BEL-AMI GuyldelMoupassant deze aflevering met haar dochter mee Kim wil alleen gaan wonen. Lucy heeft zelfs een apparte ment voor h"aar onafhankelijke dochter gevonden, in de buurt waar ze woont boven een garage. Lucy wil echter nog heel wat in spraak in het huishouden van Kim en wanneer dochterlief op school is, ruimt moederlief de boel op dit tot groot ongenoegen van de dochter. Kim besluit tot grote mid delen; ze laat het slot veranderen. MEDISCH CENTRUM zondag 10 september te 20u45 Lisa Montague's been is door koudvuur aangetast. Zij is sedert enige tijd voer behandeling in het medisch centrum maar zonder veel succes. Op een dag wordt een nieuw toestel in gebruik genomen, of beter, een zogenaamde «bari- umkamer». Lisa's been ondergaat de behandeling, maar de infectie kan ook hiermee niet gestuit wor den... DE WOUDLOPERS maandag 11 september te 18u05 Met de komst van Aggie Apple in Indian River, een leuke en vro lijke verschijning, waait er een frisse wind door de nederzetting. Het is een charmant meisje met vee! zin voor humor, dat al spoe dig vriendschap sluit met de jon ge woudlopers. Maar ze heeft ook een belangrijke taak te vervullen van haar overleden oom erfde zij een eigendom dat men haar nu af handig wil maken. De man die graag het domein in kwestie zou willen bemachtigen is een zekere Fred Stark die er vooral een hypo theek op had en dus de rechtma tige eigenaar is. Maar zo gauw geeft de dappere Aggie het niet op. SKIPPY dinsdag 12 september te 18uC5 De oude inlander ligt op ster ven in het Waratah Nationaal Park zoals wij in de eerste aflevering hebben gezien, en de enige manier om hem te redden is het overbren gen van stamgenoten, die door hun gezangen de boze geesten zouden kunnen verdrijven. Die stamgenoten wonen echter ver weg en het is een hele en dure onderneming die te laten overko men. Matt besluit te gaan aan kloppen bij een zekers Jefferson Judd, een steenrijke zakenman, wiens leven ooit door de oude in landers gered werd... MEDISCH CENTRUM woensdag 13 september 20.110 Morton, die doorgaat voor «me vrouw» maar dat in werkelijkheid niet is verloer bij da geboorte haar baby. Zij geraakt in een erg over spannen toestand. Op zekere dag verlaat zij haar kamer «om naar haar baby te zoeken» en valt hier bij van de trap. Dr Joe Gannon die haar nadien onderzoekt, stelt tot zijn verbijstering vast dat een krachtige radlum-inplanting ter be strijding van haar kwaal, in haar lichaam ontbreekt. Hierdoor ver keert het hele ziekenhuis in stra lingsgevaar. Inmiddels tracht Dr. Gannon de spoorloze Mr. Morton te vinden... DE LAATSTE DER MOHIKANEN donderdag 14 september te 20u10 Het Huron sterft. Chingachgook en Hawkeye redden Uncas. Aange komen in het kamp, vertelt Uncas haar vader dat er middel is om Cora te redden. De zoon openbaart dat geen enkele vrouw zijn echt genote kan worden omdat hij de laatste overblijvende is van het ware ras van de Mohikanen. Magua nadert met ongeveer tweehonderd krijgers. Hawkeye is de mening toegedaan dat ze geen strijd met hen mogen leveren maar hen ais vrienden zonder wapens - tegemoet moeten gaan. Magua komt in het dorp waar ook de an deren tesamen met Cora verblij ven. Hawkeye deelt de kolonel me de dat wat ook Magua doet of niet zal doen nooit in overeenstem ming te brengen is met de Indi aanse Wet. Magua waarschuwt de chef Delaware dat Moncalm geen genoegen zal nemen met de aan wezigheid van Engelsen in hun kamp, waaronder één van hen Hawkeye is. VENETIE IS VEROORDEELD Ajdag 13 september te 18u05 Venetie de eeuwenoude roem rijke stad. is met de ondergang bedreigd. De Amerikaanse televi siemaatschappij NBC maakte hier over een documentaire. De stad en de rijkdom aan kunstschatten zijn inderdaad met ondergang be dreigd. Verscheidene factoren zo als het water, vervuilde lucht, het traag wegzakken van gebouwen, de kanalen hebben hieraan schuld. Toch mogen we stellen dat we van een algemene verwaarlozing gedurende eeuwen kunnen spreken en dat momenteel deze verwaar lozing dramatische sporen achter laat. Venetie is een eiland gewor den dat langzaam wegzinkt. Deze kunststad, eens het grote handels centrum van Europa, lijdt momen teel aan bevolkingsverlies. De tien laatste jaren verlieten 40.000 mensen de stad, meestal jonge mensen die blijkbaar duide lijk hebben ingezien dat hier voor hen geen toekomst meer was... Kan Venetie nog worden gered? LUTHER vrijdag 15 sep omber te 28u55 Een televisiebewerking van het toneelstuk van John Osborne. De reformatie waarvan Martin Luther aan de basis ligt, heeft nu nog In het hedendaagse Europa politieke, culturele en geestelijke gevolgen. John Osborne, de socia le rebel van «Look back in Anger» heeft met een scherpe pen een andere Luther getekend dan die gene die we kennen uit de histo rische handboeken... Haar stem trilde en nu wist hij dat zij huilde. Hij zei, «Ik heb daareven vergeten je te zeggen, dat jouw minister ons er in heeft laten lopen». «Hoe?» Hij vertelde haar uitvoerig alles wat hij zelf wist van de plannen, die Laroche en Walter samen had den. Toen hij zweeg vroeg zij, «Hoe weet je dat alles?» Hij antwoordde, «Dat mag ik misschien wel ver zwijgen. Jij hebt je bronnen van inlichtingen, waar ik niet naar vraag. Ik heb de mijne en wil er niet over spreken. Maar ik kan voor de betrouwbaarheid van mijn inlichtingen instaan». Zij mompelde, «Het zou best kunnen... Ik ver moedde al, dat zij achter onze rug iets bekokstoofden». Georges, die op slag, niet veel hoop meer had, was dichter naar zijn vrcuw geschoven en kuste haar op het oor. Zij duwde hem heftig van zich af. «Zeg, wil je me met rust laten? Mijn hoofd staat nu niet naar vrijerijtjes». Hij draaide zich berustend om naar de muur, sloot zijn ogen en viel eindelijk toch in slaap. VS De kerk was met zwarte stof behangen en boven het hoofdpor- taal vertelde een groot schild met een kroon dat er een edelman werd begraven. De plechtigheid was juist ten einde, de aanwezigen gingen lang zaam heen, waarbij zij langs de baar liepen en langs de neef van graaf De Vaudrec, "die handen drukte en groette. Nadat Georges Du Roy en zijn vrouw de kerk hadden verlaten liepen zij naast elkaar langzaam naar hun eigen huis. Zij praatten niet met elkaar, ieder volgde zijn eigen gedachten. Eindelijk zei Georges, alsof hij in zichzelf praatte, «En toch is het vreemd». Madeleine vroeg «Wat bedoel je?» «Dat Vaudrec ons niets heeft nagelaten». Zij kreeg een lichte kleur, alsof er plotseling een roze voile over haar blanke huid was gevallen, of liever van haar hals naar haar voorhoofd opgetrokken, en ze zei, «Waarom zou hij ons iets heb ben nagelaten? Daarvoor was toch geen enkele reden aanwezig?» En na een korte stilte voegde zij eraan toe, «Het is mogelijk, dat er bij een of andere notaris een testa ment ligt. Er valt non niets van te zeggen». Hij dacht na en zei gedempt, «Ja, dat zou best kunnen; hij was tenslotte onze beste vriend, van ons beiden. Hij kwam twee maal per week bij ons dineren, hij kwam zo vaak. Hij was thuis bij ons, volkomen thuis. Hij hield als een vader van jou en hij had geen familie, geen kinderen, geen broers of zusters, alleen die neef, een verre neef. Ja, er moet een testa ment zijn. Het gaat mij niet om een grote erfenis, maar om een herinnering, waaraan wij merken dat hij aan ons heeft gedacht, dat hij voor ons voelde, dat hij dank baar was voor onze vriendschap. Hij was ons wel een bewijs van zijn vriendschap schuldig». Peinzend en achteloos merkte zij op, «Ja, er zou inderdaad best een testament kunnen zijn». Toen zij thuiskwamen gaf de huisknecht Madeleine een brief. Zij maakte de envelop open en stak de inhoud aan haar man toe. Mr Lamaneur Notaris Rue des Vosges 17 Mevrouw, Ik heb de eer u te verzoeken, u te mijnen kantore te willen ver- 57 voegen tussen twee en vier uur op maandag, woensdag of donderdag nopens een met u te bespreken zakelijke aangelegenheid. Ik verblijf enz. LAMANEUR. Nu had Georges een kleur ge kregen. «Daar heb je het al. Vreemd, dat hij jou laat komen, terwijl ik toch het wettig gezinshoofd ben». Zij gaf aanvankelijk geen ant woord, maar vroeg even later, «Willen wij er straks nog heen gaan?» «Ja, goed». En dadelijk na de middagmaal tijd gingen zij op weg. Zodra zij het kantoor van notaris Lamaneur binnenkwamen stond de eerste klerk opvallend gedienstig op en diende hen bij zijn chef aan. De notaris bleek een klein man netje en kogelrond. Zijn hoofd deed denken aan een bol, die op een andere bol was gezet en de ze laatste werd gedragen door beentjes zo kort en dik, dat zij ook wel twee bollen leken. Hij begroette hen, bood hun stoelen aan en wendde zich tot Madeleine, «Mevrouw, ik heb u ontboden om u in kennis te stellen van de inhoud van graaf De Vaudrecs tes tament, waarin uw naam voor komt». Georges liet zich ontvallen, «Dat had ik al vermoed». De notaris ging verder, «ik zal u het testament voorle zen, het is niet lang». Hij nam een document uit een map, die voor hem lag, en las voor: «Ik, ondergetekende, Paul-Emile Cyprien-Gontran, graaf van Vau drec, gezond naar lichaam en geest, teken hierbij mijn laatste wil op. «Daar de docd ons eik ogen blik kan overvallen zal ik, ais sterfelijk mens, de voorzorg nemen mijn testament te schrijven, dat b.ij notaris Lamaneur zal worden gedeponeerd. «Daar ik geen rechtstreekse erfgenamen bezit vermaak ik mijn hele vermogen, bestaande uit ef fecten ter waarde van zeshonderd duizend franc en onroerende goe deren ter waarde van omstreeks vijfhonderdduizend franc aan me vrouw Claire Madeleine Du Roy, zondere enige bepaling of voor waarde. Ik verzoek haar, deze gift te willen aanvaarden van een ge storven vriend, als bewijs van een toegewijde, diepe en eerbiedige genegenheid». De notaris zei nog, «Dat is alles. Het testament is gedateerd augustus van het vorig jaar en is toen in de plaats geko men van een overeenkomstig stuk, ten name van mevrouw Claire Ma deleine Forestier. Ik bezit dat eer ste testament nog en het zou als bewijsstuk kunnen dienen, dat de wil van meneer de graaf De Vau drec altijd deze is geweest, mocht de familie de geldigheid van het testament betwisten». Madeleine staarde doodsbleek naar de vloer. Georges draaide ze nuwachtig de punten van zijn snor rond. Na een ogenblik stilte zei de notaris, «Het zal u bekend zijn, meneer dat mevrouw deze erfenis niet kan aanvaarden zonder uw toestem ming». Du Roy stond op en zei scherp, «Ik verzoek u, hierover te mo gen nadenken». Glimlachend boog de notaris en zei beminnelijk. «Ik begrijp welke bezwaren er bij u aanwezig zouden kunnen zijn meneer. Ik kan eraan toevoegen, dat de neef van de heer De Vau drec, die vanmorgen van de laat ste wil van zijn oom op de hoogte is gesteld, zich bereid verklaart deze te eerbiedigen, indien hem een bedrag van honderdduizend franc ter beschikking wordt ge steld. Naar mijn mening is het testament absoluut wettig, maar een proces baart opzien en dat wilt u mogelijk liever vermijden. De buitenwacht trekt zo spoedig onjuiste conclusies. Zoudt u mij overigens voor zaterdag kunnen doen weten, wat u besloten hebt?» Georges boog ook. «Ja zéker, meneer», Hij groette stijf, liet zijn vrouw, die niets gezegd had, voor-i gaan en vertrok in zo starre, hou ding, dat de notaris niet meer glimlachte. Zodra zij thuis waren sloot Du Roy de deur met een slag, wie-p zijn hoed cp het bed en zei, «Ben jij de minnares van; Ds Vaudrec geweest?» Madeleine, die zich van haar voile ontdeed, keerde zich met een ruk om: «Ik? O!» «Ja, jij. Men laat een vrouw zijn hele vermogen niet na, tenzij...» Zij stond te trillen en zag geenfi kans meer de spelden los te krij-l gen, die de dunne' stof vasthisl l den. Na een ogenblik te hebben ge- dacht stamelde "zij gejaagd, «Jij... jij... r>^at bezielt jou?... Je bent... je bent... Hoopte jijzelf daareven niet, dat... dat hij je iets zou hebben nagelaten?» Georges stond- vlak voor has: en bespiedde., pauwkeurig wat er| in haar omgirig, als - een recht die bij een verdachte de geringste weifeling tracht te betrappen. Hij zei, met nadruk op ieder woord, «Ja... hij had mij Iets kunne:: nalaten, mij..-, je man... mij, zijn vriend... begrijp je... Maar nfetl aan jou... aan zijn vriendin.aanj? mijn echtgenote. Het onderscheid: is groot, is wezenlijk, uit het oog-; punt van fatsoen... en van watl anderen over ons zullen zeggen». Madeleine op haar beurt kee hem strak aan, diep in zijn ogen, op die zonderlinge speurende ma nier, alsof zij er iets in wilde le zen, alsof zij er die onbekende kant van hem in wilde ontdekke? die men nooit leert kennen en waarvan men slechts af en toe een glimp opvangt als de ander een ogenblik achteloos is of niet op zijn hoede, als hij bij wijze van spreken de deur naar de raadsel achtige binnenkamer van zijn we zen op een kier laat staan. En ze zei traag; «Ik geloof eigenlijk dat men... het minstens even vreemd zou heb ben gevonden... als hij jou zo'n grote erfenis had nagelaten». Hij vroeg kortaf, «Waarom?» Ze zei, «Omdat. Zij weifelde, maar ging verder. «Ómdat je mijn man bent... om dat je hem tenslotte nog maar zo kort kende... terwijl ik al zoveel jaren met hem bevriend was... omdat zijn eerste testament, nog tijdens Forestiers leven opgesteld, ook al ten gunste van mij was...» Georges liep met grote stap pen de kamer op en neer, Tenslotte zei hij, «Je kunt dit niet aanvaarden». Achteloos antwoordde zij, «Dan doe ik het niet; we hoe ven dan ook niet tot zaterdag wachten; we kunnen notaris Lama neur dadelijk wel op de hoogte stellen». Hij bleef voor haar staan, weer keken zij elkaar recht in de ogen zich inspannend, door te dringen tot in de ontoegankelijke diepten van eikaars gedachten, elkaar te peilen tot op de bodem. In een dringend maar zwijgend verhoor probeerden zij eikaars geweten te onthullen: een intieme worsteling tussen twee mensen, die hoewel zij naast elkaar leefden, elkaar nog altijd niet kenden, elkaar wan trouwden, bespiedden, maar niet wisten wat er diep in de ander leefde. Vervolgt Nadruk verboder

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 10