2 m n con in Onder de voedingsprodukten die het afgelopen decennium opgang maakten, valt ongetwijfeld room- en consumptie-ijs te vermelden. Met een gemiddelde jaarlijkse toe name van elf procent groeide de produktie van deze subsector dub bel zo snel als die van de Bel gische voedingsmiddelen- dranken nijverheid, die in de beschouwde periode een gemiddelde jaarlijkse groei van 4,4 procent realiseerde (basis N.I.S.-index). Deze ontwikkeling werd niet en kel in Belgie waargenomen, maar tevens in een groot aantal West- europese landen, waar een jaar lijkse toename van de produktie van room- en consumptie-ijs van meer dan tien procent als regel kan worden gesteld. Naar schatting zou in Belgie in 1971 voor meer dan 3 miljard fr aan room- en consumptie-ijs zijn verbruikt, wat zou neerkomen op ongeveer twee procent van de to tale uitgaven voor voedingswaren of gemiddeld 300 fr per persoon en per jaar. ONDERSCHEID TUSSEN ROOMIJS EN CONSUMPTIE-IJS Room- en consumptie-ijs zijn een mengsel van melk en melkpoe der, room, boter of plantaardige vetten, suiker en eieren. Hieraan worden eveneens een aantal ingre diënten, o.m, emulgatoren, stabili satoren, diverse smaken toege voegd. Dit mengsel wordt gelijk tijdig met of na de verwerking der grondstoffen bevrozen en als dus danig in vaste of pasta-achtige vorm geconsumeerd. Zoals de meeste voedingsprodukten, is het vervaardigen en het in de handel brengen van room- en consumptie ijs in Belgie aan een wettelijke re glementering onderworpen. Zo spruit o.m, het onderscheid tussen roomijs en comsumptie-ijs uit deze reglementering voort; het berust uitsluitend op de aard en het pro centueel aandeel der vetstoffen. De 'wettelijke vast gestelde mini- «de gazet van Aalst» tffsakblad gesticht in I94B wwantw, uitgever Gustaaf Sanders kantoor sn drukkerij Schoolstraat 28 9390 Aalst Tel. 053/241 14 postrekening 381.72 3 maandabonnement 100 fr, 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden mumhoeveelheden der overige be standdelen zijn gelijk. Roomijs moet aldus minimum acht procent melkvetstoffen bevatten. De con- sumptie-ijssoorten die een melk- vetstofgehalte van minder dan acht procent bevatten, mogen wettelijk de benaming roomijs niet dragen. INDUSTRIËLE EN AMBACHTELIJKE PRODUCENTEN De totale produktie van room- en consumptie-ijs in Belgie wordt voor 1971 op 75 miljoen liter ge raamd. Een tiental producenten brengen ongeveer zestig procent op industriële wijze voort. De ove rige veertig procent wordt ver deeld over een grote massa am bachtelijke producenten, waarvan het juiste aantal moeilijk te ach terhalen is. Hiertoe worden o.m. gerekend de lokale room- en con- sumptie-ijsbereiders, banket-bak- kerijen, bakkerijen en restaurants. Alleen officiële gegevens over de produktie van room- en con sumptie-ijs op industriële wijze voortgebracht, zijn voorhanden. Daarom kan de totale produktie (industriële en artisanale) alsook het aandeel der industriële en am bachtelijke producenten in de to tale produktie slechts worden ge schat. De reeds vermelde verhou ding 60-40, respectievelijk het aandeel van de industriële en van de ambachtelijke producenten, mag als een goede benadering worden beschouwd. Zij stemt grosso modo overeen met de pro- duktieverhouding tussen industrie en ambachtelijke voortbrengers die ook in andere Westeuropese lan den wordt aangetroffen. Van de industriële producenten zijn er acht aangesloten bij de «Belgische groepering van ijs-, sorbet- en ijsroomnijverheid». De ze zijn in alfabetische volgorde P.V.B.A. Alaska (Brussel), N.V. Artis (fabrieken te Lot en te Luik) Cyriel en zonen (Antwerpen), Frisa P.V.B.A. (Kortrijk), P.V.B.A. Mio (Chênée), N.V. Ola (Brus sel), Peeters (merk For you, te Beerse) en 't IJsboerke P.V.B.A. (Tielen). Deze firma's zouden sa men instaan voor 80 tot 85 der industriële produktie. Hun lokali satie in of in de nabijheid van de grote centra, (Antwerpen, Brussel Luik) houdt natuurlijk verband met de verbruikersconcentratie. Afge zien van de grote industriële room- en consumptie-ijsproducenten, die ook de buitenlandse markt op het oog hebben, is de afzet van het merendeel der produkten geogra fisch nog vrij beperkt. Hun ver koop is georienteerd naar de noor delijke of zuidelijke helft van Bel gie of een gedeelte ervan. De industriële bedrijven hebben dikwijls een gemengd karakter. Zij nemen naast de produktie van room- en consumptie-ijs meestal diepvriesartikelen in hun assorti ment op. Dit omdat de distributie- uitrusting zich ook tot de afzet van diepvriesprodukten leent. MEER ROOM- DAN CONSUMPTIE-IJS GEPRODUCEERD Tussen 1960 en 1971 is de voortbrengst van room- en con sumptie-ijs op industriële wijze meer dan verviervoudigd. De ex pansie, die de room- en consum- ptie-ijsproduktie in Belgie tijdens het afgelopen decennium kende, werd in hoofdzaak door de indus triële producenten gerealiseerd. Dit sluit niet uit dat de ambachte lijke produktie wellicht ook nog in absolute cijfers toeneemt, maar het relatief aandeel in de totale produktie zou geleidelijk vermin deren. Vooral de produktie van roomijs nam aanzienlijk toe zij is tussen 1960 en 1971 meer dan veracht voudigd. De voortbrengst van de andere consumptieijssoorten ver dubbelde. Dit leidde tot een uitge sproken stijging van het relatief aandeel van roomijs in de totale industriële produktie dat in 1971 53 bedroeg tegenover 26 in 1960. De jaarlijkse produktie van room- en consumptie-ijs is onder hevig aan seizoenschommelingen d.w.z. hoge produktie in de zomer maanden en geringe of geen pro duktie in de wintermaanden. Deze schommelingen nemen echter van jaar tot jaar af. Zo werd in 1971 reeds 23 van de totale jaarlijk se produktie de eerste drie maan den en 11 in de laatste drie maanden van het jaar voortge bracht daar waar dit aandeel in 1960 nog respectievelijk 14 en 6 bedroeg. Deze tendens wordt eveneens in andere Westeuropese landen waargenomen en is vooral te danken aan het toenemend ver bruik van room- en consumptie-ijs in die periode van het jaar. MEER DAN EEN DERDE DER INDUSTRIËLE PRODUKTIE VINDT AFZET IN HET BUITENLAND De invoer van room- en con sumptie-ijs is vrij gering ze wordt voor 1971 op ongeveer 3 van het totale verbruik geschat. De uitvoer bedroeg in 1971 meer dan een derde der totale industriële produktie. Nederland is hier om zeggens de enige vermeldenswaar dige buitenlandse afnemer met 80 van de totale uitvoer in 1971. De uitvoer naar de overige E.E.G. -lid-staten bedroeg in 1971 19 De onderscheiden wetsbepalin gen betreffende de samenstelling en hygiënische voorschriften ver eist voor de room- en consumptie- ijsbereiding in de diverse E.E.G.- landen vormen hier meestal een hindernis. Bij de harmonisering van deze diverse wetgevingen, waaraan bin nen de E.E.G. reeds geruime tijd wordt gewerkt, blijken de uiteen lopende standpunten van de lid staten ten opzichte van de aard der aan te wenden vetstoffen de eenmaking der wetgevingen te be moeilijken. In aansluiting aan de in die landen bestaande toestand zouden Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek bij de vervaardi ging van consumptieijs alleen melkvetstoffen willen gebruikt zien. De andere lid-staten zouden de keuze willen tussen melk en plant aardige vetstoffen. BELGIE HOOGSTE VERBRUIK PER CAPITA IN DE E.E.G. Met een geschat verbruik van 8 liter per hoofd en per jaar in 1971 (industrieel en artisanaal) staat Belgie aan de top van alle E.E.G.-landen. Het wordt gevolgd door Nederland met een verbruik per hoofd van 7,2 I, Italië en de Duitse Bondsrepubliek elk 4,9 I en Frankrijk 2,2 I. Het hoofdelijk ver bruik in Groot Brittannie zou 4,3 liter bedragen wat iets lager is dan dit in de E.E.G. (4,8 liter). Een hoog verbruik aan room- en consumptie-ijs per hoofd wordt te vens aangetroffen in Denemarken (7,2 I.) en Noorwegen (6,8 I.) Dit ligt echter nog heel wat beneden het hoofdelijk verbruik in de Ver enigde Staten (25 I). Waarom room- en consumptie ijs al meer in trek kwam dan an dere voedingsprodukten heeft di verse oorzaken. Van de zijde van de consumenten kwam de tendens tot aankoop van minder levens noodzakelijke voedingsartikelen zeker het room- en consumptie-ijs- verbruik ten goede. Vooral het ver bruik van ijs thuis o.m. als des sert na de maaltijden won veld. De toenemende belangrijkheid van de gezinsverpakkingen in het to tale verbruik is aan deze ontwik keling niet vreemd. Zo zou in ons land reeds 25 door middel van deze verpakkingen worden gele verd. In de Duitse Bondsrepubliek zou de gezinsverpakking reeds een derde van detotale ijsproduk- tie uitmaken. Voor de gehele E.E.G. wordt dit aandeel op onge veer een vierde geschat. De op gang van diepvriesprodukten in het algemeen oefende daarbij onge twijfeld een positieve invloed uit op het verbruik van roomijs in de huiskring. Dit was mogelijk door het feit dat steeds meer gezinnen over een koelkast gingen beschik ken waardoor het probleem van tijdelijke opslag gedeeltelijk ver dween. Anderzijds zijn er de producen ten zelf. Deze hebben, en dit geldt in het bijzonder voor de in dustriële producenten die de ar tisanale produktiewijze recent ter zijde lieten, een beter afzetappa- raat opgebouwd. Deze inspannin gen waren een noodzakelijk ge volg van de investeringen die zij voor de produktie ondernamen. Daarbij werd door de producenten een niet te onderschatten room- en consumptie-ijsassortiment uit gedacht dat gaat van de eenvou dige «ijsbol» tot de meest fanta sie-, smaak- en kleurvolle ijstaar ten. Zowel de aangeboden- hoe veelheid als de wijze van verpak king van de produkten spelen bij zonder goed in op de wensen van de verbruikers. Tenslotte neemt het aantal ver kooppunten gestadig toe. De Ie vensmiddelenhandel, vooral de grootwinkelbedrijven blijken be langstelling te vertonen voor de verkoop van room- en consumptie ijs. Daar pogen echter de laatste tijd ook sommige buitenlandse merkartikelen ingang te vinden. Het is echter langs de klassieke regionale verdelers of depothou ders dat het industriële room- en consumptieijs nog hoofdzakelijk de ijsverkopers, bioscoopzalen, krui denierszaken, eventueel restau rants en banketbakkerijen e.d.m bereikt. De regionale verdelers be schikken over diepvriesruimten. Zij worden bevoorraad door met een koelinstallatie uitgeruste vracht wagens die uitsluitend voor het vervoer van de produkten zorgen. NOG EEN TOENEMEND VERBRUIK TE VERWACHTEN Zoals in de Verenigde Staten ontwikkelt zich in Europa en meer bepaald dan in Belgie de room- en consumptie-ijs geleidelijk van een impulsenartikel tot een vast be standdeel in het voedingspakket. Reclame kan een dergelijk proces wellicht nog versnellen. Tot nog toe bleef deze in hoofdzaak be perkt tot de publiciteit van enkele producenten in bioscoopzalen. De scherper wordende concurrentie onder binnenlandse maar ook bui tenlandse producenten zal een actiever verkooppolitiek tot gevolg hebben wat dan weer het reclame budget zal gaan opdrijven. Het verleden heeft uitgewezen dat de evolutie van het levenspeil meer het verbruik van room- en consumptie-ijs bepaalt dan wel het klimaat. Dit laatste wordt zeker bevestigd door het feit dat in de Noord-europese landen een hoog verbruik per hoofd wordt aange troffen. Aannemend dat de sociaal- economische ontwikkeling aan houdt, waardoor de koopkracht van de bevolking blijft ontwikkelen en de verspreiding van koelinstal laties in de gezinnen zich verder doorzet, is een verdere toename van room- en consumptie-ijsver- bruik vooral dan in gezinsverband te verwachten. Van de uitbreiding der groot- of gezinsverpakkingen hangt aldus de toekomstige produktie-ontwikke- ling hoofdzakelijk af. De eerder klassieke room- en consumptie- ijsartikelen (frisco's, ijshoorntjes e.d.) zullen door deze tendens wellicht niet worden verdrongen daar zij op een andere plaats en tijdstip worden verbruikt. Toch mag niet uit het oog worden ver loren dat door het verbruik van room- en consumptie-ijs thuis, al of niet als een vast deel van het menu, de aantrekkingskracht van deze «tussendoortjes» wellicht zou kunnen verzwakken en de verbrui ker zich gemakkelijker tot het ge bruik van andere versnaperingen zou kunnen laten verleiden. Bron: Weekberichten Kredietbank

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2