Valery Gilbos overleden Sloping oude K.0.0. bakkerij rare genieën in de schaakwereld Hoe het nieuw slachthuis exploiteren Een pionier Stad huiselijke achterbuurt Gemeentebestuur Erembodegem Belangstelling voor piste en complex De Ciippel Meerderheidsgroepen beraadslagen MARIAHULDE TE AFFLIGEM OP 15 AUGUSTUS In de leefitjd van 77 jaar overleed dinsdag II. Valery Gilbos. Een naam die vooral de oudere Aalstenaars aanspreekt maar ook de jongeren niet vreemd kan zijn, want Valery Gilbos is de pionier geweest van een bedrijf, dat aanvankelijk een klein atelier was, geleidelijk in de naoorlogse jaren uitgroeide en momenteel ca. 400 arbeiders en bedien den in het complex te Herdersem te werk stelt, met daarbij sedert enkele jaren nog een bedrijfsafdeling in de V.S. «Gilbos of America Inc.» Oud-strijder 14-18, behoorde hij tot de generatie die aan het IJzerfront de diskrimi- natie van de Vlaamse soldaten had ervaren en daaruit de passende konklusies trok. Een taai «vechter» in de omgang eerder bescheiden en tot zijn laatste levensjaren aktief in het bedrijf heeft deze geboren Aalstenaar op een merkwaardige wijze bijge dragen tot de ekonomische ontplooiing van zijn streek. GOUDEN BRUILOFTEN De echtgenoten Frans Schoc- kaert, geboren te Aalst op 16 mei 1896 en Rosalie Francisca Cassi- man, geboren te Moorsel op 25 maart 1902 vieren op woensdag 23 augustus 1972 hun gouden bruiloft. Zij huwden te Moorsel op 23 augustus 1922 en wonen te Aalst Oude Dendermondse steenweg 239. De echtelingen hebben 2 kinde ren en 7 kleinkinderen. De echtgenoten Jozef Camille Rimbaut, geboren te Aalst op 10 november 1890 en Alida Perpetua Neetens, geboren te Lede op 12 januari 1896 vieren op zaterdag 26 augustus 1972 hun gouden bruiloft. Zij huwden te Aalst op 23 augustus 1922 en wonen er Volks verheffingstraat 49 De echtelingen hebben 1 kind en 1 kleinkind. OPHALEN VAN HUISVUIL De ophaling die niet plaats heeft op dinsdag 15 augustus 1972 we gens verlofdag, zal vervangen wor den door een ophaling op woens dag 16 augustus 1972 voor de zelfde ronde van de dinsdag. De oude achterbouw van het voormalige K.O.O. Wezenhuis, tussen het stadhuiscomplex, Kattestraat en Pupillenschool is zowat een stukje «achterbuurt...» Niet zo netjes. Het slopen van de oude K.O.O. bakkerij, waarmede dezer dagen een aanvang werd genomen is een eerste aanloop om deze stenen woestenij te zuiveren. Meteen komt een verbinding tot stand tussen het stadhuis en de diensten van de Schepen van Onderwijs en Kuituur. De vrijkomende ruimte, na de afbraak van deze K.O.O. krotten biedt voor een latere toekomst de mogelijkheid om er in de nabijheid van de Stede lijke Bibliotheek ook een gebouw in te planten waar dan het stads archief uiteindelijk en definitief kan ondergebracht worden. Sedert geruime tijd zijn er kontakten tussen het gemeentebestuur van Erembodegem en de h. De Clippele in verband met de moge lijke aankoop van de piste en belendend complex, eigendom van laatstgenoemde nijveraar. Daarover zal heden vrijdag, tijdens de gemeenteraad meer toe lichtingen door Burgemeester Boel worden verstrekt. VAKANTE FUNKTIE ADJUNKT-POLITIEKOMMISSARIS Ingevolge de benoeming van A. Provost tot politiekommissaris is de funktie vakant van adjunkt-politiëkommissaris te Erembodegem. «de gazet van Aalst» weekblad gesticht In 1948 vorantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 S3QG Aalst Tel. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. ssp verzoek worden advertentietarieven toegezonden Gemeid wordt dat de koalitiefrakties deze week beraadsla gen omtrent de toekomstige exploitatie van het nieuw stede lijk slachthuis waarover vrijwel iedereen het eens is dat het nu stilaan in gebruik mag genomen worden. ORIE MOGELIJKHEDEN Er zijn een drietal mogelijkheden De exploitatie via stedelijke regie, of via privé-bedrijf of een direkt stedelijk beheer. Van B.S.P. zijde staat men een openbare regie voor. Het wachten is nu op het besluit van de meerderheid. Uiteindelijk moet dan in de gemeenteraad beslist worden. Op dinsdag 15 augustus, hoogfeest van O.-L.-Vrouw ten hemelop neming, zal te 17 u in de avond een grootse hulde worden georga niseerd ten ere van Maria te Affligem (Hekeigem). Deze hulde is een voortzetting en moderne aanpassing van een aloude traditie, die een eerste oorsprong vond in het bezoek van de H. Bernardus van Clairvaux aan de abdij in 1146 tijdens de voorbereiding van de tweede kruistocht, en nadien in de tijden van de Contrareformatie luisterrijk werd uitgebouwd door proost Benedictus Van Haeften. De Mariahulde van 15 augustus zal bestaan uit een bidtocht, die aanvangt te 17 u stipt voor de ingang van de abdij, een toewijding aan O.-L.-Vrouw door de abt van Affligem, Hoogw. Dom, Jan Goet ghebeur, en een Eucharistieviering in de nieuwe abdijkerk. De plech tigheid zal eindigen omstreeks 19 u. Een genie is altijd iets abnormaals. Bij het genie is een bepaalde hersenknobbel extra ontwikkeld met als gevolg dat er elders in de hersens mankementen ontstaan, die het evenwicht aantasten. Elk genie vertoont zulke evenwichtsverstoringen. Bij zijn geluk als genie is dit zijn ongeluk als mens, des te meer omdat het monopolie van de genieknobbel zo veeleisend is en zo sterk domineert, dat de opvoeding en het milieu maar weinig vat kunnen krijgen op de man kementen van het genie, en deze zelf ziet de noodzaak van zulke correcties niet in en onttrekt er zich constant aan. In de schaakwereld is het al niet anders. In de top telt men ge nieën, echte genieën. Ze hebben ook hun abnormaliteiten. Deze dra gen wë om der wille van de bewondering voor het genie met een zeker geduldig amusement. Het rijk van Caissa, de denkbeeldige mythologische godin van het schaakvolk, telt 60 miljoen aangesloten schakers. De mandarijnen in dit rijk zijn de 82 internationale grootmeesters (van wie er 36 Russen zijn) en de oppermandarijn de wereldkampioen is. tot dus ver ook al een Rus, namelijk Boris Spasski, die nu met de Ameri kaanse concurrentie in de tweekamp ligt. Rusland is het beste schaakland van de wereld. Zoals de jeugd in onze landen discus sieert over Anderlecht en Ajax, heeft de Russische jeugd het druk over Nimzowitch en Benoni. En als ge in een Russisch restaurant niet vlot bediend wordt, tien tegen een dat de koks en de kelners in een schaakduel zijn verwikkeld. Geen wonder dat Rusland het grootste aantal grootmeesters en wereldkampioenen oplevert. Het spel is overigens niet van Russische oorsprong. Het stamt uit India; het hindoe-woord rajah (koning) werd in het Perzisch shah, wat leidde tot het Arabische shah mat, de koning is dood wat nog voortleeft in de term schaakmat. SCHAAKGENIEEN De eerste onofficiële wereldkampioen was Paul Morphy (1858- 1859). Na 1,5 jaar schaken trok hij zich op zijn 21e jaar terug en leefde als een krankzinnige kluizenaar in New Orleans. Wilhelm Eteinitz, de mathematicus en grondlegger van het mo derne schaakspel (1886-1894) leed in zijn latere jaren aan waan voorstellingen; hij beweerde te kunnen telefoneren zonder draad of toestel en de schaakstukken te kunnen verzetten met elektrische sto ten van zijn wilskracht. Hij daagde God uit tot een schaakmatch, waarbij hij, Steinitz, een pion voorgaf alsmede de eerste zet. Aljechin, vijf keer gehuwd en een duchtige drinker, was berucht onevenwichtig; bij verlies smeet hij eens de koning door de zaal en urineerde op de vloer. Toen Blackburne eens van Steinitz verloor wierp hij Steinitz uit het venster. Ook Capablanca was een slecht verliezer; in Havanna eiste hij al vorens hij wilde opgeven, dat eerst alle toeschouwers de zaal uit moesten. Nimzowitsh sprong bij een verliespartij op de tafel en schreeuwde Waarom moet ik van zulk een idioot verliezen Lasker werd gezegd zijn tegenstanders te belagen met de rook van zijn zware sigaren. Mikhail Tal werd beschuldigd zijn rivalen met ogen als lazerstralen te willen hypnotiseren; Benko droeg daarvoor in de strijd met hem een zonnebril. Zo te zeggen kan Robert James Fischer, als hij de match voltooit en wint, in deze rij een eminente plaats innnemen. Boris Spasski zeide van zichzelf, dat hij speelde als de trage Russische beer onbewogen maar met ijzeren volharding. Bobby Fischer (Boo-bee schrijven de Russen) speelt als de hon gerige wolf uit Brooklyn (daar werd hij geboren), die wil verslinden en remise haat.-Hij wil winnen.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2