■mm ELFI 7 uit de modewereld voor de fijnproevers KEUKENS week? keuken geheimen Tl y ZONDAG Gevulde Tomaten Selderijsoep Kaifs- gebraad Schorseneren Gekookte Aaardappelen Chocoladeschuim. MAANDAG Koud Kalfsgebraad Sla met Mayonaise Gebakken Aardappelen Appel-Charlotte. DINSDAG Gekookte Wijting Mosterdsaus Ge kookte Aardappelen Yoghurt met Banaan. WOENSDAG Varkenskarbonaden Spruitjes Ge kookte Aardappelen Vanillepudding. DONDERDAG Biefstuk Witloof Gekookte Aard appelen Gewonnen Brood. VRIJDAG Forel met Amandelboter Frites Rijst- pap. ZATERDAG Hutspot Fruit. KOUSEN EN SCHOENEN Hoewel de pantalon niet meer uit het modebeeld is weg te cij feren is de verkoop van rokken en jurken - volgens de statistieken - toch wel toegenomen. Vandaar misschien dat de mode-mensen weer wat meer aandacht gaan besteden aan onze benen. Zo zien we nu kousen en panty's in allerlei kleuren naast rood, kobalt-blauw, geel en groen waarmee men vorig jaar reeds een kansje waagde, komen de fabrikanten nu ook voor de proppen met kleuren, die aan gepast zijn aan het klassieke modebeeld, zoals grijs, camel en verschillende pasteltinten. En het nieuwste is de kous of de panty met een naad. Of dit nu erg in de smaak zal vallen is de vraag. Volgens onze mening zullen er maar weinig vrouwen zijn, die met heimwee terugdenken aan die naad, die nooit op z'n plaats wilde blijven zitten. De nieuwe panty's met naad en ingeweven klassieke hiel zullen dan ook eerder als modegrapje opgang maken bij jongere vrouwen, vooral omdat ze in veel modieuze tinten uitgevoerd zijn. Een ander nieuwtje dat eveneens zonder veel enthousiasme zal worden begroet door de praktische moderne vrouw is de nieuwe schoen waarmee een zekere Italiaanse meneer ons wil opschepen in 1974 wil hij ons maar eventjes zo'n 20 cm boven de grond heve len. Gelukkig heeft de slimmerd tijd om er nog eens goed over na te denken en komt hij misschien tot betere inzichten. Intussen kie zen we een schoeisel dat ons meer aanstaat. We kunnen kiezen tussen de klassieke pumps, de sportieve schoen en laarzen van verschillende hoogten. Om bij deze laatsten te beginnen gelukkig zijn de schoenfabrikanten zo verstandig geweest om opnieuw Har- zen te vervaardigen, want de hedendaagsse vrouw wil nu eenmaal in het koude seizoen laarzen dragen. Naast de hoge laarsen, die tot juist onder de knie reiken, zijn er ook veel minder hoge zij variëren van juist boven de enkel tot halverwege de kuit. De kortere laars jes zuiien het vooral goed doen bij een lange broek. Wat de pumps betreftzij keerden weer met een hogere zijlijn, hogere kakken en ronde elegante neusjes. Zij dienen niet ais wan delschoen, maar zijn bijzonder geschikt om bij een elegante jurk te dragen. Als wandelschoen is de mocasain uiterst praktisch. Men ziet ze met lang uitgesneden décolté en versierd met mooie gespen ofwel met een hoge frontlijn die de bovenvoet bijna volledig omsluit. Sportieve schoenen hebben dikke crêpe zolen. Over het gehele front zijn de kleuren aangepast aan het winterseizoen veel zwart, donkerbruin, kastanje met een roodachtige glans en soms ook don kergroen. vrouwen kroniek APPEL - CHARLOTTE Benodigd 100 g lange zachte biscuits (lange vingers), 4 stevige tamelijk zoete appelen (bv. Golden Delicious), een eetlepel boter, 2 eetlepels witte wijn of scherry, 2 eetlepels poedersuiker V2 liter vanillevla (op de gewone manier bereid), enkele gember nootjes en rode Franse vruchtjes. Bereiding Kies voor dit gerecht vooral stevige appelen goud renetten of Boscoops zijn ongeschikt omdat ze stuk koken. Schil de appelen, boor de klokhuizen eruit en snijd ze in plakken. Verwarm de boter, leg de plakken appel erin, strooi de suiker erover en de wijn of scherry, leg een deksel op de pan en laat de plakken op zeer zacht vuur gaan smoren, maar pas op dat ze niet stuk gaan. Beleg de bodem van een glazen schaal met lange vingers. Leg daarop de plakken appel met het vocht. Roer door de vanille vla wat fijngehakte gember en giet dit over de plakken appel .Ver sier de bovenkant met rode vruchtjes. KALFSTONG MET MIERIKWORTELSAUS Benodigd 2 kleine kalfstongen, 1 ui, enkele worteltjes, peterse lie, tym, foelie, 1 laurierblad, 4 peperkorrels, zout, 3 eetlepels boter 2 eetlepels bloem, 3 dl bouillon (van de tongen), V2 koffieiepëltje mierikwortel, 2 eetlepels zure room. Bereiding Was de tongen goed af in koud water. Zet ze~op in ruim water met zout en alle bovengenoemde groenten en kruiden. Laat de tongen zolang zachtjes koken tot het velletje gemakkelijk loslaat. Neem de kalfstongen dan met eenschuimspaan uit het vocht en laat ze even afkoelen. Verwijder met een scherp mesje het vel letje en sij het keelstuk van de tongen. Snij de tongen overlangs in gelijke plakken en leg deze even in de bouillon terug om warm te blijven. Maak een saus van boter, bloem en het gezeefde bouillon. Breng deze op smaak met mierik wortelpoeder (deze kan vaak erg scherp van smaak zijn. voorzich tig ermee of met geraspte mierikwortel. Verrijk de saus met 2 eeetlepels zure room en breng ze op smaak met zout en peper. Leg de plakken tong op een schaal en giet de saus er overheen. Opdienen met aardappelpuree en groene boontjes. FOREL MET AMANDELBOTER Benodigd: 4 forellen, 2 eetlepels bloem, V2 koffielepeltje pa prikapoeder, 2 eetlepels gerapte kaas, 100 g boter. 4 eetlepels olijfolie en 4 eetlepels gehakte amandelen. Bereiding Maak de vissen schoon zoals omschreven in «Keu kengeheimen». Droog ze voorzichtig af met een doekje. Maak een mengsel van bloem, paprikapoeder en geraspte kaas. Wentel de vis hier heel zorgvuldig doorheen. Druk de bloem stevig aan. Strooi de rest van het bloemmengsel in de forel. Smelt de boter in een grote koekepan en voeg er de olijfolie aan toe. Bak de forellen aan beide kanten mooi bruin in ruim 5 minuten. Leg de vissen op een warme schotel. Laat de amandelen even meebakken in de boter en schenk deze met de amandelen over de gebakken forel uit. gespecialiseerd huis in KINDERSCHOENEN VRIJHEIDSTRAAT 44 9300 AALST FOREL Men rekent één forel per per soon. Om deze vis te reinigen snijdt men met een schaar de vinnen af maakt een insnijding onder de kaak om de hechtingen boven en onder los te maken en geeft even eens een insnijding in de buik tus-i sen de twee kleine vinnetjes. De igewanden latenziich zonder moei te verwijderen. Met de steel van een lepel wordt vervolgens het bloed dat aan de middelgraat kleeft, weggekrabd. Na het schoonmaken goed en overvloedig wassen zonder de huid te bescha digen. Omdat de forel met de kop wordt toebereid en opgediend, bindt men de kop aan de staart vast door middel van een touwtje dat door de bek en de kieuwen en door de staart wordt gehaald. Na deze behandeling is de forel klaar om op velerlei wijzen te worden klaargemaakt. Eén van deze wijzen is het «Blauw koken» Deze bereiding kan echter alleen toegepast worden op forel die men levend koopt. Men doodt de vis met een flinke tik op de kop en maakt hem op bovengenoemde manier schoon. Men moet de vis evenwel zo weinig mogelijk aan raken, daar de slijmlaag, die zich op de vis bevindt, niiet van de huid mag loslaten. Van de vis mag men dus ook niet de schub ben verwijderen. Men houde de vis zoveel mogelijk bij de kop vast. Men kookt een hoeveelheid geurige visbouillon met azijn. Op het ogenblik dat men de forel in de bouillon doet, haalt men de vis eerst even door warme azijn. Ook kan men de vis in een pan leggen met warme azijn en daar over de niet te warme bouillon gieten. Diit moet wel zeer voor zichtig gebeuren. Na ongeveer 8 minuten koken is de forel gaar. Na verwijdering van het touwtje serveert men de «blauw gekookte forel» op een met een servet be dekte schotel mei als garnituur vers gekookte aardappelen en een botersaus. Vergeet het bekende takje peterselie niet steek dit in de bek van de forel. NOOT: Het «blauw koken» kan men ock toepassen op karper en snoek.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 11