w keukengeheimen ELFI voor de fijnproevers nuttige wenken MIIGIiENPDHI KEUKENS week? gespecialiseerd huis in H. DE VIS It ZONDAG Gevulde eieren Kervelsoep Gefarceer de Kalfsoesters met tomaten en aardappelpuree Gevul de Meloenschijven MAANDAG -Varkenskoteletten Bloemkool Ge kookte Aardappelen Chocoladepudding DINSDAG Kabeljauwstaart in de Oven Aardappel- croquetten Compote van Abrikozen WOENSDAG Biefstuk Snijbonen Gekookte Aardappelen Vanillepudding DONDERDAG Gehakt Spinazie Gekookte Aard appelen Yoghurt met Vruchten VRIJDAG Gebakken Schol Frites Rijstpap ZATERDAG Gebraden Worst Appelmoes Ge kookte Aardappelen Flensjes vrouwen GEFARCEERDE KALFSOESTERS Benodigd 8 kalfsoesters (elk van 50 gr), 4 gr zout, 200 gr gehakt (half kalfs- half varkensgehakt), 100 gr boter, uitje, peter selie, truffel, eiwit, paneermeel en zout, peper en nootmuskaat voor het gehakt. Bereiding De kalfsoesters schrappen en zouten. Het gehakt aanmaken met het zeer fijn gesneden en gefruite uitje, peterselie, in kleine stukjes gesneden truffel, zout, peper en nootmuskaat. Het gehakt verdelen over de oesters en er plat op leggen, even aandruk ken. De oesters, met het gehakt erop, dubbel paneren, dus eerst door paneermeel wentelen, dan door losgeklopt eiwit en daarna nogmaals door paneermeel. De oesters nu vlug in hete boter bruin bakken en 20 minuten laten nabakken om gaar te worden. Niet te vaak keren: liefst maar éénmaal, daar er anders kans bestaat dat het korstje ioslaat en het gehakt er afglijdt. De gefarceerde oesters dakpangewijs op een verwarmde schotel leggen en garneren met plakken gebakken tomaat en aardappelpuree GEVULDE MELOENSCHIJVEN Benodigd 1 meloen, 1 of 2 bananen, enige gekleurde vruch ten (als rode bessen, bramen, frambozen, gele en blauwe pruimen), fijne suiker, 3 blaadjes gelatine, 2 dl rode wijn, citroensap en een pakje vanillesuiker. Bereiding De meloen doormidden snijden en het zaad eruit verwijderen. Het vruchtvlees met citroensap bedruppelen. Bananen en overige vruchten schoonmaken en zo nodig in stukjes verdelen. Deze met wat suiker vermengen en er de meloenhelften mee vullen. De gelatine in koud water weken. De rode wijn met ongeveer 100 Q' suiker aan de kook brengen, citroensap en vanillesuiker toevoegen en van het vuur af de goed uitgeknepen gelatine erin oplos sen en laten afkoelen. Als het vocht enigszins geleiachtig begint te worden het over de vruchten in de meloen schenken en verder laten stijf worden. De meloenhelften daarna in schijven snijden en op een schotel angschikken. COMPOTE VAN ABRSKOZEN (of perziken) Benodigd 12 abrikozen, 100 gr suiker, 2 dl water, citroen- i- Schilletje, citroensap, wat witte Rijnwijn en frambozen. Bereiding Kook een stroopje van het water met de suiker, 1 citroensap en -schil en wat witte wijn. Verwijder de citroenschil. Was de vruchten voorzichtig af, schil ze, snijd ze doormidden en haal de pitten eruit. Leg ze 5 minuten in de hete suikerstroop, doch laat ze niet koken: ze moeten heel blijven. Leg ze in een glazen schaal met de openingen naar boven en vul deze met één of meer frambozen. Giet de afgekoelde stroop erover. kroniek BARBECUEN Barbecuen is «in»! ledereen, die beschikt over een tuintje of een balkon kan zich zo'n apparaat aan schaffen, want duur hoeft het echt niet te zijn. En het is werkelijk een heel fijne manier om op een mooie zomerdag een gezellig eten tje te organiseren. Voor de beginneling zijn deze vijf hiernavolgende barbecue-regels bestemd 1 Om een goed eindresultaat te bekomen is vooral mals vlees van goede kwaliteit nodig. 2 Zout het vlees niet van te voren zout trekt immers vocht aan en maakt het vlees dus nat, waardoor het geen bruine kleur krijgt. 3 Dunne lapjes vlees mogen dichterbij de houtskoollaag liggen tijdens het roosteren dan dikke lapjes. Die heb ben er trouwens ook langer voor nodig, omdat ze niet alleen bruin, maar ook gaar moeten worden. 4 Vet 't rooster van de barbe cue in met olie. Olijfolie heeft een lekkere smaak en kan een hoge temperatuur verdragen. 5 Wrijf ook het vlees in met olijfolie om vastplakken te voorkomen. Pas na het roosteren wordt het vlees met zout bestrooid. En dan liefst met echt zeezout, wat men in dieetwinkels kan kopen. Tot de populairste barbecue hapjes behoren de aan pennen ge regen stukjes vlees, die men kan varieren naar eigen fantasie. Heel geschikt hiervoor zijn de goed kope bamboe sateh-pennen, die men voor het gebruik een tijdje in water legt, zodat ze door en door vochtig worden en geen vlam kunnen vatten tijdens het rooste ren. Om U op weg te helpen volgen hier enkele ideetjes. Rijg aan de roosterpennen afwisselend 1 blokjes varkensvlees, kleine soeptomaatjes, blokjes, kalfsvlees, kleine uitjes, champignons; 2 blokjes lever in een reepje vet spek gerold, kleine soep tomaatjes, reepjes groene en rode paprika, blokjes lamsvlees; 3 blokjes biefstuk, champig nons, blokjes ontbijtspek, kleine uitjes; ,4 blokjes kip, champignons to maatjes kippelevertjes, blok jes ontbijtspek 5 balletjes gehakt (heel stevig en pikant aangemaakt met weinig brood, maar wel met ei) uitjes, reepjes paprika, blokjes lamsvlees Tenslotte nog een tijdschema. Een grote biefstuk heeft 5 minu ten aan iedere kant nodig en een eenpersoons biefstuk is al na 3 minuten per kant klaar. Koteletjes voelen zich op het houtskoolvuur ook bijzonder op hun gemak. Zo .zeer zelfs dat het een half uur tot drie kwartier duurt voor ze klaar zijn. Regelmatig be druipen met de barbecuesaus en uw gewone koteletjes overtreffen zichzelf. Varkensribbetjes (of krabbetjes) zijn een hoofdstuk apart. Het lek kerste zijn ze als ze enige uren van te voren zijn gemarineerd. Ook hier weer regelmatig keren en met marinade bedruipen tot het na twintig minuten zo ver is. Saucisjes en braadworstjes mo gen bij een rechtgeaarde barbe^ cue smulpartij niet ontbreken. Om springen te voorkomen kunt u ze inprikken, of ook 5 minuten in heet water leggen, dan erg goed afdrogen. Tien minuten roosteren en het is gebeurd. Keer de wors tjes wel na 5 minuten zodat u twee prachtige bruine kanten krijgt. Voor kfp is het moeilijk om een juiste roostertijd te bepalen, aan gezien die afhangt van de dikte van de kip. Gewoonlijk rekent men hiervoor 45 minuten. Probeer dan of het beestje gaar is door een pootje los te trekken: dit mag geën weerstand meer bieden. Bij dit alles hoort een pittig sausje als: knofloossaus (vooral zeer lekker bij kip), mierikwortel- saus, kerriesaus, eiersaus, papri kasaus, mosterdsaus enz... Denk bij barbecuen niet alleen aan vlees, ook geroosterde vis is een bijzonder lekker en verfijnd hap ie. KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST Wil men iemand helpen die een neusbloeding heeft, laat hem dan rechtop zitten, de neus iets naar boven, en maak de kleding aan de hals los. Zet de toppen van de vinger en duim rechthoekig tegen de benige neusrand aanA en knijp de neus dicht, ongeveer vijf minuten lang. Het mag een hele kracht prestatie zijn een luchtmatras met eigen ademkracht op te blazen,, maar verstandig is het niet. Er, komt namelijk op die manier vee!. te vee!-voGfii ir, hst-luchtbed fin snellere slijtage is het gevolg. Voor een gering bedrag kan men een speciaal luchtbedpompje aanschaf fen. Men moet een luchtbed overi gens nooit te sterk oppompen en het ook nimmer aan de zon bloot stellen. Voor mijnheer, die enkele weken alleen zijn plan moet trek ken omdat vrouwlief met de kin deren op vakantie is, deze tip: om een gekreukelde strikdas weer toonbaar te maken vult u een gladde glazen fles met heet water en wikkel de das daar netjes om heen. Na een half uurtje is de das keurig glad. Stw op Brussel, 224 HEKELGEM Tel. 053/676.23 r"v 6 -

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11