multiple sclerose Ontdekten Belgische vorsers opzienbarend geneesmiddel? Schietstand voor rijkswacht en politie officieel in gebruik Een mademoiselle is geen madame De multiple sclerose is een aandoening van het centraal ze nuwstelsel, d.i. van de hersenen en van het ruggemerg. Zij onder scheidt zich door een progressie ve versmelting van de myeline, hulsel dat de zenuwvezel, geleider van de prikkel, van het omliggen de midden afscheidt. Deze Demyeiinisatie doet zich voor onder vorm van haard jes, waarvan de diameter schom melt van enkele micronen tot meer dan een centimeter. Blijkbaar kunnen deze haardjes zonder enige systematisatie uit gezaaid zijn over het ganse ze nuwstelsel. Wanneer de myeline op een bepaalde plaats verdwe nen is, maakt zij plaats voor een vullingsweefsel dat de specifieke isolatierol niet verder verzekert (sclereus weefsel). De temen «Multiple Sclerose» of «Gedissemineerde Schlerose», worden aldus gerechtvaardigd door de aard van de anatomische beschadigingen. De multiple sclerose kan ten huidigen dage gerangschikt wor den in de autoimmune ziekten. Het gaat om een entiteit waarin het organisme, in plaats van zijn verdedigingsmiddelen te richten tegen een of ander aanvaller, de ze middelen gebruikt tot zijn eigen weefsel. Zo komt het dat het centraal zenuwstelsel, ver keerd aangezien als een vreemde stof, als «transplant», verworpen wordt. Proteïne van een merk waardige specificiteit (de anti lichamen) spelen een fundamente le rol in dit verwerpingsproces (auto-anti-lichamen). De eerste tekenen van multiple sclerose otstaan tussen 20 en 40 jaar, onder vorm van diskrete stoornissen van de gang of spora dische aanvallen van diplopie, enz Zij volgt een evolutief verloop van gemiddeld een vijftiental jaren, op het einde waarvan er aantasting is van devitale delen van het zenuw stelsel, of verwikkelingen door in tercurrents aandoeningen urinai- re infecties, ademhalingstoornis sen, polyvalent biologische afwij kingen ontstaan). Naar het rythme der opstoten, gevolgd door tijdelijke remissies van wisselende duur (enkele maanden tot meerdere jaren), kunnen het merendeel van de psycho-biologische funkties onder nomen worden. Wanner op het einde van een evolutie met erge en zeer uitge zaaide letsels, het ziektebeeld bi zonder ernstig is, weten wij ech ter nu, ingevolge talrijke medische enquetes, dat 50 van de groep van multiple sclerose-ziekten, na meer dan vijftien jaren evolutie, zich op een meer gunstige wijze voordoen en dat 30 van de zieken totaal onafhankelijk blijven daar waar 10 van de groep hun beroepsbezigheden blijven voortzetten tijdens de ganse duur van de ziekte. Het vroeger nega tief concept werd dus verzacht, dank zij bewijzen onlangs aange bracht en die de steeds ongunsti ge pronostiek zijn komen milde ren. Dit belet niet dat de multiple sclerose beleefd wordt in een sfeer van angst, in een voor enke len onweerstaanbare vrees voor een bedreigde toekomst. Wan neer de diagnose van multiple sclerose gesteld wordt, ziet de jonge volwassene plots al zijn plannen verbrijzeld, zijn sociale en familiale rol komt in het ge drang. Vaak komt een splitsing voor van het huisgezin door de groei ende handicap van de zieke en de ontwijkende reacties van de ge zonde echtgeno(o)t(e). Angst, opstand, depressie, een zaamheid volgen elkaar op en ver warren zich. De personaliteit van de zieke wordt onderworpen aan een ononderbroken eb en vloed omdat hij telkens weer verplicht wordt de nieuwe ziekteverschijn selen te integreren. In de ultieme studie van de aandoening kan de organische aanval op de hersenen leiden tot verwarring, tot verlies van de kritische zin en tot een totale spa- tiotemporele uitschakeling. Wlen mag zich terecht afvragen wat er gedaan werd om de multi ple scleroseziekte te ondersteu nen, om hem te behouden, zolang mogelijk, onder het statuut van het menselijk wezen in de sociale groep. De reactie van het geneeskun dig korps vestigde zich eerder langzaam. Thans nog betreurt men in verschillende landen, de afwe zigheid van gespecialiseerde cen tra. Gesteld kan derhalve worden, dat de multiple sclerose talloze medische en sociale problemen met zich meebrengt 1) Het tijdig opsporen van ver dachte gevallen en daarbij de snelle diagnose van geval len, die reeds verder gevor derd zijn en ook de telling en registratie van deze ge vallen op nationaal vlaK. 2) Een diepgaande studie van de oorzaak van de ziekte in deze gevallen en medisch toezicht op de evolutie er van. 3) Het opnemen in ziekenhuizen en de behandeling van de zieken tijdens de remissie en vervolgens hun beroepsre- classering. 4) De tijdige functionele her aanpassing van de zieken tij dens de remissie en vervol gens hun beroepsreclasse- ring. 5) De plaatsing op lange ter mijn en de verpleging, hetzij in verpleeginstellingen, hezij ten huize, van ongeneeslijke zieken. 6) De sociale voogdij van de zieken en hun gezinnen. 7) Het bevorderen van de kon takten tussen de zieken; het ontwikkelen van hun zin voor onderlinge hulp en weder zijdse opleiding, het opzoe ken van hun gemeenschap pelijke raakpunten; het orga niseren van de verdediging van hun belangen; het scheppen van een familiale en sociale sfeer die hun mo reel ten goede kan komen, hun kulturele voldoening, het onderhouden van hun licha melijke en geestelijke aktivi- teiten en het bereiken van een bepaald beroepsrende ment. 8) Het informeren van het pu bliek over aard en gevolgen van deze ziekte, teneinde het opsporen ervan te vergemak kelijken en belangstelling voor het lot der zieken op te wekken. 9) Het intensiever maken van de opzoekingen naar de oor zaak van de ziekte en naar de mogelijkheid van behan deling. 10) Het verzamelen van openba re en private gelden om de zieken en de zoekers ter hulp te komen. Wij drukken hiermee de wens uit een nauwere samenwerking te bevorderen tussen de artsen, pa ramedici, mutualiteiten, sociale organisaties, gehandicapten vere nigingen en al de personen die betrokken zijn met of belang stel len in de multiple sclerose. De versnipperde inspanning moet samengebundeld worden teneinde ieders taak effectiever te maken ten voordele van de M.S. lijders. De Belgische M.S. Liga wil nu ook meer aktief optreden in de Provincie Oost-Vlaanderen waar zij vertegenwoordigd is door een provinciaal comité. De heer Gouverneur de Kinder Monseigneur Van Petegem, Bis schop van Gent, de heer Profes sor Van der Eeken, de heer D'Hallewijn, hoofdinspecteur van het Ministerie van Sociale Voor zorg, de heer Jean F. Delori vor men het Ere-comité. Het uitvoerende comité is sa mengesteld als volgt voorzitterde heer Albert Goe- maere ondervoorzittersMevrouw Fo- ket, Schepen van Sociale wer ken van Gent. de heer J. Herreman, besten dig afgevaardigde van onze provincie sekretarisde heer Mare Duy- ver. schatbewaarsterMevrouw Geerinck Elk arrondisement van de Pro vincie is vertegenwoordigd door een regionaal comité. VOOR AALST Stadhuis Bureel Burgerlijke stand Tel.: 053/257.51 post 19 V vrijdag van 17 tot 19 u. Wij houden ons ter beschik king van de M.S. patiënten en hun familieleden voor verdere in formatie. LA DOUCE FRANCE Om vele redenen is de Franse Moniteur heel wat boeiender dan ons eigen Belgisch Staatsblad. Wat in eerst genoemd blad kan, is gewoonweg niet voorste5 baar in het tweede. Voorbeeld Men kon dezer dagen in de Franse Moniteur Ie zen dat een dame jonger dan 21 jaar bij voorkeur mademois selle wordt genoemd. Wie ouder is dan 21 jaar moet het stel ien met madame. De heren en andere Don Juans van bij ons op bezoek te Parijs zijn dus verwittigd. Bij de minste twijfel geven ze de voerkeur aan een bonsoir mademoiselle. Het doet er niet toe of zij dan over de drempel van 21 is. Heren en vooral deze met grijzende haren hebben heel wat over voor een charmante glim van een Parijse mademoiselle. TeAalst werd dinsdag II. in de lokalen van het stadsmaga^ijn cfrm. een akkoord met de Generale Staf van de Rijkswacht, een Schietstand officieel ingebruikgenomen waarbij gastheer was JKpt. Gulinck van de Aalsterse Rijkswacht die tal van instanties mocht be groeten o. w. Burgemeester de Bisschop, Hoofdpolitiekommissaris Geeroms, Hoofdcommissaris Duyvaert, van de Gerechtelijke PoMe, Politiekommissaris Cotyn, Lt. Peperstraete van de Rijkswacht en tal van andere belangstellende ambtenaren met leden van de technische dienst van de stad Aalst. Er was een overtuigende demonstratie van Rijkswachtspecialisten. Un homme averti en vaut deux. Alles zeer vredig want de Rijkswachtkommandant bood zijn gas ten na de demonstratie een verkwikkende drink aan. Waaraan sommige civielen blijkbaar nood hadden. Op het Wereldcongres voor Psychiatrie te Mexico hebben Dr. P. Sivadon, professor in de Psy chiatrie aan de «Université Libre» te Brussel en «Médcin des Höpi- taux Psychiatrigues de la Seine» (Frankrijk) en Dr. De Buck, in naam van de Groep voor Psycho- farmacologische Studies van bo vengenoemde universiteit, respec tievelijk op een congreszitting en op een werkvergadering waaraan circa 500 wereldspecialisten deel namen, een originele substantie voorgesteld die door de Belgische farmaceutische industrie werd uit gewerkt en die de eerste zou kun nen zijn van een nieuwe therapeu tische klasse, nl. de «noötropen», geneesmiddelen met een selectie ve werking op de hersenschors. Deze nieuwe substantie - met soortnaam Piracetam (UCB 6215) - origineel door haar mole cule en door haar werkingsme chanisme werd in 1963 door de Researchgroep van de Farmaceu tische afdeling van UCB synthe tisch geproduceerd. Uit de uiteenzetting bleek dat ze aan de hersencel een grotere weerstand verleent tegen iedere vorm van stoornis, hezij van trau matische, vasculaire, toxische, metabolische of infectueuze aard. Na een farmalogische en bioche mische inleiding over het onder werp (Dr. M. Salama), werden de congressisten van Mexico als eer sten in kennis gesteld van de ver slagen over de tot op heden, na drie jaren klinisch gebruik, in Eu ropa opgedane ervaring (Dr R De Buck) alsmede van een ge lijkaardige proefneming in Vene zuela (Prof. Teller-Carrasco) Hieruit blijkt dat Piracetam een opzienbarende aanwinst betekent voor de behandeling van talrijke vormen van hersenaandoeningen die zich zowel bij kinderen en bij volwassenen als bij bejaarden ui ten door een verminderde activi teit en gepaard gaan met geheu gen- en waakzaamheidsstoornis sen, intellectuele verzwakking, asthenie en andere insufficiêntie- verschijnselen. Dr. Prof. P. Sivadon, die een studie maakte over het gebruik van Piracetam bij intoxicaties door alcohol of verdovende mid delen, («Une médication nouvelle particulièrement active dans les toxicomanies, Ie Piracetam (UCB 6215,» zoals ook de titel van zijn jezing luidde) heeft in die geval len dezelfde gunstige resultaten kunnen vaststellen.

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 16