fusie-mlnded? SEPTEMBER 1972 de eerste onderwijs dag Is Erembodegem niet zeer De druiven zijn nog veel te groen 16 Alvast vanwege B.3.P. zijde alhier heeft men het fusiedoku- ment dat La Libre Belgique als vakantieprimeur ten geschenke kreeg niet in de map laten liggen. Bij monde van senator en AaSsters raadslid Willy Vernimmen werd het in de lokale kontekst te berde gebracht tijdens de raadszitting van vorige week. OVERLEG TUSSEN POLITIEKE PARTIJEN Het voorstel van Vernimmen had betrekking op de oprichting van een Kommissie voor de fusie, waarbij het initiatief dan zou uit gaan vanwege de stad Aalst. Men mag uiteraard aannemen dat het schepenkollege daarover voordien reeds had beraadslaagd en zijn standpunt had bepaald. Het werd vertolkt door burge meester De Bisschop die het voor stel niet opportuun achtte maar suggereerde dat de politieke par tijen onderling konden overleg plegen. Er was ook schepen De Neve met de bemerking dat het komitee voor Ruimtelijke Ordening nu reeds rekening hield met het perspektief van een fusie. Men kan niet beweren dat de belangrijkste betrokken randge meenten als bv. Erembodegem fusie-minded is. (Men moge zich herinneren dat het initiatief, enkele jaren geleden voor de bouw van een interkommunaal ziekenhuis op een sisser uitliep met alle ge volgen vandien). Formeel kommentaar moet men niet verwachten vanwe ge de betrokken vroede vade ren van de randgemeenten. En het enige meldenswaardi ge is de reaktie van gemeen te... ambtenaren (gemeente- sekretarissen, K.O.O. voorzit ters, politieambtenaren enz..) die doen alsof hun oren tui ten. Men brengt daar heel wat menselijk begrip voorop. Zorgen voor later, voor veel later. Een gemeentesekretaris uit een randgemeente maakte er zich met een kwinkslag van af Over de fusie? Daar was de laatste weken zelf ten ge meentehuize nog geen koffie praatje over gehouden... Het is zeker niet in de belang rijkste randgemeente, Erembode gem dat men zich grote zorgen maakt over het mogelijk verlies van de gemeentelijke autonomie. Erembodegem voelt zich sterk. Men zegt dat niet met veel woor den, men verspeelt er zelf geen woorden aan. Maar het is voel baar. En toch als alle tekenen niet bedriegen is zelf de kans groot dat ooit het grootste verzet vanuit deze gemeente zal rijzen. Men verwijst naar de schul denlast van de stad Aalst en veronachtzaamt hierbij de verzorgingsfunktie van de Dirk Martensstede, men ak- sentueert de lokale expansie de talrijke nieuwe bedrijven op de industriezone's en wat al meer. En vrijwei unaniem links en rechts uitzonderingen dan toch niet te na gespro ken blijkt men gehecht te zijn aan het burgemeesters beleid van Frans Boel. Zei iemand met het nadruk kelijk verzoek zijn naam nier te noemen die te Erembodegem wel een representatieve figuur is «Als men hier moest een ern stige opiniepeiling over de fusie ^met Aalst laten doorgaan Wel ik voorspel U een overdonderende fneerderheid tegen. Houdt daar maar rekening mede». Toch kan men niet zeggen dat te Erembodegem nu een anti usie stemming zo meteen in de hand ,wordt gewerkt. Dat kan natuurlijk wel geleidelijk. In afwachting zal er nog heel wat water door de Dender lopen. De fusiedruiven zijn in elk geval te Erembodegem nog veel te groen. Men laat ze hangen voor wat ze waard zijn. Een voorbeeld dat zeker zal gevolgd worden door een aantal streekparlementairen die nie:' di- rekt met de problemen var de Aalsterse agglomeratie te maken hebben. Die fusiedruiven mochten wel eens een zure elektorale na smaak hebben. Het wachten is op ^en of andere Jan Verroken ER waren vaders die knaag den aan hun nagels of in een rekordtempo een reeks sigaret ten gulzig opzogen, andere gooiden aile mogelijke papier tjes uit hun geparkeerde wa gen. Soms ledigden er stiekum een boordevol asbakje en nog andere stapten ontelbare keren heen en terug naar een of an dere boekhandel. Ze keken naar hun uurwerk of naar ouderwets mini-gerokte vrouw tjes Die warme maandag 5 september 1972 toen de eerste schooljachtdag ca. 18 u. had bereikt. Het moest blijkbaar allemaal DIE dag gebeuren. De dinsdag die daarop volgde moest de studerende toekomst van het land, zich slagvaardig presen teren net als kommandotroe- pen. Paraat. Geen tijd te ver liezen. NOG MAAR EEN BE GIN VAN HET VOLLEDIG VERNIEUWD ONDERWIJS IN HET VOORUITZICHT VAN HET JAAR 2000. Zelf de leerboeken waarin al een historisch overzicht gege ven wordt van de op en neer gang van de kontestatie bewe ging uit de lang voorbije zesti ger jaren moesten voor dins dagmorgen netjes gekaft- en geetiketeerd zijn. De boekhandels stonden bom vol en zelf het oude lieve mada meken in de kramieke dorpse boekenwinkel - even over de stadsgrenzen - zei 's avonds laat dat ze dit in haar ganse kommerciantenloopbaan nog niet meegemaakt had. Schrif ten, stiften, plastieke ditjes en datjes, tekengerei., een klas dagboek... en stapels leerboe ken. Niemand vroeg hoeveel kost dit of dat, want de meester had het allemaal precies gedikteerd. En liefst geen tweedehands ma teriaal. Allemaal die maandagavond. Gelukkig de kinderen wier va der of moeder onmiddellijk na het avondmaal vlug in de auto konden springen om tijdig terug thuis te zijn en de lieve doch tertjes of zoontjes behulpzaam te zijn bij het kaften, het schrij ven van naam en voornamen, het ondertekenen van formulie ren waarbij het gezinshoofd al tijd verplicht wordt rechts te signeren. Of dochtertje of zoontje zinnens was verder te sparen via de schooi, of zij het middagmaal a! dan niet in de schooi zouden gebruiken, aanwezig moesten zijn op de middag- of avond studie, met welk voertuig zij zich naar de school verplaat sten. Zij moesten het allemaal we- weten die DINSDAGMORGEN. Net of de computers nog moe ten uitgevonden worden. Waar op v/achten zij te Brussel, 's Avonds van die maandag moeten in dit land honderddui zenden kinderen zeer onrustig ingeslapen zijn. Apothekers moeten kalmerende middel tjes met tonnen afgeleverd hebben, voor de kinderen en de moeders. Je komt niet van de ene dag in de andere van een vredestoestand naar een gewa pend konfiikt. Dat demonstreerde ook een schooldirektrice uit den iande, die reeds op de tweede school dag verstek moest iaten gaan. Ze had een blik net alsof zij de bioemekens had buitengezet weshalve ze vlug de dokter ging konsulteren. Wie zich die dagen van het eer ste schooljaar wou kalmeren en de jaren reeds heeft bereikt dat men minstens een kwart eeuw nuchter én weemoedig kon terugblikken.... 1925 - 1940 De meesters en de juffrou wen keuvelen rustig op de speelplaats. In een kantoor tje zit het kale schoolhoofd met de vlijt van een notaris klerk een lijstje op te ma ken. Nieuwe namen van nieuwe leerlingen, enkele in formaties voor het onderwij zend personeel. De juffrouwen dragen die- tijd lange rokken, zijn zo op 't eerste zicht anti-seks, maar veel jaren later zul len de oud-leerlingen er kennen hoe mooi ze wa^en. De meesters zijn kalme he ren. De eerste dag dragen ze net als de leerliraen geen kiel. Ze grijpen tussendoor I-. I si ne Jan of kleine Piet bi; de arm en vragen hoe het met vader of moeder was of met nicht Agnes. Het wordt dan doorgas .-; wel 10 u. voor een zware handbei het signaal gaf. De jongens en de meisjes zit ten allemaal een klas h c ger. Of dat nu een katolie- tl ke of een andere schoot is*, j de meester en de juffrouw zei dan wel Zitten alle maal In de naam des Va ders, en des Zoons, enz. Ze kregen allemaal een stuk papier en een potiood. Naam, adres, enz. Wie vaagt het bord schoon klonkt het van vooraan. Er is dan altijd wel een Witte. Het wordt vlug 11 u. en allemaal kijken ze ve lan gend uit naar de bu ten- lucht. Het schoolhoofd wist van wanten en laat voortij dig de bel klinken. Die eer ste schooldagen zijn een kermis.. Men heeft nog een mooie herfstige avond om patatten uit het brandend kruid te eten. De vaders kunnen rustig op de stoep praten over de voorbije dag. En geen van hen wordt er toe gebracht holder de bol der in een auto te springen om nog naar de stad te rij den en voor het sluitings uur de nieuwste dikke Van Dale te kopen. Dat heb ik maandagavond gedaan, zegt hier een koüüega Zonder Van Dale ging het niet had de meester gezegd En ik spring holderdebolder in mijn auto en aan Den Haring wenkt me een oude school vriend, een onderwijzer... DCom zegt die, we gaan er één drin ken. 't Is zo lang geleden era ik heb een dag achter de rug T'jonge... T'jonge... D.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16