossing voor het probleem te vinden. Dank zij langdurige, kostbare en moeilijke opzoekingen kent men thans de oorzaak, de omvang en in zekere mate ook de wijze van versprei ding en de gevolgen van de rook- en stofvoortbrenging. In verschil lende sectoren kon dit alles met aangepaste middelen worden be streden. Ze hebben hoge uitgaven gevergd maar hebben ook heel be vredigende resultaten opgeleverd. In de staalnijverheid wordt de strijd tegen de luchtbezoedeling op het vlak van de fabrieken gele verd maar daarenboven ook op nationaal en internationaal vlak. Sinds 1958 heeft de Europese Gemeenschap in dit verband be langrijke kredieten uitgetrokken voor onderzoek betreffende de aard en de omvang van de lucht verontreiniging en om praktische middelen te ontwikkelen om deze afdoende te bestrijden. Alleen al in de sector van de staalnijverheid bedroegen deze kredieten 3 mil joen dollar waarbij nog de tegen waarde moet -worden gevoegd van de bedragen die rechtstreeks door- de betrokken, organismen werden gestort, namelijk ongeveer :900.000- dollar. Momenteel wordt gewerkt aan een 2de .onderzoekprogram ma waarvoor meer dan 4 miljoen dollar kredieten worden voorzien. Dit onderzoek dat tegelijkertijd in de zes landen van de Gemeen schap wordt uitgevoerd, heeft zo wel betrekking op de gezondheid van de mensen die in de nabijheid der fabrieken wonen als op deze van de arbeiders zelf in de fabric-, ken die meer rechtstreeks aan de werking van de gassen en het stof zijn blootgesteld. De staalnijverheid verspreidt in derdaad stof en gas. Het stof is vooral hinderlijk. De gassen die de atmosfeer kunnen bezoedelen zijn vooral kooloxyde (CO), zwavel- dioxyde (S02) en zwavelwater stof (H2S). Kooloxyde is vooral gevaarlijk in een gesloten omgeving. Komen de uit een hoge schouw zoals dat gewoonlijk in de staalnijverheid het geval is, lost het zich snel in de atmosfeer op en is niet langer giftig. Dat zou ook met zwavel- dioxyde gebeuren maar bij contact met vochtige lucht zet het zich om in blaasvorming zwavelzuur dat in de mist maar vooral in smog yvordt vastgehouden. Wat dan de uitwasemingen van zwavelwater stof betreft, deze zijn, behalve in de cokesnijverheid, weinig belang rijk. In verscheidene sectoren wer den bevredigende oplossingen ge vonden. Zo bouwden de fabrikan ten in hun nieuwe installaties voor de bereiding en agglomeratie van ijzererstsen, de nodige zuiverings systemen in. De zuiveringsinstalla ties van de rook, zoals cyclonen- neerslag en elektrofilters werden technisch: belangrijk verbeterd en zijn nu veel efficiënter. Voor de hoogovens werd hét probleem praktisch opgelost en dit door een regeling, waarbij de volksgezondheid en het belang van de industrie samengaan. Het gas dat aan de uitlaat ontsnapt en rijk is aan kooloxyde en stof deeltjes, wordt nu in de moderne centrales als energiebron gebruikt De zuurstof-staalconvertoren zorgen voor de opvallendste rook ontwikkeling. Wegens de heel ho ge temperaturen (2.000 gaat het ijzer verdampen. Dat cxydeert tot heel fijne stofdeeltjes van ijzer- oxyde met een gemiddelde dia meter van 300 millicrons. In de buitenlucht verspreiden die zich in de vorm van een niet zo dichte chocoladekleurige wolk die men verscheidene kilometers ver kan zien en die men «rosse rook» noemt. Deze rook is niet giftig omdat het zwaveldioxyde en het kooloxy de helemaal werden verbrand. De stofdeeltje ijzeroxyde die hij bevat slaan neer in de buurt maar de jj fijnste kunnen door de wind ver worden megevoerd. In de strijd te gen de «rosse rook» die voor de staalindustrie zeker het moeilijkst op te lossen probleem op het ge bied van de luchtverontreiniging is, financierde de Europese Ge meenschap al negen opzoekings programma's. Dank zij dit vor- singswerk beschikken de oxy- staalbedrijven nu over efficiente installaties die het stofgehalte van de gassen die aan de convertoren ontsnappen van 125 gram per ku bieke meter (normaal) verminde ren tot 0,1 gram/Nm3. Wat nog niet betekent dat alle problemen in verband met de luchtbezoedeling in de staalnijver heid reeds werden opgelost. Ze zijn, vooral dan op technisch ge bied, inderdaad erg ingewikkeld. De telefoon kan een vriend in huis zijn, is ongetwijfeld een hulp in nood, maar vaak is hij ook een vervelende rustverstoorder. Er zijn natuurlijk gesprekken die geen uit stel dulden, maar als het om min der ernstige aangelegenheden gaat doen we er goed aan om voor we iemand opbellen ons af te vragen of dat telefoontje nu wel gelegen komt. Dit is doorgaans niet het geval 's morgens voor 9 uur. Dan is iedereen druk bezig met op staan, ontbijten, op weg gaan of opruimen, 's avonds tussen 6 uur en half 8 etenstijd 's avonds na half 10 hinder lijk voor mensen die een ver moeiende dag achter de rug hebben. sommige doorzetters hebben er een handje van de telefoon eindeloos te laten bellen. Als een soort dwangmaatregel, om iemand die niet opgebeld wil worden naar de telefoon te drijven. Beleefder is het, om die telefoon na een paar onbe antwoorde signalen weer rus tig neer te leggen.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14