Da Wieze-- ctoberfeesten «Het rendez-vous der Optimisten DE BENDE VAN JAN DE LICHTE LOUIS PAUL BOON 80<W~1Bokt72 - 4 ALGEMENE INLICHTINGEN DUUR 30 september tot 15 oktobet. WAAR Te Wieze midden in een natuur park van 7 ha - 3 reuzehallen 12.000 zitplaatsen - in halle C fol kloristische handelsfoor enig in haar soort - groots attraktiepark met internationale bezetting. GASTKAPELLEN Bückeburger Jager o.i.v. Georg Wlff Original Bayernkapelle o.i.v. Al fred Paulus Bayerische Landerkapelle o.i.v. Heinz Gotzel Trachten und Stimmungskapelle van Garmischi OPENINGSUREN leder werkdag van 11 tot 17 u. voor gepensioneerden in halle A. - Daarna show in halle C optreden van een Belgisch orkest. OP 3, 5 en 6 oktober animatie door Benny Evert. Voor alle publiek Werkdagen Halle A van 19 tot 01 uur. Halle C van 11 tot 24 uur. Zaterdagen van 13 tot 01 uur. Zondagen van 13 tot 24 uur. OPTOCHTEN Te Wieze op zaterdag 30 sep tember en de zondagen 1, 8 en 15 oktober rond het middaguur. En al die dingen rukken op Jan de Lichte aan, en slepen hem on willekeurig mee. Het is een steen die aan het rollen is gegaan, een sneeuwbal die van een heuvel komt gerold en al maar groter wordt. Een stroom, een draaikolk waarin hij verwikkeld is geraakt, en die hem onweerstaanbaar mee sleurt. Eens scheen het of hij een ben de had gesticht, en die naar zijn hand alleen leidde. Maar riu blijkt het dat men een steen aan het rol len kan brengen, doch hem niet weerhouden kan als hij, donderend en echo's verwekkend, in de diep te van het ravijn neerstort. Men kan een bende stichten, maar men kan die niet in zijn hand blijven houden als er meer dan honderd duizend bereid zijn zich daarbij aan te sluiten. Dertigduizend in Brabant, zestigduizend in de beide Vlaanderen... zoveel in Noord- Frankrijk, in Zeeuwsch-Vlaanderen in Wallonië. Het is geen bende meer, het is een zwellen van de stroom, het is een algemeen door breken van alle dijken, en een met donderend geraas buiten de oevers treden van met schuimkop pen overdekt water. In luttele da gen tijds is het niet meer de ben de van Jan de Lichte, maar de al gemene opstand, de revolutie mis schien. Ja, ginder ver aan de einder, in Frankrijk zelf, is iets net eender aan het broeien, en begint men de trommels op te spannen die straks de opmars zullen begeleiden en scanderen. Terwijl hier een vrouw der bende met een mes een sol daat van Lodewijk de Vijftiende afmaakt, zal het volk van Frank rijk zich gereedmaken om straks het hoofd van Lodewijk de Zes- TOEGANGSPRIJZEN Zaterdagen 60 fr. Zon- en vrijdagen 45 fr. Andere dagen 30 fr. AFSLAGTARIEVEN voor groepsbezoeken Inlichtingen over Tel. (053) 252. o1 - (053) 258.80 en bij de auto- caristen. Geen prijsverminderingen op 2° en 3° zaterdag. VERVOLGT tiende van de romp te slaan. De trommels worden gespan nen, de messen gewet, de rode mutsen gepast. Het is niet Jan de Lichte die een bende heeft ge sticht, het zijn de tijden die rijp zijn: de dertigduizend bedelaars in Brabant, de zestigduizend bede laars in Vlaanderen, het zijn als zovele korenhalmen, rijpend voor een nieuwe oogst. De trommels slaan battez Ie tambour van dirre dom deyne, bat tez Ie tambour des gueux en hij, Jan de Lichte, is niet in staat de minste kleine wending te geven aan de loop van de geschiedenis. Zij, Sara is niet bij machte Jan de Lichte te weerhouden. Zij kan misschien alleen nog aansporen opdat het er wreedaardiger zou toegaan... alleen nog eisen dat hij, als hij zich toch van die bende niet meer ontmaken kan, die ge bruiken zou, die misbruiken zou, om haar tot een werktuig van moord en buitensporigheden om te leiden. Maar kom, daar klopt men aan, daar is Marieke Bleecker reeds. Marieke Bleecker, een kind, een meisje van nauwelijks dertien jaar, met wondere ogen, met een rode SPECIALE MANIFESTATIES ZATERDAG 30 SEPTEMBER Vooropening te Antwerpen van 9 uur af. Twee optochten, evenals concer ten op de Grote Markt door tal rijke binnen- en buitenlandse for maties. Receptie ten Stadhuize om 10 u. 50 strik in de haren, en met een vuil en verrafeld kleedje dat haar, ge lijk de bast van jonge bomen, te strak omspant. Zij wil hem over Tineke en de anderen spreken, die weest inbreken zijn langs de kan ten van Tieghem. En dan, zij merkt Sara, in wier ogen de beel den nog niet verdwenen zijn van dood en verschrikking, aan wier lippen nog de dierlijke klanken hangen, de hortende zinnen, die er. gebloeid hebben gelijk giftige bloe men. Marieke wil Jan de Lichte tus sen vier ogen spreken. Zij eist dat Sara een ogenblik zal weg gaan. En de haat laait bij Sara steeds dolzinniger op. «Hoort ge het!» schreeuwt ze in het boheems... «Hoort ge het, ik moet weggaan! Een kind komt u spreken, en ik moet reeds weg. O, zeg een enkel woord, een en kel, en ik spring op haar toe, ik sla en schop haar!» En zij sluipt inderdaad op Ma rieke Bleecker toe, het naakte bronzen bovenlijf gebogen, de ar men gelijk slangen uitgespreid. «Spreek maar, Marieke!» zegt Jan. Marieke Bleecker staart hem TE WIEZE OM 13 UUR Grootse muzikale- en folkloris tische stoet met praalwagens, ge volgd van de opening der hallen door de officiële delegatie uit Mün- chen. IEDERE ZONDAG Om 10u30 H. Mis in Halle C - opgeluisterd door een Beierse Blaaskapelle, waarna prachtige stoeten. NADRUK VERBODEN aan met haar wondere ogen. En achter haar kinderlijk gelaat, haar kinderlijk masker, ligt het wezen der vrouw verborgen, die liefheeft. «Ik moet u alleen spreken» her haalt ze... En terwijl ze hem vlak in het gelaat staart met haar kin derlijk masker, blijft zij in de oog hoeken de minste beweging vol gen van deze andere vrouw. «Ik gebied u te spreken!» zegt Jan de Lichte. En koppig staat ze daar, en herhaalt ze dat het over zaken gaat, die slechts tussen hen bei den kunnen worden gezegd. «Ga dan een ogenblik weg, Sara!» zegt Jan de Lichte. En zie, zij springt recht als van een adder gestoken, deze Sara. Hare handen spreiden zich open en sluiten zich weer... gelijk een spin in machteloze toorn de viese- Jijke poten opent en sluit, als men haar met een stokje uit haar web verjaagt. Haar handen openen en sluiten zich, gelijk de bladeren de zer giftige en vleesetende planten als een prooi hun ontsnapt. Zij richt zich in hare lengte op, als een in het nauw gedreven adder. «Ik ga!» sist zij. «Ik ga, maar voorgoed. En ook u zal ik voor- Van zaterdag 30 sept. tot 15 ol Doorlopend tentoonstelling v legermaterialen - kinema - veldki ken - helicopter, enz... Verschillende wipschietingen 30 sept., 2, 4, 5, 6, 8, 9 11 en 15 oktober. 30-9Bezoek der postmanr en van S.E.T. 2-10: Dag der beenhouwers bakkers. 3-10: Voorstellen der divei folkloristische prinsessen. 4-10 Uitreiking der minister! prijzen aan de exposanten van folkloristische handelsfoor. Traditionele brouwersavond. 5-10 Verbroedering met de o frerie van de Maitrank. 6-10: Overhandiging van de bel der Federatie van Supportersclui 8-10 Dag der kaaihoofdigen en I zoek van Vakantiegenoegens. 10-10" Dag van 't leger en groot invaliden. 11-10: Bezoek der wezen en i handicapten. Dag der Horeca drijven. 12-10 Verbroedering met Iscai en dag der studenten. 15-10: Bezoek van de Bond v Grote en Jong gezinnen Optreden van de Federatie i Volksdansgroepen (mei taarr haten en haten» En haar scheurend, haar veelkleurige grootbloemige rok van rond f midden scheurend, naakt rukt de deur van de woonwagen op en snelt ze buiten, in de motreg die over het kamp zabbert. Marieke Bleecker gaat zich ni e zetten. Zij raapt de gescheur ,e rok op, en ook het zelfgemaak |r schouderstuk neemt zij ter han ,8 zoals alleen vrouwen kleren ke lt ren kunnen. En dan, dat alles we j, achteloos wegwerpend, wendt zich tot Jan de Lichte. Tot e Jan de Lichte die haar spotte j, aankijkt. «Marieke Bleecker, zijt ge loers?» vraagt hij spottend. «- En Marieke Bleecker, stil, a woordt haast fluisterend «Ja, ben het». J «Is het dat, wat ge mij tus» vier ogen moest zeggen?» En zich herstellend, nog imnifc rechtopstaande, gelijk een sold -j in aanwezigheid van zijn gener* antwoordt ze t «Neen, ik moest u tussen ogen zeggen dat Pieter de bol mer samen met Tineke te Tieghft was, dat zij er gestolen hebt! en de buit onder zich zelf vIL, deeld. Ik moest u tussen vier ogij zeggen dat Adriaen de bohen gestolen heeft te Meulebeke, dat zij er de schandelijkste ding hebben uitgehaald... dingen i gij in geen geval wilt. En ik mol u eveneens tussen vier ogen zi gen dat Sara, hunne zuster, i daarjuist naast u lag, op haar rugkeer van Aelst naar Oor: ghem gesproken heeft met een ooglijk mannetje, de Brussels genaamd... die haar. wou overt len om van uw bende een moor: naarskliek te maken».

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 4