voor de fijnproevers keukengeheimen nuttige wenken week? appelgelei maken gebruik uw koelkast doelmatig r~'"~ 0 iiBlïMilii 911 ZONDAG Jachteieren Selderii-roomsoep Gebra den Kip Appelmoes Gebakken Aardappelen Druiven MAANDAG Varkenskoteletten Snijbonen Ge kookte Aardappelen Pannekoekjes DINSDAG Gekookte Kabeljauw Hollandse Saus Gekookte Aardappelen Gelatinepudding met Pruimen WOENSDAG Gehaktballetjes in pikante Tomatensaus Aardappelpuree Yoghurt met Cornflakes DONDERDAG Biefstuk Komkommersla Gekook te Aardappelen Griesmeel met Abrikozen VRIJDAG Mosselen Frites Rijstpap ZATERDAG Gebraden Worst Rode Kool Ge kookte Aardappelen Vanillepudding. vrouwen JACHTESEREN Benodigd 4 eieren, 4 ronde beschuiten, 50 gr boter, 100 gr champignons, 1 ui en wat gehakte peterselie. Bereiding Maak de ui en de champignons schoon en hak ze grof. Laat de boter smelten in een pan met dikke bodem en braad hierin de ui en de champignons lichtjes bruin en gaar (ongeveer 10 minuten). Leg de beschuiten in een vuurvaste schotel, zodat ze elkaar niet raken Breek nu op iedere beschuit een ei en giet er de champig nons met het kookvocht overheen. Zet de schotel een tiental minu ten in een matig hete oven, strooi er op het laatst wat gehakte peterselie overheen en dien warm op. GELATINE PUDDING MET PRUIMEN Benodigd V2 kilo pruimen, 1h liter water, 175 gram suiker, het sap van een citroen, 20 gram gelatine, 2 dl vruchtenwijn, een klein doosje room en wat poedersuiker. Bereiding Breng het water met de suiker aan de kook en laat hierin de gewassen pruimen lichtjes wellen. Pas goed op laat de vruchten niet té lang in het water en laat ze vooral niet koken. De pruimen moeten beslist gaaf en vast blijven. Hierna worden ze voorzichtig uit -het' kookvocht geschept. De gelatine, die in koud water is geweekt en daarna uitgenepen, wordt nu door het kookvocht dat van het vuur is genomen geroerd. Giet hierbij nu ook de vruch tenwijn en laat het mengsel even afkoelen: Dan voorzichtig de prui men erbij doen. Spoel een vorm om met koud water en doe de massa hierin. Wan- naar de pudding goed stijf is geworden (reken hiervoor minstens 3 uur, maar wacht liefst nog wat langer) stort ge hem op een schotel en garneert hem met de room, die met wat poedersuiker werd stijfgeslagen. GRIESMEEL MET ABRIKOZEN Benodigd Vï liter melk, 200 gram kristalsuiker, I vanillestokje 125 gram griesmeel, 1 eierdooier, V2 kilo abrikozen en 50 gram amandelen. Bereiding Breng de melk met het vanillestokje en 100 gram suiker aan de kook. Strooi er de griesmeel in en laat al roerende gaar koken. Verwijder het vanillestokje. Klop er van het vuur -de eierdooier doorheen en giet de griesmeel in een glazen schaal. Snijd de abrikozen doormidden, neem er de pitten uit, en laat ze met een glas water in de rest van de suiker, gaarkoken. Schep ze uit het vocht en leg ze op de griesmeel. Laat nu het vocht, waarin de abrikozen zijn gekookt, nog wat inkoken en giet het, samen met de gepelde en gehakte amandelen over de abrikozen. kroniek Fruit is gezond, maar... U weet het, abrikozen, perziken, pruimen, appels, peren en druiven verschijnen nu volop op de markt En juist omdat de meeste van de ze vruchten er lang niet altijd zijn moeten de kinderen er van genie ten. Maar pas op, Moeder, weet dat ook wat fruit betreft overdaad schaadt! Vooral voor kinderen, die wel eens klagen over buikpijn. Deze kinderen reageren op een te grote toevoer van fruit met darmkolieken. Ziet dus toe, dat zulke kinderen geen overdre ven hoeveelheid fruit naar binnen werken. En waak er vooral over dat ze, na het eten van gelijk welk fruit niet onmiddellijk water of li monade drinken. Nu we het toch over fruit heb ben... Weet U dat de druiven nu op z'n goedkoopst zijn? Wanneer U bij het kopen van druiven, er op let dat ook de punt van de tros voldoende rijp is, bent U ze ker goed rijpe vruchten te hebben Ook meloenen zijn er nog. Een goede meloen is wel zacht aan de steel, maar in geen geval week. Wanneer U weer eens bo ter tot room moet roeren, weet dan dat dit werkje veel sneller gaat als men aan de boter een weinig meel heeft toegevoegd. U proeft toch wel altijd eerst even of de komkommer, welke U gaat toebereiden, niet bitter van smaak is? En doet U dit vooral tijdig, want als U dan een bitter exemplaar tegenkomt, kunt U dit euvel nog verhelpen door de kom kommer in stukken van ongeveer 10 cm lang te snijden en deze met de schil er nog omheen een paar uur in koud water te leg gen. Daarna zal de bittere smaak verdwenen zijn en kunt U de groente op de gewone manier be reiden. Wanneer U appelgelei wilt ma ken, dan is het nu de aangewezen tijd daarvoor. Van de eerste on aanzienlijke nog niet helemaal rijpe appeltjes maken we de beste gelei. U hoeft de appeltjes niet eens te schillen afborstelen volstaat. Daarna snijdt u ze in vie ren legt ze in een pan met dikke bodem en giet er zo veel koud water op, dat ze net onderstaan. Laat ze op een heel zacht vuurtje koken tot ze volkomen zacht en gaar zijn. U kunt er een kruidna- geltje bij doen. Leg een natge maakte doek in een vergiet cn stort hierop de appelmassa. Laat dit uitlekken. Niet wrijven of roe ren het sap moet geheel van zelf eruit lopen, anders krijgt U nooit een mooie heldere gelei. Vang het vocht op en voeg dan per liter vocht een kilo suiker toe. Zet dit weer op en laat het sap met suiker zachtjes inkoken tot een bepaalde dikte. Als een drup pel van dit vocht op een koud bord niet meer uitvloeit, is de juiste graad van inkoken bereikt. Voeg dan aan het ingekookte sap wat citroensap toe (het gezeefde sap van een halve citroen op één liter vocht) en U hebt een heerlijk frisse appelgelei. Een koelkast is een heerlijk be zit onze levensmiddelen als vleeswaren, zuivelprodukten, vis, groenten en restjes blijven dagen lang heerlijk fris erin. De koelkast is echter geen pro visieruimte. Ongeopende conser- venblikjec, potjes confituur e.a. horen er niet in thuis. Dranken die koel moeten worden geserveerd, worden pas enige tijd voor het ge bruik in de koelkast geplaatst. Ze hoeven er beslist niet in te 'wor den bewaard. Bananen worden in de koelkast zwart, peren zacht en oliehoudende produkten (als mayo naise en slasaus) gaan op de duur schiften. De eierrekjes, die men in vrijwel iedere koelkast aantreft, zouden beter weggelaten kunnen worden. Eieren kunnen zeer goed bewaard werden in een gewone keukenkast. De tegenwoordig veel toege- gespecialiseerd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST paste plasticzakken of kartonnen voor melkverpakking zijn voor ber ging in de koelkast te prefereren boven de zware en breekbare fles sen. De koelkastdeur is niet de eni ge en zeker niet de beste plaats voor het bergen van melkflessen. Een volle melkfles van glas weegt ca. 1600 gr, 4 flessen wegen te samen dus bijna 6,5 kg; dit is een zeer zware belasting voor de deurscharnieren en het flessenrek. Bovendien zijn de temperatuur schommelingen bij openen en slui ten voor deze ruimte natuurlijk het sterkst. Laat alle resten van een warme maaltijd eerst goed koud worden en zet ze dan, bij voorkeur in een koelkastbakje, in de koelkast. Dek alle resten altijd af. Laat de pud dingmassa afkoelen in de vorm en zet deze dan pas in de koelkast. Oude spijkerbroeken die op de duur wat vaal en flets gewor den zijn, knappen geweldig op als u ze een paar keer meewast met een serie spiksplinternieuwe. Een zelfgebreide trui levert het mooiste resultaat op wanneer men de naden naait met dezelfde wol als voor het breien is gebruikt Maar hebt u dikke sportwol ver werkt, dan gaat deze vlieger niet op, aangezien deze draden te dik zijn. Oplossing van dit probleem: splijt de draden voor u gaat naaL en. In onze moderne huishou ding worden vaak bijzonder ge vaarlijke vlekken- en reinigingsmid deltjes gebruikt. U weet toch dat benzine, alcohol, brandspiritus en ether zeer brandbaar zijn? Ge bruik ze liever niet binnenshuis en zeker nooit in de buurt van vuur. Het kleinste vonkje (waakvlamme- tje van waterverwarmer, automa tische ontsteking van fornuis, siga ret) is al voldoende om brand te veroorzaken. Ook de motor van elektrische apparaten geeft kleine vonkjes af. Ether is extra gevaar lijk, omdat er behalve de brand baarheid ook het risico van be dwelming is, bovendien is het zo vluchtig dat het door gaten en kieren in een ander vertrek te recht kan komen en daar brand of bedwelming kan veroorzaken. Tetra en tri (een afkorting van trichlooracethyleen) moet U ook buiten gebruiken; ze zijn niet brandbaar, maar wel bedwelmend en gevaarlijk voor de gezondheid. Hebt U ergens een oude kolenkit staan, die in ongebruik is geraakt? Zet hem "dan, na een schoonmaakbeurt, eens flink in de verf en U hebt een beeldscho ne paraplubak. Kies er wel een felle kieur voor geel, hardgroen of oranje doen het prima. Kinderpyjama's van tricot staan leuk en zijn heerlijk warm, alleen: ais de knieen slijten, is een bijpassend lapje vaak moeilijk te vinden. Koop in zo'n geval een bol letje breikatoen in een bijpassende kleur en brei 'n lapje in tricotsteek waarmee de pyjama weer een winter meemaakt.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11