Toekomst van de aarde een grote vraag... Esplanade 6 Aalst LAGER ONDERWIJS HUMANIORA HANDELSONDERWIJS NUTTIGE INLICHTINGEN - inschrijvingen: VA KA N TIEKMI 3 Ouders, Uw kinderen leven in de tijd van de democratisering van het hoger onderwijs. Zij hebben recht op een degelijke voorbereiding Kies dus voor hen het St-Maarteninstituut Een enig en geslaagd experiment een geheel van evenwaardige af delingen gespreid over Aalst en Haaltert. AALST Esplanade Moorselbaan Langestraat Sint-Kamielstraat Drie Sleutelsstraat Park De Blieck Meuleschettestraat Immerzeeldreef Bedrijvigheidstraat Raffelgemstraat HAALTERT Hoogstraat. Ouders, geef de voorkeur aan de voorbereidende afdeling van het Sint-Maarteninstituut in uw omgeving Waarom Alle afdelingen vormen een groot geheel met eenheid van direktie, leerplannen, en methodes, handboeken en didactisch materiaal. Zij geven dus dezelfde degelijke voorbereiding op het middelbaar onderwijs. Zo geniet u van de voordelen van de spreiding geen gevaarlijke verplaatsingen beter contact tussen ouders en school opvoeding in parochiaal milieu. Het Sint-Maarteninstituut biedt alle mogelijkheden: Oude Humaniora Latijn-Grieks Latijn-Wiskunde Latijn-Wetenschappen. Moderne Humaniora Algemeen Middelbaar Wetenschappelijke A Wetenschappelijke B Economische In elk van deze afdelingen christelijk - humanistische opvoeding wettelijke erkende getuigschriften en bekwaamheidsdiploma s bekommernis voor culturele vorming degelijke voorbereiding op het hoger onderwijs. Dagonderwijs Vrije katholieke Handelsschool Lager secundair - Hoger secundair Dit onderwijs biedt algemene vorming, talenkennis en practische vorming in boekhouden, handelscorrespondentie, dactylografie en stenografie. Het bereidt voor op hoger universitair handelsonderwijs en op elk hoger onderwijs op A1 - niveau. Avondonderwijs Vrije Taal- en Handelsleergangen voor Juffrouwen en Heren Hoger secundair (B3/B2) - Hoger technisch (B3/B1) Boekhouden-Fiscaliteit, Stenodactylografie, Moderne talen. het lager onderwijs is kosteloos in elke afdeling. middelbaar onderwijs geen schoolgeld - een boekenfonds, opgericht door de Oud-leerlingenbond, vermindert de kosten van de handboeken mogelijkheid van warme middagmalen, soep of koffie. elks weekdag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur (buiten deze uren na telefonische afspraak). GIANRACHINO ((Merkwaardig, wij verlangen eerlijkheid in het spel, niet in de arbeid». GEORG DEHIO «Wie door een hersenschim wil vervangen, hetgeen in de gang der tijden verdwenen is, begaat het tegendeel van historische piëteit». RAHO RAHITI «Een jongen van een jaar of tien Had in een sloot een vis gezien Het werd zijn hele leven. Die jongen na een jaar of tien Heeft weer die sloot met vis gezien Maar hij is koud gebleven. Verleer je op een jaar of tien De vis in sloten weer te zien Of was hij weggedreven». RAHO RAHITI «Zijn al die andersdenkenden In plaats van een gevaar Geen broederlijk ons wenkenden Tot een breeddenkender gebaar?» De vragen hoe de aarde is ont staan, hoelang ze dit bestaan kan volhouden en op welke wijze er een einde aan zal komen, hebben de mensheid de eeuwen door heel wat denkstof opgeleverd en boek na boek met voorlopige antwoor den in het aanzijn geroepen. Die antwoorden zijn interessant, want als de beste denkers hun beste beentje voorzetten eist de waarde ring voor de eraan bestede ener gie de aandacht van de medemens Maar dan weten we ook, dat de wetenschap toch -meer onweten- schap dan wetenschap is wanneer het op de hoogste en moeilijkste vragen aankomt. Heeft de aarde nog een toe komst? Allicht wel, zult ge zeg gen, want op de dag van heden zal er wel een dag van morgen volgen. Ja, maar hoe lang kan dit doorgaan? Onze aarde is een van de planeten uit ons zonnestelsel, dat reeds heel lang bestaat, maar allicht niet bestemd is om altijd te blijven bestaan. Onze grote ener giebron is de zon, maar deze ener giebron is niet onuitputtelijk. De vuurbrand, die daar heerst verteert brandstof en aan de voorraad moet eenmaal een eind komen. Het is een wonder, dat deze cen trale kachel steeds voortbrandt en wel met zulk een regelmaat, dat ieder jaar lente, zomer herfst en winter terugkeren en nooit va riaties optreden die het leven op aarde onmogelijk maken. Maar kan dit zo blijven? Als de brandstof opraakt of onregelmatiger gaat toevloeien, is het uit met onze aardse toekomst. Koelt de zon af dan sterft de aarde de vriesdood. Veel boeken zijn daarover versche nen. Maar het kan ook anders gaan. Wanneer de zon gaat inkrimpen, aldus o.a. de Amerikaan Asimov, is te verwachten dat sterke crisis verschijnselen haar regelmaat zul len verstoren explosieve krachten in geweldige mate zullen optreden en de zon alvorens ze dooft voor kortere tijd een vuurgigant wordt, die ook de aarde verbrandt. In plaats van een vriesdood kan dus ook een vuurdood het einde zijn. Vele geleerden zijn geneigd dit laatste het waarschijnlijkste te achten. Astronomen hebben uit gerekend dat de omloopbaan van de aarde om de zon een zekere mate van inkrimping ondergaat. In centimeters is het niet veel, doch in de loop van eeuwen is het wel veel en brengt het moment nader bij, dat de afstand van de zon te gering wordt, de aarde uit haar baan wordt getrokken en met dui zelingwekkende snelheid zich op de zon stort, om daar in vuur te vergaan. Het is te begrijpen, dat zulk een moment zeer plotseling komt en niet vooruit kan worden berekend. Alles hier neemt een einde, dura lex sed lex, zeiden de oudeRomeinen, dat wil zeggen: het is een harde wet, maar het is een wet. HOE ERMEE TE LEVEN Doorgaans maakt de mens het zich met de vraag, hoe met deze toekomstverwachtingen te leven, erg gemakkelijk. Hij denkt er niet aan en leeft voor het vaderland weg. Is dit oppervlakkiig? Ja, al licht. We moeten leven als dege nen die sterven gaan. Voorthollen op een weg naar een afgrond en dit bij voorkeur blindelings doen, getuigt niet van levenswijsheid, of stervenswijsheid. Een redeloos dier kan dit doen; een redelijk denkend mens kan dit niet doen zonder aan zijn wezen als mens te kort te doen. Alle godsdiensten op de wereld, hoe dan ook en op welke wijze dan ook, hebben de strekking om daarin de denkende mens te hulp te komen; ze schrij ven alle samen aan onze reisgids naar de eeuwigheid. En dat we op reis zijn is zeker.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3