Honderd jaar geleden-. Hst eerste nummer van De modernizering van Pariliaan If Voorontwerp woonwijk de Biolley Het Administratief Centrum Stedebouw niet afwijzend inplanting Administratief Centrum Koolstraat VATIKAANSE ZEGEN OP 16 augustus 1872, precies een eeuw geleden, verschijnt te Aalst de eerste editie van DE WERKMAN, aanvankelijk veertien daags, na enkele maanden wekelijks. Uitgever en hoofdredakteur Pieter Daens tevens drukker van be roep. Twee centiemen per nr, een jaarabonnement 2 fr. De Werkman, mijn kind, schrijft Pieter Daens later, dat aanvan kelijk veel zorg en opoffering vroeg, drukker Spitaels had gezegd Nooit zal Daens er 'ne cent aan winnen. Maar zelden is een weekblad zo populair geweest als De Werkman en dit reeds voor de oprichting van de toenmalige Christene Volks partij (1893) te Okegern. Het ontbrak niet aan konkurrentie, want in die jaren verschenen alleen reeds in Oost-Vlaanderen ca 93 weekbladen van diverse strek king In de streek zelf verscheen toen Van de Putte's De Dender- bode, De Gazette van Aalst, (vanaf 1895 - De Volksstem), Het Land van Aalst (dat later eigendom zou worden van P. Daens), De Stad Ninove, fel anti-kristen-demokratisch en een ander (Daensistisch blad) Kiokke Roeland, dat eerst te Ninove bij Anneessens, later bij Petrus van Schuylenbergh zou gedrukt worden, maar na de breuk van deze laatste met het Daensisme als dusdanig in 1905 zou verdwij nen. Het invloedrijke Gentse katolieke dagblad Le Bier. Public noteert bij het eerste nr. van De Werkman «Un journal populaire, destiné a combattre la propagande liberé et socialiste Het is de periode dat P. Daens nog ortodox «katholiek» is en hoezeer ook sociaal bewogen vooralsnog geen graten vindt in Woeste. ONAFHANKELIJK REAKTIES Over De Werkman heeft Jan M. De Smet enkele jaren geleden een verhandeling geschreven voor zijn Licencie Pers en Kommunie- katiewetenschap (R.U.G.). De Werkman, schrijft J.M. De Smet is het vaandel en de ziel geweest van het Daensisme. Maar eenieder die beroeps halve aan de pers geinteresseerd is, wordt reeds geboeid door de geschiedenis van een blad dat qua populariteit, nimmer meer zou overtroffen worden. Een volkskrant die het lijforgaan zou worden van duizenden gezinnen van Aalst tot Oudenaarde, tot 't Land van Waas tot in het Pajottenland. Meer dan een regionaal blad. De verhande ling van de Smet is niet aileen een nieuwe bijdrage van de ge schiedenis van het Daensisme (met de vele andere werken van af P. Daens over Priester Daens, de studies van Dr. Elias, Prof. Van Isacker, Prof. Wils en de familie- mémoires van L. Delafortrie en Boons Pieter Daens) ze accentu eert ook de betekenis van de Daensistische pers, als strijdor- gaan, en onwillekeurig ook van de onafhankelijkheid van een blad, van een redaktie (voor De Werk man was dat in feite P. Daens) E.H. Lode Haumont, een pries ter die te Aalst ook een belang rijke rol heeft gespeeld bij de op richting van het Davidsgenoot- schap (1865) is blijkens de ge tuigenis van Pieter Daens zelf, de man geweest die er hem toe aan gezet heeft De Werkman op te richten. (Pieter Daens zou L. Haumont opvolgen als voorzitter van voor noemde vereniging). Als andere medestichters van De Werkman noemt Daens ook E.H. Van Vynck, toenmalig onder* pastoor te Ophasselt en E.H. Van der Haegen, pastoor te Steenhuize Wijnhuize, die een belangrijke aandeelhouder was in Het Land van Aalst, De Werkman ziet P. Daens als een blad dat «de arbeider zal hel pen als vrienden broeder, hem op voeden in kristelijke eer en deugd...» Daens is vooral bekom merd om het zedelijk en geestelijk verval van de arbeider Het blad is er voor de lotsverbetering van de arbeider. Maar van meet af wordt De Werkman, lang voor de Daensis tische periode, gekonfronteerd met boze reakties. Waarschijnlijk, no teert J.M. de Smet vanwege de toen hevige anti-klerikale liberalen. Waarschijnlijk, maar in elk ge val wel niet uitsluitend vanwege liberale anti-klerikalen. Einde 1872 wanneer De Werk man reeds wekelijks verschijnt is de Bond der Belgische Katholieke Werkmanskringen dermate gein- terresseerd dat hij aan P Daens een aanbod doet om het blad als Vlaams orgaan van de Bond te laten verschijnen. P. Daens gaat hierop niet in, houdt vast aan zijn onafhankelijk heid. De Werkman heeft vrijwel geen reklame inkomsten. P. Daens heeft ten andere diverse bezwaren te gen reklame. In 1874 wordt het blad duurder 5 centiemen per nr en 2,5 fr voor een jaarabonnement. Vanaf 1875 wordt het gedrukt op een mecha nische pers. Tussendoor heeft P. Daens een bezoek gebracht aan Rome. In 1877 krijgt het blad de officiële zegen uit het Vatikaan. Waarvan de uitgever dankbaar gebruik maakt. Het blad neemt steeds meer uitbreiding. Een grotere geogra fische verspreiding, ruimere kan toren bij schoonvader Mayaert aan de Achterstraat. Ook het for maat wordt aangepast. Vijftien jaar na het eerste nr. schrijft Daens 't Socialismus is ontstaan, de wereld is in beroe ring gekomen; Vraagpunten van leven en dood zijn gesteld...». Mgr. Stillemans, bisschop van Gent is nog een trouw lezer van de Werkman «Door dien kip-kap weet ik alles, het bijzonderste nieuws, schoon kluchten en verha len, er komt geschiedenis in, Phi- lisophie, Theologie, alles». Ook de abt van de abdij van Affligem prijst De Werkman. In ris eerste maanden na de oprichting van de Christene Volkspartij scheert De Werkman qua oplage de hoogste toppen. Maar dan treedt Woeste op de barrikade. Het blad is een gevaar voor de katholieke zaak, vooral dan op het platteland. Geleidelijk komen van katholie ke zijde de felle reakties. Het scherpst is De Denderbode. Maar de Daensisten replikeren in dezelf de stijl. En G. Hoyois schrijft over deze polemieken «Les journaux alostois de cette époque fourniraient ia matière d'une superbe anthologie de l'injure. Un Henri Conscience désirieux de se documenter sur les luttes intestines des vieilles com munes flamandes, n' eüt certes pu mieux faire que de s'installer a Alost, vers 1894, pour observer tout simplement le langage des journalistes et les fagons des poli- ticiens». (Clk.) De Werkman Het weekblad van Pieter Daens Lie. Jan M. De Smet. De mogelijkheid dat het Administratief Centrum dat aanvankelijk zou aangebouwd worden op de terreinen van de voormalige fabriek Geerinck-De Nayer aan de Pontstraat, uiteindelijk toch zou ingeplant worden tussen Astridpark en Koolstraat blijkt reëel. Alvast stedebouw staat positief ten aanzien van dit voorstel waar over reeds kontakten plaats hadden met het Ministerie van Oper bare VS/erken. VERANTWOORDE URBANISATIE Ofschoon de realisatie niet voor de onmiddellijke toekomst is. gaat Schepen De Neve die enkele maanden geleden dit projekt te berde bracht, verder met de diverse kontakten die zowel voor de stadsurbanisatie als voor het Ministerie van Openbare Werken be^a.e perspektieven bieden. Het terrein aan de Pontstraat, staatseigendom en voorlopig par keerruimte, blijkt qua oppervlakte te beperkt voor een modern Ad ministratief Centrum dat sedert jaren noodzakelijk ic voor de thans in de stad verspreide staatsdiensten. Anderdeels kunnen de ten dele reeds onteigende terreinen aan de Gentsesteenweg (in funktie van de modernizering van de kleine Ringlaan) een bestemming krijgen via de aanbouw van het Admini stratief Centrum aldaar, die daarenboven aansluit op de proje en van de stad i.v.m. het Astridpark en direkte omgeving. Met in 't fc e zonder een ruime groenzone, kortom een fraaie en verantwoorde urbanistische aanpak, precies aan deze inkom van de stad. De verwezenlijking van dit projekt zal dan uiteraard mettertijd de onteigening tot gevolg hebben van de Koolstraat, meer bepaai-.. de woningen tussen het Astridpark en de Gentsesteenweg. Ingevolge een verzoek van de aannemer zullen de modernizerings- werken aan de Parklaan en de aanpassingswerken aan het Rond- punt De Haring pas op 1 oktober aanvangen. Aansluitend hierbij zal het wegendek vanaf het Burgemeesters plein tot aan de Zeebergplein worden verbeterd. VEILIGHEID AAN BURGEMEESTERSPLEIN De werken aan Parklaan en Burgemeestersplein die bevestigd werden door Schepen de Neve, bieden ongetwijfeld de gelegen heid om bij de betrokken instanties aan te dringen opdat meteen ten behoeve van de voetgangers de nodige veiligheidsmaatregelen zouden getroffen worden, eventueel via een aangepaste verksers- signalisatie. Reeds jaren geleden werd daarop o.m. ook in de gemeents aaa aangedrongen waarop dan telkens verwezen werd naar de Rijks instanties. Tenslotte ligt in de onmiddellijke nabijheid de toegang naar het stadspark. Dit is er zeker niet het minst ten behoeve van kinde ren en bejaarden. Is het zo vanzelfsprekend dat bv. moeders in een drafje een babywagentje moeten voortduwen en voor de rest maar moeten hopen op de omzichtigheid van autovoerders? Dus wel stilaan tijd om de belofte in te lossen van oud-burgemeester Blanckaert dat ter zake de nodige voetstappen zouden gedaan worden. TIJDENS AS. RAADSZITTING Met het oog op een princiepsbeslissing zal tijdens de ek. gemeen teraadszitting het voorontwerp van de toekomstige woonwijk ds Biolley worden voorgelegd. Dit voorontwerp is zoals reeds eerder werd gemeld opgemaakt door architekt L. Van den Broeck.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16