Ml! i Gesprek met burgemeester Marcel De Bisschop alst \UDR9 I DM JLL rl ELEMA-IN" Notaris VAN INNIS J met t Tuin Zal ze nu gf- Ja'9, zegt Zullen er allemae is veel zekerder. R Mag ik er 'k En zou I' 'k Geloof dat kom straks met komt toch, hé Dat is zek« kunt niet geloove*" heeft voor Anna En moeder heeft f «preken hebt als 4 Goed lac a 's Anderendaa t ter. De krachten beetjes weerom luid en ze kon w*" xen, klappen en Het laken hing ruitje. Licht binnenvallen, een heerlijke lijkheid kwam id en op den vloer - en van dood STUDIE VAN NOTARIS KATTESTRAAT. Nr 9 AALST gevel van 30 meters. Groot 46 aren 46 ca. Onmiddellijke ingebruiktreding. ZONDAG 29 j TRUS EN P AU LUS ria. Gedachtenis e van 4e Zondag na Prefatie der Aposte Vespers van HH; Gedachtenis van dei MAANDAG 30 LUS (Scio). Gloria H. Petrus 2 e OcL Credo. Prefatie der Mechelen 3e G«;- Rood. DJNSDAG 1 JU BLOED O. H. J. Gloria. Gedachtenis; Octaafdag H. J. Ba Brugge Octaafl (hoogdubbel). Mechelen H. Ie Klas met gewocB TWEE MILLIOÉ' GENEESKUNDIGE Noorsche geleerc tegenstaande de ta die hiervoor diend< worden, een hot vervaardigd, welksf kankerbehandeling zoek van problem* der physica. Deze grootste in Europa neerde, zou hij zei hebben in de gehetf ning bdraagt 1.8 r De apparaten der leiding van P den Noorschen ine MEN MAG W LUXEMBURG provincie Luxembu van I Februari het verboden was de provincie Luxei niet tot deze prov Dit is stellig 'n nie toeristen en verlofi zal begroet worden BRITSCHE OC BEDRAGEN 10 IV PER DAG Naa Times» uit Londt Wood. de Enge Financiën, dat de gaven dagelijks 1 beloopen. Daarin 1: niet meegerekend. autoverbin; KAR. Een zendii auto's met gasg* met houtskool, on tein Lancreman. verbinding Oran- lijken. Deze reis du ging over een afst; Dit stoutmoedii op het oogenblik verbinding tusscl Afrika en de Midi bestudeerd ten ei rijnsche produkte produkten van graangewassen Ivoorkust en van UIT TER HAND TE KOOP IHandelshuis te Aalst, hoek der STUDIE VAN TE AALST, Curoont straat 13 hoek, langsheen de Abeelstraat nr 10 en 1620t, groot 12 aren 70 ca. Ver groot volgens meting 9 aren 16 ca., huurd zonder geschreven voorwaarde palende aan de Abeelstraat op eene aan Remi Nerinckx en Adèle Doore- breedte van 30 m. 60 cm. mont en vrij kort na de toewijzing. Dezen eigen eigendom begrijpt Koop twee. Een woonhuis, vroe- salon, ceto laats. woonkamer, Jttldgr- ger gediend hebbende voor herberg tuin en A nra 52 ca. voor- vrij, 16 Vervolg van blz 2 rapporteren. Een taak die ik ernstig heb uitgevoerd en - ik wil nu niet vals bescheiden zijn tot grote voldoening van de betrokken instanties. Of de problematiek van het Leefmi lieu avant la lettre. Daar in Mariakerke heb ik Joris de Leeuw leren kennen. De man die als dienstweige raar in de militaire gevangenis terecht kwam. Er is daar heel wat deining om geweest. De fronters namen het voor hem op, maar ook de socialisten. Vooral de socialisten. Dat moet erkend worden. Ik meen dat Joris de Leeuw achteraf te Dendermonde in de so cialistische vakbond is aktief geweest. Ik ben afgezwaaid als sergeant en met de «biermobilisatie» van '38 en dan later in '39-40 resp. onderluitenant en luite nant gepromoveerd Na mijn legerdienst ben ik drie jaar assistent geweest van Prof. Gautot aan de Universi teit. Getrouwd, als U het nu allemaal wil weten: in 1936. En het me nooit beklaagd. Ik ben dan apoteker geworden van de gevangenis te Vorst. In die Brusselse periode heb ik daar o.m. de latere socialis tische senator Doutrepont een Vlaming en nog niet zo lang geleden overleden le ren kennen. Ik ben ook een jaar of zo apo teker geweest van de socialis tische mutualiteit. Zo heb ik dan ook te Aalst van nabij kennis gemaakt met Cesar Haelterman, socialistisch sche pen die eigenlijk de promotor is geweest van het nieuwe Ste delijke Zwembad. Het is wel juist geweest dat de stap van een Herman de Vos, om er maar één te noe men, naar het socialisme, niet zonder betekenis geweest is en ongetwijfeld vrijzinnige fla minganten heeft doen naden ken. Maar ik was nu en ben nu eenmaal niet vrijzinnig. Ach, het was een zonderlinge, een bewogen tijd. Hoe ver klaart ge bv. dat te Aalst uit gesproken liberale dokters plots zich aangetrokken voel den niet alleen door Joris van Severen maar ook door een Leon Degrelle! Toen die vent ik geloof in '36 in de Pala ce kwam spreken... een bom volle zaal. Natuurlijk veel nieuwsgierigen voor dit «enfant terrible» uit het Belgische po litieke leven in die tijd, maar geloof me ook op dat ogen blik heel wat entousiasten. En dan hier, waar, zoals ik zei zelf met een Paul de Mont uit Ninove de twee zeer extre me formaties als Rex en Verdi- naso niet opwogen tegen het Vlaams Nationalisme. En zeg gen dat al die mensen dan een Degrelle beluisterden en toe juichten, terwijl *de man geen noot Nederlands sprak. Maar in die periode heb ik eigenlijk de politiek eerder op afstand gevolgd. Ik had een jong gezin... De studentenja ren waren voorbij. UIT DE OUDE KEUKEN... Het is rustig in de grote ver- bruikzaal van de landelijke herberg Ergens in een andere uithoek zit een grijze rentenierende mijnheer die poogt af en toe flarden van het gesprek op te vangen. Een oude dienster, in je reinste begijntjesstijl, brengt bruin brood, ham en koffie. Stel u voor dat die mijnheer ginds in die hoek sommige van uw uitspraken... In 'n soort Tybaert de Kater (N.v.r. naam van een vooroor- logsch populair satirisch blad) plaatst. Zeg weet ge dat in Aalst, voor de oorlog, allerlei nieuwtjes en praatjes, door een groep oude katolieke heren aan de mede werker, ik heb zijn naam ver geten, van Tybaert de Kater werden doorgegeven Drinken we nu een pint bier. Dat neutralizeert de koffie. Wat voor soorten bier verko pen ze hier. Een van de oudste en beste bierkelders uit de ganse streek We gaan echt Aalsters bier drinken hé. Zeg van bier ge sproken. Die mannen van het Feestkomitee zijn een solidaire groep hoor. Proost, op het welzijn van de stad Aalst. 00 VLAMINGEN ZIJN NAÏEF GEWEEST Er is dan de oorlog, de bezet ting. Vertel eens Och jongen, stel U voor. Even voor 10 mei '40 worden de verloven enkele tijd inge trokken terug toegestaan. Zodat ik precies op 9 mei thuis was. Ik was voordien in janu ari gemobilizeerd. In de vroege ochtend rond 7 a 8 u heb ik zoals vele ande ren de trein genomen. Met als gezelschap Brik Nichils. Ik was toen gekazerneerd in het Antwerpse. Een paar dagen te rug werden we nog wel naar Aalst gestuurd, dat meteen het Hoofdkwartier werd van de Gezondheidsdienst. Onze gene raal zijn naam heb ik ver geten was een man die in dertijd de Mannerheimlinie in Finland had helpen ontwerpen. Weet ge wie voor ons, voor de staf kookte en fijn kookte? Ghislain D'Herde, de patroon van De IJzer. Dan zijn we moeten terug trekken naar de streek van Diksmuide. In feite werden de soldaten in vele gevallen aan hun lot over gelaten. In Alveringhem ont dekte ik tot mijn verbazing een officier toen in burgerleven een belangrijke bankfunktiona- ris die reeds in civiele kle dij stak. Och, ja wat is dap perheid. We zijn terug, na de kapitu- latie in Aalst geraakt. Met als chauffeur Kieckens uit de Pont straat. Heb dan een korte tijd in de Pupillenschool verbleven, maar op verzoek van Politie- kommïssaris Van de Winckel hebben de Duitsers me vrijge laten. Zoals vele reserve-offi cieren dan ingeschakeld in tijdelijke Rode-Kruisdiensten. Terug apoteker in de gevange nis te Vorst heb ik dan op verzoek van Brik Nichels brie ven van gevangenen doorgege ven. Onbewust moet ik, naar me later is verteld geworden, een schakel geweest zijn voor de weerstands Groep G. En dan te Aalst aktief geweest voor de Civiele Luchtbescher ming. En de kollaboratie In de eerste maanden van '40 geloofde iedereen in een Duit se overwinning. In de zg. Nieu we Orde. Zelf een toch briljan te man als de socialist Hen drik de Man. Maar ik moet er kennen dat ik reeds in die maanden gesprekken had ge had ik geloof toen met Ron- sard, voorzitter van het Rode Kruis die de ondergang van Hitier voorspelde en ook wel andere die reeds vrij vlug rea geerden tegen de Duitse pro paganda. De Vlamingen zijn naïef geweest. De kollaboratie was fout. Ik heb het toen in /erband met de Luchtbescherming iet wat aan de stok gehad met Romseé. Tijdens de tweede helft van de oorlog werd ik apoteker in het Stedelijk Hos pitaal. Na de bevrijding heb ben ze me een paar dagen in verzekerde bewaring gehouden maar op bevel van de Procu reur vrijgelaten. Heb xerug mijn job hervat in het hospitaal en in '45 werd ik verzocht, om ontslag te geven. Ik heb dat gedaan en dan, voor het eerst me als apoteker gevestigd in de Gentsestraat. Maar tijdens die oorlogsjaren heb ik aan weerszijden van de barrikade prachtige, eerlijke mensen gekend. Ik moet erkennen dat in '45 de socialisten bereid waren voor mij, als apoteker in het hospitaal in de bres te sprin gen. In het begin van de vijftiger ja ren doet U een stap die leidt naar de C.V.P. U krijgt wel een veegje uit de Pan in 't Pallieter- ken en ook wel links en rechts vanwege oude vrienden Die oude vrienden doen dat af en toe nu nog. Met de felle Aalsterse spot die ik waardeer Zeg de karikaturen van Franske Wauters in Voor Allen vind ik doorgaans knap. Die stap naar de C.V.P. Als apoteker was ik zeker geen «zakenman». Tenslotte was ik jarenlang apoteker geweest in een speciale omgeving: De ge vangenis te Vorst en in het ziekenhuis te Aalst. Dat moet me net zowat «misvormd» hebben als een gevangenisaal moezenier die in vele gevallen anders reageert dan zijn mede priesters. Mijn apoteek werd dan inge schakeld in de Kristelijke Mu tualiteit Fred van Geert, de toenmalige Bestendig Afge vaardigde woonde in mijn buurt. Met hem had ik steeds meer kontakten. Een sterke persoonlijkheid. Op nationaal vlak waren Leemans, Custers enz. reeds tot de C.V.P. toe getreden. Men zei me dat ik populair was. Ik had daar zelf geen idee over. Maar goed in 1958 haalde ik op de C.V.P. lijst voor de gemeenteverkie zingen rond de 1500 stemmen tweede na Van Sinay. Voor een debutant was dat niet zo slecht gedaan. En dan kwam het voorzitter schap van de C.V.P. Aalst... Ja, ik volgde Gilbert Claus op. In 1958 zijn er dan ook onder handelingen geweest met de P.V.V. maar uiteindelijk werd het een C.V.P.-B.S.P. koalitie Dat klopt. Die onderhandelin gen werden gevoerd door Gil bert Claus en Wim Verleysen. Ik herinner me goed dat ik op dat ogenblik in Duitsland ver toefde op een bijeenkomst van apotekers. Tijdens de zestiger jaren toont ook u zich fervent voorstander van het «progressisme, travaillisme»». En nu Ja, maar het is gebleken dat het vooralsnog niet zoveel kans maakte. Dat zal ook wel de ervaring van een Théo Lé- fèvre geweest zijn. Een moe dige man. Ik vraag me af of de «leiders» van de partijen het eigenlijk gewild hebben. Collard werd ontgoocheld door zijn eigen partij. Ik blijf echter voorstander van een grondige vernieuwing van de maatschap pij. En het is niet mijn huidig ambt dat deze opvatting zal afzwakken. Integendeel. Tenslotte leven wij in een overgangsperiode. Deze tijd vertoont volgens mij veel ana logie met de 16e eeuw, toen via de drukkunst heel wat nieuwe ideèen ruimer werden verspreid. Men had amper de ontdekking van nieuwe wereld delen verteerd. Er was Luther, de Reformatie. Vandaag worden we gekon- fronteerd met een wetenschap een enorme evolutie van de techniek. We verteren de «wel vaart» niet. Er is de ingreep van de moderne media, van de T.V. De wereld is plots zo klein geworden. Er wordt heel wat in vraag gesteld. Maar, ik betreur dat sommige fundamentele morele waarden zonder meer afgeschreven wor den. Dat heeft niets te maken met religie en evenmin met de traditionele tegenstelling tus sen oudere en jongere gene ratie. Er zijn welbepaalde etische beginselen die men niet straffeloos met de voeten treedt. En men moet niet in de eerste plaats verwijten richten aan de jeugd. Het voorbeeld moet komen vanwege de ou deren, zeker vanwege diegenen die verantwoordelijkheid dra gen. Mij interesseert geen geld het «rijk-worden» heeft me nooit gelegen. Ik vraag me af of de pensioenen die men in dit land aan sommigen toekent niet «schandalig» zijn als de kleine man, de arbeider de be diende, het moet doorgaans stellen met een pensioentje dat hem meteen de pas afsnijdt om nog op 't gemiddelde wel vaartsniveau verder te leven. Ik ben natuurlijk weeral te scherp hé. EEN VERRASSING Er zijn dan do post-elektorale perikelen in november '70, de breuk met de B.S.P. Ik zeg U in alle oprechtheid dat ik de promotor was van de hernieuwing van de koalitie C.V.P. - B.S.P. Ik beoogde ze ker geen burgemeesterssjerp. Het voorzitterschap van de K.O.O. was mij gereserveerd. Dat zou me beroepsbehalve grote voldoening geschonken hebben. Maar ik zal U wat zeggen. Het is niet fair dat degenen in en rond de C.V.P. op arrondisse menteel vlak achteraf deden alsof hun neus bloedde terwijl zij meer dan de C.V.P. Aalst voorstanders waren van de breuk. Begrijpe wie begrijpe kan. Men moest dus van welke zijde ook niet in de richting wijzen van Willy de Turck. Zo simpel is het allemaal niet geweest. Dat burgemeester schap is voor mij een verras sing geweest. Ik heb na de de finitieve breuk op aanraden van mijn vrienden aanvaard mijn kandidatuur te stellen. Ik ben niet rancuneus en ver afschuw fanatisme. Dus staat mijn bureau op 't stadhuis open voor iedereen. En zelf thuis ben ik niet de onbereik bare voor mensen die in de mizerie zitten en wier ultieme uitweg is een beroep op de burgemeester. Men kan als burgemeester de promotor zijn van grote projekten en blind zijn voor de noden van de kleine man. Voor mij geldt de mens eerst U is nu anderhalf jaar burge meester Wat primeert als kon- krete realizatie momenteel volgens U te Aalst Het nieuwe stedelijke zieken huis, het nieuwe stedelijke ziekenhuis... CLK. in er her stien De IS VAN Tragel Aalst, penbaar- e pumen jnen en loorighe- ler voor- tens en iderstraat r 1 en 2. aren 80 ïn 1 6 ca. ;n Tragel Dender- ndom is met den voor al- ïd na de aar alle mits toe- e is uit- r de yep- is zich te :er Breck- 1 1. 941 (i Hotel gehouden licqui, te M G VAN EN NDEL EN ïr joden 1 Haeltert ermbodeg. e Erembo- >en sgen eigen- Ter joden, Geeraards et kelder, erscheidene net "verdiep 1 gewelfd, iet onder- de statie pmgaard in »ren 76 ca. :verzoekster rij gebruik ca. welgele- taailand te verdeeld de zelfde 9 meters en /an Londer- Op DONDERDAG 3 JULI 1941 Schoon woonhuis te Lede, Rossel- óm 3 uren namiddag ter herberg «Het st*aat £ro°* 7 ar- ,ca* c Muisken Brusselschesteenweg. j Schoon woonhuis te Lede, Speckaerts Prachtige Boomgaard met fruitboo-|nr -*» §root ca- men te Aalst, fmmerzeeldreef, bij den TE KOOP GEVRAAGD Groote en kleine Burgershuizen* Burgershuia met inrijooort* De Notaris Jean VAN INNIS te Aalst, zal met de pleegvormen der wet van 12 Juni 1816, openbaar ver- koopen Gemeente SMETLEDE Eerste koop Eene gerieflijke hof stede gelegen op het gehucht Kapellen- 1941 Camiel De Ter joden. WINNING ING VAN Ter joden. te Erembo- koopen een p en tuin to Lokeren- - aren 62 ca. »per M. P. J. Notaris BAUWEN5 te~Haaltert zal' LMPODRG ra juli 1941 openbaar verkoopen om 4 ure nanoen, ter herberg Le Koop een. Eene schoone en wel Louvre» te Erembodegem Terjoden, onderhouden hofstede, bestaande uit aan de statie van Haeltert. woonhuis met inrijpoort, koei- en paardenstal, varkenshok, bakoven, tuin en schoonen boomgaard te Haal- TE KOOP UIT TER HAND Huis met kleinen Aiin te Erembodo- tert. Achterstraat! sectie A nrs 1622c^gemt Terjoden, Driesstraat, BrusseJschënsteenweg. Geschikt voor Villa-grond, gelegen ten voorhoofde aan den Immerzeeldreef met een voor-

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16