13! ARCHITECTONISCH EN KUNSTHISTORISCH PATRIMONIUM stedebouw en ruimtelijke ordening in aalst door Martin HUTSEBAUT Rijksuniversiteit te Gent In een aantal artikelen zal hier de aandacht gevestigd worden op de komplekse problematiek van stedebouw en ruimte lijke ordening, in de brede zin van het woord, zoals deze zich in het Aalsterse stelt. Na een algemene probleemstelling wordt nader ingegaan op diverse aspekten als daar zijn stadscentrum, vervoer en verkeer, huisvesting en grondbeleid, leef milieu en industrie, landbouw, natuurbehoud, rekreatie, stedelijk kunstpatrimonium, herstrukturering van de gemeentegrenzen en inspraak van de bevolking. Doel van deze artikelenreeks is nietpasklare oplossingen voor te stellen. Wel aan de hand van een aantal ideeën, die voor niemand dwingend zijn, de publieke belangestelling voor deze problematiek te aktiveren, zodat het beleid, bij de aanpak van deze problemen, kan rekenen op de volle aandacht van een gesensibiliseerde en kritische bevolking. Aalst beschikt over een onge meen rijk architectonisch en kunst historisch patrimonium, dat drin gend dient omschreven, maximaal gevaloriseerd en voor de toekomst veilig gesteld worden. Bepaalde onderdelen van dit patrimonium zijn inderdaad nog niet in het reeds omschreven pa trimonium opgenomen; andere be vinden er zich reeds nominatief in, doch werden nog niet maximaal gevaloriseerd of in het daglicht gesteld; nog andere zijn dringend aan restauratie toe teneinde ze voor het nageslacht te bewaren. De techniek en de moderne ur banisatie mogen in geen geval op rukken ten koste van het schone en het humane waarover onze stad beschikt. Aalst bezit immers een eigen gelaat, dat voor het grootste gedeelte bepaald wordt door de historische gebouwen. Dit gelaat kan vrij gemakkelijk ge schonden worden. De toeristen die Aalst op hun agenda plaatsen, komen in de eerste plats omwille van dat gelaat, komen m.aw. kijken naar datgene wat historisch overleeft en niet naar onze hoog bouw. Het is dus van immens be lang dat Aalst zijn eigen karakter niet verliest door ondoordacht op treden of door nalatigheid! Aalst dient speciale aandacht te besteden aan het valoriseren van het Landhuis, het Belfort, de Borse van Amsterdam, het Oud- Hospitaal, de Sint-Martinuskerk, de Begijnhofkerk, het Hotel Van Langenhove, alsook van de ande re nog bestaande «historische» woningen en gevels. De Heilige-Geestkapel dient ge- klasserd, ontdaan van alle aanwas en met groen omgeven, zodat een oase wordt gecreëerd in het stadscentrum. Het homogeen karakter van ze kere stadswijken dient gevrij waard te worden, gezien het his torisch belang (bv. de Keizerlijke Plaats). Bij dit alles mag niet uit het oog verloren worden dat het his torisch centrum van de stad ook een functie heeft als levenskader. De historische wijken dienen niet alleen beschermd te worden maar ook gebruikt en dit dank zij een herwaarderingsproces dat er op gericht dient te zijn degelijke huis vestingsfaciliteiten tot stand te brengen. M.a.w. het volstaat niet historische gebouwen en monu menten te beschermen; ze moeten ook in het leven van de stad ge- integreerd worden en daartoe des noods nieuwe functies krijgen. De onmiddellijke omgeving van deze gebouwen is van zeer groot belang voor het «klimaat». Men zal naar geldige architectionele oplossingen streven teneinde oud en nieuw op harmonische wijze met mekaar te verzoenen. Nieuw bouw of verbouwing dient qua schaal, ritme en kleur in de totali teit van het stadsbeeld te passent teneinde aan de eigenheid van de stad niet te schaden. Binnen een af te bakenen waar devolle «site» verwerpen wij alle vormen van bouw en in het bij zonder de hoogbouw, welke zou den kunnen leiden tot schaalbreuk. Het specifieke stadsprofiel van Aalst mag in gee geval geschon den worden. Een maximale bouw hoogte van 10 meter zou dienen opgelegd te worden met het oog op een efficiënte silhouetcontrole. De constructie van gebouwen van hoger dan 10 meter binnen een straal van 500 meter vanaf de sil- houetpunten zou dienen onderwor pen te worden aan het vooraf gaandelijk advies van de Stede lijke Commissie voor Stedebouw. Alle onderdelen van het stede lijk architectonisch en kunsthisto risch patrimonium zouden kunnen opgenomen worden in een kunst album, uitgegeven door de stad. De samenwerking met geïnte resseerde verenigingen, zoals de Vereniging voor Aalsters Cultuur- schoon ,zou dienen geïnstitutiona liseerd te worden. drukkerij saraders (de gazet van aalst) drukwerk van a tot z. affichen floorschrijfformulieren fakturen uitnodigingen zelfklevende etiketten verzendingsnotas en ...natuurlijk nog veel meer I hebt u zorgen omtrent uw drukwerk bei ons even: tel. 053'24114 schoolstraat 26 9300 aalst

De Gazet van Aalst | 1972 | | pagina 3