Babbelen over fusies de gazet wan aalsf 2 vervolg van b!z. 1 het overlappen van verschil lende personeelsambtena- ren. Repliek van Vossem ««Het personeel van da ver schillende gemeenten wordt totaal opgenomen. Eigenlijk wordt het personeel opnieuw benoemd». alle rokers lijden aan levensgevaarlijke ziekte VERROKENS PRONOSTIEK Met Jan Verroken zaten op het podium ook de burgemeesters De Bisschop, G. De Leenheer (Haal- tert), Frans Boel (Erembodegem) en last but not least oud-burge meester T. Meuleman van dezelf de laatst genoemde gemeente. Voor administratief - technisch ad vies was ook geinviteerd en aan wezig de h. Vossen van het Minis terie van Binnenlandse Zaken. Na een korte inleiding van de h. De Brabanter, voorzitter van de kulturele kring kon het al met al vrij talrijk en grotendeels zacht- aardig-nieuwsgierig publiek een korte uiteenzetting beluisteren van Jan Verroken. Waar fusies van gemeenten voor dien een aangelegenheid was waarover het parlement diende te beslissen is men thans via de Een heidswet van 1961 zover dat een K.B. volstaat, waaraan het parle ment uiteraard geen wijzigingen meer kan brengen. Verroken pronostikeerde dat men tijdens de eerstvolgende jaren van boven-uit eerder de fusies zal af remmen, want de nieuwe classifi caties van grote gemeenten voor de staat zwaardere financiële ge volgen heeft. Verroken sprak uit de praktijk met de verwijzing dat Groot Oudenaarde momenteel ettelijke tientallen miljoenen meer krijgt dan dit voordien met de kleinere gemeenten het geval was. Inmiddels is men ook tot de vast stelling gekomen dat heel wat ge- realizeerde fusies op te beperkte schaal werden uitgevoerd. Indien fusies in een vlugger tempo zullen tot stand komen zal ditmaal van onder-uit moeten gestimuleerd worden aldus Verroken. Maar die stimulans van onder uit zit er biijkens de reakties zowel vanwege de meeste aanwezige mandatarissen als vanwege vox popuii op deze gespreksavond vooralsnog niet in. De reeds eerder genoemde Schepen van Hofstade was de eerste tolk van vrees voor zwaardere fiskale lasten en meteen raakte hij de gevoe lige snaar van de Belgische viool. De gepensioneerde beroeps officier vroeg nadrukkelijk waarom de fusie wordt opge drongen. Uiteindelijk poogde Jan Verroken de bezorgde Nieuwerksrkenaar gerust te stellen «Waar het verzet te groot is, laat men het fu- sicprojekt vallen». De Nieuwerkerkse nijveraar A. Meert wou weten hoe dat in een fusie zou vergaan met al die gemeeatenhuizen. Jan Verroken: «In Oudenaar de zijn verschillende stedelij ke d'snsten nu ingeplant in de voormalige randgemeen ten». Hugo Penne (Intsrkommuna- le 't Land van Aalst) bekom merd om het probleem van ...VREES VOOR HET ONBEKENDE... Er was een duidelijke en begrijpe lijk bezorgdheid voor de relatie mens - administratie in een grote administratieve leefgemeenschap Burgemeester Hooghuys poogde die te vertolken met de verwijzing naar een geval van een persoon die voor een of ander sociale kwestie niet op het Aalsters stadhuis was terechtgekomen. Een dergelij ke kwestie aldus de burge meester van Nieuwerkerken wordt hier op mijn gemeente zonder moeilijkheden opge lost. Ik ken onze mensen. (Instemmend knikken vanwe ge oud - burgemeester Meu leman) Burgemeester De Leenheer die tevergeefs poogde de diskussie naar een ietwat ho ger niveau te trekken was evenzeer bekommerd voor vereenzaming van de mens in een grote stadsgemeenshap. Ik heb in mijn gemeente tal van rustbanken geïnstal leerd vooral voor mensen van de derde leeftijd. Ze kennen allen elkaar. Er zit zeker een gevaar dat de menselijke re laties zullen afzwakken, de vervreemding toenemen in een groter stad. Een stem van een frisse, for se arbeider «En hoe zit dat met de pendelarbeid in een Groot-Aalst...» Burgemeester De Bisschop «Dat is een ander probleem, maar gij hebt gelijk. Het is een probleem dat onze poli tiekers in Brussel moeten op lossen. Hier en daar waren er wel een paar die onmiddellijk bereid ble ken om in de eerste frontlinie te gaan staan TEGEN Aalst. Zo de man die het had over wat hij noemde de wanorde te Aalst. Wat Burgemeester De Bisschop niet nam, westhalve hij even .scherp reageerde. JanVerroken «Ja er zijn hier heel wat lokale problemen waarover ik niet kan oordelen Maar de kritiek die ik hoor, is dezelfde van degenen die ook in mijn streek aan bod kwam vanwege mensen die thans met de fusie in het Oudenaardse gelukkig zijn. De Schepen van Oudenaarde die hier ook in de zaal zit zal dat zeker beamen. VERVOLG IN VOLGEND RUMMER. Draagt het roken van sigaretten wezenlijk tot het ontstaan van longkanker bij Deze vraag bracht de hele wereld in opschudding, toen de Amerikaanse geleerde Dr. Luther Terry een lijvig rapport pu bliceerde, waarin deze vraag on omwonden werd bevestigd. De kop stukken van de sigarettenindustrie kwamen in spoedzitting bijeen. De tabakhandel werd nerveus. Miljoe nen sigarettenrokers genoten plot seling niet meer zo van hun «wit staafje» als voorheen, terwijl in de wereld van geleerden en artsen een strijd ontbrandde over de vraag, of de konklussies van het Terry-rap- port wel steekhoudend waren. Sins- dien is er anderhalf jaar verstreken. De storm is weer geluwd en uiter lijk zou men de indruk kunnen krij gen dat het vraagstuk van de rela tie tussen sigarettenroken en long kanker van de baan is, Aan de ene kant staat het Terry-rapport, dat longkanker grotendeels aan het ro ken van sigaretten toeschrijft, aan de andere kant het rapport van Prof. Poche en zijn medewerkers van de Medische Akademie in Düs- seldorf, waarin het ontstaan van longkanker in sterke mate wordt geweten aan luchtverontreininging en uitlaatgassen van auto's in gro te industiecentra. «Twee opvattin gen, geen onomstootbare bewij zen», konkluderen industrie, handel en ook vele rokers, die de schock van het Terry-rapport vlugger had den overwonnen dan menigeen had verwacht. Is deze konklusie juist Volgens de opvattig van geleerden uit de Verenigde Staten, Duitsland en Zwitserland, die binnen het kader van het «Berliner Kongress für arztliche Fortbildung» hebben deelgenomen aan een rondetafel- konferentie over de uitwerking van het roken, is dit niet het geval Hier in het kort hun meningen. Dr. Wyner van Sloan-Kettering In stituut van New York «Alle rokers lijden aan een levensgevaarlijke ziekte, de-illusie onsterfelijk te zijn. Longkanker gaat in de Verenigde Staten langzaam achteruit, gedeel telijk omdat meer nikotine-arme ta bakken worden gerookt en het si- garettenverbruik met 6,5% is ge daald». Prof. Hegglin uit Zürich «Ook ra- dioaktieve stralen bevorderen long kanker». Prof. Hettiche uit Essen «Schoorsteenrook en uitlaatgassen van auto's bevatten veel benzopy- reen, dat longkanker bevordert. In sommige steden van het Roerge bied ademen de mensen evenveel bezopyreen uit de lucht in als bij veertig sigaretten». Prof. Siegfried Koller uit Mainz: «We hebben bij ons wetenschappe lijk onderzoek met alle mogelijk heden rekening gehouden. Er be staan geen twijfels meer. We zijn voldoende op de hoogte». Prof. Hans Schafer uit Heidelberg: «Het roken van sigaretten verkort de levensduur met jaren of decen nia». Prof. Poche «Tot het ontstaan van longkanker dragen vele fakto- ren bij. Onder de lijders aan long kanker overwegen echter sterke ro kers». Deze laatste opvattinng is bijzonder interessant, omdat Prof. Poche oorpronkelijk een heel an dere mening had verkondigd, die onder andere door het hoofd van het Nederlands bureau voor kan kerregistratie en voorlichting, Dr. L. Meinsma, en het Westduitse mi nisterie voor volksgezondheid werd betwist. Dit ministerie stelde vast: «Op 100.000 personen in de leef tijd van 50 tot 69 jaar krijgen 13 niet-rokers longkanker,, daarente gen 127 sigarettenrokers, 39 pijp en 13 sigarenrokers. Per 100 sterf gevallen van niet-rokers zijn er 265 van personen die per dag twintig of meer sigaretten roken». Deze opvatting wordt door de jongste resultaten van wetenschappelijk on derzoek bevestigd, alhoewel zij te vens hebben aangetoond, dat het roken van sigaretten niet de enige oorzaak van longkanker kan zijn Mannen zijn om tot nu toe onbe kende redenen meer vatbaar dan vrouwen. Storingen van de innerlij ke sekretie kunnen hiertoe bijdra gen, terwijl ook langjarig alkohol- misbruik tet kankervorming kan lei den. De industrie heeft inmiddels na tuurlijk niet stil gezeten, want de «vrees voor de sigaret» zou de omzet immers gevoelige klappen kunnen toebrengen. Zwijgen kan het probleem niet uit de wereld helpen. Daarom heeft de «Bond van de Sigarettenindustrie» in Hamburg bijvoorbeeld een leeg staande koekjesfabriek gekocht om hiervan een wetenschappelijk labo ratorium te maken. Voorlopig twee jaar lang worden hier rookproéven genomen met 10.000 witte muizen, die per dag de rook van 20.000 si garetten inademen. Speciale ma chines werden gekonstrueerd, die de rook in bijna luchtledige hokjes blazen, zodat de muizen gedwon gen worden naar lucht te happen endaarbij de rook ook door hun gefilterde neusgaten opnemen Twee miljoen mark heeft de indus trie voor de inrichting van dit la boratorium uitgegeven. Zij kan zich dit overigens permitteren, want de Duitse rokers hebben zich van het destijds zo opzienbarende Terry rapport weinig aangetrokken. Het sigaretten verbruik steeg deson danks met 4,7% tot89,5 miljard stuks. Maar de industrie weet dat zij dit voor haar gunstig resultaat niet mag overschatten. De kon sumptie van nikotine-arme sigaret ten is namelijk gestegen met niet minder dan 115%. De diskussies over longkanker en roken hebben dus toch gevolgen gehad. Krijgen de geleerden gelijk, dan zal het verbruik van sigaretten met gerin ge carcinogene substanties nog ver der toenemen. Daarop koncentreert zich het wetenschappelijk onder zoek van de industrie, die bij de ontwikkeling van nikotine-arme ta bakken toch nog een onverwachte bondgenoot heeft gevonden in krin gen van medische geleerden, die enigzins resignerend van mening zijn: «Het sigarettenroken kunnen we de meesten toch niet afleren. Laat ons daarom alles in het werk stellen om tabaksoorten te vinden, die op het ontstaan van longkanker vrijwel geen invloed uitoefenen» Voor de jeugd maken zij intussen nog een uitzondering. Jonge men sen willen zij de gevaren van het sigarettenroken zo voor ogen hou den dat zij er niet eens mee begin nen. Dan behoeft men het hen ook niet af te wennen. weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gtistaaf Sanders kantoor en drukkerijTel. 053/241.14 Schoolstraat 28 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 100 fr. 6 maandabonnement 190 fr. 12 maandabonnement 360 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 2