vrouwen ,ELFI' kroniek voor de fijnproevers Een goed gebit geeft gezondheid uit de modewereld week? keuken geheimen LI 11 ■kfcm X k' iMHHÉIMrtH ZONDAG Ham met Meloen Tomatensoep Kip «en papillote» Champignonsaus Gekookte Aardap pelen Fruitsalade MAANDAG Biefstuk Komkommersla Gebakken Aardappelen Griesmeel Pudding met bessensap DINSDAG Gekookte Schelvisfilets Botersaus Gekookte Aardappelen Caramelvla WOENSDAG Varkensniertjes in Port Aardappel puree Yoghurt met Vruchten DONDERDAG Gehakt Prinsessenbonen Gekook te Aardappelen Franse Flensjes VRIJDAG Gebakken Tong Frites Rijst met Appelen ZATERDAG Gebakken Lever Worteltjes Ge kookte Aardappelen Fruit. HAM MET MELOEN Benodigd 4 of 8 plakjes rauwe ham, 1 meloen, toost en boter Bereiding Laat de meloen zolang (volkomen afgedekt) in de ijskast liggen tot ze door en door koud is. Snijd de vrucht in 4 of 8 partjes. Rol de plakjes rauwe ham op en leg de rolletjes op de meloenschijven. Geef er warme toost en boter bij. KIP «En PAPILLOTE» Benodigd 1 mooie braadkip, gehakte sjalotjes, 1 grote citroen, dragon, boter en zout en aluminiumfolie. Bereiding «Papillot» zegt het woordenboek is een reepje pa pier op stof, waarin men het haar rolt om het te laten krullen. Dat ouderwetse, grappige woord komt terug in de keuken en slaat dan op een «ingepakte» schotel. Inpakmateriaal is meestal alumi niumfolie, dat het voordeel heeft, dat het voedsel er zijn smaak vol ledig in behoudt, zoals ook deze kip met citroen. Vul de schoongemaakte kip met gehakte sjalotjes, de aan schijf jes gesneden citroen en wat dragon. Smeer hem in met boter, strooi er een beetje zout op en leg onder elke vleugel een takje dragon. Wikkel hem zorgvuldig in aluminiumfolie en laat hem in ongeveer 5 kwartier in een flink warme oven gaar worden. Opdienen met een champignonsaus. Champignonsaus wordt bereidt met boter, bloem en het ontstane kookvocht waarin men wat champignons en gehakte dragon doet. FRANSE FLENSJES Benodigd 125 gr tarwemeel, 3 eieren, 1 eetlepel olie of 2 klontjes boter. 1 groot glas lauwwarme melk, 1 eetlepel rum en een tikkeltje zout. Bereiding Giet in de lauwwarme melk de olie of laat de boter erin oplossen. Meng de eieren door de bloem, voeg het zout toe, vervolgens de rum en tenslotte de melk met de olie of de boter. Laat het beslag en dit is beslist nodig 15 minuten rusten. Klop het daarna nog eens luchtig op. Bak hiervan dunne flensjes. Be langrijk is, dat in de koekepan voor het eerste flensje meer boter wordt gedaan dan voor het volgende baksel. De volgende flensjes vragen nl. haast geen. of helemaal geen boter, omdat het toeslag ietwat vet is. Laat voor die volgende flensjes de koekepan ook niet te heet wor den. In een te hete, nauwelijks van boter voorziene koekepan zullen de flensjes aanbakken. Vul de flensjes met confituur of bosbessencompote en dien ze op met poedersuiker. LEKKERE KOFFIE Wij zijn echte koffiedrinkers, doch... we moeten grif toegeven, dat lang niet iedere huisvrouw de kunst verstaat een werkelijk lek ker kopje koffie te schenken. Voor deze kategorie volgen hier de tien gouden regels voor het zetten van goede koffie. 1. Gebruik altijd een schone kof fiepot, die voor het gebruik moet worden omgespoeld met heet water. Het wassen van een koffiepot met zeeppoeder of andere synthetische afwas- middelen is uit den boze. 2. Neem altijd verse koffie. Leg dus nooit een voorraadje aan. Ideaal is om elke week verse koffie te kopen. 3. Bewaar de koffie in een blik ken trommel, die goed is af te sluiten. Maal de koffie zelf en dan nog maar pas voor het gebruik. 4. Gebruik vers water, dus nooit uit een geiser of een boiler. Het water moet koud worden opgezet en met name in stre ken met zgn «hard» water enkele minuten doorkoken. 5. Neem een pot die afgestemd is op de benodigde hoeveel heid koffie, dus niet te groot. 6. Houd als vuistregel 50 gram koffie op een liter water aan. 7. Laat de koffie nooit koken 8. Houd de koffie onder geen voorwaarde warm op het gas of een lichtje. 9. Gebruik rechte hoge koffie koppen. 10. Indien melk wordt gewenst, gebruik dan liefst geconser veerde melk uit blik, doch zorg ervoor dat deze op ka mertemperatuur is melk zo uit de koelkast is veel te koud voor de koffie. gespecialiseerd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST Een paar eeuwen geleden toen er nauwelijks suiker of zoetigheid werd gebruikt waren de gebitten van de mensen wel een beetje an ders dan nu. Volgens de statistie ken heeft tegenwoordig slechts 1 op 3 kinderen nog een gaaf gebit. En dan te weten, dat een goed ge bit zeer belangrijk is voor onze gezondheid. Verschillende specia listen wijzen erop dat onze tanden er zijn voor- onze spijsvertering. En een gezonde spijsvertering kunnen we pas hebben als we goede tan den en kiezen hebben. Er wordt te veel van onze maag en ons darm stelsel gevraagd als het door slechte tanden steeds maar slecht gekauwd eten te verwerken krijgt! Slechte tanden en kiezen Kun nen ontstoken raken, iets dat erg pijnlijk kan zijn. Maar bovendien kan zo'n ontsteking ons nog een serie andere kwaaltjes bezorgen. De schadelijke bacteriën van de ontsteking komen via het bloed ook in andere delen van ons lichaam Daar kunnen we maag klachten, huidinfecties, oogziekten en nog meer aan over houden. Een gezond gebit is dus niet al leen maar belangrijk om er mooi uit te zien (zoals veel tandpasta advertenties ons willen doen ge loven). Om een goed gebit te hou den (of datgene wat er nog van over is) zullen we allereerst eens minder suiker moeten gebruiken, minder kleverig snoep, minder ge bak en andere zoetigheid. Bovendien en dat is van zeer groot gelang moet men zo mo gelijk na elke maaltijd de tanden poetsen met een goede tandenbor stel. Het geeft niet of het een ha ren of nylon borstel is. De meeste borstels zijn in de regel na twee of drie maanden te slap geworden voor het gebruik. Dan moet er een nieuwe gekocht worden. De borstel moet vooral niet te groot zijn. De juiste lengte van de borstel is de afstand tussen hoek tand en hoektand, gemeten dwars over de tong. De borstel heeft een rechte steel, en er zitten hoogstens 2 of 3 rijen van bosjes haren oo, elke rij is maximaal 6 bosjes lang. Met zo'n tandenborstel komen we gemakkelijk in alle hoeken. Na tuurlijk niet heen en weer poetsen maar op en neer de tandenbor stel op het tandvlees leggen en dan in een draaiende beweging naar beneden late gaan. Zo gaan we de rij langs, daarna de onder kant en vervolgens de binnenkan ten. Tenslotte de kauwvlakken van de kiezen. Na het poetsen de tan den grondig met water spoelen. Kan men om één of andere re den de tanden niet poetsen b'.v. na de maaltijd op het werk of de school of na een pic-nic - zorg dan voor een appel of een worteltje. Immers door het kauwen van har de happen uit een appel of wortel worden etensresten tussen tanden en kiezen verwijderd. Natuurlijk is het nodig om re gelmatig - in elk geval eens in de zes maanden - naar de tandarts Je gaan voor een algemene contro le. Wanneer men ergens een gaatje ontdekt, of kiespijn krijg? dan zonder uitstel een afspraak met de tandarts maken. KOMPLETE STRANDUITRUSTING Een week end naar zee en strand kan een heerlijke ontspanning zijn, mits men de juiste kleding heeft gekozen. Een verkeerd mee genomen garderobe kan het genoegen totaal bederven. De Duitse mode-ontwerper Baumann, verbonden aan het mode- en lingeriehuis Scheisser, kan zich zo'n situatie levendig indenken Hij ontwierp daarom een serie kleren, die een vrouw het hele week einde doet rond komen. Hij noemde de zestien stuks kleding JET-SET '72. Deze heer heeft letterlijk aan alles gedacht. Met deze Jet-set 72 zijn allo mogelijke variaties denkbaar; er zit een bikini in. maar ook ec-n badpak. En voelt men zich gelukkiger in een lange broek met bijbehorende jack, dan is dit ook mogelijk. Geeft men de voorkeur aan een hot pants, of heeft men liever een maxijurk met bijpassende grote hoed, dat kan allemaal. De Jet-set '72 bestaat uit onderdelen in dezelfde dessins in de combinaties geel-wit of bruin-wit. De prijs ervan is echter nogal gepeperd, men moet er een slordige 9.000 frank voor neertellen, inclusief dan wei een grote badtas, een sjaal en slippers. Gelukkig zijn allo kledingstukken ook afzonderlijk te kaop, zodat men in de gelegenheid wordt gesteld zelf met kieine uitgaven te gelijk een uitrusting samon te stellen. Prettig om te weten is, dal men ook aan grotere maten heeft gedacht.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11