Guy gfe Moupassant (J uitgaan en dat playboy Bob regel matig flinke braspartijen organi seert, waar het niet ontbreekt aan vrouwelijk schoon. JeugfetiiHeton DZ WOUDLOPERS maandag 25 sept. te 18uG5 Tex Bailey zal eer. bezoek bren gen aan Indian River, hi ij heeft daar heel wat bewonderaars, want hij is in Holiywood een grote ve dette geworden, in een hele reeks films heeft hij de held gespeeld, en eek in het werkelijke leven wil hij zich laten doorgaan voor de vlotte harde gen, die voor r.iets terugdeinst. 7 n zoon Danny weet we! betr:r f. verhouding tussen Vader en zoo:: zit aan de grond, en Danny p: obeert het valse beeld dat zijn vader ophoudt te doorbre ken waar dat maar kan. acht e heeft TV-rc KAtïi r.l er nee! gauw Danny gelijk K a t v. c! rc u f f e w er. i a n g e vv o r v e n op het advokatenkantcor van iMr. Stroomkoning. Hij neemt er ai spoe dig de plaats in van Rentonstein, de vroegere bureauchef die echter geld verduisterd had en ontslagen werd. Juffrouw Te George, de se cretaresse van Stroomkoning, is met deze gang van zaken erg in haar schik. Ze is immers in stilte verliefd op Katadreuffe. Jeugdfeuiileton SKïPPY dinsdag 26 sept. te 18u05 Matt, Sonny en Skippy zijn op weg naar het hoofdkwartier van de Rangers, waar Matt een afspraak heeft met Sir Adrian Gillepsie, de voorzitter van de vereniging die de nationale parken beheerd. Plots zien ze een gewonde man op de weg liggen, en natuurlijk stoppen ze om hulp te bieden. Ze worden slecht beloond, want de man richt een geweer op hen, en verplicht hen terug in de wagen te stappen. Keeler, zo heet de ge wonde, verplicht Matt hem naar Dalmar te brengen, waar hij een afspraak heeft. De lange tocht be gint. Speelfilm PRIVILEGE dinsdag 28 sept. te 20«35 In het Engeland van de zeven tiger jaren is de zanger Steve Schorter geworden wat Elvis Pres ley in de vijftiger jaren en The Beatles in de zestiger jaren waren: het idool van de massa. De firma die zijn produkten aan de man brengt verdient schatten aan hem. Martin Crossiey, de voorzitter van de raad van beheer van het con cern, de manager Alvin Kirsch en de muziekuitgever Jules Jordon zijn de mannen dio achter de schermen aan de touwtjes trekken. Het land wordt bestuurd door een regering van conservatieven en socialisten, omdat beide partijen tot het besluit gekomen zijn dat ze in feite hetzelfde nastreven. Het resultaat is een praktisch to talitaire staat. Bij de shows die de vedette opvoert kan de jeugd zich uitleven, zodat ze zich niet te vee! vragen gaat stellen, en poli tiek dus ongevaarlijk blijft. Feuilleton DE DUBBELDEKKERS woensdag 27 sept. te 20UIO De vooravond van Kerstmis. Stan en Jack zijn in hun nopjes met het komende verlof. Alles valt echter in duigen als eer. chauffeur en een conducteur .plots ziek val len, en de controleur Stan en Jack vertelt dat ze moeten inspringen. De volgende morgen zorgt «Mum» ervoor dat iedereen vroeg op is, zodat de kerstpakjes geopend kun nen worden voor Stan naar z-ijn werk meel. Arthur en Olfve zijn daar niet erg gelukkig cm. Hun humeur verbetert er niet op als «Mum» er cp aandringt dat Arthur later op de dag Stan van zijn werk zou gaan afhalen met de motor fiets. Ondanks alles geniet Arthur toch met voile teugen van het kerstfeest, zodat het later op de dog wenselijker lijkt hern niet meer het stuur van de moterfiets in han den te geven. DE WERELD VAN SOMERSET ivüAüGHAM donderdag 28 sept. te 20u 10 Dezeaflevering draait rond twee hoofdfiguren een zekere Lord Mountdrago, een diplomaat en Owen Griffiths, een nieuwbakken parlementslid. Wanneer Owen Grif fiths zijn eerste toespraak houdt in het parlement, geeft Lord Mount drago hem een nogal spottende repliek. De volgende nacht heeft Lord Ivlounidrago een bizarre droom, waarin hij tijdens een diplomatieke receptie door Owen Griffiths be- lachlijk wordt gemaakt. Wanneer de dag daarop hij Griffiths aan het woord hoort in het parlement, ontdekt Mountdrago dat Griffiths een zin uitspreekt die hij ook tij dens deze eigenaardige droom heeft gezegd. Het obsedeert Mountdrago en hij besluit een emi nent psychiater te bezoeken om uit zijn verwarrende gemoedstoe- stand wijs te raken. De dokter ver telt hem dat hij aan een achter- volg«ngswaanzin lijdt. Lord Mount drago geraakt ervan overtuigd dat Dj Griffl'.ks moet vermoorden. Tijdens een van zijn volgende omen vermoordt hij Griffihts. Wanneer hij tijdens het ontbijt de krant openslaat leest hij tot zijn grote ontzetting dat Owen Griffiths is overleden. Totaal overstuur holt hij de straat op en wordt door een wagen gegrepen. Nadat hij zijn adres had opge geven zei de journalist nog, «Laat u op de chronometer mijn initialen graveren, G.R.C. in mono gram, onder een baronnekroon- tje.» Verrast lachte Madeleine. En toen zij de winkel verlieten nam zij zijn arm in een soort vertedering. Zij vond hem toch handig en door tastend. Nu hij geld had, moest hij een titel hebben, inderdaad.. De juwelier groette «U kunt op mij rekenen don derdag is het klaar, meneer de ba ron» Zij liepen langs het Vaudeville. Er werd een nieuw stuk gespeeld. «Als je zin hebt,» zei hij, «kun nen we vanavond wel naar het theater gaan. Laten we proberen een loge te krijgen.» Zij kregen nog een loge en hij zei, «Zullen we in een restaurant gaan eten?» «O ja leuk.» Hij voelde zich vorstelijk en ge lukkig en bepeinsde, wat zij die avond nog meer konden doen. «Als wij mevrouw De Marelle eens gingen halen om vanavond met ons uit te gaan? Ik heb ge hoord, dat haar man in de stad is. Ik zou hém graag weer eens zien en spreken.» Zij gingen naar mevrouw De Ma- reüe. Georges, min of meer beducht voor het eerste weerzien rnet zijn minnares, was maar al te blij, dat de tegenwoordigheid van zijn vrouw elke uiteenzetting onmogelijk zou maken. Maar Cjotilde leek niet eens meer aan het gebeurde te dénken en dwong haar man bijna, de uitnodiging te aanvaarden. Het diner was gezellig en de avond verrukkelijk. Georges en Madeleine kwamen erg laat thuis. Het gas brandde niet meer. Om de treden te ver lichten streek de journalist eik o- genblik een waslucifer af. Terwijl zij op de overloop van de eerste verdieping aankwamen onthulde de in de tocht plotseling fel opvlam mende lucifer in de spiegel hun ge stalten, licht in de duisternis van de trappen. Zij leken twee spookverschijnin gen, die dadelijk weer zouden op lossen. Du Roy hief zijn hand op om hun beelden meer licht te ge ven en zei, met een zegevierende lach, «Daar gaan twee miljonairs voor bij.» VII Sedert twee maanden was de verovering van Marokko een feit geworden. Frankrijk, dat Tanger had bezet, beheerste nu de gehele Afrikaanse kust langs de Middel landse Zee tot aan het gebied van Tripoli en het had zich garant ge steld voor de schuld van de pas veroverde landen. Men beweerde, dat twee minis ters daaraan een twintig miljoen hadden verdiend en vrijwel open lijk werd in dit verband de naam van Laroche-Mathieu genoemd. Wat Walter betreft heel Parijs wist, dat hij een dubbele slag had geslagen en op de lening dertig tot veertig nmijoen had verdiend, maar nog eens acht tot tien mie- joen aan koper- en ijzermijnen, e- venals aan uitgestrekte grondstuk ken, voor de verovering voor een krats gekocht en de dag na de Franse bezetting aan koloniale on dernemingen weer verkocht. In enkele dagen was hij een van de groten op aarde geworden, een van die almachtige financiers, invloedrijker dan vorsten, voor wie de hoofden zich buigen, tegen wie de monden gaan stotteren en die alles wat laag, laf en afgunstig is te voorschijn roepen in de mens. 59 Hij was niet meer de jood Walter, directeur van een twijfelachtige bank, een afgevaardigde die men van onaanvaardbare beursmanipu- laties verdacht, hij was meneer Walter, de rijke Israëliet. Dat wil de hij tonen. Hij kende de geldnood van de prins van Carisbourg, die een van de mooiste panden aan de Rue du Faubourg-Saint-Honoré bezat, met een tuin aan de Champs-Elysées en stelde hem een verkoop binnen vierentwintig uur voor, van pand met inboedel. Hij bood er drie mil joen voor. De prins ging, verleid door het grote bedrag, op zijn aanbod in. De volgende dag al betrok Wal ter zijn nieuwe woning. Daarna kwam hij op een ander idee, wel geschikt om Parijs te veroveren, een idee, een Napoleon waardig. De hele stad ging op dat ogen blik kijken naar een groot doek van de Hongaarse schilder Karl Marcowitch, geexposeerd bij de kunstkenner Jacques Lenoble, voorstellend Christus, wandelend op de golven. Geestdriftige kunstcritici ver klaarden het doek tot het mees terwerk van de eeuw. Walter kocht het voor vijfhon- derduizend franc, stuitte de dage lijkse stroom van publieke belang stelling daardoor in zijn loop, dwong heel Parijs over hem te spreken, hem te benijden, te laken of te bewonderen. Daarna liet hij in de kranten afkondigen dat hij ieder die zich in de vooraanstaande Parijse krin gen bewoog zou uitnodigen, op een bepaalde avond in zijn huls het magistrale kunstwerk van de buitenlandse meester.te komen be kijken;" zodat nien 'hem- niet' kon beschuldigen van het beslag leg gen voor eigen genoegen op een kunstwerk. Hij zou zijn huis opensteilen. Wie wilde mocht binnenkomen. Men hoefde aan de deur slechts de convocatie te laten zien. De tekst hiervan luidde: «De heer en mevrouw Walter verzoe ken u, hun de eer te willen aan doen op 30 december tussen 9u en middernacht te hunnen huize het doek van Karl Marcowitch; Je zus wandelend op de golven, te komen zien. Het zal elektrisch ver licht zijn.» Onderaan stond heel klein «Na twaalf uur dansen.» Zij, die wilden blijven, konden dat dus doen en uit hen zou het echtpaar Walter de kennissen voor de toekomst aanwerven. De anderen bekeken het schil derij, het huis en de nieuwe eige naars met koele nieuwsgierigheid, schaamteloosheid of onverschillig heid en gingen zoals ze gekomen waren. Maar Walter wist heel goed, dat zij later terug zouden komen, zoals zij bij andere Isra ëlieten waren gekomen die rijk wa ren geworden zoals hij. Eerst moeten zij zijn huis bin nengaan, al die berooide aristo craten over wie in de kranten werd geschreven; en zij zouden het binnengaan om het gelaat te zien van een man, die in zes we ken vijftig miljoen had verdiend; zij zouden het binnengaan om die genen te zien en te tellen, die er ook kwamen; zij zouden tenslotte binnengaan omdat hij de goede smaak en de handigheid had ge had, hen uit te nodigen voor het bekijken van een Christelijk schil derij in het huis van een van de kinderen Israels. Hij leek daarmee te willen zeg gen: Kijk, ik heb voor vijfhonderd duizend franc het religieus mees terwerk aangekocht van Marco witch, Jezus wandelend op de gol ven. En dat meesterwerk zal ik dagelijks voor ogen hebben in mijn huis, het huis van de jood Walter. In de kringen van de aristocra tie had men deze uitnodiging, die per slot van rekening tot niets ver plichtte, druk besproken.: Men ging, zoals men aquarellen ging bekijken bij een kunsthandelaar. De familie Walter bezat een mees terwerk en opende een avop-d haar deuren, zodat ieder het kortbewon deren. Dat was alles. Twee weken al plaatste La Vie Franpaise elke ochtend. eén be richt over deze soiré op 30 'decem ber en trachtte de algemene be langstelling daarmee te wékken. Du Roy was woedend over de triomf van de baas. Hij had zich rijk gewaand met de vijfhonderdduizend franc, die hij zijn vrouw afhandig had ge maakt en nu vond hij zichzelf arm, beschamend arm, wanneer hij zijn pover vermogen vergeleek bij de miljoenen die rondom hem neer- geregend waren, zonder dat hij er ook maar iets van had kunnen op vangen. Zijn jaloerse woede nam met de dag toe. Hij nam hei iedereen kwalijk: het echtpaar Waiter, dat hij weigerde nog te bezoeken, zijn vrouw die hern, misleid door La- roche, had ontraden Marokkaanse fondsen te kopen en bovenal de minister die hem bedrogen, die hem voor zijn karretje had ges spannen, terwijl hij tweemaal per week bij hem kwam eten. Hij ge bruikte Geörges ais secretaris, spion en penhouder en als hij neerschreef wat de minister hem dicteerde ken hij nauwelijks de lust bedwingen, die knappe ge slaagde man te wurgen. A's mi nister had Laroche een matig suc ces en teneincfe zijn portefeuille niet kwijt te raken- vetböLiti hij zorgvuldig, dat hij bulkte van het geld. Maar Du Roy rook dat geid in de hooghartige woorden van de voormalige plattelands - advocaat in zijn onöeschaamci optreden, n zijn OiUiQiG ouwe;s.gur., in D- geheel vertrouwen in Du Roy zelf. Laroche heerste in zijn huis, had de plaats ingenomen én ver scheen op de dagen van graaf De Vaudrec en ging met het perso neel om alsof hij een tweede heer des huizes was. Georges liet het bevend toe, als een hond die wil bijten maar die niet durft. Vaak trad hij hard en grof tegen Madeleine op, die evewel de schouders ophaalde en hem als een stout kind behandel de. Zij verbaasde zich overigens zeer over zijn aanhoudend slecht humeur en zei meer dan eens, «Ik begrijp je niet. Je doet niets dan jezelf beklagen. Je om standigheden zijn toch zo slecht niet» Hij liet haar staan zonder ant woord te geven. Aanvankelijk had hij beweerd, niet naar de sorée van de baas te zullen gaan en geen voet meer bij die smerige jood over de drem pel te zullen zetten. Twee maan denlang schreef mevrouw Walter hem dagelijks en smeekte hem te komen of haar te ontmoeten waar hij maar wilde, zodat zij hem de zeventigduizend franc ter hand kon stellen, zei ze, die zij voor hem verdiend had. Hij gaf noch taal noch teken en wierp de ver twijfelde brieven in de haard. Hij had niet alleen bij voorbaat af stand van zijn aandeel in hun winst gedaan, hij wilde haar ook tot wanhoop drijven, haar minach tend bejegenen haar vertrappen. Zij was al te rijk! Hij zou zich trots tonen. De dag waarop het schilderij geëxposeerd zou worden zei hij, toen Madeleine opmerkte, dat hij zichzelf te kort deed door niet te gaan zien, Vervolgt Nadruk verboden

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 10