ZON nc 14 weekkalender LEVENSWIJSHEID De liefde is een' verrukkelijke bloem, maar men moet de moed hebben haar te gaan plukken aan de rand van een verschrikkelijke afgrond. (Stendhal 1783-1842) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 20 aug,: Bernard, Benno, Barend, Bernards, Filibert, Herbert, Oswin Maandag 21 aug.: Adelin, Boudewijn, Baldwin, Pius Sidonius Dinsdag 22 aug.: Maurus, Symforiaan, Timotheus, Timo Woensdag 23 aug.: Aster, Claudius, Filip, Rosa, Zacheus Donderdag 24 aug.: Bart Bartel, Emilia, Rigomer Vrijdag 25 aug.: Adelbert, Lodewijk, Lode, Ludwig, Ludo, Ludovic, Louis, Clovis Zaterdag 26 aug.: Elie, Menna, Pelagie, Zefirin. HEILIG EVANGELIE VAN ZONDAG 13e zondag na Pinksteren «Genezing van 10 melaatsen» (Luc. 17, 11-19) 20 aug. 30 sept. OP 5u37 6u41 ONDER 19u54 18u23 MAANSTANDEN Volle maan op 24 aug. te 19u22 Laatste kwartier op 31 aug. te 13u48 BIJZONDERE DAGEN Zondag 20 aug.: H. Bernar- dus - Hij trad op 22-jarige leeftijd in het Cistercienser-klooster te Citeaux. Hij stichtte het klooster Clairvaux, met 160 vertakkingen, schitterde door zijn wijsheid, on dernam verschillende missiereizen predikte de tweede kruistocht, en stierf te Clairvaux ten jare 1153. Dinsdag 22 aug.: Onbevlekt hart van de H. Maagd op 8 dec. 1942 heeft Z.H. Pius XII de Kerk en het mensdom toegewijd aan het Onbevlekt Hart van de H. Maagd Maria. De 4 mei 1944 heeft hij verordend dat in geheel de wereld de H. Maagd onder de ze eretitel zou vereerd worden op 22 augustus, Octaafdag van Ma ria's opneming ten Hemel. Donderdag 24 aug.: H. Bar- tholomeus Men veronderstelt, dat de H. Bartholomeus dezelfde is, die onder de naam van Nathanael door Philippus aan de Zaligmaker werd voorgesteld, en door Hem om zijn oprechtheid geprezen werd Als Apostel verkondigde hij het Evangelie in Perzie en Armenie, waar hij de marteldood stierf. Zijn CISKEI De Republiek van Zuid-Afrika werkt gestadig voort aan de zelf- standigmaking van de 19 volken( verdeeld over 5 rassen) die Zuid- Afrika bewonen. Met ingang van 1 augustus jl. is thans na zorgvul dige voorbereidingen, die in 1961 begonnen. Ciskei tot complete zelfstandigheid gekomen. Het ligt ten zuiden van Transkei, dat reeds 9 jaar zelfstandig is en wordt evenals de Transkei door Xhosa's be woond. De eerste minister heet Mabandia, opperhoofd van de Ciskei- Xhosa's. Het parlement telt 50 leden, bestaande uit het opperhoofd en 29 Stamhoofden, die niet worden gekozen, doch krachtens hun hoofdschap zitting hebben en 20 leden, die door de bevolking van Ciskei bij stemming worden gekozen. De officiële talen van het land zijn Xhosa, Afrikaans en Engels. Het land voert een eigen vlag. Het meest opmerkelijke is, dat het soort Compromis tussen zwarte natio nale tradities en geïmporteerde westerse democratie, dat bij de con stituering van Transkei werd gevonden, de sympathie van de zwarte volken heeft gewonnen en ook in Ciskei toepassing vindt. Een ge kozen parlement ligt de zwarten niet. Zij zijn gewend aan hun eeu wen-oude nationale tradities met hoofden en opperhoofden, die een soort erfelijke elite met een erfelijk koningschap vormen. De Repu bliek van haar kant bepleitte dat een parlement toch ook een ge kozen volksvertegenwoordiging moet zijn. Het compromis werd in Transkei en thans ook in Ciskei, dat de meerderheid van het parle ment niet wordt gekozen, doch zonder meer uit de hoofden met hun opperhoofd bestaat en de minderheid door het volk op democratische wijze wordt gekozen. Zo vinden de zwarte nationale tradities en de blanke westers-democratische opvattingen elkander in een principieel compromis, dat ingang blijkt te vinden. HET IS PICASSO De handschriftkundige Trilliat ontdekte als jong en voortvarend be ginneling zonder erg het demonische karakter van een wereldbe roemd man. Het gebeurde in de woning vol boeken en bloemen van de dichter Paul Eluard. Trilliat werd getroffen door het handschrift op een vel papier dat op Eluards schrijftafel lag. Het was een blad zijde van een lange brief. Trilliat bekeek die goed en riep vervolgens uit «Wat een wonderlijk handschrift. De kenmerken van die man zijn overdrijving en vervoering. Het lijkt of hij uit een andere tijd komt. Hij worstelt in de greep van rampen die hij zelf heeft veroor zaakt. Hij is keihard en heel zacht tegelijk. Hij ontkomt alleen door scheppend werk aan zijn droefheid. Scheppend werk van hoge orde. Maar het gekke is dat hij graag schoonheid verwoest en door elkaar gooit. In dit. handschrift zie ik een demonisch mens. «Het is Picasso» zei Eluard stomverbaasd. JOE FRAZ1ER Joe Frazier, de wereldkampioen boksen, trad eens als spreker op in een gevangenis. Een paar gedetineerden stelden hem nogal agres sieve vragen. Een van hen wilde weten waarom Frazier over Muham mad Ali nog steeds sprak als Cassius Clay, de naam die Ali had afgelegd. Joe's brede glimlach werd nog breder toen bij antwoordde «Omdat dat hem woedend maakt». gebeente werd eerst naar Lipari, vervolgens naar Beneventum en tenslotte naar Rome overgebracht, en in een aan hem toegewijde kerk neergelegd. Hij is de patroon van de medepastoors, en van de looiers. Vrijdag 25 aug.: H. Ludovi- cus, patroon van de likeurstokers, limonadeverkopers, haarkappers en passementmakers. AGENDA Zondag 20 aug.: Acoz folklo ristische Sint Rochusmars en pro cessie Blaton muziekfestival Bon-secours Sint Hubertusfeest te 9 u ruitercross in het woud, te 15 u ruiterfeest op het kasteel (Hermitage, te 17u 15 zegening van de meute en te 18u30 plech tige mis De Panne dag van de toerist Cheratte internationaal majorettenfestival Hoogstraten «Begijntjes laat besluit» folklore concerten en geleide bezoeken Knokke-Heist bloemencorso te 15 - Avonddéfilé der verlichte praa wagens te 20u30. Kortrijk Vlaar derens rashondententoonstelling in de hallen Nassogne 23e he defeest Waarbeke zegening vai alle dieren te 10 u La Glei; 19e wijnfeest - ardense folklore ook op 21 aug.) Maandag 21 aug.: Cheratti stoet van gekostumeerden en vuu- werk van 14 u af Dinsdag 22 aug.: Mol histc rische praalstoet van de H. Doom te 11 u. Woensdag 23 aug.: Bruggi reiefeest te 21 u. VOLKSE WEERKUNDE Is augustus heet... Lang en wit is het winterkleed. ONHEILSRiSICO'S De Amerikaanse senaat heeft met het oog op mogelijke ongeluk ken besloten, dat nooit méér dan twaalf senatoren zich als deelne mers aan een vlucht in éénzelfde vliegtuig mogen bevinden. ZAIRE Generaal Moboetoe Sese Seko (vroeger bekend als Joseph Dés:.: t Moboetoe), president van de Republiek Zaire (vroeger bekend am Congo), heeft in zijn éénpartijstaat de macht vast in handen weet deze te handhaven. Maar de grootste vijand in zijn aan gronA stoffen zo ontzaglijk rijke land (met 21,5 miljoen inwoners) is de corruptie, de matabiche heet ze daar, die in alle kringen heerst er naar wordt gezegd 60 van 's lands begroting verslindt. VERENIGD ARABISCH Egypte en Syrië richtten in 1958 de Verenigde Arabische Repu bliek (de V.A.R.) op, maar in 1961 waren de Syriers Nassers heer schappij moe en de Verenigde Arabische Republiek werd «onver enigd». Thans heeft Sadat de pogingen hernieuwd. In 1971 kwam de Federatie tussen Egypte, Libye en Syrië tot stand. Deze federatie heeft het nog niet veel verder gebracht dan tot een nieuwe vlag en een secretariaat te Cairo. Intussen is nu principieel een fusie aan de orde tussen Egypte en Libye, waarbij Syrië niet is betrokken; Syrië weigert ook de Russische adviseurs in Syrië weg te zenden En of de fusie van Egypte en Libye echt door zal gaan is een open vraag, want Sadat, die naar men zegt bezorgd is over de mogelijk heid dat de heerszuchtige en dynamische Gaddafi van Libye wel eens zijn mededinger in de macht zou kunnen worden, heeft de pro blemen van de fusie aan een studiecommissie toevertrouwd, die daar minstens een jaar over zal doen. IMMIGRANTEN In het eerste halfjaar van 1972 zijn in Israel 28.000 immigranten aangekomen, dat is 1000 meer in dezelfde periode van 1971; de meesten komen uit Rusland. MELINA MERCOUR1 EERSTE LIEFDE Melina Mercouri, de bekende actrice, begint haar autobiografie als volgt «De eerste man van wie ik heb gehouden was Spires. Hij was buitengewoon knap en buitengewoon verleidelijk. Zijn mond rook lekkerder dan die van alle andere mannen die ik heb gekend. Ik was dol op zijn omhelzingen, omhelzingen die roken naar roze- water en bazielkruid. Hij was sterk. Hij was groot. Hij koesterde een hartstocht voor me. Dat heeft mijn kinderjaren gelukkig gemaakt Spiros was mijn grootvader. Hij is ook dertig jaar burgemeester van Athene geweest».

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14