Jonge mensen, soms eenzaam, op een gehuurde gemeubelde kamer. de gazet van aalst In deze stad Niemand heeft eigenlijk precieze cijfers voorhanden, maar steeds meer jonge mensen, jongens en meisjes, verlaten, eenmaal meer derjarig het ouderlijk huis en installeren zich op een of twee kamers in de stad. Aalst is ook in dit verband zowat een uitweg voor die jonge mensen uit de buitengemeenten. Wie bij voorkeur gemeubelde kamers - verhuurd kreeg dan tijdens de laatste weken niet alleen mensen uit onderwijsmid- dens, kaderpersoneel of vreemde technici die voor geruime tijd al hier aan een bedrijf verbonden zijn, leerlingen die te Aalst school lopen, maar ook mensen, die ofwel kort na hun meerderjarigheid of enkele weken nadat zij aan een betrekking waren geraakt om welke reden ook beslisten hun eigen wereldje op te bouwen. Dat eigen wereldje hadden deze jonge mensen dan doorgaans al lang gedroomd, gewenst lang voor ze de uiteindelijke be slissing namen. AANVANKELIJK EEN VREEMD AVONTUUR Dat ze wat deze streek betreft, de voorkeur geven aan Aalst, ligt voor de hand. Ze kunnen bezwaar lijk in eigen gemeente -bv. even de hoek om - een kamer gaan huren. Dat zou nogal opspraak verwek ken. Brussel - bijaldien ze er zelf werken - is te duur voor een be hoorlijke kamer of studio moet men ettelijke duizenden franken neertel len. De verbinding Aalst-Brussel is kor.t In sommige gevallen zijn ze verloofd met een meisje of een jongen uit de streek. Dus is het zeker praktischer toch te Aalst te verblijven. Het sentimentele speelt daarbij ook wel een rol. Voor de meesten is het nog steeds vooral de eerste weken een avontuur. Als puntje bij paaltje komt is ondanks alles dat ouderlijk gezag nog wel ietwat taboe. EEN ZEI NOOIT MEER Van de 11 jonge mensen die in deze situatie verkeren en wier ver haal we konden horen was er am per één een 23 jarig meisje die beweerde definitief met haar ou ders gebroken te hebben. Nooit meer... Het klonk ons niet over tuigend. En haar «nooit meer» ging gepaard met een moeilijk te weerhouden tranenregen. Maar ze vermande zich vlug. Nooit meer zei ze De andere tien, allen ongehuwd, maar een viertal verloofd, zeiden dat ze nog steeds in min of meer dere mate kontakt hadden met hun ouders, met broers of zusters. Een jonge man (29j.) was zelf niet op het idee gekomen. Thuis de enige - die beroepshalve niet in het ouderlijk bedrijf was ingescha keld - werkt sedert jaren te Brus sel en blijft verstokt vrijgezel ging eigenlijk in op een suggestie van zijn eigen vader. - Mijn thuis staat voor mij steeds open, ik kan elke dag mijn valies nemen en teruggaan. Maar mijn vader achtte mij oud en verstan dig genoeg om op eigen benen te gaan staan. Ik ben niet ge haast om te huwen. Ik moet er aan toevoegen dat het lange af- standspendelen ook een faktor was die meespeelde. Wanneer ik te Aalst arriveerde had ik nog telkens drie kwartiers bus en wan deling voor ik thuis arriveerde. Mijn ouders, en uiteidelijk dan vooral moeder heeft me aange raden mij te Aalst te vestigen. Niet Brussel, dat zou haar verdrie tig gestemd hebben. Voor deze bediende die nog een stipter leven leidt dan voorheen blijkbaar geen grote problemen. NA LANG AANSLEPENDE KONFLIKTEN Alle andere in totaal tien, er kennen dat zij tot de beslissing gekomen zijn na lang aanslepende konflikten of botsingen met ouders of andere inwonende gezinsleden. Het kon niet langer blijven du ren is in feite de motivering die men te horen krijgt. Geen enkel van hen - 6 meisjes en 4 jongens - hebben het kontakt met de ouders verbroken. De ene meer dan de andere gaat nog re gelmatig wekelijks de ouderlijke thuis opzoeken. En sommige ou ders komen ook al eens koffie drinken bij «verloren» zoon of dochter. Want bij geen enkel is het vertrek zo maar verlopen. Hoe oud ze ook waren, welke be roep - voor het merendeel in- tellektuele beroepen - ze ook uitoefenen, hoe oud ze ook waren. Wat ze vrijwel allen omschreven als een lang aanslepend konflikt was niet altijd afdoende aan de oppervlakte gekomen, in sommige gevallen waren de ouders zich niet eens bewust van de redenen die werden aangevoerd. Die redenen welke het vertrek uit de vertrouwde ouderlijke omge ving moeten verantwoorden zijn nogal uiteenlopend, bijna even uit eenlopend als de karakters, de per soonlijkheden van al deze jonge mensen. Maar toch konflikten, botsingen aanvankelijk amper wrijvingen - omwille van het ouderlijk verzet tegen een verloving of de ver loofde in kwestie van hun doch ter of van hun zoon. - De verhouding thuis zelf, tussen vader en moeder of tussen ande re broer(s) en zuster(s) een deels en de ouders anderdeels. - De huishoudelijke sfeer (Een van onze gesprekspartners zei letterlijk Altijd 's avands TV, TV. en nog eens TV. bleef me al leen mijn kamer over thuis om een boek te lezen, een brief te schrijven. Geleidelijk ben ik dan toch wel wat vervreemd. In die situatie leek het me verstandiger en praktischer hier te Aalst een kamer te huren, dichter bij mijn kantoor, rustiger». - Het financieel aspekt Gemiddel de leeftijd van deze 11 jonge mensen 23 jaar. Doorslaggevend in de eerste plaats bij de vier reeds verloofden maar ook bij de meeste anderen was het feit dat ondanks alle aanvankelijke vredige pogingen hun ouders niet bereid waren geheel of gedeel telijk afstand te doen van de op vatting dat wekelijks drinkgeld, eten en alle ander onderhoud niet volstonden. De bestemming van de wedde of loon van deze jonge mensen was het twistpunt bij uitstek. Het merendeel twijfelt niet aan de goede inzichten van hun ou ders maar zijn van oordeel dat hun methode van het wekelijkse drinkgeld - hoe behoorlijk dat ook mocht zijn - hopeloos ver ouderd was en een beknotting j van hun vrijheid. Buiten bestek gelaten de 29 jarige bediende die als het ware zelf inging op het va derlijk voorstel, hebben van de 10 anderen er slechts 2 gaart praten of advies gaan inwinnen met wat ze noemden «bevoegde personen». Zij die verloofd waren konsulteerden hun toekomstige. Toen ik het mijn verloofde zei wat ik zin nens was, schrok hij er toch van, hoort men een 24 jarige jonge vrouwe vertellen. Van diegenen die niet verloofd zijn, geeft het merendeel toe dat ze zich af en toe wat eenzaam voelen, en enkele hebben er reeds aan gedacht maar liefst terug te keren. Maar ze komen moeilijk tot een dergelijke beslissing. Het is de weg terug naar de kleine buitenge meente, waar iedereen iedereen kent. Dat maakt het ook zo zwaar. Een aantal, rijker door ervaringen raadden het anderen af. Als men verloofd is en op korte termijn huwelijksplannen heeft is het alle maal niet zo erg. Dan heeft men wel een direkte steun. Niet alleen moreel. Dan worden allerlei kleine probleemtjes als defekten aan frigo elektriciteit, een nagel in de muur enz. enz. wel opgelost. Je treft het natuurlijk als je een kamer of een appartementje huurt in een vrien delijke buurt. WANTROUWIG De mensen zijn veelal wantrou wig. Je hoeft natuurlijk je persoon lijke situatie niet kenbaar te maken. Maar soms zijn ze zo nieuwsgierig of voelen ze onbewust ook wel het uitzonderlijke aan van je situatie dat je er meteen of na enkele tijd mee voor de pinnen komt. Het merendeel verhuurt gewoon weg en begrijpelijker wijze om financiële redenen zonder meer. Stellen het vooral op prijs dat hun huurders de ganse dag op kantoor of atelier zijn. Toch hoort men het verhaal over een bejaarde, fijnzinnige hospita die zozeer be zorgd werd om haar huurder en gast dat ze uiteindelijk zelf kon takt opnam met diens ouders, toen deze de eerste twee maanden na het vertrek van hun zoon noch taal noch teken liet horen om diens te lefoontjes of brieven. Hospita is nu zowat de vertrouwelinge ge worden van de moeder van de jon ge man. SCHUW VOOR LANGHARIGEN Dezelfde jonge man aan het woord Ik vertrok vooral omwille van de reaktie van mijn vader toen hij hoorde met wie ik me verloofd had. Hij was er radikaal tegen. Je zult wel gaan horen waarom. Zij was de dochter van de man die jarenlang zijn grootste konku- rent was geweest in de commerce en daarbij nog zijn politieke te genstrever. Ik heb een in de streek nogal bekende naam. Zodat iedereen mij vroeg Zijt gij familie of de zoon van Dingens... Naar waarheid moest ik dan toch zeggen nee. Ik speel eerlijk Maar als je een kamer gaat zoeken wil men min of meer toch een re ferentie nietwaar. Wel daar stond ik dan telkens met mijn lange haarbos. En in een zeer deftige buurt in 't stad kreeg ik na mijn vraag en de daaropvolgende ont kenning omtrent dat familieverband de deur voor mijn neus toe. Maar het oude ventj.e de eigenaar, piepte toch nog venijnig Laat fnaar eerst uw haar snijden», (naar eerst uw haar snijden». Maar dan op zijn Aalsters. Die bezwaren tegen lange haren werden ons toevallig nog dezer da gen bevestigd door een jong lifter langs de Rijksbaan. Amper 21 jaar, technieker uit een buitengemeente maar een re cente job in Brussel. Een verzorgd uiterlijk, niet het minst de lange krullende haren. Zit een tijdje stil in de wagen Vraagt zeer beleefd maar bijna prevelend Mijnheer... weet U soms waar ik ergens een gemeubelde kamer zou kunnen huren te Aalst Hij praat door over een huise lijke ruzie omwille van zijn meisje, over zijn moeder. Je reinste schachtenknaap. Wenste wellicht dat hij na de bitsige woorden van zijn vader, op zijn beurt niet bit- siger geworden. Maar durft niet meer terug. Geen knieval. Bijna gaan we hem nog «goede vaderlijke» raad geven. Doen het dan toch niet. Gelukkiglijk? Weten we veel? Toevallig wel iets Een gemeu beide kamer met behoorlijke prijs en een rustige buurt. Wensen we hem veel moed aan het einde van de lift. Krijgen een dag later een vriendelijk briefje Hadden wij ons wel voorgesteld, naam genoemd SlotHet kort briefje vermeld «Heb de kamer dan toch kunnen huren, dank zij uw visitekaartje. Want mijn lange haren vallen wel wat uit de toon. Ik huur nl. van een oud-militair. Nogmaals harte lijk bedankt voor de goede raad» Waarachtig en oprecht We zijn ons niet bewust geweest van enige goede raadbeving. Wel waren we vriendelijk gestemd en hadden oor voor de problemen van de langha rige, beleefde, gevoelige jonge man weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerijTel. 053/241.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2