stedebouw en ruimtelijke ordening in aalst algemene probleemstelling Weddeproblemen de Stedelijke Muziekakademie te Aalst. «n 16 door Martin HUTSEBAUT Rijksuniversiteit te Gent tn een aantal artikelen zal hier de aandacht gevestigd worden op de komplekse problematiek van stedebouw en ruimte lijke ordening, in de brede zin van het woord, zoals deze zich in het Aalsterse stelt. Na een algemene probleemstelling wordt nader ingegaan op diverse aspekten als daar zijn stadscentrum, vervoer en verkeer, huisvesting en grondbeleid, leef milieu en industrie, landbouw, natuurbehoud, rekreatie, stedelijk kunstpatrimonium, herstrukturering van de gemeentegrenzen en inspraak van de bevolking. Doel van deze artikelenreeks is nietpasklare oplossingen voor te stellen. Wel aan de hand van een aantal ideeën, die voor niemand dwingend zijn, de publieke belangestelling voor deze problematiek te aktiveren, zodat het beleid, bij de aanpak van deze problemen, kan rekenen op de volle aandacht van een gesensibiliseerde en kritische bevolking. «Pour un sociologue, une ville se définit toujours par un contact entre un espace, avec sa structure propre et des hommes, avec leur organisation et leur relations particulières. Une ville permet et oriente done des dialogues, entre les hommes et entre des hommes et des pierres. Prof. Dr. J.-P. TRYSTRAM «The ultimate source of alle the benefits of life is the earth itself and man's relation to all its life and resources.» J.B. Mc LOUGHLIN Vraagstukken met betrekking tot de stedebouwkundige planning staan momenteel zowat overal in de geïndustrialiseerde landen op het voorplan. De belangstelling voor deze soort problemen is vrij recent «In recent years physical planning has begun to emerge from a long sleep», stelt J.B. Mc LOUGHLIN vast in zijn recente studie Urban and regional planning 1970. Deze belangstelling voor stede bouwkundige vraagstukken valt te verklaren door een voortdurende en belangrijke toename van de stedelijke bevolking, met de daar mee gepaard gaande problema tiek. De begeleidende problemen zijn overal ongeveer gelijksoortig; ze hebben te maken met een drei gend verval van het naturrlijk en artistiek patrimonium, de lokalisa tie van de industrie, een verkeers chaos, een wilde uitbouw van het woonarsenaal, een gebrek aan .groen en speelruimte voor de kin deren, een behoefte aan parkings en open ruimten, een dalende at- traktiviteit van het stadscentrum een dreigende massifikatie, een groeiende kriminaliteit en een ver vreemding van de burger t.o.v. de administratie. Het stedelijk milieu omvat dus blijkbaar meer dan datgene wat op vandaag onder milieu wordt verstaan. Het is absoluut nodig de problematiek in zijn totaliteit te benaderen niet enkel het pro bleem van het overleven, maar ook dat van het (kwalitatief) be ter leven intresseert ons. Zowel de fysische als de socio-kulturele aspecten van het leefmilieu die nen de aandacht gaande te hou den. Alle voornoemde problemen zijn dringend aan een oplossing sane ring of ordening toe. We zeggen «dringend» omdat al te gemakke lijk uit het oog verloren wordt dat «we are part of the planet's eco logy and we ingnore this at our peril», aldus nog steeds J.B. Mc LOUGHLIN. Hoewel men niet geneigd is on middellijk een verband te zien tus sen de voornaamste problemen waarmede de stedeling dagelijks wordt geconfronteerd (in het bij zonder de fysische problemen) en de ekologische situatie, is dit ver band daarom niet minder reël. De ekologische relatie mens/natuur gaat immers langs dier en plant om. De manier waarop momenteel met de natuur en het grondge bied wordt omgesprongen is in feite een uitputtingsoorlog die niet ten eeuwige dage ongestraft kan voortgezet worden. Het ekolo- gisch evenwicht laat zich niet on gestraft storen! De besluiten van de «Club van Rome» wezen ons hier een klare waarschuwing! De verantwoordelijkheid waarvoor wij staan is een collectieve verant woordelijkheid! Zo wij ons gedrag niet dringend modificeren, zullen wij of onze nakomelingen (en hiervoor zijn wij tenslotte ook ver antwoordelijk) daar de prijs voor betalen! Diverse fenomenen geven ons nu reeds een voorteken van die eventuele rekening. We hoeven maar even te kijken naar het ge- pollueerde rivier- en zeewater waaruit alle leven vaak reeds lang verdwenen is), naar de gepollu- eerde lucht boven de grote ste den en rond zekere industrieën, die een dagelijks gevaar betekent voor de plaatselijke bevolking, ,enz... Twee belangrijke groepen die nen dringend gesensibiliseerd en gemotiveerd te worden tot optre den, met name de bevolking ener zijds en de publieke overheid an derzijds. Het beleid dient meer welzijnsgericht te worden en de burgers dienen op hun verant woordelijkheid gewezen te woren. De moderne mens wil ongehin derd leven, werken zich ontspan nen enz... Dit alles en nog veel meer staat op het spel zo we niet dringend onze collectieve verant woordelijkheid inzake het milieu opnemen! Wat specifiek de problematiek van Aalst betreft, dient er op ge: wezen dat het hier in essentie gaat om een verzoening van ver leden, heden en toekomsthoe kan Aalst, rekening houdende met zijn huidige situatie en mogelijk heden, zijn toekomst veilig stellen zonder daarbij de rijke nalaten schap uit zijn verleden op te ge ven? - »<r Hoewel niemand de noodzake lijkheid van een dergelijke verzoe ning zal ontkennen, wordt hieraan nog al eens gewerkt op basis van partiële objectieven. Een globale en gecoördineerde aanpak is de sleutel voor een succesvolle actie. Volgens de Sodegec-studie is er in de ganse Denderstreek hoofdzakelijk een nijpend gebrek aan gecoördineerde programmatie van aanleg van het grondgebied, infrastructuur, industrialisatie, bouwpolitiek, verzorging, vorming van bedrijfsleiders, adult-educa- tion en gemeenschapsontwikke ling. De problematiek dient aange pakt op het niveau waarop hij zich in werkelijkheid stelt: de meeste problemen gaan momen teel de bestaande gemeentegren zen ver te buiten. Met het oog op een gecoördi neerde en globale aanpak van de problematiek is een ruime her strukturering van de gemeente grenzen (zie hierover verder), alsook een samenwerking met di verse organismen die zich in het verleden aktief voor het streek- welzijn hebben ingezet, absoluut noodzakelijk. Bovendien dient meer dan in het verleden samen gewerkt te worden met de steden uit de streek, alsok met de ste den van soortgelijk belang uit het ganse land, teneinde gemeen schappelijk bepaalde problerhen te bestuderen en t.o.v. de hogere overheid ook samen op te treden, dit alles over de partijgrenzen heen! De herstrukturering van de gemeentegrenzen dient gepaard te gaan met de institutionalisering van authentieke inspraakorganen. De planning van de Dender streek en van Aalst kan ruimtelijk niet losgedacht worden van een probleem dat zich in België stelt, n.l. de overkoncetratie van Brus sel. Verschillende studies hebben een democratie voorgesteld van de woonaktiviteiten in z.g.n. satel lietsteden. Dit bleek achteraf niet erg gunstig te zijn, daar dit zou leiden tot de oprichting van ker nen, die met hun praktisch exclu sieve woonbedrijvigheid een scheefgetrokken struktuur zouden vertonen. Uit de studies en berekeningen van het streekplan voor de Den derstreek is trouwens ook duide lijk gebleken dat de welvaart van de bevolking alleen door een po lyvalente struktuur kan worden bevorderd. Er dient dan ook een voorbehoud gemaakt te worden voor de woonsatellietsteden. Aalst dient dus zijn karakter van «volwaardige stad» evenwel in een ruimere kontekst, voor de toekomst veilig te stellen. We ver werpen radikaal de idee van Aalst als satellietstad van Brussel, met een exclusieve residentiële functie wat zou impliceren dat wij de ei gen industriële en handelsfunctie van Aalst zouden opgeven en ons goedschiks, kwaadschiks overle veren aan het wel en wee van Brussel. Aalst dient naast zijn woonfunktie (die gezien de pen del, zeer belangrijk blijft), ook een industriële, handels- en admi nistratieve functie te vervullen. Het Sodegec-plan bestemt Aalst immers voor als industriële kern nummer één van de Denderstreek. Aalst dient volgens de Sodegec- specialisten uitgebouwd tot regio nale pool. Alleen wanneer hieraan in de toekomst wordt voldaan zal een gezond evenwicht worden be werkstelligd het land heeft im mers niets te winnen bij een mon ster-Brussel cfr. het monster-Pa rijs). De krachtinspanningen dienen, veel meer nog dan in het verleden het geval was, gebundeld om van het nieuwe Aalst een welvarende en meer autonome kern te maken. Een werkelijke ekonomische ex pansie blijft noodzakelijk, zolang niet voldoende werkgelegenheid ter plaatse aanwezig is. Bij het aantrekken van grote en middel grote industrieën op nieuwe en bestaande industrieterreinen dient evenwel selektief opgetreden, zo dat hinderlijke bedrijven voor het leefmilieu uit de dichtsbewoonde centra gehouden worden. Het be houd van voldoende landbouw grond is evenwel noodzakelijk. Een reële administratieve de centralisatie dient bij te dragen tot de uitbouw van Aalst als re gionaal centrum, waar, naast de regionale diensten, ook bepaalde diensten van nationaal belang zijn gevestigd. De nodige waardige in- frastruktuur dient hiertoe voorzien te worden. Tevens dient Aalst te beschik ken over vlotte verbindingen met zijn natuurlijke attraktiezones (die volgens de Sodegec-studie vooral in westelijke richting blij ken te liggen). Een verantwoorde spreiding van kollektieve voorzie ningen, zoals kuituur, sport en jeugdcentra is eveneens noodza kelijk. Enkel onder deze voorwaarden zal Aalst zijn karakter van levend centrum kunnen bewaren, waarin de verschillende funkties zoals wonen, arbeiden, zich bevoorra den zich ontspannen, zich vormen zich verplaatsen, enz... naast el kaar bestaan, zodat het leven er aangenaam en verrijkend blijft en pldus een basis voor sociaal, kul- tureel en ekonomisch dynamisme verkekerd is. 133NOSti3d ClN3ZriMd3a^O 3Ö3MNVA ISBlOUd Het Schepencollege van Aalst kreeg laattijdig kennis van de in houd van een protestbrief van het onderwijzend personeel van de Stedelijke Muziekacademie, waar toe werd beslist op een vergade ring van 17-9-72. Tijdens deze vergadering was het verzet tot uiting gekomen ten overstaan van de regeringsmaatregel, waarbij de toelage-wedden van de leerkrach ten in het muziekonderwijs van 100% op maximum 90% terug gebracht worden. De regering mo tiveerde haar beslissing voorna melijk op gronden van bezuiniging Tevens zou de ervaring geleerd hebben dat in de meeste muziek scholen en -academies van het land rekening moet gehouden wor den met een zeer grote afwezig heid gedurende de maand jun- uit oorzaak van de examentijd in het dagonderwijs. Het is juist daa.-om dat de nieuwe maatregel voorziet dat het schooljaar eindigt op 31 mei en dat geen wedden voor de maand juni nog betoelaagd wor den. Stadsbestuur solidair me leraars. Indien deze maatregel op het eerste gezicht gegrond lijkt, wor den blijkbaar de verworven rech ten van de leerkrachten in ge drang gebracht, vermits door hen tegen een verminderde jaarwedde eenzelfde leerprogramma moet af gewerkt worden als vroeger. Alhoewel hogergenoemde pro testbrief op 17-9-72 werd voorge legd aan de aanwezige leerkrach ten, is de voorgenomen kennisge ving ervan pas nu gebeurd aan het College van Burgemeester en Schepenen en aan sommige par lementairen van de streek. Intus sen heeft de Gemeenteraad van 30-972 eenparig de beslissing genomen overeenkomstig de op gedrongen regeringsmaatregel Het schepencollege doet onver- wjild stappen bij de hogere over heid om klaarheid in de zaak te brengen en overweegt desgeval lend bijpassende wedde-uitkerin- gen voor het niet gesubsidieerde gedeelte van 10% ingeval de re geringsmaatregel spijts alles zou gehandhaafd blijven.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16