PLFf keukengeheimen nuttige wenken Vakantie in de bergen voor de fijnproevers week? 11 vrouwen ZONDAG Tomaten met Garnalen Juliennesoep Rosbief Prinsessenbonen Gekookte Aardappelen IJs MAANDAG Koude Rosbief Sla met Mayonaise Gebakken Aardappelen Vanillevla DINSDAG Roereieren Oven-groenteschotel Aardappelpuree Flensjes. WOENSDAG Gehakt Andijvie Gekookte Aard appelen Yoghurt met Frambozen DONDERDAG Gesauteerd Kalfsvlees met jonge Groente Gebakken Aardappelen met Peterselie Fruit. VRIJDAG Gebakken Zeepaling Frites Rijst met Appelen ZATERDAG Gebakken Lever Worteltjes Gekookte Aardappelen Griesmeelpudding met Rode Bessen. OVEN-GROENTESCHOTEL Benodigd 500 gr tomaten, 1 klein bloemkooltje, 1 groene en 1 rode paprika, 50 gr geraspte kaas, peper, zout en boter. Bereiding Verdeel het bloemkooltje in kleine roosjes en kook ze gedurende 10 minuten in water met wat zout. Pel de toma ten en snijd ze in plakken. Verdeel de paprika's, die van de zaad lijsten zijn ondaan, in reepjes Smeer de bodem van een niet te kleine platte vuurvaste schotel in met boter. Leg daarop de plakken tomaat, hierop de bloemkool roosjes en tenslotte de reepjes paprika. Strooi er een laag geraspte kaas over en dek af met enkele klontjes boter. Indien gewenst kan men tussen de groentelagen wat versgemalen peper en wat zout strooien. Maar pas op de kaas is gezouten. Zet de schotel in een voorverwarmde oven en laat het vrijkomen de vocht aan de kook komen. Verminder dan de ovenwarmte tot 225'' C en laat het gerecht in 20-35 minuten gaarstoven. Daarna schuift u de schaal even onder de hete grill om de kaas-boterlagen te laten gratineren. Roereieren smaken heerlijk bij dit gerecht. GESAUTEERD KALFSVLEES MET JONGE GROENTE Benodigd 600 gr kalfsvlees (van de nek) in blokjes ge sneden, 1 eetlepel reuzel, 25 gr boter, 10 kleine witte uitjes, 1 bosje jonge worteltjes, 1 kom gedopte erwtjes, 1 kruidentuiltje (tijm, laurierblad en peterselie), wat bloem, peper en zout. Bereiding-, Vermeng de boter met een lepel bloem en verdeel dit in kleine porties. Schik deze hier en daar óp het vlees en de uitjes. Leg rondom het vlees de geschrapte worteltjes en voeg er ook het kruidentuilje en de erwtjes aan toe. Bestrooi met peper en zout en voeg er zoveel water bij dat het vlees voor 3/4 onder staat. Leg het deksel op de pan en laat alles 40 minuten zachtjes sudderen. Schik het vlees midden op een schotel, leg de groente er rondom en bestrooi alles met fijngehakte peterselie. GEBAKKEN PALING Benodigd 4 schoongemaakte moten zeepaling (zorg vooral dat deze vers is), melk, bloem, peper, zout, 50 gr boter, 1 fijn gesnipperde ui, 1 eetlepel kappertjes, citroensap en peterselie. Bereiding Haal de moten paling door melk en daarna door bloem met peper en zout. Laat het grootste deel van de boter goed heet worden en bruin, leg de moten erin en bak die snel bruin en gaar. Leg ze op een voorverwarmde schaal. Voeg dan de rest van de boter toe en fruit in dit mengsel de ui. Voeg er de kappertjes bij en giet dit over de zeepaling. Druppel er citroensap over en strooi er met royale hand peterselie op. Zeepaling is zeer lekker, maar nogal zwaar om te verteren, dus minder geschikt voor gevoelige magen. g MAIS In deze tijd van het jaar zijn de goudgele maiskol- ven op het veld gerijpt. Geniet er eens van. Zo eet men de kolven... Ontdoe ze eerst van hun blaad jes en de «baard» en leg ze dan gedurende 20 a 30 minuten in ruim kokend water. De mais is gaar als de korrels gemakkelijk van de kolf loslaten. Het is echter de bedoeling dat de kolven uit de hand worden afgeknabbeld, maar voordat men begint te happen wordt er wat verse boter over de korrels gestreken en wat zout er over gestrooid. JUS Het wordt steeds meer de gewoonte om vlees te grilleren. Het kan dan wel een be zwaar zijn dat er geen jus is. Men kan dit echter opvangen door bij het vlees een botersausje te geven. Een heel eenvoudig boter sausje maakt men door in een pan met dikke bodem 50 gram bo ter te doen en hierbij langzaam onder voortdurend roeren circa 1/4 dl warm water te voegen. Men kan er een eigen smaakje aan geven door er wat peper en zout, wat mosterd of bijvoorbeeld wat gehakte peterselie in te doen. gg HARDE BOTER Hebt u vergeten de boter tijdig uit de koelkast te halen en brengt het smeren van de boterhammen u bijna tot wanhoop? Leg dan even een deksel van een pan op een asbest plaatje op het gas, en als deze verwarmd is op het boter- potje. De boter is dan zeer snel smeerbaar. fgj CHAMPIGNONS Aan goede champignons is weinig schoon te maken. Verwijder even tueel vuile plekjes en was de champignons grondig. Snijd des gewenst grote exemplaren in stuk jes of plakjes. Laat ze uitlekken. Schil champignons nooit. De huid van het hoedje behoeft helemaal niet verwijderd te worden. Wat kan men er allemaal mee doen? Zet de schoongemaakte en droog uitgelekte champignons met een beetje boter, iets zout, peper (tijm, ui, peterseliesteeltjes) en wat citroensap op een klein vuur Smoor ze onder af en toe schud den 7 a 8 minuten niet langer. Bind _het smoorvocht met wat bloem, die is aangemaakt met melk, koffiemelk of room. Maak ze dat is afhankelijk van het ge bruik dat ervan zal worden ge maakt af met wat room, een eierdooier of wat witte wijn. Ge bruik de gestoofde champignons 1. als warm gerecht bij de boter ham, op geroosterd brood of op toost als voorgerecht; 2. in de vorm van ragout als vul ling voor pasteitjes, uitgehol de broodjes, tomaten en ande re groenten of dien ze op in schelpen of pasteipotjes: 3. bij gekookte tong, bij vis, kip, gekookt vlees en dergelijke, 4. als een welkome aanvulling van een te kleine hoeveelheid vlees, overgebleven van zon dag b.v. kroniek Gaat U met de vakantie de bergen in? Zeer gezond Maar zorgt U wel voor de passende kleding en neem enkele raadgevingen in acht. PASSENDE KLEDING betekent lange broek met trui of sport- bloes, een regenjas voor onverwachte buien en altijd iets wolligs voor de koele avonden, die snel vallen. Een goede zonnebril en een hoedje voor de felle hoogtezon zijn beslist nodig, evenals een paar schoenen met profielzolen. Wollen, lange sokken zijn aan te bevelen Neem een rugzak mee. Alles wat u in de hand moet dragen be lemmert de regelmatige beweging. Stop in die rugzak wat proviand, want een hut kan ver weg zijn. Een paar sinaasappels kunnen won deren doen. In ieder geval nooit uit een beek drinken en ook niet de voeten, om af te koelen, in de beek stoppen. De afkoeling uit de ijskoude beek werkt namelijk veel te snel. Doe in die rugzak ook wat verbandmateriaal, voor als iemand eens een tuimeling maakt. Altijd tevoren een kaart kopen en even bestuderen. Maakt u een lange wandeling, dan in het hotel even vertellen wat u die dag gaat doen. Nooit van de aangegeven paden afwijken, al lijkt het schuin aflopende weitje ook nog zo onschuldig. Juist op die weitjes ge beuren de meeste ongelukken! Rustig lopen en niet in een te snel tempo. Ga regelmatig door en bedwing uw lust om vaak te rusten. Eén lange rust in een of andere berghut is veel beter. Wandel nooit alleen; sluit u zo mogelijk aan bij een andere groep. Ga nooit te ver en houd de tijd in de gaten. Ook het dalen vergt tijd en in de bergen valt de avond sneller dan u denkt. Als er mist op komt zetten, dan niet doorlopen, maar snel terugkeren naar punt van vertrek. Ga evenmin als er onweer dreigt. Zolang we in de zon vertoe ven, merken we niets van een eventuele verbranding. Dat komt pas later, als we in de schaduw lopen of thuis zijn aangekomen. Het is daarom aan te bevelen, ie der uur opnieuw wat van het zon nebrandmiddel op te brengen. Voelt de huid droog en wat warm dan is het tijd om weer in te vet ten. Wanneer men, ondanks voor zorgen, toch een beetje zonne brand heeft opgelopen, neem dan bij thuiskomst onmiddellijk een potje yoghurt uit de koelkast en leg een beetje van dit lekkere kou de spul op de verbrande plekjes. Laat de yoghurt zo lang mogelijk op de huid inwerken, spoel daarna af met koud water en stuif er wat talkpoeder op. Het plukken van bramen en bessen gaat veel prettiger, wan neer men daarbij een paar oude handschoenen draagt waarvan men de vingertoppen heeft afge sneden. De hand wordt dan door de handschoen beschermd tegen stekels en doornen van de strui ken, terwijl de vingertoppen er uit steken, waarmee men voorzichtig de vruchtjes kan afplukken. Wanneer men wil vaststellen of een appel of een peer plukrijp is buigt men de vrucht met de duim op de doorbreekplaats om. Buigt het steeltje geheel mee, dan is ze nog niet rijp, knapt het af dan is de vrucht goed. Het plukken moet voorzichtig geschieden ten einde de vrucht niet fe beschadigen: iedere kneuzing zal uitgroeien tot een rotte plek Een probate, effectieve en propere muggenjacht bestaat hierin. Voor het te bed gaan wordt de stofzuiger ingeschakeld, een lange metalen pijp er opgeschroefd en men nadert langzaam en voor zichtig de tegen het plafond kle vende mug of muggen. De metho de faalt nooit en geen spoor van vlekken. Ook bij de inzet van de winter aan te bevelen, wanneer men van de witte muren en zolderingen der kelders in minder dan geen tijd honderden, soms duizenden win- termuggen wegzuigt. gaspecialisserd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11