GEZOND i 14 MONSIEUR DE PARIS Het rustige ambtelijke baantje in Frankrijk is dat van Monsieur de Paris, dat wil zeggen de beul, die de guillotine moet bedienen, in Frankrijk in de wandeling la veuve, de weduwe genoemd. In Frankrijk is de doodstraf nog niet afgeschaft. Er werden in deze eeuw wel 25 voorstellen tot afschaffing gedaan, maar ze kwamen in het parlement niet in stemming. Maar president Pompidou heeft tot dusver alle doodvonnissen in levenslang veranderd, zodat de beul niets te doen heeft, dan uitsluitend tweemaal in de maand naar de gevangenis La Santé gaan om de guillotine te smeren. Daarvoor heeft hij als ambtenaar van justitie een uitnemend salaris plus voor onkosten een extra vergoeding van 650 franse francs per maand en vrijdom van belasting. Monsieur de Paris kan zich beroemen op een soort erfelijke dynastie, vanaf 1668 was het ambt in de handen van twee families, de Samsoms tot 1880 en de Deiblers van 1880 tot 1952. Toen stierven de Deiblers uit. De huidige functionaris heet Obrecht. BLINDEN-LASER Dat blinden op straat een wandelstok meevoeren is bekend. Het nieuwste snufje komt uit Zweden. Het bestaat uit een wandelstok, die van een laser-apparaat is voorzien, dat alarmseinen geeft bij elk voorwerp, dat de blinde nadert. Een vriendin van ons was pas gepensioneerd, naar buiten ver huisd en in een nieuwe lief hebbel rij gedoken kruiswoordpuzzels Vaak riep ze haar man te hulp als ze ergens niet uitkwam. Op een nacht werd ze wakkel van luid gehinnik. Ze gaf haar ma«g een por in zijn ribben en vroeg T «Waar kan een paard 's nach» van gaan hinniken?» Gelaten vroeg hij letters?». OoOoO «Hoe-' iel] Aa kef in KE vat vai In de drogisterij waar ik werkl verscheen op een middag eenl dame en vroeg naar een bepaald! merk babyvoeding dat volgens alle! advertenties «blakender baby's»! ten gevolge had. Toen ik haar dat! pak gaf, vroeg ze «Moet mijnJ man dat innemen of ik?». TABLET-CAMERA Een ander medisch snufje brengen de Russen. Voor maagonder zoekingen hebben ze een camera geconstrueerd, die niet groter is dan een tablet, dat de patient kan inslikken en op de natuurlijke wijze, voorzien van de nodige inwendige foto's het lichaam weer verlaat. PLATIN A-OMVORMER Met platina kan men de schadelijke gassen van een auto omvor men in onschadelijke carbondioxide en stoom. Amerika overweegt om het aanbrengen van zulk een platina-omvormer voor alle auto's vanaf 1 januari 1975 verplicht te stellen. Zulk een apparaat kost circa 12 dollar; maar het zoeken is nog naar een goedkopere sub stantie dan platina, die hetzelfde doet, temeer omdat bij algemene toepassing van platina voor dit doel er weldra te weinig platina in de wereld zou zijn. De meeste platina komt voor in Rusland en in Zuid-Afrika. GOEDE UNIVERS Het dorp Or Yehoeda dicht bij Lydda in Israel heeft het hoogste geboortecijfer van het land. De verklaring van het feit ligt in het lawaai van de vliegtuigen, die 's nachts de mensen wakker houden. PHILIP ALFORD POTTER De nieuwe secretaris-generaal van de Wereldraad van kerken (252 niet-Katolieke kerkgemeenschappen met samen een 400 mil joen leden), is Philip Alford Potter, 51 jaar oud, een methodist van het Westindische eiland Dominica, een atleet, die prijzen won op de 100 en de 200 meter en in het verspringen, gehuwd met de doch ter van een methodistische predikant in Jamaica. Hij kreeg zijn op leiding op het theologische college op Jamaica en aan de Londense universiteit, was predikant (methodistische kerk) op Haiti tot 1954 en ging toen over naar het jeugddepartement van de Wereldraad van kerken. Weldra ging hij voor zeven jaar tot missie-arbeid in Afrika en West-Indie en was de laatste tijd de directeur van de commissie voor wereldzending en evangelisatie van de Wereldraad. Hij behoort tot het zwarte ras. Hij is radicaal christelijk, sterk progressief en sprak zijn sumpathie uit voor George MacGovern. ZEE-DAMES De Amerikaanse admiraal Zumwalt verklaarde, dat al doen momen teel vrouwen op de vloot alleen dienst op hospitaal-schepen thuis, hij de vrouwendienst wil uitbreiden. Op het hospitaalschip dat uit vaart naar de Middellandse zee zendt hij 26 vrouwen mee en voor spelt dat binnenkort vrouwen ook wel op de oorlogsschepen zullen gaan dienen. Een paar dagen nadat mijn broer in militaire dienst was ge gaan, kwam er met de post een geillustreerde folder die ongeruste ouders weer gerust moest stellen, aangezien hun zoon nu immers deel uitmaakte van een modern geoutilleerd bedrijf. Maar toen mijn moeder het papier uit de envelop haalde, riep ze Hij is zoek!». Geen wonder. Op de folder stond met grote letters als titel «Waar is uw zoon OoOoO Gekrabbeld op de muur van een bunker in Danang «Wil de laat ste Gl die Vietnam verlaat het licht aan het eind van de tunnel uitdoen?». OoOoO OoOoO Op een ochtend kwam mijn man die officier is, met zijn comman dant en een sergeant op het ka zerneterrein een rekruut tegen. De man wist nog van toeten noch bla zen en groette dan ook niet, waar op de sergeant hem luid en duide lijk uitlegde dat zulks toch van hem werd verwacht. Toen hij klaar was, ontdekte de comman dant in de goot een lege fles en droeg de onthuste rekruut op, die op te rapen en te bestemder plaatse te deponeren. De rekruut pakte op zijn knieen de fles uit de diepe goot, en de commandant en zijn gezelschap liepen door. Een eindje verder kwamen ze drie andere rekruten tegen. Die hadden kennelijk gezien wat er was ge beurd en begrepen wat er van hen werd verwacht. Ze vielen onmid dellijk op de knieen en maakten een buiging voor hun stomverbaas de meerderen. Na de bevrijding van Nederland! in 1944-45 werd een belangrijk! deel van de geboortengolf verooi- En zaakt door geallieerde militairen,i£0 Verontruste burgers wendden zk.lil tot gemeentebesturen, kerken en! geallieerde regimentscommandant-1 ten, maar dat haalde niets uit g- Ten slotte vroeg een Nederlandse sa bisschop een onderhoud aan metBei de Amerikaanse bevelhebber. «Generaal, alle mensen hier1 pi hebben u en uw mannen van gan-, Cc ser harte welkom geheten», zei déjfa bisschop. «Maar kunt u uw solda-E ten wat meer zelftucht bijbrengen? I De situatie wordt onhoudbaar». «Monseigneur», zei de generaal jj1( «U weet toch wat er geschreven fe staat Gaat heen en vermertig- af; vuldigt u I» si; «Zeker, zeker» zei de bisschop. I «Maar er staat niet m< «Vermenigvuldigt u en gaat i heen!» be to 17 OoOoO Mijn man had moeilijkheden met een rugspier en moest op een plank slapen met zijn knieen omhoog. Opgerolde dekens en kus sens onder zijn knieen werden voortdurend plat. Toen bood onze dochter hem een flinke teddybeer aan die ze op haar kamer had en dat bleek precies de oplossing te zijn. In die tijd kwam mijn moeder een paar dagen logeren. De kinde ren waren opgewonden en de eer ste avond was erg rommelig. Mijn man voelde zich beroerd en ging vroeg naar bed. Even later hoorde ik hem boven het lawaai in de huiskamer uit roepen. «Stil eens even!» zei ik tegen de kinderen. En toen keek mijn moeder of ze het in Keulen hoorde donderen, want ze hoorde hem onmiskenbaar klagelijk roepen «Wie heeft mijn teddybeer weggehaald?»

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 14