5 Onderwijs moet bakens verzetten 13 Olympische spelen Miinchen 1972 O.K. Yang held in Tokio, wie in Munchen Op 26 augustus aanstaande start te Munchen de 20e olympia de. En als ze op 10 september wordt gesloten zullen 14 dagen lang een 700 miljoen mensen op de wereld in rechtstreeks radio- en televisiecontact met het grote sportevenement in de records zich hebben verlustigd. Munchen zal in menig opzicht de komende maand de wereld bezig houden. Vooreest staat vast, dat in de rij van de sinds 1896 gehouden olympiades de Munchense de duur ste is. In Londen bedroegen in 1948 de kosten van de aanleg nog slechts 2.857.000 dollar, in Helsinki werd het 8.200.000 dol lar, in Rome 50 miljoen dollar, in Tokyo 82 miljoen dollar, in Mexico 213 miljoen dollar en thans vor derde Munchen 572 miljoen dol lar voor de voorbereiding. Maar men krijgt er dan ook wat voor, nl een stadion voor 80.000 toeschou wers, een andere sporthal voor 11.000, een zwemhal voor 9000, een bokshal voor 7000, een hoc- keystadion voor 10.000 en nog een aantal andere arena's. Verder is er het olympisch dorp, dat huis vesting biedt aan 12.000 atleten en hun verzorgers, streng geschei den in een mannelijke en een vrouwelijke afdeling zoals dit bij een net sportgebeuren p-ast. Dan is er nog een perscentrum voor 4000 journalisten en 3000 techni ci en een 290 meter hoge televi sietoren, nodig om de hele wereld een dagelijkse portie sporthero- isme thuis te bezorgen. Munchen belooft dus superkolossaal te wor den en de 2 miljoen toeschouwers die men er verwacht, zullen hun hart kunnen ophalen, En als alles voorbij is houdt Munchen er nog een prachtcollectie sportgebouwen sportvelden, goedkope woningen en uitnemende verkeersaccommo- daties aan over. NUTTIG Allicht is een sportfestijn nuttig. Ons leven wordt zo vaak betrok ken in twisten, moeilijkheden, oor logen, misdaden en wat niet al, dat een sportfestijn, gewijd aan lichamelijke prestaties, een psy chische verpozing is. We kunnen ons met interesse verblijden in sportgevechten van vreedzaam ka rakter en de beste toejuichen, on verschillig van welk land hij komt of welke kleur hij heeft. Och ja, er zijn schaduwzijden aan de strijd verbonden. Alie deel nemers hebben zich enorme op offeringen bij de voorbereiding moeten getroosten, wellicht vele jaren lang moeten trainen, hun uiterste energie in geding moeten brengen en toch - voor de mees ten loopt het op een teleurstelling uit. Het aantal winnaars is heel wat kleiner dan het aantal deel nemers. Hoeveel talentvolle jonge ren hebben hun opleiding verwaar loosd of mogelijk geheel laten va ren voor de verlakking van de olympische lauwerkrans? Hoevelen van hen zullen in de versukkeling raken omdat ze de terugweg naar de anonimiteit niet aankunnen? Niemand zal het weten en het is de vraag of het iemand interes seert. Men gaat tenslotte naar Munchen om records te breken of te zien breken. Rivaliteit? Och, een beetje wel, maar het sportfestijn is een festijn een feest, waarbij het om de top prestatie gaat en deze wordt ge huldigd, wie ook de gelukkige moge zijn. Landsgrenzen en blokvormingen vervagen en nationaliteitsbeseffen verminderen. Een zekere verbroedering steekt er altijd in de sport. De tegen stander is nooit een vijand, de ver liezer feliciteert de overwinnaar. Sportiviteit is een in we zen nobele oorlog en moet dit blijven. De maand augustus zal er weer in Munchen een geweldig getuigenis van kunnen beleven en te beleven geven. Tienjarige Jan die met de tafels van 17 worstelt zal in 1990 wel licht een baan hebben met twee, veertien dagen durende vakanties. De werkweek zal over circa 20 jaar niet meer dan 30 uur zijn en Jan zal op 60-jarige leeftijd in het genot worden gesteld van een vrijwel waardevast pensioen. Deze prognose geldt voor de rijke ge- industrialiseerde landen; in de rest van de wereld zal het algemene welvaartspeil toenemen maar de achterstand ten overstaan van de Westerse mogendheden zal voort duren. Alle vrije tijd grofweg bij elkaar geteld zal de mens rond 2000 meer dan de helft van zijn 90-jarige leeftijd aan rekreatieve bezigheden kunnen besteden. Een groot verschil met de mens uit de prehistorie die beschikte slechts over 1/7 deel (3 jast) van zijn korte, gemiddelde 20 jaar du rende leven aan vrije tijd. «Deze massa vrije tijd maakt dat ons huidige onderwijsstelsel andere wegen dient in te slaan, anders kweken wij mensen die er niet op voorbereid zijn zich ge durende de helft van hun leven zinnig bezig te houden». Deze mening is afkomstig van dr. Earl C. Joseph, wetenschappe lijk medewerker van UNIVAC, de computerdivisie van Sperry Rand. Hij heeft tot taak zijn direktie te adviseren omtrent computeront wikkelingen en -toepassingen en is uit hoofde van die funktie te be schouwen als futurologisch advi seur. TWEEDE DOEL Dr. Joseph vindt dat het doel van ons onderwijs, namelijk het bijbrengen van kennis om een car rière op te bouwen sterk verou derd is. Onderwijsinstellingen moe ten een tweede doel voor hun ak- tiviteiten opnemen: het verbreden van kennis en het aanleren van bezigheden om zinvol de vrije tijd te besteden! Hij baseert zijn me ning op de snelle toename van de vrije tijd voor de Westerse mens. De tijd, die deze mens aan het verdienen van zijn dagelijkse bo terham besteedt, blijft vrijwel kon- stant. De vrije tijd daarentegen is sinds 1945 fors gestegen en zal nog wel blijven stijgen, totdat een bepaald evenwicht is bereikt. Dat evenwicht zal afhankelijk zijn van faktoren als werkgelegenheid, ver zadiging van de automatiserings tendens, de bevolkingsgroei per land en medische innovaties. INFORM ATIEKAST Volgens dr. Joseph zal het on derwijs in staat moeten zijn tijdig de bakens te verzetten, want technische apparatuur is reeds beschikbaar, alleen ontbreekt het nog aan voldoende ge schoold personeel; er moeten nieuwe arbeids plaatsen worden gekreeerd; het onderwijs dient er reke ning mee te houden dat te veel mensen door verveling in ge vaarlijke praktijken vervallen. We maken nu een periode van stabilisering van de computerbe hoefte door. «Er zullen nieuwe toepassings- gebieden betreden moeten worden willen de computerfabrikanten niet gedoemd zijn hun leveringspro gramma drastisch in te krimpen». Er zal een enorm aanbod ko men van allerlei eindstations, al dus dr. Joseph. Die stations zullen zich in 10 tot 15 jaar ontwikkelen tot zogenaamde «informatiekas- ten», die als intelligente terminalen gekoppeld zullen worden aan drie- dimensionele tv-toestellen, teleic-on telex-apparaten, enzovoort. Ook partikulieren kunnen via zo'n eenheid kommuniceren met de bank, met de plaatselijke biblio theek en zelfs medische specia listen om raad vragen. Universitei ten en andere instituten (musea bijvoorbeeld) kunnen door middel van speciale programma's (kabel- tv) informatieve kursus'sen met tweewegskommunikatie distribue ren. De overheid kan via deze dis tributietechnieken de burgers di- rekter bij het dagelijkse beleid betrekken. waarborgen biedt met betrekking tot intermenselijk kontakt kan ge bruikt worden. «Het moet niet zo zijn, dat de mensen als het ware door mfor- matie overspoeld worden. De ont vanger moet ook ten alle tijde kunnen reageren op hetgeen hem of haar wordt meegedeeld», aldus deze futuroloog. Dr. Joseph die aan de Universi teit van Minnisota futurologie do ceert, is verder van mening dat het toepassingsgebied van compu ters zich in de komende tien jaar zal uitstrekken tot de medische en edukatieve sektor, evenais tot die gebieden waar mensen snel gevarieerde technische informatie behoeven. Dat is onder meer het geval voor planologische advies bureaus, bij overheidsinstellingen die op de naleving van milieuwet ten moeten toezien, enzovoort. Ook op management-gebied liggen nog heel wat terreinen braak die met overleg en organisatorisch in zicht voor computers geschikt zijn te maken. Veel hangt af van de mate waar op bedrijven en regeringen infor- matielekken in bedwang kunnen houden. KLEINER EN BETROUWBAARDER UNIVAC is zich ervan bewust dat het verder uitbreiden van het computerpark alleen dan zin heeft wanneer vaststaat dat de gebrui- kers er behoefte aan hebben. In het nabije verleden was het hoofd doel vaak het in de pas lopen met de konkurrenten Nu worden ver dere ontwikkelingen in hoofdzaak gedikteerd door drie faktoren 1. het opvoeren van de betrouw baarheid; 2. het verkleinen van eenheden en komponenten; 3. het meer op elkaar afstemmen van de computersystemen (kompatibiliteit), waardoor tijdverlies en nodeloze kosten bij uitwisseling en verwerking van informatie wordt verme den. In het algemeen zullen de com puters in de toekomst de pe riode van 1975 tot 1985 zich op één specifiek toepassingsge bied richten. De gebruikers behoe ven zich geen systemen meer aan te schaffen waardoor ze vaak met overtollige kapaciteit hebben te kampen. Nieuwe computers zullen pog meer dan thans op het «blok kendoosprincipe» steunen. GEVAAR VAN EENRICHTINGSVERKEER Het gevaar van afvlakking in de menselijke relaties, die een der gelijke «machine-gerichte» kom- munikatie met zich zou meebren gen is de keerzijde van de me daille. Dr. Joseph meent dat al leen die methodiek, die voldoende WAARAAN BESTEED DE MENS ZIJN LEVEN prehistorie vrije tijd 3x werken 10 onderwijs 0 slapen en eten 7 gemiddelde leeftijd 20 x alle cijfers in aantal jaren tijdvak industrieel 2000 akkerbouw tijdperk en later 10 35 40 10 7 10 2 5 10 13 23 30 35 70 90

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 13